Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот dareformore » 15 Фев 2012, 07:47

Благодаря Ви за отговора и предоставената информация!
dareformore
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Фев 2012, 08:54

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Юлиана Генадиева » 16 Фев 2012, 12:57

Здравейте, д-р Йорданова! Преди една година гинеколог ми предписа терапия с Фемостон по повод нередовен цикъл. На 47 год. съм. През 6 месеца посещавам мамолог и гинеколог.Вече повече от година пия Фемостон, но възможните странични действия ме притесняват. Притеснява ме и това, че гинекологът, който ми го изписа, не счете за необходимо да направя някакви хормонални изследвания. Според Вас добре ли е да направя консултация и с ендокринолог и да изследвам хормони и дали резултатите биха били реални предвид приема на Фемостон?
Юлиана Генадиева
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Фев 2012, 12:46

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Фев 2012, 00:14

Юлиана Генадиева написа:Здравейте, д-р Йорданова! Преди една година гинеколог ми предписа терапия с Фемостон по повод нередовен цикъл. На 47 год. съм. През 6 месеца посещавам мамолог и гинеколог.Вече повече от година пия Фемостон, но възможните странични действия ме притесняват. Притеснява ме и това, че гинекологът, който ми го изписа, не счете за необходимо да направя някакви хормонални изследвания. Според Вас добре ли е да направя консултация и с ендокринолог и да изследвам хормони и дали резултатите биха били реални предвид приема на Фемостон?

Уважаема г-жа Генадиева,
На фона на приемания медикамент няма как да се изследват хормони.
Предвид възрастта е най-вероятно да се касае за нормалното отпадане на функцията на яйчниците. Най-вероятно след прегледа гинекологът Ви е преценил каква трябва да е терапията. Перименопаузата е повече област, в която гинеколозите могат да помогнат. Освен ендокринната функция на яйчника те преценяват и структурата им, а и състоянието на другите органи от половата система. Трудно ми е да кажа дали консулт с друг специалист ще е от полза във Вашия случай.
Освен страничните ефекти на хормонзаместителната терапия има и много положителни ефекти върху организма. Тя спомага по-лесно да се осъществи прехода към менопауза (доколкото разбирам това е целта в случая Ви). Рискът от странични ефекти се намалява значително след правилно избиране на подходящите за медикамента пациенти. Редовните прегледи (каквито Вие правите) позволяват ранна диагностика на проблеми свързани с това лечение. Правилната преценка на ползи-риск от един медикамент се прави от назначаващия го лекар. Редно е да обсъдите с него притесненията си, за да може да отговори на конкретните Ви въпроси. Всеки медикамент има странични ефекти и е хубаво, че сте информирани за тях.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот vasilka6670 » 25 Фев 2012, 01:24

Здравейте д-р Йорданова искам да попитам дали мога да приемам Л-карнитин тъй като имам установена диагноза тиреоидит на Хашимото. Приемам 5 дни в седмицата л-тирокс от 75 мг и два дни л-тироксин ор 100мг. Хормоните ми са в норма и нямам оплаквания. Благодаря предварително.
vasilka6670
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Фев 2012, 01:18

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Фев 2012, 20:49

vasilka6670 написа:Здравейте д-р Йорданова искам да попитам дали мога да приемам Л-карнитин тъй като имам установена диагноза тиреоидит на Хашимото. Приемам 5 дни в седмицата л-тирокс от 75 мг и два дни л-тироксин ор 100мг. Хормоните ми са в норма и нямам оплаквания. Благодаря предварително.

Уважаема vasilka6670,
Не знам причината заради, която искате да приемате Л-карнитин. Той е хранителна добавка и няма противопоказания за приемането му. Тъй като пиете Л-Тироксин е важно да спазвате изискванията за приемането на лекарството. Л-тирокс-ът е хормон и за да се постигне добра и еднаква абсорбция от всяка приемана таблетка трябва да се приема на гладно най-добре с вода. Най-рано 30 мин след това да се закусва, а кафето е добре да се отсрочи 2 часа по-късно. Приема на хранителната добавка също трябва да се отсрочи поне 30-60 мин. по-късно. Така че, ако искате да приемате Л-карнитин трябва да се съобразите с това.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот vese » 13 Мар 2012, 12:54

От 6 месеца съм много нервна, избухвам от най-малкото. На 40 години съм. Възможно ли е да навлизам в менопауза? Цикълът обаче ми е редовен.
vese
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Мар 2012, 12:13

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Мар 2012, 21:17

vese написа:От 6 месеца съм много нервна, избухвам от най-малкото. На 40 години съм. Възможно ли е да навлизам в менопауза? Цикълът обаче ми е редовен.

Уважаема vese,
Повишената нервност и раздразнителност са оплаквания, които могат да се дължат на различни причини. Възможно е да се дължат на стрес, на сериозно заболяване (както психично, така и органично), на прием на медикаменти, алкохол и цигари. Като се има предвид възрастта и липсата на менструални нарушения е малко вероятно това да е причината. За да се установи причината е най-добре да се консултирате с лекар, а от областта на ендокринологията - изследване на функцията на щитовидната жлеза (поне ТСХ).
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Ivanov » 11 Апр 2012, 21:19

Здравейте много ще се радвам да коментирате моят случай, аз съм мъж на 35 години тежа 90 кг. активно трениращ фитнес и спазващ диета, която напълно избягва бързи въглехидрати по-скоро дори мога да кажа, че съм на високо белтъчна диета. Ще започна с малко предистория:
Изследване на кр. захар през 10 м. на .2010 г. : резултат 5.00 (на гладно)
Изследване на кр. захар непосредствено преди операция за изваждане жлъчка поради камъни в нея 5.3 на дата 21.11.2011 г. (на гладно)
На 03.04.2012 г. реших да си направя пълни кръвни изследвания тъй като са минали 4 месеца от изваждането на жлъчката, всички резултати бяха в норма преснети ме само кр. захар (на гладно), която бе 6.02 ммол/л. Искам да поясна, че доста бях притеснен какво ще покажат тези изследвания все пак си отстраних жлъчката и се притеснявах за проблеми с черният дроб въпреки, че нямах индикация за такива! Този резултат на кр. захар допълнително ме стресира и след два дни направих контролно измерване ма кр. захар на гладно, резултатът този път бе 5.8 ммол/л. На следващият ден отново на моя глава направих изследване на кр. захар но вече не на гладно. Храната която приех беше до момента на вземането на кръв е следната :
в 8.00 110 гр. пълно зърнест хляб със 110 гр. салата Снежанка
в 10.00, 400 мл кисело мляко с масленост 0,1%
в 10.30 един голям и зрял банан с тегло на чистия плод 200 гр.
и в 12.00 дадох кръв за изследване на кр. захар резултатът тогава бе 6.3 ммол/л, коментара в лабораторията беше, че е трябвало да изчакам с теста още 30 минути и тава нивото на кр. захар е щяла да бъде по-ниска сега съм бил на границата.
Отново на "мой акъл" реших да си направя на последващият ден и теста с обременяване с глюкоза, пак ще отбележа, че през тази една седмица от първият тест до теста с глюкоза бях много притеснен от високите нива на кр. захар.
Резултатите от ОГГТ са следните
на гладно 4.7 ммол/л
на 60 минута 8.9 ммол/л
на 120 ин 8.1 ммол/л
Ще се радвам Вие като специалист да коментирате всички тези резултати и да ми кажете има ли от какво да се притеснявам на този етап. Аз разбира се посетих ендокринолог и той ме посъветва да почна да пия метфоргама 2х500 мг. (сутрин и вечер по едно хапче от 500 мг.),но след малко разговори ми каза да си продължа със фитнеса и да огранича напълно приеманите до сега в редки случаи и в малки количества бързи въглехидрати, приеманите въглехидрати да са с нисък гликогенен индекс и след 6 месеца да направим наново теста с обременяването с глюкоза да видим какво ще е положението.
Въпреки, че съм провел този разговор с ендокринолог ще се радвам и Вие да коментирате всичките тези мой изследвания, както и да ме посъветвате нещо!
Поздрави!
Ivanov
 
Мнения: 17
Регистриран на: 11 Апр 2012, 15:36

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Апр 2012, 23:10

Ivanov написа:Здравейте много ще се радвам да коментирате моят случай, аз съм мъж на 35 години тежа 90 кг. активно трениращ фитнес и спазващ диета, която напълно избягва бързи въглехидрати по-скоро дори мога да кажа, че съм на високо белтъчна диета. Ще започна с малко предистория:
Изследване на кр. захар през 10 м. на .2010 г. : резултат 5.00 (на гладно)
Изследване на кр. захар непосредствено преди операция за изваждане жлъчка поради камъни в нея 5.3 на дата 21.11.2011 г. (на гладно)
На 03.04.2012 г. реших да си направя пълни кръвни изследвания тъй като са минали 4 месеца от изваждането на жлъчката, всички резултати бяха в норма преснети ме само кр. захар (на гладно), която бе 6.02 ммол/л. Искам да поясна, че доста бях притеснен какво ще покажат тези изследвания все пак си отстраних жлъчката и се притеснявах за проблеми с черният дроб въпреки, че нямах индикация за такива! Този резултат на кр. захар допълнително ме стресира и след два дни направих контролно измерване ма кр. захар на гладно, резултатът този път бе 5.8 ммол/л. На следващият ден отново на моя глава направих изследване на кр. захар но вече не на гладно. Храната която приех беше до момента на вземането на кръв е следната :
в 8.00 110 гр. пълно зърнест хляб със 110 гр. салата Снежанка
в 10.00, 400 мл кисело мляко с масленост 0,1%
в 10.30 един голям и зрял банан с тегло на чистия плод 200 гр.
и в 12.00 дадох кръв за изследване на кр. захар резултатът тогава бе 6.3 ммол/л, коментара в лабораторията беше, че е трябвало да изчакам с теста още 30 минути и тава нивото на кр. захар е щяла да бъде по-ниска сега съм бил на границата.
Отново на "мой акъл" реших да си направя на последващият ден и теста с обременяване с глюкоза, пак ще отбележа, че през тази една седмица от първият тест до теста с глюкоза бях много притеснен от високите нива на кр. захар.
Резултатите от ОГГТ са следните
на гладно 4.7 ммол/л
на 60 минута 8.9 ммол/л
на 120 ин 8.1 ммол/л
Ще се радвам Вие като специалист да коментирате всички тези резултати и да ми кажете има ли от какво да се притеснявам на този етап. Аз разбира се посетих ендокринолог и той ме посъветва да почна да пия метфоргама 2х500 мг. (сутрин и вечер по едно хапче от 500 мг.),но след малко разговори ми каза да си продължа със фитнеса и да огранича напълно приеманите до сега в редки случаи и в малки количества бързи въглехидрати, приеманите въглехидрати да са с нисък гликогенен индекс и след 6 месеца да направим наново теста с обременяването с глюкоза да видим какво ще е положението.
Въпреки, че съм провел този разговор с ендокринолог ще се радвам и Вие да коментирате всичките тези мой изследвания, както и да ме посъветвате нещо!
Поздрави!

Уважаеми г-н Ivanov,
От резултата от проведения ОГТТ следва да се заключи, че се касае за нарушен глюкозен толеранс. Това е едно от състоянията, считащи се за предиабет. Това че не ядете въглехидрати не означава, че няма риск от диабет. За да се отключи диабет значение имат наследствени фактори, генетични нарушения, влияние на околната среда. При захарен диабет наследствеността е един от факторите важнен за отключване на заболяването. Диабетът не е единнно заболяване. Освен двата основни типа, диабет може да се развие и при употреба на медикаменти, при някои заболявания, генетични нарушения.
Високо белтъчната диета не е здравословното хранене, макар и да се препоръчва от някои диети за редукция на тегло. Те засищат, но едностарнното хранене води до проблеми. При здравословно хранене 55% от калориите се набавят от въглехидрати. Предпочитат се бавните въглехидрати, с нисък гликемичен индекс. Те осигуряват необходимата за нормалното функциониране на клетките енергия. Фибрите също са необходима част от храната. Около 15-20% от калориите трябва да бъдат за сметка на белтъчини. Останалото е за сметка на мазнините. Белтъчната храна трябва да е източник на градивни елементи, а не основен източник на енергия. Мазнините също са градивни елементи, но при по-голяма консумация могат да доведат до здравни проблеми. В белтъчната храна има и доста скрити мазнини. Надявам се, че не прекалявате с белтъчната храна и че не вземане допълнителни медикаменти за увеличаване на мускулната маса.
Подробно трябва да обсъдите какви промени в начина на живот можете да направите с ендокринолог, към когото се сте се обърнали. Той/тя трябва да прецени дали се налагат и допълнителни изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Ivanov » 16 Апр 2012, 16:01

Благодаря Ви Д-р Стелла Йорданова за отговора!
Не не приемам никакви медикаменти за покачване на мускулна маса. За нарушеният глюкозен толеранс може ли да се заключи само от направеният тест с обременяване с глюкоза и по-точно от направата на единичен такъв. Ако направя нов тест и се окаже, че тогава съм с кр. захар на 60-та минута под или 8,9 и на 120 минута под 7,8 ммол/л ще означава ли че съм клинично здрав. Задавам Ви по този начин въпросът защото малко се съмнявам за достоверността на резултатите на изследването, въпреки че то е направено в лаборатория на МБАЛ. Не зная до каква степен моята паника(страх) през предходната седмица преди провеждането на тест е изиграла роля при резултатите, както и факта че по време на теста и в момента ми расте мъдрец и мястото е доста възпалено и болезнено. В моят случай единствено имам завишена кръвна захар на 2 част от обременяването при норма 7,8 аз съм с 8,1 ммол/л., с една дума аз го разбирам, че съм на ръба с нормалните резултати. Заслужавали си след 15 или 30 дни, след като отмине растежа на този мъдрец да направя нов тест с глюкоза или е по-удачно да си направя КЗП.
Много ще се радвам ако коментирате и нивото на кр. захар след хранене при следният хранителен режим:
в 8.00 110 гр. пълно зърнест хляб със 110 гр. салата Снежанка
в 10.00, 400 мл кисело мляко с масленост 0,1%
в 10.30 един голям и зрял банан с тегло на чистия плод 200 гр.
и в 12.00 дадох кръв за изследване на кр. захар резултатът тогава бе 6.3 ммол/л.
Ivanov
 
Мнения: 17
Регистриран на: 11 Апр 2012, 15:36

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта