Кърменето - Въпроси, препоръки и Решения

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот Violetta » 19 Окт 2011, 20:10

До каква възраст е добре да се кърми едно бебе?
Violetta
 
Мнения: 466
Регистриран на: 28 Апр 2011, 22:58

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот Margo » 20 Окт 2011, 12:56

Violetta написа:До каква възраст е добре да се кърми едно бебе?

Ти до колко кърми Виолета?
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот qproin » 20 Окт 2011, 17:32

Аз съм кърмила само 3 седмици, за което много съжалявам, но по здравословни причини се наложи да спра. Не мисля, че е кой знае какъв проблем за детето, по-скоро аз чувствах вина.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот Подкрепа за кърмене » 20 Окт 2011, 23:41

Violetta написа:До каква възраст е добре да се кърми едно бебе?


Привет Violetta,

а какво е твоето мнение по въпроса? Имаш ли някакви притеснения или наблюдения? Обсъждала ли си това с други кърмещи жени или пък с лекар, с някой от семейството?

Световната Здравна Организация има официални препоръки, свързани с кърменето и захранването на децата по света. Според тях е добре едно дете да се кърми около две години, а може и повече - колкото бебето и майката желаят. Останалите авторитетни организации също не поставят горна граница и краен срок. Ние, консултантите, често казваме, че кърменето е танц за двама - няма как да се случва само с желанието на единият участник.

По-конкретни са препоръките за т.н. "изключително кърмене" - времето, в което бебето е изцяло на кърма и не приема никакви други храни или течности. Добре е този период да продължи до средата на първата годинка на бебето, а след това като допълващите храни се въвеждат според готовността и индивидуалните нужди и особености на бебето.

Изключително важно е кърменето да остане интензивно и в периода между 6 месец и годинката, заради няколко неща:
- все още осигурява основните калории, много бебета не изяждат големи количества твърди храни от самото начало
- все още осигурява голямо количество от водата, от която има нужда бебето /много бебета и деца пропиват по-големи количества вода на по-късен етап, а съдържанието на вода в кърмата е над 80 процента/
- в този период бебетата започват да пълзят и да се опитват да ходят, постоянно са в контакт с околната среда и кърмата им осигурява защита
- кърмата помага за по-лесен прием на останалите допълващи храни
- нуждите на детето от близост са много големи и честият контакт с мама и сукането успокояват бебето и помагат детето да преживее по-лесно всички новости и интересни неща, които наблюдава около себе си.

Добре е кърменето да остане "на поискване" и след прохождането на бебето. Постепенно твърдите храни стават основни, с времето детето и майката намират и други начини за успокоение и контакт, но за много двойки мама-бебе кърменето остава все така любимо и това е нормално.
Няма проблем кърменето да продължи след тръгването на ясла на детето или ако майката се върне на работа, стига това да не и тежи.
Според много публикации здравните ползи за майката от кърменето са по-големи именно при дълго кърмене - поне година и половина - две.

Може би ще ти е интересно да разбереш, че нашите прабаби и техните майки и баби са кърмели по-дълго в сравнение с нас - средно по 2-3 години, понякога и повече, или просто до следващата бременност.

Напоследък все повече майки ни търсят, за да обсъдят с нас дългото кърмене на своето дете или пък начини за отбиване на дечица над 2 години. Ние вярваме, че е добре детето да бъде оставено да се отбие естествено, а в случаите в които майката не иска да кърми толкова дълго - най-добре е отбиването да стане плавно и постепенно. С консултант по кърмене всяка мама може да обсъди трикчета как това да стане по-малко травмиращо за детето и щадящо гърдите на майката, съобразено с конкретната двойка и тяхната ситуация..

Ако имаш конкретни и лични въпроси - питай. :)

/Д.Бетова/
Подкрепа за кърмене
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Сеп 2011, 15:07

Re: Въпроси свързани с кърменето

Мнениеот илияна » 05 Ное 2011, 16:19

/до Iveto и Alexandra bg/ И моите зърна се разраниха много зле с второто ми дете. Опитах кремове за рагади на Garmastan, Avent и с невен, но никакъв ефект. А болката е режеща, не може да не кърмиш от тази гърда, защото се препълва и може да се стигне до мастит. Природата е нашия цяр, не си давайте парите за боклуци, а си купете СМРАДЛИКА /тетра/ от аптеката. Направих си отвара, както пише на опаковката и за 2–3 дни рагадата изчезна. За да ми е по–удобно си топях гърдата в чаша с отварата. Успех !!!
илияна
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Ное 2011, 01:05

Re: Въпроси свързани с кърменето

Мнениеот Подкрепа за кърмене » 08 Ное 2011, 15:32

Момичета, въпросите и за кърмене, захранване и отбиване може да задавате в тази тема.
topic1189.html
Там отговаряме ние - сертифицирани консултанти по кърмене.

Относно разранените зърна - най-често причината е не добро поставяне на бебето на гърда - в неудобна за мама и бебе поза, с плитко и неправилно засукване. С времето майките стават по-опитни и се нагаждат с бебето и тези неща се оправят. Има трикчета как да накараме бебето да отвори устата широко и да поеме по-голяма част от ареолата, така че зърното да отиде навътре и да не се притиска от твърдото небце на бебето. Понякога причината за болки и разраняване може да са физиологични - къса долна или горна юздичка при бебето - това са двете ципички, които са под езика и под горната устна на бебето. Когато са къси това затруднява движението на езика или оптималното поемане на зърното и ареолата, не се получава хубав вакуум или пък бебето често го изпуска, понякога предъвква зърното. Освен болки това може да доведе до недобър трансфер на млякото и некачествена стимулация на гърдата, а това с времето да доведе до намаляване на кърмата при част от жените. За това е добре в такива случаи да търсите информация и помощ от консултант или майка с добър опит в кърменето, която може да ви покаже как да поставите бебето. Кремчетата не помагат във всички случаи. Ако все пак използвате крем за зърна - по-добре е да вземете съдържащи просто чист ланолин. Важно е на тях да е отбелязано, че са БЕЗ отмиване. Честото измиване на зърната също може да доведе до проблем, освен това така се премахва естествената защита на кожата и се отмива секретът, който пускат монтгомеровите жлези - малките топченца в близост до зърното.
Подкрепа за кърмене
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Сеп 2011, 15:07

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот сиско » 18 Ное 2011, 00:21

за мен кърменето е най-доброто нещо, което можем да направим за нашите деца, кърмих детето си до 7-я месец, защото дотогава имах мляко, ако можех бих го кърмила и повече :D
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот Димка Кънева » 02 Яну 2012, 18:23

сиско написа:за мен кърменето е най-доброто нещо, което можем да направим за нашите деца, кърмих детето си до 7-я месец, защото дотогава имах мляко, ако можех бих го кърмила и повече :D

Напълно съм съгласна с Вашето мнение. Кърменето създава много силна връзка между майката и детето, то е най-добрият начин да подкрепяме малкото човече в адаптацията му към света. Кърмените деца израстват по-уверени и емоционално устойчиви от другите. Според мен кърменето е най-съвършената форма на проява на грижа и любов, която ни е отредила майката - Природа.
Аз кърмих сина си до 1г.2м., в резултат на това той и година след отбиването си не се разболя сериозно нито веднъж. До 6м беше изключително на кърма, дори вода не приемаше, но го хранех без режим, когато и колкото поиска. Никога не ми е повръщал от преяждане и никога не е смукал биберон. Нощното кърмене му спрях 3 дни преди окончателно да го отбия, но това го отчитам като грешка, може би след 6 месец трябваше да го спра. От 6 месец след старателно проучване на всякакви схеми за захранване започнах да го захранвам. Започнах със зеленчукови пюрета, но той започна да се запича и общо взето ми разби схемата за захранване на пух и прах, отказваше да яде почти всичко, сокове не пиеше, освен попара, млечните кашички и сухар друго така и не хапваше, защото в крайна сметка знаеше, че ще се насуче.
Скъпи Дами, кърмете децата си, за да са здрави, спокойни и уверени в себе си!
Димка Кънева
 
Мнения: 36
Регистриран на: 30 Дек 2011, 22:55
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпроси свързани с кърменето

Мнениеот southern_sun » 13 Фев 2012, 17:39

Можете да чуете много и различни мнения дали синтетичните храни са пълноценни за вашето бебе и дали кърменето подсилва имунитета и редуцира възможността за развитие на алергии. Много жени си задават много въпроси около раждането и кърменето на своето бебе, ето и няколко отговори на най-често задаваните въпроси:

1. Продукти за кърмене

Кои са нещата, които трябва да закупите непосредствено преди да се роди бебето: това са 3-4 сутиена за кърмене, 2-3 сутиена за спане, 10-16 подложки за кърмене за многократна употреба, крем за разранени зърна и по желание помпа за кърма.

2. Не е нужно да се храните свръх прецизно

Имаме способността да произвеждаме храна, която е не само здравословна за малкото ви бебе, но и съдържа много вещества, от които се нуждае организма на бебето ви. Така, че хранете се добре защото е важно не само за здравето на малкото, но и за вашето собствено.

3. Понякога млякото изтича само

Понякога млякото само изтича от гърдите на майката, а за да намалите щетите можете да използвате абсорменти за подложка на сутиена. Можете да използвате подложки за еднократна или за многократна употреба. Силиконовите подложки оказват лек натиск върху гърдите и могат да редуцират проблема. Сменяйте ги като се намокрят и поставяйте нови, които са сухи. Обикновено това се дължи на хормона окситоцин, който се произвежда от организма, ако мислите за детето, ако чуете детски плач и прочее.

4. Човешкото мляко не е като кравето на вид

Не очаквайте вашето мляко да е на вкус досущ като кравето. Цветът както и гъстотата му зависят от съставките на млякото. В началото организма на майката произвежда лепкава и гъста жълтеникава коластра, а на по-късен етап съставките на млякото могат да се разделят една от друга, затова кърмата може да се различава във времето.

6. Понякога зърната са равни или навътре

На всички жени гърдите са различни, някои са по равни, други са по-вдлъбнати навътре, а това може да ви създаде много неудобства. Можете да използвате специалните накрайници, които могат да се употребяват първоначално, докато бебето свикне да суче. Можете да изпомпвате кърмата с помпа, която може да издърпа леко зърната.

7. Кърменето може да е причина за спазми на матката

Кърменето може да предизвика спазми, което се дължи на хормона окситоцин. Те могат да са с продължителност от няколко дена до няколко седмици. Спазмите свиват матката след раждането и индикират, че кърмата е в нормални дози.


8. Запушените канали могат да са проблем

Запушените канали могат да създадат голям проблем на кърмещата майка. Тя усеща гърдите си като твърди възелчета, които можете да облекчите с горещ компрес. Хранете детето първо с тази гърда. Можете да масажирате и да редуцирате неприятното запушване преди и по време на хранене, за да източите напълно
Запушените канали на гърдите се усещат като твърди възелчета по тяхната повърхност. Можете да редуцирате неприятното запушване с влажен горещ компрес. Хранете детето първо с тази гърда. Можете да масажирате гърдите си преди и по време на хранене, опитайте да източите напълно течността от каналчетата.

9. Гъбични инфекции

Можете да забележите гъбична инфекция както по устата на детето, така и по гърдите и зърната си. Ако те са розови или червени, ако сърбят, вероятно имате кандида. Добре е да се лекувате заедно с малкото чрез антигъбични съставки. За да редуцирате рисковете измивайте добре шишетата и бибероните всеки ден или ги изварявайте добре, не използвайте бутилката, ако бебето е пило от нея преди повече от час, ако детето приема антибиотици, измивайте устата му след всяка доза, тъй като антибиотичното лечение стимулира гъбичките.

Ако спазвате тези макар и прости правила, ще усетите наистина голямо удоволствие от кърменето и ще разберете какво предимство има пред храненето с адаптирани млека.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот teddy » 06 Мар 2012, 13:56

Здравейте, момичета :)
Бих искала и аз да изкажа мнение относно кърменето. Няма нищо по-хубаво от това да кърмиш детето си! Моята дъщеричка в момента е на 2 г и 4 месеца и наскоро я отбих. Да чукна на дърво, расте здраво, жизнено и смея да твърдя - умно дете. В началото имахме проблем с коликите и много хора ме съветваха да спра да я кърмя, и да преминем към адаптирано мляко... И през ум не ми е минавало да послушам съвета им - не съжалявам и за миг! Вярно е, че имахме много безсънни нощи и понякога сме заспивали в 5.30 ч сутринта, но всичко продължи 3 месеца и нещата се успокоиха. Беше на кърма до 5-ия месец, след което започнахме да се захранваме и постепенно да заместваме храненията.
Вече 7-ми месец е на ясла и цялото това време се е разболяла точно 2 пъти, а доскоро не бяхме пили и антибиотик. Мисля, че до голяма степен това се дължи точно на кърменето. Да не говорим, че това е един от най-съкровените моменти за една майка, а и връзката с детето става по-силна :)
Разбира се, кърмиш, ако можеш. Имам приятелка, която въпреки желанието си да кърми, нямаше тази възможност, защото просто не й стигаше кърмата и се наложи да се дохранват. Друг е въпроса, че има жени, които избират по-лесния вариант, за да не си развалят бюста или пък да отслабнат по-бързо... Въпрос на гледна точка и на избор! За мен детето е на първо място и след това всичко останало!
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

ПредишнаСледваща

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта