Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Elizabeth » 13 Ное 2011, 20:39

Д-р Йорданова,
от няколко седмици имам следните симптоми: подут стомах и болки в горната част на стомаха(от нередовно хранене и преяждане получавам),лош дъх, виене на свят,сухота в устата и често уриниране.На 19 години съм,момиче,165см и 54кг. Какъв може да е проблема?
Elizabeth
 
Мнения: 5
Регистриран на: 17 Апр 2011, 13:15

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 14 Ное 2011, 00:31

Elizabeth написа:Д-р Йорданова,
от няколко седмици имам следните симптоми: подут стомах и болки в горната част на стомаха(от нередовно хранене и преяждане получавам),лош дъх, виене на свят,сухота в устата и често уриниране.На 19 години съм,момиче,165см и 54кг. Какъв може да е проблема?

Уважаема Elizabeth,
Бих Ви препоръчала да изследвате кръвна захар и ацетон в урина. Трудно е да се каже какъв е проблемът Ви. Възможно е да се касае за стомашно неразположение, но също така е веротно да има друга причина. Необходим е по-подробен преглед и изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот mrnsntv » 27 Ное 2011, 13:08

Здравейте. Аз съм на 39 год. тежа 84 кг. ръст 170. талия 100 см.
лятото забелязах окосмяване по цялото тяло. Гърдите се намалиха и се появиха отоци по тях. Изпотяване.
Посетих ендокринолог. Направих изследване на хормони и инсулин.
серумен инсулин 38.00
серумен инсулин със глюкоза след час 30.00
4-андостендион 6.80
не съм правила 17 андростендион и естроген не ми беше назначено като изследване.
за инсулина взимам Сиофор 3х500 мг. Назначен от гинеколог, нямам поликистозни яйчници.
терапия от ендокринолог: Хранителен режим, двигателен режим.
Но окосмяването се засили, кажата по краката стана като гъша. имам и зачервяване по кожата.
Миналото лято се запознах с мъж. тогава тежах 67 кг. Кожата беше в нормално състояние.
Странното е че започнах да надавам на тегло и към края на връзката станах 80 кг. Срещахме се 4-5 месеца. Имах и болки в ставите и изпотяване през ноща по време на връзката, бях и раздразнителна и имах увеличено либито.
Мъжът се оказа мошеник.
Всеки ден ходих при него да пия кафе, и предполагам че той ми е слагал нещо в кафето.
моля да ми посъветвате какво да направя при това положение. Много съм притеснена.
mrnsntv
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Ное 2011, 12:49

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Ное 2011, 19:35

mrnsntv написа:Здравейте. Аз съм на 39 год. тежа 84 кг. ръст 170. талия 100 см.
лятото забелязах окосмяване по цялото тяло. Гърдите се намалиха и се появиха отоци по тях. Изпотяване.
Посетих ендокринолог. Направих изследване на хормони и инсулин.
серумен инсулин 38.00
серумен инсулин със глюкоза след час 30.00
4-андостендион 6.80
не съм правила 17 андростендион и естроген не ми беше назначено като изследване.
за инсулина взимам Сиофор 3х500 мг. Назначен от гинеколог, нямам поликистозни яйчници.
терапия от ендокринолог: Хранителен режим, двигателен режим.
Но окосмяването се засили, кажата по краката стана като гъша. имам и зачервяване по кожата.
Миналото лято се запознах с мъж. тогава тежах 67 кг. Кожата беше в нормално състояние.
Странното е че започнах да надавам на тегло и към края на връзката станах 80 кг. Срещахме се 4-5 месеца. Имах и болки в ставите и изпотяване през ноща по време на връзката, бях и раздразнителна и имах увеличено либито.
Мъжът се оказа мошеник.
Всеки ден ходих при него да пия кафе, и предполагам че той ми е слагал нещо в кафето.
моля да ми посъветвате какво да направя при това положение. Много съм притеснена.


Уважаема mrnsntv,
Малко е вероятно да се касае за токсична причина, като се има предвид че сте се разделили с господина от повече от година, а и повечето оплаквания започват след това. Част от оплакванията може да са свързани с наддаването на тегло.
Информацията, която споделяте не е достатъчна за да преценя за какво заболяване може да се касае. Търсенето най-вероятно трябва да започне от патология на яйчници и надбъбрек. От написаното от Вас разбирам, че сте провели изследвания и консултации в тази насока. Не мога да отхвърля диагнозата синдром на поликистозните яйчници (доколкото разбирам това е една от обсъжданите диагнози). Липсата на кисти в яйчниците е само един от критериите за поставяне на тази диагноза и не е задължителен. Ехографски промени в яйчниците не се описват при 20-30% от жените с тази диагноза. Това заболяване обикновено се установява в по-ранна възраст.
Предписаният Ви медикамент би помогнал не само за промените във въглехидратния метаболизъм, но също така се използва при лечение на поликистозни яйчници.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот mrnsntv » 30 Ное 2011, 12:01

Здравейте Д-р Йорданова благодаря Ви за отговора. аз до април месец миналата година заради успокоителни които взимах бях 83 кг. След като ги спрях за 10 дена отслабнах с 10 кг. познатите даже се учудиха как така за никакво време намалих теглото. След това постепенно станах от 73-67 кг. След рязко отслабване нямах даже и една стрия, кожата беше в добро състояние.
Аз се притеснявам че мъжът с когото се срещах ми е давал някакви хормони/андрогени/ не мога да знам със сигурност какво точно. но накрая излезе че нещо е имало и се е срещал с мен с цел да ми навреди. Другото което знам че от април месец тази година аз още няколко пъти пих нещо затова състоянието ми се влоши. Чак сега си давам сметка, защото при едно такова пиене имах пак болки в ставите, същите само че този път по силни и само след този случай аз дадох си сметка че тези болки не са случайни, а лятото забелязах окосмяването защото само на слънчева светлина те се виждат добре защото са бели.
Гинеколога ми постави диагноза: Хирзутизъм.
не са ми правили ехограф на надбыбречни жлези, заради резултати които са в норма освен тези които описах по-горе.
Надявам се в скоро време да посетя ендокринолог. Не мога да отида по-рано заради това че не са минали три месеца.
Затова се обръщам към Вас в този форум.
Притеснението ми е че поради някаква намеса в организма са станали промени които са необратими.
Въпроса ми е към Вас: Да направя ли ехографско изследване на надбъбречни жлези. Какво ставо при пиене на хормони/нека така да ги наречем/ с организма, има ли някакво нарушение във метаболитният синдром, ендокринологичен или какво стана с организма ? Имам и себорея.
Аз ограничих яденето, но теглото не се намалява. Трябва ли да посетя диетолог при подобно оплакване? Защото някъде четох, че при отслабване окосмяването се намалява.
Пия Сиофор от 3 месеца но не свалих и килограм.
Другото за което се сетих че лятото при гинекологичен преглед бе намерена киста на яйчниците, след което още два пъти ходих на различни гинеколози и кистата не беше открита. Казаха ми че тя се е спукала. Че има такива кисти които се появяват и се пукат.
В този пост описах моите притеснения по-подробно.
Много се надявам да получа и този път от Вас съвет.
mrnsntv
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Ное 2011, 12:49

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Дек 2011, 00:13

mrnsntv написа:Здравейте Д-р Йорданова благодаря Ви за отговора. аз до април месец миналата година заради успокоителни които взимах бях 83 кг. След като ги спрях за 10 дена отслабнах с 10 кг. познатите даже се учудиха как така за никакво време намалих теглото. След това постепенно станах от 73-67 кг. След рязко отслабване нямах даже и една стрия, кожата беше в добро състояние.
Аз се притеснявам че мъжът с когото се срещах ми е давал някакви хормони/андрогени/ не мога да знам със сигурност какво точно. но накрая излезе че нещо е имало и се е срещал с мен с цел да ми навреди. Другото което знам че от април месец тази година аз още няколко пъти пих нещо затова състоянието ми се влоши. Чак сега си давам сметка, защото при едно такова пиене имах пак болки в ставите, същите само че този път по силни и само след този случай аз дадох си сметка че тези болки не са случайни, а лятото забелязах окосмяването защото само на слънчева светлина те се виждат добре защото са бели.
Гинеколога ми постави диагноза: Хирзутизъм.
не са ми правили ехограф на надбыбречни жлези, заради резултати които са в норма освен тези които описах по-горе.
Надявам се в скоро време да посетя ендокринолог. Не мога да отида по-рано заради това че не са минали три месеца.
Затова се обръщам към Вас в този форум.
Притеснението ми е че поради някаква намеса в организма са станали промени които са необратими.
Въпроса ми е към Вас: Да направя ли ехографско изследване на надбъбречни жлези. Какво ставо при пиене на хормони/нека така да ги наречем/ с организма, има ли някакво нарушение във метаболитният синдром, ендокринологичен или какво стана с организма ? Имам и себорея.
Аз ограничих яденето, но теглото не се намалява. Трябва ли да посетя диетолог при подобно оплакване? Защото някъде четох, че при отслабване окосмяването се намалява.
Пия Сиофор от 3 месеца но не свалих и килограм.
Другото за което се сетих че лятото при гинекологичен преглед бе намерена киста на яйчниците, след което още два пъти ходих на различни гинеколози и кистата не беше открита. Казаха ми че тя се е спукала. Че има такива кисти които се появяват и се пукат.
В този пост описах моите притеснения по-подробно.
Много се надявам да получа и този път от Вас съвет.


Уважаема mrnsntv,
Промените, който описвате могат да се дължат на повишаване на мъжките полови хормони в кръвта. В предното Ви писмо посочвате повишена стойност на един от тези хормони. Каква е причината за тази повишена стойност не мога да кажа.
Приемът на хормони предизвиква промени в организма, които траят кратко време (докато действа веществото). След като премине действието му започват да преобладават хормоните секретирани от организма. Това води лека полека до възстановяване на предишното състояние (това преди приема на съответния хормон).
На пазара няма андроген, който да действа толкова дълго. Освен това дългодействащите се прилагат инжекционно, а не през устата.
Функционирането на яйчниците е свързано с поява и изчезване на кистички в яйчника. Не всяка киста, която се види на ехограф е патологична.
Сиофор-ът не е лекарство за отслабване. Приложението му има по-различни индикации. Този медикамент подобрява действието на инсулина и води до подобряване на метаболизма. Един от положителните ефекти които настъпват с употребата му е леко намаляване на теглото. Този ефект не се наблюдава при всички пациенти. Ако спазвате диета и увеличите физическата активност ще започнете да сваляте килограми. Свалянето трябва да е бавно и постепенно, тогава има по-голям шанс да е трайно.
Разбирам, че се притеснявате, но изчакайте повторния си консулт с ендокринолог. Той/тя ще оцени ефектът на предписания Ви медикамент и ще прецени дали се налагат допълнителни изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот mrnsntv » 01 Дек 2011, 11:40

Д-р Йорданова. Много Ви благодаря за отговора.
В скоро време ще посетя ендокринолог. Ще повторя това изследване и ще настоявам на ехограф на надбъбречни жлези. Защото понякога имам леки болки там на което не обръщах внимание. Възможно проблема идва от там.
mrnsntv
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Ное 2011, 12:49

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Дек 2011, 18:40

mrnsntv написа:Д-р Йорданова. Много Ви благодаря за отговора.
В скоро време ще посетя ендокринолог. Ще повторя това изследване и ще настоявам на ехограф на надбъбречни жлези. Защото понякога имам леки болки там на което не обръщах внимание. Възможно проблема идва от там.

Уважаема mrnsntv,
Искам да Ви успокоя, че болките които получавате едва ли са свързани с патология на надбъбреците. Не е необходимо специален ехографски преглед за тях. Като правите коремна ехография можете да помолите да ги видят и тях.
Бих Ви посъветвала да посетите и гинеколог за да се отхвърли проблем с яйчниците.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот mrnsntv » 01 Дек 2011, 19:56

Д-р Йорданова благодаря Ви от все сърце.
mrnsntv
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Ное 2011, 12:49

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот amfibiq » 11 Дек 2011, 11:41

Здравейте искам да попитам, след катом затлъстяване, какви изследвания трябва да си направя за дианцефален синдром? Трябва ли задължително да се подложа на ядрено магнитен резонанс?
Аватар
amfibiq
 
Мнения: 29
Регистриран на: 13 Окт 2011, 21:32

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта