Кърменето - Въпроси и Решения

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот Подкрепа за кърмене » 26 Сеп 2011, 15:32

Добре дошли!

В тази тема може да споделите притесненията си относно кърменето, захранването и отбиването на вашето бебе.
На въпросите ви ще отговаряме ние,консултантите от Национална асоциация "Подкрепа за кърмене".

На ваше разположение сме, ако желаете:

- да положите успешно начало на кърменето и да се предпазите от разранени зърна;
- да разберете дали бебето поема достатъчно;
- да увеличите или намалите кърмата си;
- да се справите с различни трудности и притеснения;
- да кърмите толкова дълго, колкото желаете.

За да може да ви отговорим по-изчерпателно и конкретно, ще е полезно да посочите следните неща:

1. Възраст на бебето в момента
2. Килограми на бебето при раждането, изписването (ако става въпрос за бебета под 2-месечна възраст) и при последното му мерене
3. Разкажете накратко как е организирано кърменето при вас:
- колко хранения има бебето за денонощие
- едната или двете гърди предлагате на кърмене
- през какви интервали от време се храни бебето (броено от началото на едното хранене до началото на следващото)
- използвате ли биберон-залъгалка
- получава ли бебето нещо друго освен кърма – какво и в какво количество
за денонощиe
4. Какво ви тревожи и какви са очакванията ви за развитието на ситуацията.

Ние /доброволни консултанти майки и медицински лица/ вярваме, че кърменето е важно - за бебето, майката и за връзката между тях. Преминали сме обучение за консултанти и като такива може да ни откриете на Националния телефон за помощ и подкрепа за кърмене - 0896 418 488, както и на сайта на асоциацията и на Фейсбук страницата на НАПК. Като доброволни помощници /в 15 български града/ ние осигуряваме подкрепа по телефона, във онлайн консултации, домашни посещения и такива в болницата или в трите специализирани кабинета по кърмене.

Съветите, които се предоставят са единствено с информативна цел. За конкретен медицински съвет, диагноза или лечение, се консултирайте с лекар или друг здравен специалист.
Подкрепа за кърмене

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот Luciferina » 29 Сеп 2011, 12:41

Здравейте и благодаря за възможността да се консултирам с вас и така.
Точно в момента ми е необходима консултация.
Болна съм, с ангина, хрема и кашлица, която се влошава. Налага се да приемам антибиотик. Личната ми лекарка ми изписа аугментин, като евентуално съвместим с кърменето, но заедно с него ми изписа и провиогъбични - микомакс, които (ако се доверя на листовката) не се препоръчват за употреба при кърмене. Синът ми е на година и 20 дни, захранен е, с три заместени хранения. Суче само рано сутрин, вечер за приспиване и нощем по 1-2 пъти, понякога има 1-2 допълнителни кърмения през деня, но е рядко. Има атопичен дерматит, поради което все още не са му въведени някои храни. Според личната лекарка той ще реагира с разстройство и обрив на антибиотика и препоръчва да спра да го кърмя за периода на лечение. Лошото е, че той не използа шише с биберон (залъгалка смуче охотно), аз нямам замразена кърма, а адаптирано мляко никога не съм му давала. Имам нужда от съвет - дали да продължа да го кърмя? Нямам необходимата помпа за изцеждане (дадох я на приятелка) и възможно ли е да си запазя лактацията с изцеждане на ръка? Притеснявам се дали бих могла да продължа да го кърмя след това прекъсване и всъщност, налага ли се прекъсването?
Luciferina

Мнениеот Подкрепа за кърмене » 29 Сеп 2011, 16:54

Luciferina написа:Здравейте и благодаря за възможността да се консултирам с вас и така.
Точно в момента ми е необходима консултация.
Болна съм, с ангина, хрема и кашлица, която се влошава. Налага се да приемам антибиотик. Личната ми лекарка ми изписа аугментин, като евентуално съвместим с кърменето, но заедно с него ми изписа и провиогъбични - микомакс, които (ако се доверя на листовката) не се препоръчват за употреба при кърмене. Синът ми е на година и 20 дни, захранен е, с три заместени хранения. Суче само рано сутрин, вечер за приспиване и нощем по 1-2 пъти, понякога има 1-2 допълнителни кърмения през деня, но е рядко. Има атопичен дерматит, поради което все още не са му въведени някои храни. Според личната лекарка той ще реагира с разстройство и обрив на антибиотика и препоръчва да спра да го кърмя за периода на лечение. Лошото е, че той не използа шише с биберон (залъгалка смуче охотно), аз нямам замразена кърма, а адаптирано мляко никога не съм му давала. Имам нужда от съвет - дали да продължа да го кърмя? Нямам необходимата помпа за изцеждане (дадох я на приятелка) и възможно ли е да си запазя лактацията с изцеждане на ръка? Притеснявам се дали бих могла да продължа да го кърмя след това прекъсване и всъщност, налага ли се прекъсването?

Привет Luciferina,

видях, че си намерила и другата тема. Марияна, която ще отговаря там ще е на линия скоро. Поздравления за успешното кърмене досега. Сигурна съм, че притесненията ти скоро ще отпаднат и ако искаш да продължиш да кърмиш - няма да има пречки за това. Да си болен и с малко палаво детенце е доста изморително, дано имаш помощници наоколо.
Бързо оздравяване!
/Д.Бетова/
Подкрепа за кърмене

Мнениеот Violetta » 19 Окт 2011, 20:10

До каква възраст е добре да се кърми едно бебе?
Violetta

Мнениеот Margo » 20 Окт 2011, 12:56

Violetta написа:До каква възраст е добре да се кърми едно бебе?

Ти до колко кърми Виолета?
Margo

Мнениеот qproin » 20 Окт 2011, 17:32

Аз съм кърмила само 3 седмици, за което много съжалявам, но по здравословни причини се наложи да спра. Не мисля, че е кой знае какъв проблем за детето, по-скоро аз чувствах вина.
qproin

Мнениеот Подкрепа за кърмене » 20 Окт 2011, 23:41

Violetta написа:До каква възраст е добре да се кърми едно бебе?

Привет Violetta,

а какво е твоето мнение по въпроса? Имаш ли някакви притеснения или наблюдения? Обсъждала ли си това с други кърмещи жени или пък с лекар, с някой от семейството?

Световната Здравна Организация има официални препоръки, свързани с кърменето и захранването на децата по света. Според тях е добре едно дете да се кърми около две години, а може и повече - колкото бебето и майката желаят. Останалите авторитетни организации също не поставят горна граница и краен срок. Ние, консултантите, често казваме, че кърменето е танц за двама - няма как да се случва само с желанието на единият участник.

По-конкретни са препоръките за т.н. "изключително кърмене" - времето, в което бебето е изцяло на кърма и не приема никакви други храни или течности. Добре е този период да продължи до средата на първата годинка на бебето, а след това като допълващите храни се въвеждат според готовността и индивидуалните нужди и особености на бебето.

Изключително важно е кърменето да остане интензивно и в периода между 6 месец и годинката, заради няколко неща:
- все още осигурява основните калории, много бебета не изяждат големи количества твърди храни от самото начало
- все още осигурява голямо количество от водата, от която има нужда бебето /много бебета и деца пропиват по-големи количества вода на по-късен етап, а съдържанието на вода в кърмата е над 80 процента/
- в този период бебетата започват да пълзят и да се опитват да ходят, постоянно са в контакт с околната среда и кърмата им осигурява защита
- кърмата помага за по-лесен прием на останалите допълващи храни
- нуждите на детето от близост са много големи и честият контакт с мама и сукането успокояват бебето и помагат детето да преживее по-лесно всички новости и интересни неща, които наблюдава около себе си.

Добре е кърменето да остане "на поискване" и след прохождането на бебето. Постепенно твърдите храни стават основни, с времето детето и майката намират и други начини за успокоение и контакт, но за много двойки мама-бебе кърменето остава все така любимо и това е нормално.
Няма проблем кърменето да продължи след тръгването на ясла на детето или ако майката се върне на работа, стига това да не и тежи.
Според много публикации здравните ползи за майката от кърменето са по-големи именно при дълго кърмене - поне година и половина - две.

Може би ще ти е интересно да разбереш, че нашите прабаби и техните майки и баби са кърмели по-дълго в сравнение с нас - средно по 2-3 години, понякога и повече, или просто до следващата бременност.

Напоследък все повече майки ни търсят, за да обсъдят с нас дългото кърмене на своето дете или пък начини за отбиване на дечица над 2 години. Ние вярваме, че е добре детето да бъде оставено да се отбие естествено, а в случаите в които майката не иска да кърми толкова дълго - най-добре е отбиването да стане плавно и постепенно. С консултант по кърмене всяка мама може да обсъди трикчета как това да стане по-малко травмиращо за детето и щадящо гърдите на майката, съобразено с конкретната двойка и тяхната ситуация..

Ако имаш конкретни и лични въпроси - питай. :)

/Д.Бетова/
Подкрепа за кърмене

Мнениеот сиско » 18 Ное 2011, 00:21

за мен кърменето е най-доброто нещо, което можем да направим за нашите деца, кърмих детето си до 7-я месец, защото дотогава имах мляко, ако можех бих го кърмила и повече :D
сиско

Мнениеот Димка Кънева » 02 Яну 2012, 18:23

сиско написа:за мен кърменето е най-доброто нещо, което можем да направим за нашите деца, кърмих детето си до 7-я месец, защото дотогава имах мляко, ако можех бих го кърмила и повече :D

Напълно съм съгласна с Вашето мнение. Кърменето създава много силна връзка между майката и детето, то е най-добрият начин да подкрепяме малкото човече в адаптацията му към света. Кърмените деца израстват по-уверени и емоционално устойчиви от другите. Според мен кърменето е най-съвършената форма на проява на грижа и любов, която ни е отредила майката - Природа.
Аз кърмих сина си до 1г.2м., в резултат на това той и година след отбиването си не се разболя сериозно нито веднъж. До 6м беше изключително на кърма, дори вода не приемаше, но го хранех без режим, когато и колкото поиска. Никога не ми е повръщал от преяждане и никога не е смукал биберон. Нощното кърмене му спрях 3 дни преди окончателно да го отбия, но това го отчитам като грешка, може би след 6 месец трябваше да го спра. От 6 месец след старателно проучване на всякакви схеми за захранване започнах да го захранвам. Започнах със зеленчукови пюрета, но той започна да се запича и общо взето ми разби схемата за захранване на пух и прах, отказваше да яде почти всичко, сокове не пиеше, освен попара, млечните кашички и сухар друго така и не хапваше, защото в крайна сметка знаеше, че ще се насуче.
Скъпи Дами, кърмете децата си, за да са здрави, спокойни и уверени в себе си!
Димка Кънева

Мнениеот teddy » 06 Мар 2012, 13:56

Здравейте, момичета :)
Бих искала и аз да изкажа мнение относно кърменето. Няма нищо по-хубаво от това да кърмиш детето си! Моята дъщеричка в момента е на 2 г и 4 месеца и наскоро я отбих. Да чукна на дърво, расте здраво, жизнено и смея да твърдя - умно дете. В началото имахме проблем с коликите и много хора ме съветваха да спра да я кърмя, и да преминем към адаптирано мляко... И през ум не ми е минавало да послушам съвета им - не съжалявам и за миг! Вярно е, че имахме много безсънни нощи и понякога сме заспивали в 5.30 ч сутринта, но всичко продължи 3 месеца и нещата се успокоиха. Беше на кърма до 5-ия месец, след което започнахме да се захранваме и постепенно да заместваме храненията.
Вече 7-ми месец е на ясла и цялото това време се е разболяла точно 2 пъти, а доскоро не бяхме пили и антибиотик. Мисля, че до голяма степен това се дължи точно на кърменето. Да не говорим, че това е един от най-съкровените моменти за една майка, а и връзката с детето става по-силна :)
Разбира се, кърмиш, ако можеш. Имам приятелка, която въпреки желанието си да кърми, нямаше тази възможност, защото просто не й стигаше кърмата и се наложи да се дохранват. Друг е въпроса, че има жени, които избират по-лесния вариант, за да не си развалят бюста или пък да отслабнат по-бързо... Въпрос на гледна точка и на избор! За мен детето е на първо място и след това всичко останало!
teddy

Следваща

Назад към Хранене и захранване