Кога и защо да правя цитонамазка?

Кога и защо да правя цитонамазка?

Мнениеот Lyomi » 04 Мар 2014, 13:45

Привет, момичета!

Аз съм на 15 години, скоро навършвам 16, все по-често започнах да чувам от приятелки, че вече са ходили на гинеколог и са си правили цитонамазка!
Казаха ми, че е задължително да се прави на момичета и жени поне веднъж в годината! До сега не съм имала полов контакт, всичко с цикълът ми е наред, като цяло се чувствам добре!
Предполагам всички се досещате, че първият път се минава с много срам, да и аз съм много стеснителна, а и след като не чувствам да имам някакъв проблем задължително ли е да си правя цитонамазка?

Всъщност какво представлява и как се взема проба? Не искам да разговарям с майка ми, защото ще си помисли, че вече съм имала полов контакт, а моето семейство е доста старомодно и се надявах да ми дадете малко инфо, тъй като предполагам, че по-голямата част от вас са си правили това изследване.

От каква възраст трябва да започна да се изследвам и защо да го правя, какво могат да открият с него?
Lyomi
 
Мнения: 296
Регистриран на: 28 Окт 2013, 16:03

Re: Кога и защо да правя цитонамазка?

Мнениеот sofi_black » 04 Мар 2014, 13:49

За пръв път си направих цитонамазка около година след първият ми полов контакт, но до колкото съм чела, ако нямаш полов контакт до 21 години тогава трябва да бъде първият път. Тук отговарят и лекари, така че ще получиш компетентно мнение със сигурност, просто не се паникьосвай, не е задължително при теб (според мен) ;)
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Кога и защо да правя цитонамазка?

Мнениеот xrisy_vd » 04 Мар 2014, 15:58

Lyomi написа:Привет, момичета!

Аз съм на 15 години, скоро навършвам 16, все по-често започнах да чувам от приятелки, че вече са ходили на гинеколог и са си правили цитонамазка!
Казаха ми, че е задължително да се прави на момичета и жени поне веднъж в годината! До сега не съм имала полов контакт, всичко с цикълът ми е наред, като цяло се чувствам добре!
Предполагам всички се досещате, че първият път се минава с много срам, да и аз съм много стеснителна, а и след като не чувствам да имам някакъв проблем задължително ли е да си правя цитонамазка?

Всъщност какво представлява и как се взема проба? Не искам да разговарям с майка ми, защото ще си помисли, че вече съм имала полов контакт, а моето семейство е доста старомодно и се надявах да ми дадете малко инфо, тъй като предполагам, че по-голямата част от вас са си правили това изследване.

От каква възраст трябва да започна да се изследвам и защо да го правя, какво могат да открият с него?



Според мен първо трябва да поговориш с майка ти, сигурна съм, че ще има какво да ти обясни и тя, не само ние тук във форума. В крайна сметка, ако не можеш да се отпуснеш пред майка ти, как ще го направиш пред непознат.
До колкото, аз съм наясно цитонамазка се взима, когато си имала вече полов контакт, тъй като мъжете са носител на Папиломния вирус ( Рак на маточната шийка). Материал за изследване се взима по време на гинекологичния преглед, предполагам вече си наясно, че се сяда на един стол и гинеколога използва инструмент( който сигурно някой тук знае как се казва, защото аз не знам), за да разшири влагалището. Аз съм правила три пъти цитонамазка. Първия път около две години след първия ми полов контакт, тогава гинеколога използва някакво тампонче, вторият път по време на бременността ми, тогава гинеколога използва единствено ръката и ръкавицата си, третият път беше използвана четчица. Взимат се клетки от шийката на матката и се изследват за изменения.
Не е страшно и според мен не ти е нужно на този етап. Това, че на приятелките ти им е правена цитонамазка, не означава, че и ти трябва да направиш, след като начина ти на живот не го налага.
xrisy_vd
 
Мнения: 70
Регистриран на: 04 Мар 2014, 15:11

Re: Кога и защо да правя цитонамазка?

Мнениеот pepa1974 » 04 Мар 2014, 17:54

Мисля че можеш да си направиш хпв-тест без да си водила полов живот, информация как се взима и т.н. можеш да прочетеш в официалния им сайт: http://www.hpv-bg.com/ , а за цитонамазката тук: http://maichindom-varna.com/bg/pap.html , но най-добре се довери на майка си, която да прецени, къде да те заведе.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Кога и защо да правя цитонамазка?

Мнениеот Lyomi » 05 Мар 2014, 12:55

Много благодаря за съветите, които ми дадохте!
Pepa1974, благодаря за линковете, образовах се малко повече по въпроса и наистина, както каза xrisy_vd, чувствам се добре, а и начина ми на живот до сега не ми налага да си правя такива рутинни проверки, така че смятам, че приятелките ми искат бързо и безпричинно да пораснат и по-добре да не се водя по тях!

Що се отнася до майка ми, тя е психопат :lol: , ще се паникьоса, знам как става всеки път, по-добре за сега да оставя тези разговори с нея за по-късен етап! ;)

Радвам се, че получих такова добронамерено отношение тук и отговорих на питанките си :!: :!: :!:
Lyomi
 
Мнения: 296
Регистриран на: 28 Окт 2013, 16:03

Re: Кога и защо да правя цитонамазка?

Мнениеот FramarLekari » 05 Мар 2014, 13:50

Lyomi написа:Привет, момичета!

Аз съм на 15 години, скоро навършвам 16, все по-често започнах да чувам от приятелки, че вече са ходили на гинеколог и са си правили цитонамазка!
Казаха ми, че е задължително да се прави на момичета и жени поне веднъж в годината! До сега не съм имала полов контакт, всичко с цикълът ми е наред, като цяло се чувствам добре!
Предполагам всички се досещате, че първият път се минава с много срам, да и аз съм много стеснителна, а и след като не чувствам да имам някакъв проблем задължително ли е да си правя цитонамазка?

Всъщност какво представлява и как се взема проба? Не искам да разговарям с майка ми, защото ще си помисли, че вече съм имала полов контакт, а моето семейство е доста старомодно и се надявах да ми дадете малко инфо, тъй като предполагам, че по-голямата част от вас са си правили това изследване.

От каква възраст трябва да започна да се изследвам и защо да го правя, какво могат да открият с него?

Здравейте, Lyomi!

Не би следвало да се притеснявате на Вашата възраст и след като не сте имала полов контакт. Още повече, за да се вземе правилно цитонамазка е необходимо да се използва спекулум, а Вие не сте водила полов живот и това трябва да стане след изричното Ви съгласие.
По-скоро бихте мога да се информирате повече за превенция с ваксините срещу HPV! Със стартиране на половия живот е задължително ежегодно да се прави цитонамазка.

С уважение,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Кога и защо да правя цитонамазка?

Мнениеот pepa1974 » 05 Мар 2014, 18:38

Lyomi, въобще не се бях сетила, но във Фрамар естествено са специалисти и ти дадоха най-добрият съвет! Ще си разреша да ти изпратя информация за превенцията, за която те съветват да се информираш: http://www.hpv-bg.com/
А колкото до майките, всички майки без изключение са "психопати" :) щом се касае за собствените им деца.Дори има поговорка:" Да не ти се случва това, дето го мисли майка ти!"
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта