Видовден - време за разплата!

Да уважим традициите и обичаите!

Видовден - време за разплата!

Мнениеот FramarModDanna » 15 Юни 2016, 09:13

vidovden.jpg
vidovden.jpg (34.25 KiB) Прегледано 799 пъти

Макар че този ден не се отбелязва от Църквата, все пак днес е Видовден - известен с това, че е ден за възмездие. Поверието е, че на този ден излизат наяве греховете и всички сторени злини, и се получава възмездие за тях. Вярва се, че градушките идват като божие наказание за извършен грях. От тук идва и предупреждението "Ще дойде Видовден!" - т.е. ще има разплата за всяко зло дело.

Почита се Слънцето и се става рано, за да се посрещне изгрева, за здраве. Интересното е, че момите мият лицето си с "видова" вода, за да станат по-красиви, а след това наричат три стръка шавар с имената на желаните от тях момчета, а който стрък порасне най-много, момичето ще се омъжи за него. На някои места, момите изкарват чеиза си на оградата, за да ги види слънцето и ергените.

FramarModDanna
 
Мнения: 174
Регистриран на: 20 Мар 2015, 16:48

Re: Видовден - време за разплата!

Мнениеот lyuta_chushka95 » 23 Авг 2019, 16:19

Може и да не е на точна дата, ама Видовден все някога идва! В това съм напълно убедена. И не е необходимо да си го връщаш на този, който те е обидил или наранил... Господ си знае работата. Всичко се връща - и хубавото, и лошото!
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55

Re: Видовден - време за разплата!

Мнениеот Dipsy » 23 Авг 2019, 16:21

lyuta_chushka95 написа:Може и да не е на точна дата, ама Видовден все някога идва! В това съм напълно убедена. И не е необходимо да си го връщаш на този, който те е обидил или наранил... Господ си знае работата. Всичко се връща - и хубавото, и лошото!

Аз не винаги разбирам, кога на някой дето трябва аз да му го върна му е върнато от онзи горе, ама е на - в повечето случаи е по-грубо дори от това което на мен ми се е искало да направя. ама някой път пък тъй да мви се иска това възмездие аз да го раздам.. ей тъй на за проклетията :smile:
Аватар
Dipsy
 
Мнения: 200
Регистриран на: 16 Мар 2018, 16:35


Назад към Празници и традиции

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта