Обложен език

Обложен език

Мнениеот svetlin.ivanov » 22 Авг 2016, 23:29

Здравейте,
На 20 години съм от известно време(около 6 месеца) забелязах, че езика ми е почти постоянно обложен в задната си част. По принцим имам хроничен фарингит и тонзилит(мисля че така се казваха белите топченца/камъчета по сливиците). Когато "остържа" белия слой в задната част на езика, до ден два пак се събира и започвам да се притеснявам. Прикачам и снимка, която не е моя, но изглежда по същия начин. Ходил съм и на преглед при лекар уши нос гърло за фарингита и попитах и за езика, но каза че фарингита не може да се излекува, а за езика било нормално. Съжалявам, но не ми изглежда нормално и моля някой по-компетентен да изкаже мнение. Попринцип не се събира чак толкова много като на снимката, може би защото го почиствам(изстъргвам) редовно, но понякога е почти толкова.
Прикачени файлове
2013-06-11_120658_day_4.jpg
2013-06-11_120658_day_4.jpg (38.37 KiB) Прегледано 1371 пъти
svetlin.ivanov
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Авг 2016, 23:06

Re: Обложен език

Мнениеот FramarLekari » 26 Авг 2016, 10:23

Здравейте, svetlin.ivanov!

Белият език е резултат от свръхрастеж и подуване на папилите на повърхността на езика. Външният вид на езика се дължи на натрупване на бактерии, мъртви клетки и остатъци, разполагащи се между увеличените и понякога възпалени папили. Причините могат да бъдат лека дехидратация, сухота в устата, лоша устна хигиена, механично дразнене от острите ръбове на зъбите, заболяване. Побеляването на най-горния слой на езика или наличието на бели петна по езика може да се наблюдава също така при инфекция или възпаление. Някои инфекции на устната кухина, особено гъбична инфекция, се характеризират с бял език. Други възможни заболявания, причиняващи бял език, са левкоплакия, орален лихен планус, сифилис. Възпалението и избелването на езика може да се появи поради сухота или дразнители, като алкохол и тютюнопушене, и може да бъдат свързани с лош дъх.

Причините за побеляване на езика са много, поради което Ви съветваме най-добре да се консултирате с лекар!

С уважение,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани със Заболявания уши, нос, гърло (УНГ)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта