Гастроезофагеална рефлуксна болест без езофагит - препоръки?

Гастроезофагеална рефлуксна болест без езофагит - препоръки?

Мнениеот ludterror » 21 Май 2014, 17:13

Това е диагнозата поставена ми само с преглед.СИмптомите са постоянно гадене,повръщане в по-редки случай.Чувство на притеснение в гърдите,усещане на пулса силно в гръдния кош,високо кръвно,понякога трудно уриниране,множество оригвания и газове.Въпросът ми е дали диагнозата е точна или да потърся второ мнение,понеже в частната болница където бях прегледан ми направиха само ехограф на коремните органи.Другият ми въпрос е какви храни мога да ям.
Предписаха ми да пия Нексиум 40мг веднъж дневно на гладно.
Някакви препоръки и идеи?
ludterror
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Май 2014, 17:07

Re: Гастроезофагеална рефлуксна болест без езофагит - препор

Мнениеот FramarLekari » 26 Май 2014, 19:51

ludterror написа:Това е диагнозата поставена ми само с преглед.СИмптомите са постоянно гадене,повръщане в по-редки случай.Чувство на притеснение в гърдите,усещане на пулса силно в гръдния кош,високо кръвно,понякога трудно уриниране,множество оригвания и газове.Въпросът ми е дали диагнозата е точна или да потърся второ мнение,понеже в частната болница където бях прегледан ми направиха само ехограф на коремните органи.Другият ми въпрос е какви храни мога да ям.
Предписаха ми да пия Нексиум 40мг веднъж дневно на гладно.
Някакви препоръки и идеи?

Здравейте, ludterror!

В повече от 90% Гастроезофагеалната болест протича с ангинозна симптоматика, която описвате и вие (Чувство на притеснение в гърдите, усещане на пулса силно в гръдния кош, високо кръвно). Важно е обаче да бъде отбелязано дали тези симптоми настъпват малко след като сте се нахранили или когато сте в легнало положение. Ако това е така, най-вероятно се касае за гастроезофагеалната болест.
Добре е да ви бъде направена ЕКГ и ехография на сърцето, за да се отхвърли възможността симптомите да се дължат на сърдечен проблем. За тези изследвания трябва да посетите кардиолог.
За да бъде потвърдена със сигурност диагнозата Гастроезофагеалната болест, трябва да ви бъде направено ендоскопско изследване, която се прави и при съмнение за хиатална херния, която протича с подобна симптоматика като Гастроезофагеалната болест.

Препоръки при Гастроезофагеалната болест: вечеряйте рано; след като сте се нахранили трябва да е изминал поне 1 час преди да легнете да спите; спете на по-високо, или иначе казано слагайте поне 2 възглавки, това е с цел предотвратяване на връщането на храната от стомаха в хранопровода; ако сте с наднормено тегло много добре ще ви се отрази ако редуцирате теглото; от менюто си изключете: домати и доматени сокове, цитрусови плодове, шоколад, кафе, чесън, лук, алкохол; не носете прекалено тесни и пристягащи корема ви дрехи; ако приемате следните лекарства. Храната, която консумирате трябва да бъде лесна за усвояване, с колко се може по-малко мазнина. Избягвайте пържените и киселите храни, защото те могат да бъдат основната причина за рефлекса на храна. Хранете се по-често, но с по-малко количество храна.

По-специални препоръки към хранителния режим
1. Кисело мляко – но то трябва да бъде или домашно или такова, за което сте сигурни, че съдържа от полезните бактерии. Приемът на млякото може да намали симптомите на подуване на корема и многото газове, които описвате.
2. Овесена каша – препоръчва се тази каша, защото тя е много богата на фибри и освен това при варенето на овесените ядки те отделят слузоподобна субстанция, която играе ролята на филм, като покрива стомашната лигавица и неутрализира голяма част от киселините в стомаха. Овесената каша може да приготвите по няколко начина: 1. Слагате около 200 милилитра вода да заври, след което добавяте 50 грама овесени ядки. След 5 минути отстранявате тенджерата от котлона и кашата е готова. Вместо вода може да използвате прясно мляко. Вторият вариант за приемане на овесените ядки е с кисело мляко. Преди да легнете поставяте една кофичка кисело мляко с 50 грама овесени ядки и може да добавите малко мед и канела. Трябва да престои цяла нощ в хладилника, за да могат овесените ядки да омекнат. Сутринта може да ги хапвате за закуска. Според проучвания в Мичиганския университет едно месечна диета с овесени ядки може значително да намали симптомите съпътстващи Гастроезофагеалната болест.

С уважение,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Гастроезофагеална рефлуксна болест без езофагит - препор

Мнениеот ludterror » 27 Май 2014, 10:23

Framar написа:
ludterror написа:Това е диагнозата поставена ми само с преглед.СИмптомите са постоянно гадене,повръщане в по-редки случай.Чувство на притеснение в гърдите,усещане на пулса силно в гръдния кош,високо кръвно,понякога трудно уриниране,множество оригвания и газове.Въпросът ми е дали диагнозата е точна или да потърся второ мнение,понеже в частната болница където бях прегледан ми направиха само ехограф на коремните органи.Другият ми въпрос е какви храни мога да ям.
Предписаха ми да пия Нексиум 40мг веднъж дневно на гладно.
Някакви препоръки и идеи?

Здравейте, ludterror!

В повече от 90% Гастроезофагеалната болест протича с ангинозна симптоматика, която описвате и вие (Чувство на притеснение в гърдите, усещане на пулса силно в гръдния кош, високо кръвно). Важно е обаче да бъде отбелязано дали тези симптоми настъпват малко след като сте се нахранили или когато сте в легнало положение. Ако това е така, най-вероятно се касае за гастроезофагеалната болест.
Добре е да ви бъде направена ЕКГ и ехография на сърцето, за да се отхвърли възможността симптомите да се дължат на сърдечен проблем. За тези изследвания трябва да посетите кардиолог.
За да бъде потвърдена със сигурност диагнозата Гастроезофагеалната болест, трябва да ви бъде направено ендоскопско изследване, която се прави и при съмнение за хиатална херния, която протича с подобна симптоматика като Гастроезофагеалната болест.

Препоръки при Гастроезофагеалната болест: вечеряйте рано; след като сте се нахранили трябва да е изминал поне 1 час преди да легнете да спите; спете на по-високо, или иначе казано слагайте поне 2 възглавки, това е с цел предотвратяване на връщането на храната от стомаха в хранопровода; ако сте с наднормено тегло много добре ще ви се отрази ако редуцирате теглото; от менюто си изключете: домати и доматени сокове, цитрусови плодове, шоколад, кафе, чесън, лук, алкохол; не носете прекалено тесни и пристягащи корема ви дрехи; ако приемате следните лекарства. Храната, която консумирате трябва да бъде лесна за усвояване, с колко се може по-малко мазнина. Избягвайте пържените и киселите храни, защото те могат да бъдат основната причина за рефлекса на храна. Хранете се по-често, но с по-малко количество храна.

По-специални препоръки към хранителния режим
1. Кисело мляко – но то трябва да бъде или домашно или такова, за което сте сигурни, че съдържа от полезните бактерии. Приемът на млякото може да намали симптомите на подуване на корема и многото газове, които описвате.
2. Овесена каша – препоръчва се тази каша, защото тя е много богата на фибри и освен това при варенето на овесените ядки те отделят слузоподобна субстанция, която играе ролята на филм, като покрива стомашната лигавица и неутрализира голяма част от киселините в стомаха. Овесената каша може да приготвите по няколко начина: 1. Слагате около 200 милилитра вода да заври, след което добавяте 50 грама овесени ядки. След 5 минути отстранявате тенджерата от котлона и кашата е готова. Вместо вода може да използвате прясно мляко. Вторият вариант за приемане на овесените ядки е с кисело мляко. Преди да легнете поставяте една кофичка кисело мляко с 50 грама овесени ядки и може да добавите малко мед и канела. Трябва да престои цяла нощ в хладилника, за да могат овесените ядки да омекнат. Сутринта може да ги хапвате за закуска. Според проучвания в Мичиганския университет едно месечна диета с овесени ядки може значително да намали симптомите съпътстващи Гастроезофагеалната болест.

С уважение,
Фрамар




Здравей Фрамар,
Тази ангинозна симптоматика очаква ли се да отшуми и аз все още да страдам от ГЕРБ и мога ли да намаля това усещане са притеснение или високото кръвно по някакъв начин?Симптомите настъпват и в двата случая,и при легнало положение, и след нахранване,но не свеки път след нахранване.Проблеми със сърцето нямам,преди около 6-7 месеца ми бяха направени изследвания.
ludterror
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Май 2014, 17:07

Re: Гастроезофагеална рефлуксна болест без езофагит - препор

Мнениеот FramarLekari » 29 Май 2014, 18:03

ludterror написа:
Framar написа:
ludterror написа:Това е диагнозата поставена ми само с преглед.СИмптомите са постоянно гадене,повръщане в по-редки случай.Чувство на притеснение в гърдите,усещане на пулса силно в гръдния кош,високо кръвно,понякога трудно уриниране,множество оригвания и газове.Въпросът ми е дали диагнозата е точна или да потърся второ мнение,понеже в частната болница където бях прегледан ми направиха само ехограф на коремните органи.Другият ми въпрос е какви храни мога да ям.
Предписаха ми да пия Нексиум 40мг веднъж дневно на гладно.
Някакви препоръки и идеи?

Здравейте, ludterror!

В повече от 90% Гастроезофагеалната болест протича с ангинозна симптоматика, която описвате и вие (Чувство на притеснение в гърдите, усещане на пулса силно в гръдния кош, високо кръвно). Важно е обаче да бъде отбелязано дали тези симптоми настъпват малко след като сте се нахранили или когато сте в легнало положение. Ако това е така, най-вероятно се касае за гастроезофагеалната болест.
Добре е да ви бъде направена ЕКГ и ехография на сърцето, за да се отхвърли възможността симптомите да се дължат на сърдечен проблем. За тези изследвания трябва да посетите кардиолог.
За да бъде потвърдена със сигурност диагнозата Гастроезофагеалната болест, трябва да ви бъде направено ендоскопско изследване, която се прави и при съмнение за хиатална херния, която протича с подобна симптоматика като Гастроезофагеалната болест.

Препоръки при Гастроезофагеалната болест: вечеряйте рано; след като сте се нахранили трябва да е изминал поне 1 час преди да легнете да спите; спете на по-високо, или иначе казано слагайте поне 2 възглавки, това е с цел предотвратяване на връщането на храната от стомаха в хранопровода; ако сте с наднормено тегло много добре ще ви се отрази ако редуцирате теглото; от менюто си изключете: домати и доматени сокове, цитрусови плодове, шоколад, кафе, чесън, лук, алкохол; не носете прекалено тесни и пристягащи корема ви дрехи; ако приемате следните лекарства. Храната, която консумирате трябва да бъде лесна за усвояване, с колко се може по-малко мазнина. Избягвайте пържените и киселите храни, защото те могат да бъдат основната причина за рефлекса на храна. Хранете се по-често, но с по-малко количество храна.

По-специални препоръки към хранителния режим
1. Кисело мляко – но то трябва да бъде или домашно или такова, за което сте сигурни, че съдържа от полезните бактерии. Приемът на млякото може да намали симптомите на подуване на корема и многото газове, които описвате.
2. Овесена каша – препоръчва се тази каша, защото тя е много богата на фибри и освен това при варенето на овесените ядки те отделят слузоподобна субстанция, която играе ролята на филм, като покрива стомашната лигавица и неутрализира голяма част от киселините в стомаха. Овесената каша може да приготвите по няколко начина: 1. Слагате около 200 милилитра вода да заври, след което добавяте 50 грама овесени ядки. След 5 минути отстранявате тенджерата от котлона и кашата е готова. Вместо вода може да използвате прясно мляко. Вторият вариант за приемане на овесените ядки е с кисело мляко. Преди да легнете поставяте една кофичка кисело мляко с 50 грама овесени ядки и може да добавите малко мед и канела. Трябва да престои цяла нощ в хладилника, за да могат овесените ядки да омекнат. Сутринта може да ги хапвате за закуска. Според проучвания в Мичиганския университет едно месечна диета с овесени ядки може значително да намали симптомите съпътстващи Гастроезофагеалната болест.

С уважение,
Фрамар




Здравей Фрамар,
Тази ангинозна симптоматика очаква ли се да отшуми и аз все още да страдам от ГЕРБ и мога ли да намаля това усещане са притеснение или високото кръвно по някакъв начин?Симптомите настъпват и в двата случая,и при легнало положение, и след нахранване,но не свеки път след нахранване.Проблеми със сърцето нямам,преди около 6-7 месеца ми бяха направени изследвания.

Здравейте, ludterror!

Ако нямате проблеми със сърцето и ако се овладее гастроезофагеалната рефлексна болест притеснението и вдигането на кръвното налягане също трябва да намалеят. Фактът, че не след всяко хранене има симптоми може да се обясни с количеството на приетата храната. Когато се приема малко количество храна вероятността за появата на ангинозната симптоматика е по-малка. Спазването на препоръките при гастроезофагеалната рефлексна болест може значително да намали симптомите. Ако сте с наднормено тегло намаляването на телесната маса ще подобри още повече състоянието ви.

С уважение,
онлайн екипът на Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Гастроезофагеална рефлуксна болест без езофагит - препор

Мнениеот ludterror » 30 Май 2014, 10:57

Нямам наднормено тегло.Искам да попитам това лекува ли се завинаги или си живея с него цял живот и някой сезони просто отключват симптомите?
ludterror
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Май 2014, 17:07

Re: Гастроезофагеална рефлуксна болест без езофагит - препор

Мнениеот FramarLekari » 03 Юни 2014, 12:27

ludterror написа:Искам да попитам това лекува ли се завинаги или си живея с него цял живот и някой сезони просто отключват симптомите?


Здравейте, ludterror!

Лечението на гастроезофагеалната рефлуксна болест е насочено към:

    1. Намаляване на обратния поток (или рефлукс) на стомашната киселина и сокове в хранопровода.
    2. Предпазване на лигавицата на хранопровода от увреждане или спомагане за излекуване на лигавицата при поява на увреждане.
    3. Предотвратяване на връщане на заболяването.
    4. Предотвратяване на здравословни проблеми и усложнения, които могат да възникнат поради гастроезофагеалната рефлуксна болест.

Лечение на гастроезофагеалната рефлуксна болест включва поетапен подход.

Лечението започва с модификация на начина на живот и промяна на навиците, като се избягват неща, които задействат симптоматиката на заболяването, и прием на антиацидни препарати. В много случаи това спомага за намаляване на симптоматиката на заболяването.

Ако симптомите персистират, се налага медикаментозна терапия за контрол на секрецията на стомашна киселина чрез медикаментозно лечение с антиацидни средства, инхибитори на протонната помпа и / или H2-рецепторни антагонисти. Може да се наложи терапия в дългосрочен план, за да се предотврати повторната поява на симптомите.

Ако гастроезофагеалната рефлуксна болест продължава да персистира или се влошава, може да се наложи оперативна намеса.

В някои случаи пациенти с гастроезофагеална рефлуксна болест са в състояние да се излекуват напълно, без допълнителни обостряния или усложнения с ефективен план за лечение. Обикновено пациентите, които търсят лечение възможно най-бързо, имат най-добрата прогноза. Колкото по-рано се започне лечението, толкова по-лесно е да се предотврати развитието на по-тежко състояние и усложнения.

Повечето хора реагират добре на промените в начина на живот, избягването на иницииращи фактори (като тютюнопушене, алкохол, кафе, мазни и пикантни храни, шоколад, някои лекарства) и употребата на медикаменти. Въпреки това, много пациенти се нуждаят от продължителен прием на лекарства за контролиране на симптомите.

С уважение,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Гастроезофагеална рефлуксна болест без езофагит - препоръки?

Мнениеот Ivanov998 » 04 Юли 2014, 11:48

Здравейте,
от няколко месеца, може би 8 или 9, страдам от силна кашлица след хранене и в редки случай нещо като пареща болка в областта м/у гръдния кош и гърлото. Започна и дразнене в дихателните пътища. Проверих в мрежата за симптомите и се консултирах с личния лекар.Отговорът му бе, че няма как да страдам от ГЕРБ, понеже това е болест, която се развива още от ранна детска възраст ( аз съм на 28г.). Диагностицира ме със суха лигавица и ми предписа т.н "черни капки" които се поставят през носа. Това не ми помогна с кашлицата. Незнам до колко е важно да спомена, но симптомите се появиха малко след като започнах работа в доста натоварена среда където се работеше около 12 часа с вдигане на тежко и само с 15 мин. почивка за обяд. Ще бъда благодарен на мнения и насоки за специалист с който мога да се консултирам. Благодаря.
Ivanov998
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Юли 2014, 11:02


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани болести на храносмилателната система

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron