Висше образование - за специалностите

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Висше образование - за специалностите

Мнениеот Friendship » 31 Мар 2014, 06:51

Здравейте, приятели :) !
Реших да пусна тази тема понеже имам някои въпроси относно висшето образование и видях, че този раздел най-вероятно е създаден и за това, което правя в момента - задаване на въпроси относно ученето.
Малко ще разкажа за мен - аз съм на 21 години, живея в София. От около 10 годишна възраст започнах да тренирам футбол и тренирах до преди 1 година. Контузих се. Спрях да играя, контузията е дискова херния. Самата контузия е такава, че не мога да се развивам с нея за момента във футбола. Също ако работя тежка работа, може би ще се наложи да изпитвам големи болки, не знам дали ще издържа, но знаете, че ние хората привикваме към почти всичко, борбени натури сме.
Обаче понеже всичко посветих на футбола и знаех, че поради несериозността ми в училище ако не стана футболист ще съм в нещо, като объркване относно следване на висше образование; работа или нещо друго, след, като завърша средно образование. Не бях силен по никой предмет и сега не знам какво да правя и на къде да поема. Чудя се дали да уча, или да се опитам да работя с болки тежка физическа работа до където стигна, понеже искам и на нашите да им помага, те толкова много години ме гледат без почти да са се оплаквали и да са недоволствали. Имам прекрасно семейство, баба и дядо.
И сега идва въпроса - ако следвам какво да следвам, като по нищо не съм добър ? Може би ако уча една година и се подготвям за някоя специалност, може би, може и да успея и да влезна по нея в някой университет. Но не ме влече и почти нищо ... Ако говорим за нещо, което ми изглежда по-интересно от другите неща, може би това е да откривам как сме създадени ние хората, животните, растенията, природата, като цяло - в смисъл частиците от които сме изградени, какви процеси стават в нас и подобни неща, това е едното. Другото е да изследвам пак за това как е съставена Земята, Вселената, какви процеси стават в нея, какви явления има, да откривам нови неща за това как са изградени. Но не знам първо на първо точно коя специалност е нужна за тези две неща. Нито знам какви точно професии могат да се придобият с изучаване на дадените специалности за тези две неща, които написах. Нито знам дали тези професии биха могли да ми осигурят доход за прехрана, да съм в горе-долу стабилно финансово положение.
Или може би друга професия е нужно да търся, друга специалност, просто нещо за което не е нужно много натоварване и се взимат пари за прехрана.
Ако искате ми дайте някой съвет. Благодаря на всички, които прочетоха това, което съм написал :) .
Friendship
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Мар 2014, 06:49

Re: Висше образование - за специалностите

Мнениеот Коцева » 31 Мар 2014, 13:23

Friendship написа:Здравейте, приятели :) !
Реших да пусна тази тема понеже имам някои въпроси относно висшето образование и видях, че този раздел най-вероятно е създаден и за това, което правя в момента - задаване на въпроси относно ученето.
Малко ще разкажа за мен - аз съм на 21 години, живея в София. От около 10 годишна възраст започнах да тренирам футбол и тренирах до преди 1 година. Контузих се. Спрях да играя, контузията е дискова херния. Самата контузия е такава, че не мога да се развивам с нея за момента във футбола. Също ако работя тежка работа, може би ще се наложи да изпитвам големи болки, не знам дали ще издържа, но знаете, че ние хората привикваме към почти всичко, борбени натури сме.
Обаче понеже всичко посветих на футбола и знаех, че поради несериозността ми в училище ако не стана футболист ще съм в нещо, като объркване относно следване на висше образование; работа или нещо друго, след, като завърша средно образование. Не бях силен по никой предмет и сега не знам какво да правя и на къде да поема. Чудя се дали да уча, или да се опитам да работя с болки тежка физическа работа до където стигна, понеже искам и на нашите да им помага, те толкова много години ме гледат без почти да са се оплаквали и да са недоволствали. Имам прекрасно семейство, баба и дядо.
И сега идва въпроса - ако следвам какво да следвам, като по нищо не съм добър ? Може би ако уча една година и се подготвям за някоя специалност, може би, може и да успея и да влезна по нея в някой университет. Но не ме влече и почти нищо ... Ако говорим за нещо, което ми изглежда по-интересно от другите неща, може би това е да откривам как сме създадени ние хората, животните, растенията, природата, като цяло - в смисъл частиците от които сме изградени, какви процеси стават в нас и подобни неща, това е едното. Другото е да изследвам пак за това как е съставена Земята, Вселената, какви процеси стават в нея, какви явления има, да откривам нови неща за това как са изградени. Но не знам първо на първо точно коя специалност е нужна за тези две неща. Нито знам какви точно професии могат да се придобият с изучаване на дадените специалности за тези две неща, които написах. Нито знам дали тези професии биха могли да ми осигурят доход за прехрана, да съм в горе-долу стабилно финансово положение.
Или може би друга професия е нужно да търся, друга специалност, просто нещо за което не е нужно много натоварване и се взимат пари за прехрана.
Ако искате ми дайте някой съвет. Благодаря на всички, които прочетоха това, което съм написал :) .

Не е лесно след като си отдал живота си на това да прекъснеш в даден момент и да нямаш друга посока! Особено като се има предвид колко рисково е това, тъй като зависи от здравето на човек, нещо особено крехко!
Що се отнася до интересите, които си описал е малко относително, едно е да гледаш НатДжио, друго е да бъдеш учен! Физиката е специфична за себе си наука, която включва в себе си и математика, съвсем не е лека работата!
Звучиш ми като добро момче, пишеш грамотно в сравнение с някои постове, които могат да се прочетат при лекарите, та защо не опиташ със занаят свързан с общуване - ПР, мениджмънт, реклама или пък някаква организаторска дейност, отново тези неща са съвкупни от много други, но ти дават и по-широк спектър на развитие и винаги щом не ти хареса можеш да се прехвърлиш в друга специалност!
Коцева
 
Мнения: 213
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:36

Re: Висше образование - за специалностите

Мнениеот Friendship » 31 Мар 2014, 17:31

Коцева, благодаря ти за отговора !!! Благодаря ти и за комплимента !!!
Благодаря ти и за съвета !!!
Но не съм запознат изобщо с тези неща, като специалности, които изброи.
Може ли да те помоля да ми дадеш инфо за тези специалности - "ПР, мениджмънт, реклама или пък някаква организаторска дейност", с какви предмети се влиза за тях, какъв изпит е нужен да карам за тях и след, като се завършат тези специалности след това можеш ли да ми кажеш горе-долу кои са най-често работещите се професии по тези специалности, че не съм запознат изобщо ?
Friendship
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Мар 2014, 06:49

Re: Висше образование - за специалностите

Мнениеот ramimni » 01 Апр 2014, 12:10

Здравей, Friendship! Понеже и аз в момента искам да запиша второ висше, та се чудя какво да бъде то и оглеждам различните университети. Не зная от кой град си, но мога да ти помогна като ти пусна линк към всички специалности на Софийски университет - ето.
А специалностите към, които си се насочил мисля, че можеш да ползваш (ако по твое време си държал матура, т.е. оценка от матура по български, например), но задължително има и втори предмет. Прочети по-подробно на сайта какво е необходимо за прием, доста точно и подробно е обяснено!
* ПР = Връзки с обществеността - Факултет по журналистика и масова комуникация ;)
ramimni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 29 Яну 2014, 17:18

Re: Висше образование - за специалностите

Мнениеот Friendship » 01 Апр 2014, 13:55

Здравей, ramimni ! Благодаря ти много за линка !
Аз преди бях разгледал няколко от специалностите в Софиияският университет и не бях могъл да си харесам нещо кой знае какво. Или как да го напиша, то не е само до харесване, а и до това, че няма сигурно да е много лесно да влезна да следвам по почти всички специалности.
Ще прегледам да видя какво представлява специалността - "Връзки с обществеността".
Ти какво си учил първото висше, недоволен/на ли си от него ?
Friendship
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Мар 2014, 06:49

Re: Висше образование - за специалностите

Мнениеот Friendship » 01 Апр 2014, 15:45

Хора ами да ви попитам нещо, понеже от 2-3 месеца започнах да вярвам по-силно в БОГ и се чудя дали ако се запиша със специалността Теология (Богословие) ще мога да си обогатя знанията свързани с тази област ? Бях си писал с един приятел, който ми каза, че след завършване на Теология мога да се запиша да изкарам магистърска степен за около 2 години учене, по психология и философия, понеже са били свързани и голяма част от тях се учат в Теологията. Каза ми, че изпитите, които е нужно да държа за да уча 2 години философия или психология са върху неща, които вече съм учил през 4-те години, докато съм следвал Теология. Имате ли представа дали това е така ? Ами ако е така дали има добре платени места за завършена магистърска степен по философия или психология ? За завършена бакалавърска степен по Теология, мога да стана най-вече поп и като цяло да имам някакво място в църквата или учител по Богословие, нещо във връзка с това. Как мислите вие ? Какво мислите за тази специалност ?
Friendship
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Мар 2014, 06:49

Re: Висше образование - за специалностите

Мнениеот ivoblinc » 01 Апр 2014, 16:21

Вземете се в ръце, бе хораааааааааа!
ivoblinc
 
Мнения: 223
Регистриран на: 23 Окт 2013, 12:28


Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта