Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Мнениеот niya_mazova » 12 Фев 2015, 13:06

Много се развълнувах като чух днес, че има идея да се въведе акциз за нездравословните храни в България.

Не се очаква някакъв особен скок в цените на нездравословните храни и все пак се надявам, децата ни все по-рядко да стоят пред този избор
Kids_Nutrition.jpg
Kids_Nutrition.jpg (14.77 KiB) Прегледано 864 пъти
Непонятно е за мен - как може цената на една ябълка или банан да е в пъти по-висока от тази на една близалка или пакет с царевички пръчици :|

Интересно ми е дали ще има хора, които да решат, че не са съгласни с въвеждането на този акциз за нездравословните храни, по-скоро ще съм любопитна за причините, които ще изтъкнат :roll:

А за тези от вас, които са на моето мнение, смятате ли, че 10 процентов данък върху нездравословните храни е достатъчен? :roll:
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Мнениеот borkova » 12 Фев 2015, 13:11

Да, не просто съм съгласна, смятам, че 10 процента е прекалено малко, трябва да е поне колкото този на цигарите, не мога да дам точна цифра, но предвид цените им и това, че продължават да скачат, да, смятам, че и акциза върху нездравословните храни трябва да е поне колкото този на цигарите :idea:
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

Re: Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Мнениеот Rali_hr » 12 Фев 2015, 14:31

Идеята е много добра, но акциза е нисък, много не ги вълнува, че вафлата ще се увеличи с 3 стотини, а в магазина със 6 да речем. Децата няма да усетят разликата, трябва висок акциз.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Мнениеот Blue_91 » 12 Фев 2015, 18:29

Не не съм съгласен, защото целта е само да се отнемат пари от българските работодатели, работници, дари и от потребителите.
Всеки човек сам избира храната си, никой не го кара насила да се храни с нездравословни храни!
Искате здравословна храна, но не искате да платите значително повече за нея. Налагането на този рекет върху работодателите, няма да промени положението, да не си мислите, че ще намалят цените на "здравословните" храни.
А колко от вас са наясно, кои храни са здравословни?
Колко от вас си мислят, че затоплянето на хранителни продукти в микровълновата е вредно за организма, и колко от вас мислещите по този начин пушат?
Колко от вас употребяват алкохол? От алкохол всяка година загиват повече хора отколкото от хероин и всички други твърди наркотици. Да не говорим за наркотичното действие на алкохолите. Но за повечето от вас разбират под алкохол разбират - водка, коняк, джин...
Виждам, че пишете че данък от 10% щял да бъде малък. Налагането на този данък ще докара много фирми до фалит, съответно много хора ще останат без работа, но вас това не ви интересува. Да не си мислите, че фирмите не плащат сумати данъци.
Просто се търсят всевъзможни начини да се пълни хазната.
Blue_91
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Фев 2015, 18:09

Re: Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Мнениеот Pipilota » 13 Фев 2015, 10:21

Blue_91 написа:Не не съм съгласен, защото целта е само да се отнемат пари от българските работодатели, работници, дари и от потребителите.
Всеки човек сам избира храната си, никой не го кара насила да се храни с нездравословни храни!
Искате здравословна храна, но не искате да платите значително повече за нея. Налагането на този рекет върху работодателите, няма да промени положението, да не си мислите, че ще намалят цените на "здравословните" храни.
А колко от вас са наясно, кои храни са здравословни?
Колко от вас си мислят, че затоплянето на хранителни продукти в микровълновата е вредно за организма, и колко от вас мислещите по този начин пушат?
Колко от вас употребяват алкохол? От алкохол всяка година загиват повече хора отколкото от хероин и всички други твърди наркотици. Да не говорим за наркотичното действие на алкохолите. Но за повечето от вас разбират под алкохол разбират - водка, коняк, джин...
Виждам, че пишете че данък от 10% щял да бъде малък. Налагането на този данък ще докара много фирми до фалит, съответно много хора ще останат без работа, но вас това не ви интересува. Да не си мислите, че фирмите не плащат сумати данъци.
Просто се търсят всевъзможни начини да се пълни хазната.

Ние падаме от Марс и мислим, че фирмите, които предлагат нездравословни храни не плащат данъци, благодаря за пояснението! :mrgreen: А що се отнася до фалита на фирмите, то такива фирми дори според мен не е редно да съществуват, да си променят политиката на работа и да променят храните, които продават. В крайна сметка не може съзнателно да продаваш отрови и слабо ме вълнува дали такива хора ще имат какво да ядат. Нямам нищо против да платя повече, но да ям качествени неща, а не боклуци.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Мнениеот Kaya » 13 Фев 2015, 12:31

истина е, че имаме избор, но мен ме дразнят, че много производители лъжат и ни правят на глупаци едва ли не! Е това не мога да го понеса, така че за това съм съгласна да има акциз да им е гадно! :mrgreen:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Мнениеот Rali_hr » 13 Фев 2015, 14:17

Правилно, нека да има акциз, браво Пипилота! Обясни му, не е въпрос на избор, гадното е, че нямаш избор, поне да си плащат, че правят боклуци, туко виж им дойде на ума да престанат да правят неща, които убиват!
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Мнениеот Andrey » 13 Фев 2015, 15:04

Не ми пречи, повече предпочитам когато отивам в магазина на етикетите да виждам истински неща, дори и да дам поеече пари, тогава тези сами ще окапят. :)
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Мнениеот Kremiliya » 13 Фев 2015, 15:41

Не виждам никакъв смисъл в това занимание, защото това по никакъв начин няма да промени държанието на производителите, нито ще спре интереса на хората, а просто допълнително ще ни вземат пари - на нас крайните потребители.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Съгласни ли сте с въвеждането на акциз за нездравословните храни?

Мнениеот Mon_ton » 13 Фев 2015, 16:03

Kremiliya написа:Не виждам никакъв смисъл в това занимание, защото това по никакъв начин няма да промени държанието на производителите, нито ще спре интереса на хората, а просто допълнително ще ни вземат пари - на нас крайните потребители.

И това е така, това ще бъде платено от нас хората, които имаме глупостта да купуваме техните продукти, а тъй като избора е изключително ограничен, в крайна сметка ще се се окаже, че има повишение на цената на всичко. :mrgreen:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта