Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Дек 2011, 23:56

zorybg написа:Ако мога и още нещо да добавя. След второто секцио получих усложненя. Започнаха да ми излизат вътрешни конци от операциятя и така 10 месеца. По предписание на хирург аз 10 месеца маже раната, която течеше, с йодасепт. Възможно ли е това да е довело жлезата до временна хиперфункция, а метизола до хипо. Според моя лекар е невъзможно.

Уважаема zorybg,
Приложението на йод може да причини проблеми с щитовидната жлеза. Най-често това се случва при прием на лекарства съдържащи йод. Възможно е да се случи и при абсорбция на йод през кожа и лигавици. Йод-индуцираният хипертиреоидизъм бива няколко типа. При единия тип има тиреотоксикоза в резултат на освобождаване на хормони от разрушени клетки, последвана от фаза с намалена функция. Дали това е възможно да се е случило при Вас е трудно да се каже. Наистина вероятността за това е много малка.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот ka7erina » 29 Дек 2011, 13:23

Имам въпрос свързан с диабет тип 2 и реших да се консултирам и с Вас.
След преживяна стресова ситуация нивата на захарта бяха повишени на ниво средно около 10,
направихме изследвания, назначиха лечение с диета и медикаменти и след два месеца нивата бяха в норма. От седмица обаче се спазва само диетата, а спря приема на медикаментите, но захарта се движи от 6,1 до 6,8. Трябва ли да се възобнови приема на медикаментите или може да продължи само с диета и редовно следене на кръвната захар. Благодаря Ви предварително за вниманието.
ka7erina
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Дек 2011, 13:18

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Дек 2011, 01:19

ka7erina написа:Имам въпрос свързан с диабет тип 2 и реших да се консултирам и с Вас.
След преживяна стресова ситуация нивата на захарта бяха повишени на ниво средно около 10,
направихме изследвания, назначиха лечение с диета и медикаменти и след два месеца нивата бяха в норма. От седмица обаче се спазва само диетата, а спря приема на медикаментите, но захарта се движи от 6,1 до 6,8. Трябва ли да се възобнови приема на медикаментите или може да продължи само с диета и редовно следене на кръвната захар. Благодаря Ви предварително за вниманието.

Уважаема ka7erina,
Захарният диабет тип 2 е често срещано заболяване с комплексна етиология. Знае се, че значение имат генетични фактори. Начинът на живот също са от голямо значение.
Организмът реагира на стресови ситуации с промяна в регулаторните системи и метаболизма, целящи доставка на достатъчно енергия за да може да се справи с проблема. Тази промяна в обмяната на веществата е причина да се установят някои скрити до тогава заболявания. Стрес може да е причина да се отключат някои болести.
Не сте посочили какъв медикамент сте вземали, но щом при приема му сте имали нормални стойности на кръвна захар без хипогликемии, мисля че трябва да го приемате. Предполагам, че сте приемали метформин (независимо от търговското име). Все пак имайте предвид, че дозировката на медикамента и спирането му трябва да бъдат обсъждани с лекуващия Ви лекар. Той/тя трябва да Ви даде препоръка за лечението Ви.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот zorybg » 14 Яну 2012, 23:52

Здравейте. Бих искала да попитам при следродилен тиреоидит и фаза на хипофункция на жлезата кога трябва да се спре лечението, за да се види дали жлезата е започнала да функционира правилно.
Благодаря.
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Яну 2012, 20:25

zorybg написа:Здравейте. Бих искала да попитам при следродилен тиреоидит и фаза на хипофункция на жлезата кога трябва да се спре лечението, за да се види дали жлезата е започнала да функционира правилно.
Благодаря.

Уважаема zorybg,
Хипотиреоидната фаза на постпарталния тиреоидит продължава средно 4-6 месеца, но може и по-дълго (9-12м). Част от пациентките (20-30%) остават с траен хипотиреоидизъм и са на заместително лечение до края на живота си.
Лечението не се спира! Необходимо е периодично изследването на тиреоиднта функция. Едва след като резултатите от изследваният покажат възстановяване на функцията на жлезата се намаля или спира лечението с левототироксина (преценката се извършва от ендокринолог).
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот zorybg » 23 Яну 2012, 14:52

Здравейте отново Д-р Йорданова.
След 1-но месечно приемане на Л-тироксин 50 ТСХ от 29.66 ми е спаднал на 1.64.Тъй като преди това бях с хиперфункция ме е страх отново да не изпадна в това състояния. Възможно ли е това или трябва да се спре лечението с Л-тироксин?
Благодаря Ви.
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Яну 2012, 17:37

zorybg написа:Здравейте отново Д-р Йорданова.
След 1-но месечно приемане на Л-тироксин 50 ТСХ от 29.66 ми е спаднал на 1.64.Тъй като преди това бях с хиперфункция ме е страх отново да не изпадна в това състояния. Възможно ли е това или трябва да се спре лечението с Л-тироксин?
Благодаря Ви.

Уважаема zorybg,
Протичането на постпарталния тиреоидит е фазово. Хипотиреоидната фаза може да продължи 4-6 м. При голяма част от пациентките е възможно и траен хипотиреоидизъм. Заместителното лечение не трябва да се спира или намалява, преди лекуващия лекар да е преценил това. Необходимо е по-често да следите ТСХ (веднъж месечно) и спрямо стойностите му ще се прецени дали щитовидната жлеза възстановява функцията си.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот zorybg » 24 Яну 2012, 14:53

Д-р Йорданова, моят лекар ми намали Л-тироксина на 25 и каза след 1 месец да изследвам наново ТСХ. Според Вас правилно ли е това ?
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Яну 2012, 17:21

zorybg написа:Д-р Йорданова, моят лекар ми намали Л-тироксина на 25 и каза след 1 месец да изследвам наново ТСХ. Според Вас правилно ли е това ?

Уважаема zorybg,
Съжалявам за забавянето на отговора!
Най-вероятно това е добро решение, но само времето ще покаже. Ходът на заболяването е различен при всеки пациент и не винаги може да се предвиди.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот zorybg » 01 Фев 2012, 10:50

Д-р Йорданова, благодаря Ви за обърнатото внимание. 1 седмица след прием на 25 л-тироксин , започнах да чувствам пак симптоми на хиперфункция на жлезата, направих си изследване и ТСХ ми е 0.92. Спряха ми Л-тироксина и сега ще направя изследване след 1-2 седмици. Незная защо толкова бързо минавам от хипер в хипо и сега пак за 1 месец толкова бързо от хипо с ТСХ 30 стана 0,92. Решила съм да се допитам до друг лекар, който да ми направи наново ехография и всичко, както трябва, защото ме е страх пак да не стане хиперфункция.
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта