Да върна ли майчинството?

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Да върна ли майчинството?

Мнениеот southern_sun » 28 Окт 2011, 13:08

От 2007г. уж подобриха условията за отглеждане на деца в страната ни. 315 дни, в които държавата плаща обезщетение от 90% от осигурителния доход.Колкото е бил по-висок осигурителния ви праг толкова повече пари получавате. Важно условие в случая е да сте плащали осигуровки поне 6 месеца преди датата на раждането.
Обезщетенията се изплащат от НОИ по лична сметка на майката, а не както беше до 2006г. от работодателя. Всички документи се подават от счетоводителя на вашия работодател.
Всичко звучи почти прекрасно!Следват няколко етапа, които е добре да знаете редом с правата си на пациент и данъкоплатец!

Първи етап:
Издаване на болничен за бременност и раждане.
Издава ви го гинекологът, който следи бременността, точно 45 дни преди определения термин за раждане. Може да го направи срещу амбулаторна книжка, която трябва да имате. Ако нямате, личният лекар ще ви издаде такава. Трябва да си откриете лична банкова сметка, на която да ви се изплащат обезщетенията. Всички документи */болничният и декларация за откритата банкова светка/ се подават при счетоводителя на фирмата, в която работите, а той ги подава в НОИ. До един месец трябва да получите първата си месечна сума.

Втори етап:
След като родите, болничното заведение издава болничен лист с датата на раждане, който отново се предоставя на работодателя и той подава в НОИ.

[b]Трети етап:[/b]
След 42 дни от раждането педиатърът на детето издава отново болничен, който трябва да е придружен с декларация за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане. Отново счетоводството на работодателя трябва да подаде докумените в НОИ. След изтичането на 135 дни болничен, подавате молба при работодателя за 315 календарни дни отпуска, които той няма право да откаже. С тази молба, попълвате и молба декларация за изплащане на обезщетение за бременност и раждане за остатъка от 135 до 315 дни отпуска до НОИ, прикрепяте копие от акта за раждане на детето и работодателят отново ги подава в НОИ.

Четвърти етап:
След края на 315-дни имате право на отпуска до навършване на 2 годишна възраст на детето. Майчинството ви /обезщетение за отглеждане на дете до 2 годишна възраст/ е една месечна минимална работна заплата /180лв./. Документите са отново молба до работодателя, молба до НОИ и копие от акта за раждане на детето. Ако желаете да започнете работа, получавате 50% от майчниството си. Можете да го прехвърлите и на близък човек или да наемете детегледачка от Борсата по труда.
Но ако все пак решите да започнете работа преди изтичане на майчинството, нямате близък на който да поверите отглеждането на детето и не сте открили и не можете да си позволите да плащате на детегледачка изпращате детето на ясли. В началото докато се адаптира детето ще си го вземате на обед и няма как да работите. И така сте решили да направите една плавна адаптация от два-месеца като през това време сте решили да си потърсите по-добре платена работа.
Всичко е чудесно докато не ви се обадят, че трябва да върнете парите от полученото майчинство защото виждате ли, сте забогатели прекалено много за тия три месеца.
Така без да очаквате дължите на държавата почти 800 лева. Сигурно тази история е позната на много от вас, но въпросът ми е да върнем ли парите на държавата или да си траем докато не решат управляващите, че това е поредната им грешка?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Да върна ли майчиството?

Мнениеот qproin » 29 Окт 2011, 13:58

Въпреки че и аз съм майка, твърдо подкрепям политиката на държавата да си иска парите, от майките, които са ги взели неправомерно. Всички знаем какво става в България- наистина е трудно, но не мога да се съглася, че са прави тези които си доплащат за да вземат повече пари, или тези които са пусналите децата си на детска градина и продължават да вземат. Имам приятелки, които вземат високи заплати, но ги осигуряват на по-малко пари- не съм видяла някоя от тях да е казала, че иска от работодателя си да й намали заплатата за сметка на осигуровката. Има фирми ( в каквато работих и аз) , в които те осигуряват на това което получаваш и никой не те пита дали те устройва или не. Вярно е, че парите на никой не стигат, но с измама до никъде няма да стигнем. Съгласна съм, че периода на адаптация на детето е дълъг и никой не ти плаща за това, но по време на майчинството са се натрупали доста дни платен отпуск, които могат да се използват за тази цел.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Да върна ли майчиството?

Мнениеот valiart » 30 Окт 2011, 14:31

Според мен това действие представлява явно извиване на ръцете на младите семейства в България. Не е нормално веднъж вече усвоени пари, предназначени за издръжката на младите семейства, да бъдат връщани за отминали периоди, и то с лихвите. :!: Подобни мерки могат да се квалифицират единствено като безотговорни и антисоциални...
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Да върна ли майчиството?

Мнениеот qproin » 30 Окт 2011, 14:42

valiart написа:Според мен това действие представлява явно извиване на ръцете на младите семейства в България. Не е нормално веднъж вече усвоени пари, предназначени за издръжката на младите семейства, да бъдат връщани за отминали периоди, и то с лихвите. :!: Подобни мерки могат да се квалифицират единствено като безотговорни и антисоциални...

Не е нормално и да подаваме фалшиви документи, за да се докопаме до някоя помощ. Аз например нямам право на детски, защото съм била с висок доход, а знаеш ли колко хора вземат тъй като се осигуряват на малки суми.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Да върна ли майчиството?

Мнениеот valiart » 30 Окт 2011, 14:52

В твоя случай наистина не е редно да взимаш, след като си с високи доходи. И не мисля, че думата "докопвам" е справедлива към тези, хора които имат нужда.
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Да върна ли майчиството?

Мнениеот qproin » 30 Окт 2011, 14:56

valiart написа:В твоя случай наистина не е редно да взимаш, след като си с високи доходи. И не мисля, че думата "докопвам" е справедлива към тези, хора които имат нужда.

Напротив-защо не да вземам. Хора, които са декларирали доход 300 лв, а реално получават 2000 трябва ли да вземат. Или да вземат хората, които са превърнали децата си в машини за пари.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Да върна ли майчиството?

Мнениеот valiart » 30 Окт 2011, 15:21

Разбирам, тревогите ти, но за това ги има вратичките в законите. Пред някой се отварят, пред дуги се тръшват под носа им.
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Да върна ли майчиството?

Мнениеот Margo » 02 Ное 2011, 10:50

qproin написа:Въпреки че и аз съм майка, твърдо подкрепям политиката на държавата да си иска парите, от майките, които са ги взели неправомерно. Всички знаем какво става в България- наистина е трудно, но не мога да се съглася, че са прави тези които си доплащат за да вземат повече пари, или тези които са пусналите децата си на детска градина и продължават да вземат. Имам приятелки, които вземат високи заплати, но ги осигуряват на по-малко пари- не съм видяла някоя от тях да е казала, че иска от работодателя си да й намали заплатата за сметка на осигуровката. Има фирми ( в каквато работих и аз) , в които те осигуряват на това което получаваш и никой не те пита дали те устройва или не. Вярно е, че парите на никой не стигат, но с измама до никъде няма да стигнем. Съгласна съм, че периода на адаптация на детето е дълъг и никой не ти плаща за това, но по време на майчинството са се натрупали доста дни платен отпуск, които могат да се използват за тази цел.

А нека да погледнем от друг ъгъл, ако майката е студентка? И се налага да ходи на лекции, там няма отпуски нали? А ако няма кой да гледа детето ?
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Да върна ли майчиството?

Мнениеот qproin » 04 Ное 2011, 10:15

Margo написа:
qproin написа:Въпреки че и аз съм майка, твърдо подкрепям политиката на държавата да си иска парите, от майките, които са ги взели неправомерно. Всички знаем какво става в България- наистина е трудно, но не мога да се съглася, че са прави тези които си доплащат за да вземат повече пари, или тези които са пусналите децата си на детска градина и продължават да вземат. Имам приятелки, които вземат високи заплати, но ги осигуряват на по-малко пари- не съм видяла някоя от тях да е казала, че иска от работодателя си да й намали заплатата за сметка на осигуровката. Има фирми ( в каквато работих и аз) , в които те осигуряват на това което получаваш и никой не те пита дали те устройва или не. Вярно е, че парите на никой не стигат, но с измама до никъде няма да стигнем. Съгласна съм, че периода на адаптация на детето е дълъг и никой не ти плаща за това, но по време на майчинството са се натрупали доста дни платен отпуск, които могат да се използват за тази цел.

А нека да погледнем от друг ъгъл, ако майката е студентка? И се налага да ходи на лекции, там няма отпуски нали? А ако няма кой да гледа детето ?

Не знам как стои въпроса в конкретния случай с жената, която е пуснала темата.Доколкото ми е известно повечето майки студентки получават майчинство само 1 година.А ако не се лъжа тук става въпрос за няколкото месеца преди детето да навърши 2 години. И не съм съгласна, че майките трябва да връщат парите с лихви, но все пак законът е такъв и той важи за всички. И контролните органи няма как да знят през тези 2-3 месеца дали си търсила работа или си пила кафе на свобода от детето си. Освен това държавата ти изплаща и 50% от майчинството, а да не говорим за сумата която реално се плаща, за да ходи детето ти на ясла. Може би трябва да има някакъв жест към социално слабите и самотните майки....
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Да върна ли майчинството?

Мнениеот Silvi » 31 Юли 2012, 11:11

Днес ми попадна един потресаващ случай на държавната немарливост към народа и младите семейства. Историята, която прочетох не само ме шокира, а ме накара да се замисля сериозно, какво още правя в тази държава.
Ето и самата история:
Младо семейство е лишено от болничните и еднократната помощ при раждане на второто си дете тъй като е задлъжняла на държавата в размер на 3 418,54 лева, тъй като се е наложило майката да се подготвя за държавен изпит, а първото им дете е посещавало ясла. Така семейството не само, че са безработни и не са били подпомогнати финансово по никакъв начин, а напротив се оказало, че дължат на държавата огромната сума. Болничните и еднократната помощ при раждането на второто им дете покривало едва 2400 лева от цялата сума. Майката Елина Кумбарова е изпратила писмо до президента с иск да й бъдат опростени тези пари.
Редно ли е в една такава държава, която се стопява със всяка изминала година да се ощетяват младите семейства ? До кога ще търпим и ще навеждаме глава пред подобно ограбване?
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Следваща

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта