Грип - как да разпознаем това коварно заболяване

Re: ГРИП

Мнениеот Forman » 05 Дек 2011, 17:23

The_The_Ramone написа:Едно от най-глупавите неща в света на здравето е сигурно параноята от грипа. Грип, голямо чудо. От много години се мъча да хвана грип и не мога. Залагам на добро/правилно хранене, спорт, добра хигиена, не пия и не пуша. Със сигурност, живея една идея по-скучно, но не ме хващат тия грипове.
Да, настинка от време на време, но...Докторите често описват прости настинки като грип, само и само да стреснат пациентите и да могат да им продадат лекарства. Иначе, казват, всичко се оправяло с чай, топло легло и витамин С. Тогава какво толкова в този грип?

Сам по себе си Грипа не е опасен, опасни са последствията от не лекуването му. Когато се заговори за свински или птичи грип и всички изпадат в див ужас. Медиите съобщават за смъртни случаи на грип за да шантажират обществото. В повечето случаи пациентите умират от усложнения на грипа. Ако си боледувал и не си взел необходимите мерки на време грипа може да прерасне в много по сериозно заболяване с фатален край.
Аватар
Forman
 
Мнения: 199
Регистриран на: 16 Ное 2011, 09:46

Re: ГРИП

Мнениеот valiart » 05 Дек 2011, 18:11

4 трика срещу настинка и грип

Независимо дали сте си поставили противогрипна ваксина или не, може да пробвате тези трикове за намаляване на опасността от заразяване с грип и предпазване от настинка.

Мийте си ръцете - отново и отново
... Ръцете ви се нуждаят от внимание. Използвайте вода и сапун и се уверете, че разтърквате дланите си енергично в продължение на 15 - 20 секунди.

Избягвайте тълпите
Грипният вирус процъфтява на обществени места. По-безопасно е да пазарувате онлайн, отколкото в търговския център. Така намалявате контактуването с болни хора. Закривайте лицето си, ако някой киха или кашля близо до вас.

Хидратация
Мембраните в носа и гърлото улавят вирусите и ги изхвърлят от организма под формата на слуз. Пийте много течности и си правете гаргара, за да поддържате мембраните в готовност. Избягвайте овлажнителите на въздуха, те могат да разпространяват микробите.

Пийте витамини
Витамин С се препоръчва от лекарите като средство за повишаване на имунитета по време на сезона на грипа и настинките. Витамин D и селен могат също да ви предпазят от грипа. Портокаловият сок е чудесен източник на витамин С. Бразилските ядки и говеждото месо са богати на селен.
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: ГРИП

Мнениеот tweety » 06 Дек 2011, 10:22

bisertaskov написа:Каква е разликата между острите респираторни заболявания и грип ? Как да определим дали сме болни от грип или обикновена настинка ?

И аз си задавам същия въпрос. От няколко дни не се чувствам добре, гърлото ме боли, глава, мускулите на цялото тяло. Чудя се дали не е само настинка или съм хванала грип? Как се разбира кога е грип и кога не е ?
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: ГРИП

Мнениеот Marianne » 06 Дек 2011, 23:22

bisertaskov написа:Каква е разликата между острите респираторни заболявания и грип ? Как да определим дали сме болни от грип или обикновена настинка ?


Грип се причинява от вирусите на грипа (Virus influenzae) и представлява остро инфекциозно заболяване, което се проявява с висока температура, главоболие, силни мускулни болки и рязко изразена интоксикация. Разпространява се епидемично и пандемично.

Острите респираторни инфекции могат да се причинят от различни вируси- риновируси, коронавируси, респираторно-синцитиален вирус (RSV), аденовируси, а по-рядко и от бактериални причинители като стрептококи, хемофилус инфлуенца, стафилококус ауреус, микоплазми, хламидии и други.

Общо взето рязко разграничима разлика няма относно симптомите и клиничните прояви. Грипните вируси причиняват респираторно заболяване, но грипът може да се предизвика само от съответните вируси (грипните) и попада в класификацията на острите респираторни заболявания като едно от най-масовите и рапространени заболявания.
Аватар
Marianne
 
Мнения: 19
Регистриран на: 09 Авг 2011, 23:50

Re: ГРИП

Мнениеот Finger » 08 Дек 2011, 10:21

valiart написа:
bisertaskov написа:Каква е разликата между острите респираторни заболявания и грип ? Как да определим дали сме болни от грип или обикновена настинка ?


За кой грип по-точно питате? За птичи или свински?


Грипните вируси се променят постоянно мигрирайки от единия край на земното кълбо към другия. Те разменят генетична информация с други вируси преди да се активизират през зимните месеци.
Докато грипът е сезонен в умерените географски ширини, в тропиците не стои така въпросът и там той е целогодишен. Това явление все още не може да бъде разгадано от учените вирусолози.
Учените са открили над 900 вирусни геноми - образци на заболяването и са установили, че грипният вирус малко преди началото на зимата в северното полукълбо се развива, изменя се генетично, за да атакува по-ефективно имунната система: "След като изчезне през пролетта, през есента грипните вируси се появяват отново "с променена козметика".
Според последни проучвания на екипи от учени, че хора боледували от сезонен грип A9H1N1) придобиват частичен имунитет.
Хората над 55-60 годишна възраст, които вече са се сблъсквали с подобен грипен щам, изграждат имунитет срещу новия пандемичен вирус. Новият сезонен вирус има сходни фрагменти, което позволява на имунната система на организма да разпознае вируса и да изгради до някаква степен защита, но това не е достатъчно да се предотврати заболяване, а просто заболяването протича по-леко.
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: ГРИП

Мнениеот GRIP » 27 Яну 2012, 17:21

Тазгодишния грип е ужасен,пазете се много.Хвана ме и вече три дни и половина съм с температура 37,5 - 38,5 .Няма сваляне.Гърло зачервено ,кашлица суха и гадна.Сега пия антибиотик Цероксим 500мг.дано да има ефект че направо ме съсипа температурата.За гърлото спрей Тантум верде ,витамин Ц упсавит,за носа виброцилл спрей,за температурата течен аналгин и парацетамол направо вкъщи е като аптека.
GRIP
 
Мнения: 35
Регистриран на: 16 Ное 2011, 20:38

Re: ГРИП

Мнениеот Memento » 27 Яну 2012, 18:35

Само прахчета и парацетамол на това наблягам аз и допълнително витамин С в по-големи количества. Сега е нормално да настине човек или да хване грип но не знам колко от вас са карали тежък грип лятото, няма по-ужасно преживяване от това!!!
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: ГРИП

Мнениеот southern_sun » 01 Фев 2012, 19:06

То е ясно, че сме в сезона на грипните вируси и все се чудим от къде ще ни атакуват, но замисляли ли сме се кои са най-разпространените митове за грипа? Докато се чудите аз ще ви помогна с 10 такива!
Първо искам да добавя, че не бива да се бърка грипа с обикновената настинка и моля обърнете внимание на по-долу написаното тъй като тези десет заблуди пречат много на профилактиката и правилното излекуване.
Първото най-разпространено схващане е, че сезонният грип е неприятен, но безопасен:

Покрай паниката около свинския и птичия грип, сезонните грипове сякаш останаха на заден план и бяха възприети като досадно, но безопасно заболяване. Истината е обаче, че вирусното състояние може да причини сериозни усложнения, например пневмония и бронхит. Мускулните болки и треската са сигурни симптоми на грипа и за заболяването трябва да се вземат мерки. Повечето хора карат болестта сравнително леко и се възстановяват бързо, но определени усложнения трябва веднага да ви накарат да се обърнете към лекар.

Второто грешно схващане е , че за грипа няма лечение

Наистина, създадените антивирусни медикаменти не лекуват грипа, но редуцират значително времето за боледуване и рисковете от усложнения, и шансовете да заразите други хора около себе си. Тези медикаменти обаче трябва да се вземат до 48 часа от появата на симптомите, за да разгърнат изцяло положителните си свойства, и трябва да се приемат само по препоръка на лекар.

Третото грешно схващане е, че възрастните са най-големите разпространители на грипа

Точно обратното, децата се истинска фабрика за бактерии тъй като обичат да пипат на всякъде, а след това да пъхат мръсните си ръце в устата и така помагат на микробите са се разпространят и развият.

Четвъртото грешно твърдение е, че антибиотиците лекуват грипа

Много хора искат от лекуващите ги специалисти да им предпишат антибиотици за лечение на грипа. Те обаче не действат срещу вируси, а срещу бактерии. Има специални антивирусни препарати, създадени за лечение на грип, но антибиотиците могат да се преборят само с инфекциите и усложненията от грипа, ако те са на бактериална основа. Още повече, че те убиват и добрите бактерии, което намалява имунитета.

На пето място поставяме твърдението, че можете да се върнете на работа веднага, след като симптомите преминат

Можете да разпространявате вирусите до четири дена след отшумяване на грипните симптоми, затова е препоръчително да си стоите вкъщи. Можете да заразите колегите си и странични хора, особено ако работите в затворен офис без проветрение или се возите в обществен транспорт.

Ако сте под 65 не ви дава гаранцията, че за вас грипа е безопасен. Това на практика е шестото грешно твърдение за грипа

Вярно е, че организмът на хората над тази възраст по-трудно се бори с инфекциите, но те могат да са опасни за всички, дори за напълно здрави възрастни хора. За децата се отнасят рисковете заради тяхната все още недобре развита имунна система. Най-застрашени от усложнения, изискващи болнична помощ, са децата до 2 години, а тези по-малки от 6 месеца са под риск заради факта, че са твърде малки, за да им се постави ваксина.

Не вярвайте, че ако си бил болен от грип, не можеш да се заразиш пак с него


Тъй като съществуват много щамове на грипа, можете да хванете някой от другите разновидности, дори да сте боледували наскоро. Обикновено има по два типа едновременно, което означава, че можете да хванете първо единия, а след това другия. Този риск се повишава и заради отслабената имунна система.

Отново грешно е твърдението, че опасността от заразяване с грип отминава в края на сезона

Това важи за обикновения грип, но не и за специфичните грипове, например птичия. Пазете се от разболяване и спазвайте засилена хигиена, докато не сте сигурни, че опасността е отминала.


На девето място поставяме твърдението, че студеното време е отговорно за разболяването

Настинката може да се причини от студеното време, но грипът се причинява от вируси. Макар да се асоциира със студ и сняг, заболяването може да се разпространи по всяко време на годината и зависи от естествените цикли на вирусите, не от времето. Единствените фактори, които имат някакво влияние, са многото хора, затворени в сухите помещения и по-слабата имунна система.

И на последно място нещо, което в никакъв случай не трябва да смятате за истина :По време на грип не трябва да се яде


Ако имате апетит, хапнете нещо. Даже да нямате апетит обаче, пийте много течности, , за да не се обезводните. Осигурете си достатъчно сън и спокойствие.
Смятам, че ако спазвате всички тези десет препоръки бързо ще се избавите от грипа, а ако ви е изпреварил и повалил ще успеете да се избавите бързо от него.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: ГРИП

Мнениеот Alexsandra bg » 02 Фев 2012, 21:48

Тръшна ме тоя грип и не мога да се оправя вече една седмица.Започна с висока температура 38,5 и така 4 дни.Температура нямам но ме мъчи една кашлица и хрема.Вече и аз не знам какво да пия и с какво да се лекувам.
Аватар
Alexsandra bg
 
Мнения: 45
Регистриран на: 31 Мар 2011, 19:32

Re: ГРИП

Мнениеот Bolka » 26 Фев 2012, 20:04

Не знам дали е грип или нещо друго но температурата ми е 38,5 и ме боли всичко.Почнах да пия Тайлол и витамин Ц,дано да помогне.За носа какво да си взема не се сещам само да не е ксилометазолин, нещо друго по ефикасно?
Bolka
 
Мнения: 18
Регистриран на: 09 Фев 2012, 22:33

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с инфекциозни и паразитни болести

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron