Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Дек 2011, 23:43

amfibiq написа:Здравейте искам да попитам, след катом затлъстяване, какви изследвания трябва да си направя за дианцефален синдром? Трябва ли задължително да се подложа на ядрено магнитен резонанс?

Уважаема amfibiq,
Диенцефалният синдром е много рядка патология. Съмнявам се, че има съмнение за такава патология при Вас. При затлъстяването трябва да се потърсят грешките в хранително-диетичния режим (това е най-честата причина за покачване на теглото). Генетичното предразположение е от голямо значение. Има и заболявания, които водят до покачване на теглото. За да се прецени каква е причината за покачването на тегло при Вас е необходимо да се консултирате с ендокринолог. След разговор с него/нея и след преглед ще прецени какви изследвания се налагат.
При хипоталамичните синдроми освен затлъстяване може да има нарушение в поведението, нарушение в нервната регулацията на вътрешните органи, проблеми със съня и с температурата на тялото, нарушение във функцията на хипофизата (една от ендокринните жлези). Поради голямата пъстрота на оплакванията диагнозата е трудна.
Поставянето на такава диагноза става по метода на изключването. Ядрено магнитен резонанс е много полезен при наличие на симптоми за такова засягане.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот ирина » 18 Дек 2011, 01:37

Здр на всички от форума искам да попитам др Йорданова следното:
Аз съм на 35г имам остеопения 1,6 трябва ли да я лекувам или е нормално за мойта възраст
ирина
 
Мнения: 37
Регистриран на: 18 Дек 2011, 01:26

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Дек 2011, 00:46

ирина написа:Здр на всички от форума искам да попитам др Йорданова следното:
Аз съм на 35г имам остеопения 1,6 трябва ли да я лекувам или е нормално за мойта възраст

Уважаема Ирина,
Ниската за възрастта костна плътност не е толкова рядко срещан проблем. Понякога този ниска костна плътност може да е свързана с други съпътстващи здравословни проблеми - хранителни нарушения, алкохолизъм, ниско телесно тегло, хиперпаратиреоидизъм, хипогонадизъм и др.
На вашата възраст не се налага лечение. Преди менопаузата костните загуби при здрави хора са малки. При такива жени най-често е достатъчно здравословно хранене със задоволителен прием на калций и оптимална физическа активност.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот ирина » 19 Дек 2011, 01:46

Благодаря ви за одговора и отделено време не пия никакъв алкохол ,не съм със ниско тегло даже съм пълна. Пия но дол заради проблем с ставите.
ирина
 
Мнения: 37
Регистриран на: 18 Дек 2011, 01:26

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Дек 2011, 00:03

ирина написа:Благодаря ви за одговора и отделено време не пия никакъв алкохол ,не съм със ниско тегло даже съм пълна. Пия но дол заради проблем с ставите.

Уважаема Ирина,
Приемът на хондропротектор (Но дол) не е свързан с намаляване на костната плътност. Продължително приемане на глюкокортикостероиди може да влоши качеството на костта, но доколкото разбирам при Вас не са прилагани.
Ако понижението на костната плътност се дължи на здравословен проблем, лечението на последния би могло да доведе до повишаването й.
Установената ниска за възрастта костна плътност не трябва да Ви притеснява. Тя не налага медикаментозно лечение. Препоръчвам Ви здравословно хранене, физическа активност (неща, които биха помогнали и за намаляване на теглото). Ако пушите, имайте предвид, че тютюнопушенето е рисков фактор за остеопороза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот zorybg » 20 Дек 2011, 16:20

Здравейте Д-р Йорданова. На 32 години съм, жена с 2 деца на 5 год и на 11 месеца. Преди 2 месеца започнах да получавам често сърцебиене и прескачане на сърцето. Бях на кардиолог, който ми пусна излседвания. ТСХ беше почти 0. ФТ4 беше 32/при реф.12-22/.Започнах да приемам метизол 2*2 за 14 дни и ФТ4 ми се нормализира и стана 17. Намалиха ми метозила и след още 10 дни ФТ4 стана 10. Доктора ми каза да мина 4 дни на половинка метизол на ден и да го спирам. Значи имам общо 1 месец лечение с метизол. Доктора ми каза след 1 месец да си направя отново изследвания,но този път с ТАТ и МАТ. Днес ми излсезнаха резултатите- ФТ4 все още си е 10.92, Мат- 24.08/до 34/,
Тат е 214.8/ до 115 а ТСХ се е повишил на 29.66. Хашимото ли имам и възможно ли е да се е получил от Метизола, който взимах?
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Дек 2011, 00:26

zorybg написа:Здравейте Д-р Йорданова. На 32 години съм, жена с 2 деца на 5 год и на 11 месеца. Преди 2 месеца започнах да получавам често сърцебиене и прескачане на сърцето. Бях на кардиолог, който ми пусна излседвания. ТСХ беше почти 0. ФТ4 беше 32/при реф.12-22/.Започнах да приемам метизол 2*2 за 14 дни и ФТ4 ми се нормализира и стана 17. Намалиха ми метозила и след още 10 дни ФТ4 стана 10. Доктора ми каза да мина 4 дни на половинка метизол на ден и да го спирам. Значи имам общо 1 месец лечение с метизол. Доктора ми каза след 1 месец да си направя отново изследвания,но този път с ТАТ и МАТ. Днес ми излсезнаха резултатите- ФТ4 все още си е 10.92, Мат- 24.08/до 34/,
Тат е 214.8/ до 115 а ТСХ се е повишил на 29.66. Хашимото ли имам и възможно ли е да се е получил от Метизола, който взимах?

Уважаема zorybg,
От споделената от Вас информация ми е трудно да преценя за какво тиреоидно заболяване става въпрос. Предвид, че имате бебе, не е изключено да се касае за постпартален тиреоидит. Той най-често се развива до 6 месеца след раждането, но има и случай до 1 година след това. Има и други заболявания на щитовидната жлеза, които могат да протекат по описания от Вас начин. Ехографският образ на щитовидната жлеза, заедно с лабораторни изследвания и данните за протичането на заболяването Ви трябва да се обобщят и така да се постави диагнозата.
От цитираните от Вас изследвания не може да се постави диагноза тиреоидит на Хашимото. Посочената стойност на ТСХ е висока. Тя говори за хипотиреоидизъм. Трудно е да се предвиди дали той е преходен или траен. Този резултат, обаче налага консулт с ендокринолог за обсъждане на лечение и проследяване. Метизолът не може да причини тиреоидит на Хашимото. Метизолът може обаче да е спомогнал за повишаването на ТСХ.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот zorybg » 23 Дек 2011, 15:08

Благодаря Ви за отговора. Бях на лекар. Предписа ми л-тироксин 50. 7 дни по половинка след това по 1 на ден. Не можа да постави диагноза. Още първия път като ме гледа на ехограф не можа да види нищо нередно. Каза ми, че ако искам да си направя биопсия, за да се разбере какво точно е заболяването ми. Според Вас така ли трябва да направя и сега след колко време да изследвам хормоните, като се има впредвид първия път колко бързо промениха?
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот zorybg » 23 Дек 2011, 15:25

Ако мога и още нещо да добавя. След второто секцио получих усложненя. Започнаха да ми излизат вътрешни конци от операциятя и така 10 месеца. По предписание на хирург аз 10 месеца маже раната, която течеше, с йодасепт. Възможно ли е това да е довело жлезата до временна хиперфункция, а метизола до хипо. Според моя лекар е невъзможно.
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Дек 2011, 23:41

zorybg написа:Благодаря Ви за отговора. Бях на лекар. Предписа ми л-тироксин 50. 7 дни по половинка след това по 1 на ден. Не можа да постави диагноза. Още първия път като ме гледа на ехограф не можа да види нищо нередно. Каза ми, че ако искам да си направя биопсия, за да се разбере какво точно е заболяването ми. Според Вас така ли трябва да направя и сега след колко време да изследвам хормоните, като се има впредвид първия път колко бързо промениха?

Уважаема zorybg,
Трудно ми е да Ви препоръча дали да проведете биопсия или не. Нямам представа какви са съмненията на колегите. В определени случаи тънкоиглената биопсия е неизменна част от диагностичния алгоритъм. Не знам какви са показанията във вашия случай. От това което сте споделили оставам с впечатление, че не е необходимо да бързате с решението си. Възможно е протичането на самото заболяване да реши проблема с поставянето на диагнозата.
Хормонално изследване се прави 4-6 седмици след стартиране на лечението. При Вас има смисъл да осъществите изследване 1 месец след стартирането на 50 мкг (цялата таблетка).
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта