Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 06 Апр 2014, 20:23

gia написа:Здравейте д-р Йорданова,
оперирана съм ,като щитовидната жлеза е отстранена цялата.Ведага след операцията май миналата година ми назначиха калций с вит.Д,поради травмирани паращитовидни жлези.И от тогава имам следните проблеми-умора ,мускулни болки,ставни болки и коремни понякога.Не се чуствам пълноценна, имам и безсъние.В този период изследвахме калций и паратхормон,калий ,натрий и всичко беше в норма.Решихме да спрем калция и отново с пълна сила се завърнаха всички проблеми.Изпратиха ме при невролог, като тя ми обясни че това е следствие на липсата на жлезата.Предписа ми магнезий с вит.Б и селен.Има дни когато съм по-добре и мисля,че всичко е наред и отново идва сривът.По цяла нощ не мога да заспя,имам болки в бедрата,прасците ми подуват до пръсване.Освен това съм хипертоничка и приемам микардис плюс и небилет.Незнам дали от диуритеците ,но сега ставам по 4-5 пъти през нощта по малка нужда.Сутрин съм със замаяна глава и лошо настроение.Снощи бе такава нощ и затова днес сутринта направих изследване на калций -2,38 и йонизиран калций-1,34 при рефер.граници 1,12-1,29..Зимата пиех по 100 мг л-тироксин , но изследвах TSH-0.03 F4-26.86.Намалихме дозата на 75мг и резултата е TSH-0.51.Въпроса ми е от какво ми са проблемите,преди операцията съм нямала такива проблеми.И висок ли е йонизирания калций?Имам чуството ,че тези диуретици не ми действат добре,дали да сменя лекарствата?

Уважаема gia,
Описаните от Вас оплаквания при цитираните резултати от проведените изследвания, не мога да се свържат убедително с операцията Ви. Бих Ви посъветвала да се провери кръвната захар и да се консултирате с ендокринолог за лека корекция на дозировката на л-тироксина. Много от симптомите налагат консултация с кардиолог. Не Ви съветвам да спирате диуретиците сама, т.к. може да влоши състоянието Ви.
Не се притеснявайте за леко повишената стойност на йонизирания калций. Възможно е да се дължи на лечението с микардис плюс. Изисква се да се анализират и другите Ви изследвания за да се прецени има ли нужда от допълнителни изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот rumster » 07 Апр 2014, 14:57

Здравейте, д-р Йорданова,

Моля за съвет относно проблем с щитовидната жлеза. След мисед мисед аборт миналата година получих големи смушения в менструалния цикъл, кървене граничещо с кръвоизливи по време на менструация. Ходих при много гинеколози и всички направени ми изследвания са в норма, няма и наличие на полипи, миоми и кисти. Пуснахме изследване и за щитовидна жлеза и там излезе ТСХ 6,84. Препратиха ме при ендокринолог с диагноза хипертиреоидизъм. Ендокринологът каза, че тези стойности не били чак толкова страшни докато не минели 7 дори 8. Върна ми амбулаторен лист с диагноза начален латентен хипотиреоидизъм и заместителна терапия с Л-Тироксин за 6 месеца. Притеснява ме това, че диагнозите на лекарите се разминават, а на листовката на лекарството пише, че е противопоказно при хипертиреоидизъм.
Моля за вашето мнение!
rumster
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Апр 2014, 14:31

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Апр 2014, 20:31

rumster написа:Здравейте, д-р Йорданова,

Моля за съвет относно проблем с щитовидната жлеза. След мисед мисед аборт миналата година получих големи смушения в менструалния цикъл, кървене граничещо с кръвоизливи по време на менструация. Ходих при много гинеколози и всички направени ми изследвания са в норма, няма и наличие на полипи, миоми и кисти. Пуснахме изследване и за щитовидна жлеза и там излезе ТСХ 6,84. Препратиха ме при ендокринолог с диагноза хипертиреоидизъм. Ендокринологът каза, че тези стойности не били чак толкова страшни докато не минели 7 дори 8. Върна ми амбулаторен лист с диагноза начален латентен хипотиреоидизъм и заместителна терапия с Л-Тироксин за 6 месеца. Притеснява ме това, че диагнозите на лекарите се разминават, а на листовката на лекарството пише, че е противопоказно при хипертиреоидизъм.
Моля за вашето мнение!

Уважаема rumster,
Не се притеснявайте, приемайте предписаното Ви лекарство. Предвид цитирания резултат на изследването на ТСХ заключението е хипотиреоидизъм. Не мога да кажа каква е етиологията на промяната в тиреоидната функция. В повечето случай заместителното лечение е доживотно. Много са малко заболяванията, които да водят до преходен хипотиреоидизъм и да налага лечение за кратък период от време. Лечението изисква контроли. Само след резултати от хормонални изследвания може да се реши дали трябва да се коригира дозировката или да се спре лечението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот rumster » 07 Апр 2014, 22:01

Много Ви благодаря за отговора!
rumster
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Апр 2014, 14:31

Предишна

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта