Кърменето - Въпроси, препоръки и Решения

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот nikita » 30 Мар 2012, 16:53

Мами, помагайте, имам нужда от вашия съвет. Родих преди два месеца и имам много кърма, но страшно много ме боли докато кърмя :( Какво да правя, как да си помогна? Не искам да отбивам бебо, но направо ми се плаче... Вариант е да се изцеждам и да давам с шише кърмата, но не ми се иска и затова пиша. Благодаря за всеки един съвет :)
nikita
 
Мнения: 66
Регистриран на: 30 Мар 2012, 16:46

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот southern_sun » 30 Мар 2012, 16:59

nikita написа:Мами, помагайте, имам нужда от вашия съвет. Родих преди два месеца и имам много кърма, но страшно много ме боли докато кърмя :( Какво да правя, как да си помогна? Не искам да отбивам бебо, но направо ми се плаче... Вариант е да се изцеждам и да давам с шише кърмата, но не ми се иска и затова пиша. Благодаря за всеки един съвет :)

Не се тревожи и мен ме боляха от начало много. В самото начало имах много кърма, а бебето не можеше да изсуква всичката и до следващото кърмене се наливаха много. За това опитай с изцеждане, с времето млякото ще ти намалее и няма да е така, а и бебето ще започне да се храни повече и ще дойде момент, в който няма да му стига кърмата. Имай търпение!
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот monito » 03 Апр 2012, 10:03

Здравей, nikita :) Това, че имаш много кърма може само да те радва. Знам, че е много болезнено и гърдите в един момент направо стават на камък, но топлите компреси много помагат. Кърмата в един момент се регулира и остава количеството, необходимо за малкото човече, но наистина трябва да се заредиш с търпение. Не се отказвай от кърменето - това е най-ценната храна за твоето бебче в този период от неговия живот. Адаптираното мляко, колкото и да е близко по състав до кърмата, няма как да я замести. Препоръчвам ти да носиш сутиен за кърмачки поне в началото - много е удобен и не притиска по никакъв начин гърдите. Сутиените, които стягат бюста могат да предизвикат запушване на млечните канали и проблема да се задълбочи. Моят съвет е да кърмиш бебечето по-често и на поискване, но и да внимаваш дали правилно си го позиционирала, защото ако не му е удобно, няма как да се храни добре.
Успех и не се отказвай :)
monito
 
Мнения: 73
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:13

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот nikita » 03 Апр 2012, 10:42

Момичета, благодаря ви за подкрепата :) Оказа се, че имам запушен млечен канал, но се справихме с проблема - топли компреси и душчета, масаж на засегнатото място и изцеждане на засегнатата гърда... Добре, че се усетих навреме и не се стигна до мастит. Смених и сутиените, защото моите бяха с банели, което е абсолютно непрепоръчително.
nikita
 
Мнения: 66
Регистриран на: 30 Мар 2012, 16:46

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот nikita » 03 Май 2012, 12:35

Хайде пак аз :) Отново имам нужда от съвет - бебо започна да качва килограми /над 1,2 кг на месец/ и ме карат да си правя изследване на кърмата, защото евентуално можело да се наложи да спра да кърмя :( Не ми стигат мъките в началото, а сега и това. Не искам да спирам и не мисля, че адаптираното мляко ще е по-добро решение на въпроса. Какво да направя като сме лакоми? Кърмя на поискване и съм по-склонна да разредя кърменията и да премина на някакъв хранителен режим, но не и да си лиша детето от ценните вещества, които получава с кърмата. Не ми изглежда да е с наднормено тегло, но не искам да му застрашавам здравето, затова моля за съвет :?
nikita
 
Мнения: 66
Регистриран на: 30 Мар 2012, 16:46

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот teddy » 03 Май 2012, 16:58

Ники, това кой ти го каза - педиатърката или някоя приятелка? Имахме приятели с подобен проблем - малката беше наистина пухкавка, но просто й разредиха храненията и всичко си дойде по местата. Ще я питам днес и пак ще ти пиша как точно са процедирали, но да имаш кърма и да не кърмиш е пълна лудост за мен. Не бързай да се притеснявай, със сигурност решение ще се намери :)
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот teddy » 04 Май 2012, 12:56

Такааа, пак съм аз ;) Говорих с майката на "дебелото" бебе и се оказа, че всъщност са му спрели единствено нощното хранене и са преминали на водичка. Кърмете се на спокойствие - няма нито една по-подходяща храна за малкия ти бебок. Като проходи ще видиш, че нещата ще се променят. И ние сме имали бузки и кълчици като бебета, и страшно много се дразних, когато някой ни срещне и започне да ми говори, че дъщеря ми е пухенка :x Педиатърката им е препоръчала да не бързат да слагат малката в седнало положение поне до 8-мия месец, защото повечето килограми натоварват кръстчето и крачетата. В момента си е много добре детето - нито е кльощаво, нито пък дебело. А и не разбирам как АМ ще ти помогне в случая, след като от него се качват много повече килограми. В началото е нормално да качва повече, ние първия месец наддадохме кило и двеста, после 900 г, а впоследствие започна да качва по 300-400 г. Вие колко килограма се родихте и колко тежите в момента, че да сте "дебели"?
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот Подкрепа за кърмене » 05 Май 2012, 12:17

Здравей, Никита! Колко голямо стана твоето бебче - на три навършени месеца ли? Може ли да ми напишеш наддаването на бебока по месеци досега, както и какъв е режимът ви на кърмене - колко пъти в денонощието се кърмите?
Бих искала да те поздравя за упоритостта ти въпреки проблемите да продължаваш да даваш на бебето си храната, от която то има нужда - която е оптимална като състав и която дава здравословно начало на неговия живот.
Нямам представа кой е предложил изследване на кърмата ти. И да го направиш, съм сигурна, че резултатът ще покаже, че кърмата ти е превъзходна - точно такава, каквато трябва да бъде в конкретния момент.
Ти самата казваш, че бебчето е лакомо, че имаш много мляко, нормалното е детето да качва. Наддаване от над килограм въобще не е необичайно, особено през първите три месеца, когато бебетата още не са достатъчно подвижни и растат като гъбки. Предполагам, че и сантиметрите не са като предишния месец?
Хубавото на кърмата е, че за разлика от своите заместители е физиологична храна и не може в дългосрочен план да доведе до затлъстяване - в огромния брой от случаи пълничките през първите месеци бебета на една година са като всичките свои връстници. Нещо повече, тя е профилактика срещу затлъстяването, срещу диабет и много заболявания, свързани с неправилното хранене и многото килограми (тук има инфо на англ. по темата).
Така че ми се струва, че както и досега, кърменето на поискване продължава да бъде най-добрият вариант за създаване на здравословни навици за хранене (хапвам често и по малко) и за предпазване от затлъстяване в бъдеще. Сигурна съм, че скоро, с развитието на двигателните умения на бебето, ще намалее и наддаването. Аз не бих те съветвала да спираш нощното хранене, ако бебето се нуждае от него и се буди самичко - това може да намали наддаването, но може да се отрази и на твоята лактация.
Ако искаш, погледни този материал на нашия маг.-фармацевт Марияна Енева-Димитрова, която има тема и в този форум: Хранителните вещества в кърмата
Чакам да пишеш. Успех и целувки на бебешките крачета!

Биляна Тодорова
доброволен консултант по кърмене към Националната асоциация "Подкрепа за кърмене"
Подкрепа за кърмене
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Сеп 2011, 15:07

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот nikita » 07 Май 2012, 10:36

Здравейте, Биляна! Много Ви благодаря за подкрепата и полезната информация :) Радвам се, че има хора като вас, защото според мен има лекари, които не разбират от много неща, а си позволяват да те наставляват :?
Малката ми принцеса е на 3 месеца и половина почти. Роди се 51 см, 3 560 г - в родилното ми казаха, че е по учебник :D На първата консултация, на 20-тия ден след раждането, беше качила 1 200 г и беше пораснала с 3 см. На втората бяхме наддали 1 400 г и 6 см, което според мен беше нереално и не я бяха измерили правилно, защото на третия месец бяхме пораснали само с 1 см и пак бяхме качили 1 360 г... Според мен си е напълно нормално бебе и в никакъв случай не е дебела. Кърмя я на поискване, така си я свикнах още в самото начало и мисля, че така е правилно, не знам :roll: Засега сме здравички, дано да вървим все така. Не иска да пие много водичка, но се успокоявам с факта, че е на кърма и си набавя необходимото от нея.
Още веднъж благодаря за отговора и подкрепата на Вас и на всички момичета, които са ми писали :)
nikita
 
Мнения: 66
Регистриран на: 30 Мар 2012, 16:46

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот Подкрепа за кърмене » 08 Май 2012, 10:23

Здравейте отново, Никита! Благодаря за хубавите думи!
Мерките са повече от чудесни - освен на килограми, бебка е пораснала с цели 10 см от раждането! Радвай й се пълноценно!
По отношение на лекарите - част от тяхната работа е да дават съвети за отглеждането на бебето, вероятно не си попаднала на човек, който има опит с кърмени бебета. Темата за затлъстяването стана актуална и много лекари я приеха присърце, но пък част от борбата със затлъстяването е именно кърменето на бебето. Така че поздравления за избора ти да кърмиш и да се справяш с предизвикателствата! Целувки на бебка!

Биляна Тодорова,
доброволен консултант по кърмене към Националната асоциация "Подкрепа за кърмене"
Подкрепа за кърмене
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Сеп 2011, 15:07

ПредишнаСледваща

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта