Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Окт 2011, 20:28

zizu написа:Здравейте,

Бих искала да попитам каква е максиналната доза Еутирокс на ден на кг тегло при възрастни (Хашимото)? Наясно съм, че дозата се прилага индивидуално и на база проведени изследвания. Интересува ме дали има максимум, който не следва да бъде надвишаван? Намирам информация за средна доза 1.7 mcg/kg/ден, но не съм сигурна дали това важи и при еутирокс и каква може да бъде максималната?

Благодаря ви!
Лек ден!


Найстина има ориентировачана препоръчителна доза, но всеки пациент има индивидуални нужди. Лечението с Левотирокс (това е генеричното наименование на Еутирокса) цели достигане на еутиреоидно състояние. При редовно проследяване на ТСХ, няма да има риск нито от предозиране, нито от ниска дозировка. Доверете се на Вашия ендокринолог- той/тя е човекът, който трябва да определи дозировката Ви. Освен с тази ориентировъчна доза, всеки ендокринолог се съобразява и с придружаващите заболявания на пациента, възрастта, вида и тежестта на тиреоидното заболяването. Посаветвайте се с него/нея, какъв да е интервалът, през който да изследванете ТСХ. Много е важно също правилното приемане на медикамента.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dia » 08 Ное 2011, 13:10

Благодаря, д-р Йорданова. Имах същите подозрения. Погледнах си последните изследвания. TSH ми е 2,83, което за моята възраст май е леко височко, макар и в общоприетите граници.

Вие в кой град практикувате? Бихте ли ми препоръчали специалист в Стара Загора.

Поздрави!
Аватар
Dia
 
Мнения: 47
Регистриран на: 27 Сеп 2011, 09:49

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Ное 2011, 18:45

Dia написа:Благодаря, д-р Йорданова. Имах същите подозрения. Погледнах си последните изследвания. TSH ми е 2,83, което за моята възраст май е леко височко, макар и в общоприетите граници.

Вие в кой град практикувате? Бихте ли ми препоръчали специалист в Стара Загора.

Поздрави!


Уважаема г-це/г-жо,
Посочената стойност на ТSH е нормална. Все пак зависи кога е направено това изследване, дали все още е актуално.
Аз специализирам в София и не познавам колегите в Стара Загора.
На сайта на Фрамар има възможност да видите работещите в Стара Загора ендокринолози и да си изберете кого да посетите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот tedi » 09 Ное 2011, 16:48

Здравейте Д-р Йорданова
Със възел на щитовидната жлеза съм. Хормоните ми са в норма. Откриха ми го случайно преди 4 години. Бях на консултация в София, но не ми препоръчаха операция на този етап. Възела е 3 см.Не расте. Понякога се чуствам изморена и имам горещи вълни, но го отдавам на менопаузата. Но от няколко години имам торбички ниско долу под очите които понякога са по големи, понякога спадат но не съвсем. Направих си изследвания на бъбреците но те са добре. Четох че може да се дължат на проблеми със щитовидната жлеза и на автоимунно заболяване /това не ми е много ясно/. Моля за съвет.
tedi
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Ное 2011, 15:44

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Ное 2011, 19:06

tedi написа:Здравейте Д-р Йорданова
Със възел на щитовидната жлеза съм. Хормоните ми са в норма. Откриха ми го случайно преди 4 години. Бях на консултация в София, но не ми препоръчаха операция на този етап. Възела е 3 см.Не расте. Понякога се чуствам изморена и имам горещи вълни, но го отдавам на менопаузата. Но от няколко години имам торбички ниско долу под очите които понякога са по големи, понякога спадат но не съвсем. Направих си изследвания на бъбреците но те са добре. Четох че може да се дължат на проблеми със щитовидната жлеза и на автоимунно заболяване /това не ми е много ясно/. Моля за съвет.


Уважаема Tedi,
Най-вероятно торбичките под очите Ви не са в резултат на проблем с щитовидната жлеза, т.к.хормоните Ви са нормални. Отоци около очите могат да се появят при някои заболявания, едно от които е намалената функция на щитовидната жлеза. Те също така могат да бъдат и вследствие на грешки в диетата (например прекомерна консултация на сол), употреба на алкохол и цигари. При стареене кожата около очите изтънява и това може да доведе до торбички под очите.
Възелът в щитовидната Ви жлеза изисква чест контрол- хормонални изследвания и ехография на 6-12м. Предвид размера му обсъдете с наблюдаващия Ви ендокринолог оперативно лечение, при липса на противопоказания за такова.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот tedi » 10 Ное 2011, 12:41

МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ Д-Р ЙОРДАНОВА !
tedi
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Ное 2011, 15:44

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот suny » 11 Ное 2011, 14:56

Здравейте,Д-р Йорданова.
От няколко месеца цикъла ми е с продължителност 2 дни.
По принцип съм с нередовна менструация, с големи закъснения понякога
повече от 40-45 дни,но поне преди беше по-продължителен цикъла.
Ходих на гинеколог,направи ми вагинална ехография и се установи,
че имам доста кисти по яйчниците.Назначи ми изследване на Прогестерон,
който се оказа в норма.По препоръка на гинеколога ходих при ендокринолог.
Тя ми назначи изследвания на TSH,Анти ТРО и Пролактин.Не ми обясни
обаче дали има особеност, в кои дни от цикъла /преди,след/ трябва да се
прави изследването.Сега съм отново с голямо закъснение над 40 дни и още
нямам МЦ.Единствено разбрах,че трябва да е на гладно сутрин.
Сега се притеснявам, че може да не го направя в подходящо време,а все пак
ще трябва да дам около 30 лв.Моля за разяснение от Ваша страна.
Благодаря Ви предварително!
suny
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Ное 2011, 14:30

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Margo » 11 Ное 2011, 15:06

Здравейте, д-р Йорданова, преди седмица ходих на профилактичен гинекологичен преглед и лекарят ми каза, че имам кисти на яйчниците и ми предписа таблетки за регулиране на инсулина в кръвта. Каква е връзката между инсулина и кистите на яйчниците?
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Ное 2011, 19:39

Margo написа:Здравейте, д-р Йорданова, преди седмица ходих на профилактичен гинекологичен преглед и лекарят ми каза, че имам кисти на яйчниците и ми предписа таблетки за регулиране на инсулина в кръвта. Каква е връзката между инсулина и кистите на яйчниците?


Уважаема Margo,
От данните, които сте споделили предполагам, че са Ви установили синдром на поликистозните яйчници (PCOS). Това е доста често срещано заболване при младите жени и възможна причина за безплодие. При този синдром има менструални нарушения, липсва овулация и има признаци на повишаване на мъжките полови хормони. Един от критериите за поставянето на диагнозата PCOS е наличието на много кисти в яйчниците. За възникването на тази болест има много теории. Една от тези теории свързва повишеното количество на инсулин в кръвта и нарушението в действото на инсулина в тъканите с дисбалансът на половите хормони при тези пациентки.
Лечението с Метформин подобрява чувствителността на клетките към инсулин. Подобряват се функцията на яйчниците и метаболизма на тези пациентки, могат и да намалят теглото си.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Ное 2011, 20:47

suny написа:Здравейте,Д-р Йорданова.
От няколко месеца цикъла ми е с продължителност 2 дни.
По принцип съм с нередовна менструация, с големи закъснения понякога
повече от 40-45 дни,но поне преди беше по-продължителен цикъла.
Ходих на гинеколог,направи ми вагинална ехография и се установи,
че имам доста кисти по яйчниците.Назначи ми изследване на Прогестерон,
който се оказа в норма.По препоръка на гинеколога ходих при ендокринолог.
Тя ми назначи изследвания на TSH,Анти ТРО и Пролактин.Не ми обясни
обаче дали има особеност, в кои дни от цикъла /преди,след/ трябва да се
прави изследването.Сега съм отново с голямо закъснение над 40 дни и още
нямам МЦ.Единствено разбрах,че трябва да е на гладно сутрин.
Сега се притеснявам, че може да не го направя в подходящо време,а все пак
ще трябва да дам около 30 лв.Моля за разяснение от Ваша страна.
Благодаря Ви предварително!


Уважаема Suny,
Назначените Ви изследвания на TSH, Анти-ТРО антителата са за изключване на заболяване на щитовидната жлеза. Нарушената функция на щитовидната жлеза може да е причина за менструални нарушения. Изследването на тези показатели може да стане по всяко време и не зависи от фазата на цикъла.
Пролактинът е хормон на хипофизата. Неговото повишаване води до нарушаване на функцита на яйчника. Изследването на този хормон трябва да стане сутрин на гладно след събуждане и след 20-30 мин. почивка на мястото, където ще се вземе. Най-подходящо е да се вземе в първата половина на менструалния цикъл (цикъл е периода между две менструации).
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта