Природни бои за боядисване на яйца!

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Природни бои за боядисване на яйца!

Мнениеот zheleva212 » 07 Апр 2014, 12:14

Снощи обсъждахме с една приятелка тазгодишните приготовления за Великден и ми каза, че миналата година е боядисвала яйца с природни бои, но са й изискали повече време и търпение.
Доста от домакините в днешно време са нетърпеливи (като мен), но бих опитала да боядисам яйцата с природни бои, които стават с красив наситен цвят :idea: , само че не всички цветове зная от какво да ги получа!
Приятелката ми се сподели, че единствено е добила красив и наситен цвят със следните продукти:
керемиденочервен цвят – варени люспи от лук;
сив – силен чай от каркаде;
оранжево – спанак;
жълто – спанак и куркума;
синьо – четвърт зелка червено зеле;

Вие изпробвали ли сте природни бои за боядисване на яйца и как се сдобихте с зелен, лилав цвят, например :roll: и колко време ви отне престоя на яйцата в разтвора?
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Природни бои за боядисване на яйца!

Мнениеот moni.sparrow » 07 Апр 2014, 12:18

И аз опитах преди две години, може би, но не помня вече с какво точно. За зелен цвят си спомням, че използвах половин килограм спанак, след което не се получи нищо свястно и ядохме спаначена супа около седмица след това. :mrgreen: :mrgreen: за другите цветове - не помня, но трябваше да престояват между 8 и 10 часа! :shock: да, ужасно много е, не е за нетърпеливи!
moni.sparrow
 
Мнения: 286
Регистриран на: 05 Ное 2013, 15:24

Re: Природни бои за боядисване на яйца!

Мнениеот Мурка » 07 Апр 2014, 16:19

червеното става от силна отвара на люспите на стар лук, а жълто в по-слаба отвара за по-малко време, също жълто и от куркума, зеленото от копривена отвара,
Два зетя ще ме люлеят и една снаха ще ми пее..само да остарея
Изображение
Аватар
Мурка
 
Мнения: 23
Регистриран на: 19 Фев 2013, 16:52

Re: Природни бои за боядисване на яйца!

Мнениеот M.Tasheva » 08 Апр 2014, 13:41

Мурка написа:червеното става от силна отвара на люспите на стар лук, а жълто в по-слаба отвара за по-малко време, също жълто и от куркума, зеленото от копривена отвара,
Ти пробвала ли си това с отварата от коприва, тъй като моя опит беше фатален, е не кой знае какво, но после се чудех какво да я правя тази коприва, бях я смесила и със спанак за по-силен ефект, не мога да ти обясня направо :mrgreen: ! :oops:
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Природни бои за боядисване на яйца!

Мнениеот pepa1974 » 09 Апр 2014, 18:39

И аз ще боядисвам с природни бои, защото съобщиха че повечето бои тазгодишни, че предизвикват силни алергии.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Природни бои за боядисване на яйца!

Мнениеот SilviyA.. » 10 Апр 2014, 10:19

Майка ми, беше боядисала миналата година червени яйца с отвара от червено цвекло. Получиха се много добре, но не сам наясно как приготви самата отвора :roll: Трябва да разбера точните пропорции и ще пиша отново :) Със сигурност ще повтори и таи година, защото този начин на боядисване на яйцата е напълно безвреден :)
SilviyA..
 
Мнения: 18
Регистриран на: 25 Мар 2014, 12:01

Re: Природни бои за боядисване на яйца!

Мнениеот SilviyA.. » 11 Апр 2014, 10:18

SilviyA.. написа:Майка ми, беше боядисала миналата година червени яйца с отвара от червено цвекло. Получиха се много добре, но не сам наясно как приготви самата отвора :roll: Трябва да разбера точните пропорции и ще пиша отново :) Със сигурност ще повтори и таи година, защото този начин на боядисване на яйцата е напълно безвреден :)

Вече знам :D Сокът от 2 глави червено цвекло, не трябва да се вари, а както си е сурово. Цветът става супер, опитайте :idea:
SilviyA..
 
Мнения: 18
Регистриран на: 25 Мар 2014, 12:01

Re: Природни бои за боядисване на яйца!

Мнениеот pepa1974 » 11 Апр 2014, 17:35

При варене на люспи от лук пък става кафява боя.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Природни бои за боядисване на яйца!

Мнениеот black » 04 Апр 2016, 14:00

Син цвят аз постигав с консервирани боровинки, открих, че розови яйца стават с цвекло, а кафяви с разтворимо кафе :idea: :grin: .
black
 
Мнения: 441
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:43

Re: Природни бои за боядисване на яйца!

Мнениеот Andrey » 04 Апр 2016, 14:23

black написа:Син цвят аз постигав с консервирани боровинки, открих, че розови яйца стават с цвекло, а кафяви с разтворимо кафе :idea: :grin: .

Тая еко боя ми се вижда много скъпа. каква идеята да се използва еко и натурална боя, след като така или иначе черупките не се ядат? дали влиза нещо до белтъка? Разибирам, ако яйцето е пукнато, но иначе какъв е смисъла?
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта