Какви традиции знаете, свързани с различните празници?

Да уважим традициите и обичаите!

Какви традиции знаете, свързани с различните празници?

Мнениеот FramarModDanna » 17 Яну 2017, 13:18

20101129035205_snimka28.jpeg
20101129035205_snimka28.jpeg (43.36 KiB) Прегледано 1539 пъти

Нека съставим една тема, която би била интересна и от полза за много от нас, които искат да спазват традициите, свързани с различните празници, или искат само да задоволят любопитството си. :smile:
За всички е интересно да разберат всеки празник с какви народни обичаи е свързан, било и то само свързано с традициите за нареждането на трапезата! Надявам се темата да бъде интересна и полезна за всички! :thumbup:
Ето и част от по-големите български празници:
Коледа , Бъдни вечер, Великден, Ивановден, Йордановден, Антоновден, Атанасовден, Гергьовден, Цветница, Лазаровден, Еньовден, Илинден, Спасовден, Тодоровден, Баба Марта, Благовещение. И още безброй празници, за които може да се разкаже доста, надявам се! :clappingorange:
FramarModDanna
 
Мнения: 174
Регистриран на: 20 Мар 2015, 16:48

Re: Какви традиции знаете, свързани с различните празници?

Мнениеот rabotnata pchela » 17 Яну 2017, 13:52

Страхотна тема, винаги търся информация за празниците и какви са обичаите, свързани с този ден, така че тази тема определено може да бъде много полезна. А ето и моя принос! Моето момче днес има имен ден, затова съм се постарала да се информирам какви са обичаите за

АНТОНОВДЕН
Най-важното за празника е да се знае, че се вярва, че св. Антоний имал способността да лекува, затова на днешния ден са се спазвали някои обичаи, свързани със здравето. Жените не трябвало да подхващат никаква къщна работа, освен да готвят на днешния ден. В някои области жените с болни деца, носели питки в църквата, като молба децата им да оздравеят, а други, които нямат дете, с молитва да им се сбъдне желанието да станат майки.
Омесва се питка, която да бъде сладка и рано сутринта се раздава на съседи, за да се омилостиви чумата и Лелята (шарката). Едно парче се оставя и на тавана за нея. ;) Не се вари боб, леща и подобни, за да не разсърди чумата, шарката или синята пъпка.
На трапезата, традиционно трябва да има обредна содена питка, жито, мед, месо, луканки, баници, орехи.
Весел празник на всички празнуващи днес!
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Какви традиции знаете, свързани с различните празници?

Мнениеот веселказасмяна » 17 Яну 2017, 14:31

Аз пък имам доста познати, които утре празнуват и традициите от днес важат и за утре :grin: . Пак не се варят боб и леща и не се работи, но се коли черно пиле и перата му се пазят, за да има здраве в дома.
веселказасмяна
 
Мнения: 295
Регистриран на: 24 Сеп 2014, 12:43

Re: Какви традиции знаете, свързани с различните празници?

Мнениеот donni » 23 Яну 2017, 10:12

Аз съм малко скарана с тези подробности, не съм много запозната какво трябва да се прави по такива празници, какво не трябва, какво да се готви. Спитвам се с майка ми и се опитвам да съм изрядна :smile: . Сега Бабинден беше, не знам за него има ли нещо специално за трапезата, наближава и Тодоровден :grin: .
donni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 09 Май 2014, 17:05

Re: Какви традиции знаете, свързани с различните празници?

Мнениеот Rali_hr » 02 Фев 2017, 12:56

02 Февруари - Петльовден!
Обичаят за днес е много странен и може да се каже дори - страшен. По обичай на днешния ден се коли петел, с която кръв се нацапват бузите на детето, за да бъде здраво.
Историята се свързва с еничерството.
На днешния ден се прави жертвоприношение на животно - петел или кокошка. Готви се цяло с булгур или ориз, след това се слага на трапезата, а там задължително трябва да има и обредна питка.
На днешния ден жените не трябва да подхващат никаква работа, да режат хляб, не пипат дърва и конци, за да са им здрави децата. Не се правят сватби и годежи.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Какви традиции знаете, свързани с различните празници?

Мнениеот irka » 03 Фев 2017, 13:13

След Петльовден кой е следващият по-голям празник, че да се подготвя по-отрано за него, сещате ли се?
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Какви традиции знаете, свързани с различните празници?

Мнениеот S_Milenska » 03 Фев 2017, 13:59

irka написа:След Петльовден кой е следващият по-голям празник, че да се подготвя по-отрано за него, сещате ли се?

Следващите празници за вече Заговезните и Тодоворден.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46


Назад към Празници и традиции

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта