Масаж и гимнастика на бебето

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Масаж и гимнастика на бебето

Мнениеот FramarAdmin2 » 09 Сеп 2011, 10:29

Масажът на бебето е неизменна част от правилното развитие на вашето дете, масажът е изключително важна част от комуникацията между бебето и родителите му. Вашето дете обича да бъде галено и докосвано за това масажът увеличава привързаността на бебето към родителя. Масажът на бебето е на същия принцип както е йогата за възрастни-дишане, разтягане, релаксация.

масаж на бебето.jpg
масаж на бебето.jpg (25.51 KiB) Прегледано 12149 пъти


Детския масаж помага на бебетата да се разтягат и се движат и да открият своите способности и органи. Йога упражненията дават възможност да се създаде баланс между тялото и ума.

Какви са ползите от масажа на бебето?

- Масажът на бебето помага да се стимулира кръвообръщението и храносмилането.
- Детския масаж спомага за укрепване на ставите и мускулите.
- Масажът на бебето може да насърчи отстраняване на отпадъците и токсините, тялото
- Може да помогне за облекчаване на колики, запек, никнене на млечни зъби. Ако сте имали бебе с колики, знаете каква полза, той е да се намери нещо, което помага с облекчение на болката за бебето и тревогата за родителите
- Масажът на бебето може да се помогне на бебето да спи по-дълго.
-Помага при създаването на връзка между майката и бебето. Това им дава място и време, за да бъдат заедно, освободени от притеснения и натиска на ежедневието.
- Детските масажи са релаксиращи както за майката, така и за бебето.

Ето няколко правила за при бебешкия масаж:

Преди да започнете масажа на вашето бебе трябва да знаете, че той не трябва да се прави непосредствено след хранене или когато детето ви има нужда от дрямка. Когато мислите, че детето ви е готово за масажа поставете хавлиена кърпа на удобно за вас място и малка купа с растително масло. Температурата на въздуха в стаята да е не по ниска от 24 градуса, и внимавайте да не излагате бебето си на течение. Първоначалният масаж може да продължи не повече от 5 минути като с увеличаване на възрастта се увеличава и времетраенето на масажа до 20-30 мин.
Масажът на бебето се прави след навършване на един месец.

Първо започнете с крачетата:

масаж на крачетата.jpg
масаж на крачетата.jpg (20.6 KiB) Прегледано 12149 пъти


Тъй като са по-чувствителни от други части на тялото е добре да започнете масажа от тях.Използвайте малко масло, след което увийте ръцете си около бедрата си и дръпнете надолу, едната ръка след друга, промъквайки се внимателно, движенията наподобяват "доене".

масаж на крачетата-2.jpg
масаж на крачетата-2.jpg (17.46 KiB) Прегледано 12149 пъти


Вземете едното краче и нежно го завъртете няколко пъти във всяка посока, масажирайте леко от глезена към върха на пръстите. След това като използвате върха на пръстите си направете няколко кръгови движения по стъпалата на бебето.
За да довършите краката, вземете всеки пръст между палеца и показалеца и внимателно го издърпайте. Повторете за всичките десет пръстчета.

Масаж на ръчичките:

масаж на ръчичките.jpg
масаж на ръчичките.jpg (11.28 KiB) Прегледано 12149 пъти


Хванете една от ръчичките на бебето в ръцете си и повторете движението "доенето" от подмишница до китката . След това вземете ръчичката на бебето си и леко завъртане в китката на няколко пъти във всяка посока.
Масажирайте на малки кръгове върху дланта на всяка една ръка на бебето ви с палците на ръцете си.

масаж на ръчичките-2.jpg
масаж на ръчичките-2.jpg (25.81 KiB) Прегледано 12149 пъти


Вземете внимателно всяко пръстче на бебето и поддръпнете леко с пръстите си, направете това движение за всяко едно пръстче на бебето.

масаж на пръстчетата.jpg
масаж на пръстчетата.jpg (8.14 KiB) Прегледано 12149 пъти


Масаж на гърдичките на бебето:

масаж на гърдичките.jpg
масаж на гърдичките.jpg (14.92 KiB) Прегледано 12149 пъти


Поставете ръцете си в молитвена поза в областта на сърцето си на бебето ви. С плавни движения с ръцете си от вътре на навън леко масажирайте гърдичките на бебето ви, като следвате ребрената дъга до слабините. При достигане до слабините първоначално едната ръка се връща в изходна позиция след, което до нея поставяте и другата, така че контактът и докосването да не се прекъсват.
Сега едната ръка поглажда диагонално от слабините по гръдния кош до срещуположното рамо. Когато стигне до рамото, другата ръка повтаря същото движение, а първата се отделя от детето, поглаждайки нагоре по вратлето и връщайки се отново на слабините. Отново и отново, като движенията се преливат едно в друго.
Повторете няколко пъти. Докато масажирате бебето говорете му нежно.

Масаж на коремчето:

масаж на коремчето.jpg
масаж на коремчето.jpg (9.94 KiB) Прегледано 12149 пъти


Поставете едната си ръка в горната част на гърдите и с плавни движения погладете телцето не бебето от гърдичките към бедрата.
Друго движение доказало своята ефективност при подпомагане на движението на храната, изпускането на газове и предотвратяването на подувания и колики е лекото поглаждане на коремчето като поставите дланта на ръката си отгоре и с нежни движения я завъртите по посока на часовниковата стрелка.

Масаж на гръбчето:

масаж на гръбчето.jpg
масаж на гръбчето.jpg (11.54 KiB) Прегледано 12149 пъти


Поставете бебето по корем хоризонтално пред себе си, с протегнати назад крачета. Поставете двете си ръце на гърба на бебето, започнете да ги движите от основата на шията до бедрата му. С помощта на пръстите си, масажирайте с малки кръгове надолу едната страна на гръбначния стълб на бебето и после до другата. Избягвайте директен натиска на гръбнака. Масажирайте рамената на бебето с кръгови движения. За финал масажирайте дупето на бебето с плавни кръгообразни движения като прилепяте длани плътно до кожата му, за да има ефект в дълбочина.
Администратор на forum.framar.bg
Аватар
FramarAdmin2
 
Мнения: 245
Регистриран на: 18 Мар 2011, 11:17

Гимнастика на бебето

Мнениеот FramarAdmin2 » 09 Сеп 2011, 12:35

От третия месец до края на първата годинка на бебето се прави пасивна дихателна гимнастика с ръчички, всички упражнения правете нежно, без да насилвате ставата. Всяко упражнение повтаряйте по 4-5 пъти.



1.Нека бебето хване палците ви, а вие с останалите пръсти придържайте китките му, кръстосайте ръчичките му пред гърдите, след, което разгънете максимално встрани. Повторете това движение няколко пъти.Това движение се нарича файтонджийско.

гимнастика-фрамар.gif
гимнастика-фрамар.gif (7.33 KiB) Прегледано 12114 пъти


2. Сгъвайте и разгъвайте в лакътната става, придържайки с едната ръка мишницата на детето. После направете същото и с другата ръчичка на бебето.

повдигане на ръчичките на бебето-фрамар.JPG
повдигане на ръчичките на бебето-фрамар.JPG (3.89 KiB) Прегледано 12114 пъти


3. Повдигайте нагоре ръчичките ( докато стигнат от двете страни на главата)и ги спускайте надолу ( от двете страни на тялото ритмично с честотата на дишане.
След приключване на гимнастиката за ръце разтрийте дланта и опънете всяко пръстче.


От третия месец до края на второто тримесечие, след като бебето ви започне да стои изправено само можете да преминете към дихателна гимнастика с крака.

Тази гимнастика включва няколко упражнения:


1. Сгъвайте двете крачета едновременно към корема и разгъвайте обратно, без да натискате при опъване към постелката. Можете да направите това упражнение с всяко краче поотделно, като с едната ръка го придържате в областта на бедрото.

2. След това обхванете коленцата с длани и разтворете сгънатите крачета с страни по посока на постелката като "жабче'.
3. Следващото упражнение се нарича " велосипедист", при него хващате стъпалата на бебето и извършвате движения наподобяващи движенията при каране на колело. Повтаряте така няколко пъти.

тупаница-фрамар.gif
тупаница-фрамар.gif (9.85 KiB) Прегледано 12114 пъти


3. При последното упражнение сгъвате крачетата на бебето в коленете и в тазобедрените стави, допирате стъпалата на бебето до масата с цялата повърхност и извършвате движения като потропване, като нито триете стъпалата на бебето в масата, нито разгъвате краката.
В края от серията упражнения раздвижете ходилата от глезените във всички възможни посоки. Нежно изтеглете всяко пръстче.


придържане в право положение-фрамар.gif
придържане в право положение-фрамар.gif (4.45 KiB) Прегледано 12114 пъти



Танцуване-изправете детето във вертикално положение като го придържате с цели длани под мишниците. Разтворените ви пръсти обхващат гръбчето. Показалците ви са насочени нагоре и леко придържат вратлето. Отпуснете леко детето върху ходилата-за кратко трябва да опънете крачетата, усещайки опората. Повторете 4-5 пъти.


Рефлекторно пълзене:

рефлекторно пълзене-фрамар.gif
рефлекторно пълзене-фрамар.gif (3.69 KiB) Прегледано 12114 пъти


Поставете детето по корем, поставете и леко натиснете с цели длани ходилата му и изчакайте опита му за пълзене - то рефлекторно се изтласква с крачета. Това е вече активна гимнастика, защото и малкото човече участва в изпълнението.

Плувец:

плувец-фрамар.jpg
плувец-фрамар.jpg (7.75 KiB) Прегледано 12114 пъти


След третия месец можете да пробвате упражнението плувец. От положение легнало по корем повдигнете бебето, запазвайки хоризонталното му положение. Повторете упражнението 2-3 пъти.

Гимнастика през второто тримесечие:

През този период мускулният тонус трябва да се е нормализирал. Поставеното по корем дете се подпира на предмишници,повдига и задържа по-продължително главичката си, като я движи във всички посоки. Поставено по гръб, то започва да насочва, макар и некоординирано, ръцете си към играчка. Основна задача сега е развитието на силата и координацията на мускулите на ръцете и тялото. В края на тримесечието и началото на следващото детето трябва да хваща подадени предмети, да се обръща от гръб по корем и обратно, да прави първите си опити за сядане и отпускане с цялата си тежест, макар и за кратко, върху крачетата.Започват първите активни опити за пълзене, възможно е за кратко и задържане на колене и длани. Ако в края на периода забележите драстично изоставане в усвояването на посочените упражнения, потърсете компетентна помощ.

Продължавайте пасивната и активна гимнастика от първите три месеца. Продължавайте да поставяте детето по корем, докато започне да се обръща по гръб.Включете и следните упражнения:

гимнастика с крачета-фрамар.gif
гимнастика с крачета-фрамар.gif (5.23 KiB) Прегледано 12114 пъти


В края на активната гимнастика с крака, направете няколко сгъвания с изправени колена.

мост-фрамар.gif
мост-фрамар.gif (3.84 KiB) Прегледано 12114 пъти


Мост-след упражнението танцуване, от шестия месец направете упражнението мост, като от легнало по гръб повдигнете детето нагоре- за 2-3 секунди с малка помощ от трябва да се задържи върху краката и главата си.

Правете кръгови движения с ръцете от раменните стави, при което ръцете са опънати, а детето се държи за палците ви.

преобръщане-фрамар.gif
преобръщане-фрамар.gif (5.09 KiB) Прегледано 12114 пъти


Подпомагайте обръщане от гръб по корем и обратно, докато малкият човек започне да се справя сам.

количка-фрамар.gif
количка-фрамар.gif (5.93 KiB) Прегледано 12114 пъти


Повдигнете краката на бебето от коремно положение. От това положение на бебето стимулирайте подпиране на длани, като в началото придържайте бебето с длан на гърдите. От положение по корем опънете ръчичките му напред пред лицето, повдигайте ги и бавно ги придвижете надолу през в страни до назад (до таза. После ги върнете по обратния път напред.


Подпомагайте сядането от гръб като внимателно го изтегляте за ръчичките до седеж, задръжте така 1-2 секунди и го връщате обратно.
От пасивно сядане преминете към активно, оставяйки детето да положи усилия като се набира на палците ви( все пак го придържайте). Когато усвои това, фиксирайте краката му в коленете с лявата ръка, а с дясната хванете лявата му ръка, отведете в страни и го подканете да седне.Повторете и с другата му ръчичка.
Докато усвои сядането с помощ, можете да включите и изправянето на детето с помощ, но това не бива да става преди края на шестия месец.

ГИМНАСТИКА ПРЕЗ ТРЕТОТО ТРИМЕСЕЧИЕ

В началото на това тримесечие детето обикновени може да се обръща от корем по гръб и обратно, около средата на периода - да пълзи самостоятелно (не всяко дете пълзи), да седи почти самостоятелно, да хваща активно предмети под зрителния си контрол, да стои с помощ, макар и малко нестабилно. Някои деца изостават в двигателното си развитие от средните норми. Ако това изоставяне е в рамките на един месец, не трябва да се тревожите. Това може да е свързано с физическата активност или пък да е нормална индивидуална особеност. Но ако изоставането обхваща повече от една двигателна дейност , и особено ако е свързано с нервно-психическото развитие , потърсете квалифицирана помощ.

Задачата през този период, освен затвърждаване на постигнатото, е развитието на мускулатурата на тялото и краката. Особено полезно за тази цел е клякане и изправяне с помощ. В края на тримесечието детето трябва да сяда самостоятелно от легнало положение, да се изправя само, използвайки за опора околните предмети, да стои стабилно с малка помощ, да пристъпва в страни, придържайки се за неподвижна опора. Ако детето изостава с нещо, наблегнете на съответното упражнение.

- Продължавайте с масажа и гимнастиката от предишни периоди, като може да намалите времетраенето на масажа за сметка на гимнастиката.
- Подпомагайте и стимулирайте пълзенето, докато детето започне да ходи около опора, след което се насочете към активиране на ходенето.
- Продължавайте да подпомагате стоенето, но детето вече да е хванато за стабилна опора, не за вас. Това е голямо удоволствие за него и в един момент само ще се пусне от опората.
- Стимулирайте обикалянето около леглото със странично пристъпване ( поставяйте играчки в другия му край).
- Упражнявайте и ходенето напред,придържайки го отначало под мишниците, а след като напредне - само за дланите и китките.

навеждане-фрамар.gif
навеждане-фрамар.gif (4.24 KiB) Прегледано 12114 пъти


- Детето е с гръб към вас . Едната ви ръка е обхванала двете крачета в областта около и над коленете. Поставете играчка на пода пред детето - стимулирайки го да се наведе да вземе играчката и да се изправи обратно.Придържайте
крачетата с прави колена, стъпили стабилно на цели ходила, леко раздалечени. Започнете с 1-2 пъти и когато му стане по-лесно го правете докато му е интересно и се измори. Първоначално можете да му помагате с ръка, поставена под
гърдите.

ГИМНАСТИКА ПРЕЗ ЧЕТВЪРТОТО ТРИМЕСЕЧИЕ

Основна задача в този период е движенията да се затвърждават и усъвършенстват, за да може детето да проходи. Обикновено в края на този период то може да ходи и да се изправя от седнало положение с малка и без помощ. Прохождането става между деветия месец и годинка и два месеца. Консултирайте се с лекар, ако след тази възраст има проблеми с прохождането.

- Продължавайте с масажа и гимнастиката.
- Упражнявайте ходенето с все по-малко помощ от двете ви ръце, като постепенно преминете към помощ с една ръка, а после- самостоятелно ходене.
- След прохождането може да прекратите с останалите процедури и да насочите вниманието си към правилното и стабилно ходене.
- Научете детето да се катери върху катерушка или шведска стена.
- Стимулирайте го да изкачва ниски стълби, като го придържате леко за двете длани ( дори да не е проходило самостоятелно).

Това са нашите съвети за правилното физическо развитие на детето ви, дано да сме ви били полезни!
Администратор на forum.framar.bg
Аватар
FramarAdmin2
 
Мнения: 245
Регистриран на: 18 Мар 2011, 11:17


Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron