Дефицит на желязо/Анемия?

Дефицит на желязо/Анемия?

Мнениеот Potrebitel333 » 23 Яну 2018, 00:01

Здравейте, имам въпрос относно резултатите от кръвната картина която съм прикачил към темата. Това са резултати на лице от женски пол 1 седмица след цикъл (ако това има значение) на възраст 30 години. Въпросът ми е дали има някакви драстични разминавания от нормите, които да са притеснителни и да изискват консултация с лекар? Също така моля да й препоръчате някакъв вид диета/хранителен режим, или хранителни добавки, и само искам да подчератя, че жената не консумира месо, тъй като има проблеми с храносмилането му, така че червеното месо отпада автоматично за съжаление. И също така искам да отбелжа, че кръвният тест е правен след сутрешна тренировка, и до колкото знам това може да е причината за повишените неутрофили. Кръвната картина е на сръбски език, но предполагам това не е проблем да се разчете.
Прикачени файлове
krv - Копие.jpg
krv - Копие.jpg (14.95 KiB) Прегледано 2396 пъти
Potrebitel333
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Яну 2018, 23:29

Re: Дефицит на желязо/Анемия?

Мнениеот FramarLekari » 23 Яну 2018, 16:20

Potrebitel333 написа:Здравейте, имам въпрос относно резултатите от кръвната картина която съм прикачил към темата. Това са резултати на лице от женски пол 1 седмица след цикъл (ако това има значение) на възраст 30 години. Въпросът ми е дали има някакви драстични разминавания от нормите, които да са притеснителни и да изискват консултация с лекар? Също така моля да й препоръчате някакъв вид диета/хранителен режим, или хранителни добавки, и само искам да подчератя, че жената не консумира месо, тъй като има проблеми с храносмилането му, така че червеното месо отпада автоматично за съжаление. И също така искам да отбелжа, че кръвният тест е правен след сутрешна тренировка, и до колкото знам това може да е причината за повишените неутрофили. Кръвната картина е на сръбски език, но предполагам това не е проблем да се разчете.


Здравейте, Potrebitel333!

Препоръчително е да се направи изследване на серумното ниво на желязо, витамин В12, витамин В9 (фолиева киселина), желязосвързващ капацитет (ЖСК), феритин.

Жената оплаква ли се от симптоми, като лесна умора, отпадналост, бледост, виене на свят, главоболие? Менструацията й протича ли с по-обилно кървене - ако е така, е добре да повтори ПКК. Възможно е липсата на консумация на месо също да е оказало влияние на кръвната картина.

Ниските нива на хемоглобина могат да бъдат причинени или от понижено количество на хемоглобиновите молекули, както при анемия, или от намалена способност на всяка молекула да свързва кислорода при същото парциално налягане на кислорода. Други често срещани причини за нисък хемоглобин и нисък хематокрит включват загуба на кръв, хранителен дефицит (като недостиг на желязо, фолиева киселина или витамин В12), проблеми с костния мозък, проблеми с бъбреците, хронични заболявания, анормален хемоглобин или намалено производство на хемоглобин.
Ниски нива на MCV, MCH и MCHC могат да бъдат резултат от дефицит на желязо - често се наблюдава при вегани, вегетарианци и при лошо / непълноценно хранене, хронични заболявания, менструално кървене или гастроинтестинално кървене.
Ниските нива на MCH могат да се появят при дефицит на ключови витамини група В, като витамин В12 и В9 (фолиева киселина).

Ниските нива на хемоглобин и хематокрит се нуждаят от консултация с лекуващия лекар, като преди това могат да се направят допълнителните изследвания, които Ви посочихме по-горе (желязо, витамин В12, витамин В9 (фолиева киселина), желязосвързващ капацитет, феритин).

Тези статии могат да Ви бъдат от полза:
ХРАНЕНЕ ПРИ АНЕМИЯ
ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ ПРИ АНЕМИЯ
Домашни средства при желязодефицитна анемия
АЛТЕРНАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА АНЕМИЯ
БИЛКИ ПРИ АНЕМИЯ
КАК ДА ПРЕДОТВРАТИМ И ДА СЕ ИЗБАВИМ ОТ НЕДОСТИГ НА ЖЕЛЯЗО

С уважение,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Дефицит на желязо/Анемия?

Мнениеот Potrebitel333 » 23 Яну 2018, 22:46

Framar написа:
Potrebitel333 написа:Здравейте, имам въпрос относно резултатите от кръвната картина която съм прикачил към темата. Това са резултати на лице от женски пол 1 седмица след цикъл (ако това има значение) на възраст 30 години. Въпросът ми е дали има някакви драстични разминавания от нормите, които да са притеснителни и да изискват консултация с лекар? Също така моля да й препоръчате някакъв вид диета/хранителен режим, или хранителни добавки, и само искам да подчератя, че жената не консумира месо, тъй като има проблеми с храносмилането му, така че червеното месо отпада автоматично за съжаление. И също така искам да отбелжа, че кръвният тест е правен след сутрешна тренировка, и до колкото знам това може да е причината за повишените неутрофили. Кръвната картина е на сръбски език, но предполагам това не е проблем да се разчете.


Здравейте, Potrebitel333!

Препоръчително е да се направи изследване на серумното ниво на желязо, витамин В12, витамин В9 (фолиева киселина), желязосвързващ капацитет (ЖСК), феритин.

Жената оплаква ли се от симптоми, като лесна умора, отпадналост, бледост, виене на свят, главоболие? Менструацията й протича ли с по-обилно кървене - ако е така, е добре да повтори ПКК. Възможно е липсата на консумация на месо също да е оказало влияние на кръвната картина.

Ниските нива на хемоглобина могат да бъдат причинени или от понижено количество на хемоглобиновите молекули, както при анемия, или от намалена способност на всяка молекула да свързва кислорода при същото парциално налягане на кислорода. Други често срещани причини за нисък хемоглобин и нисък хематокрит включват загуба на кръв, хранителен дефицит (като недостиг на желязо, фолиева киселина или витамин В12), проблеми с костния мозък, проблеми с бъбреците, хронични заболявания, анормален хемоглобин или намалено производство на хемоглобин.
Ниски нива на MCV, MCH и MCHC могат да бъдат резултат от дефицит на желязо - често се наблюдава при вегани, вегетарианци и при лошо / непълноценно хранене, хронични заболявания, менструално кървене или гастроинтестинално кървене.
Ниските нива на MCH могат да се появят при дефицит на ключови витамини група В, като витамин В12 и В9 (фолиева киселина).

Ниските нива на хемоглобин и хематокрит се нуждаят от консултация с лекуващия лекар, като преди това могат да се направят допълнителните изследвания, които Ви посочихме по-горе (желязо, витамин В12, витамин В9 (фолиева киселина), желязосвързващ капацитет, феритин).

Тези статии могат да Ви бъдат от полза:
ХРАНЕНЕ ПРИ АНЕМИЯ
ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ ПРИ АНЕМИЯ
Домашни средства при желязодефицитна анемия
АЛТЕРНАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА АНЕМИЯ
БИЛКИ ПРИ АНЕМИЯ
КАК ДА ПРЕДОТВРАТИМ И ДА СЕ ИЗБАВИМ ОТ НЕДОСТИГ НА ЖЕЛЯЗО

С уважение,
Фрамар


По принцип жената има недостиг на желязо, и проблемът й е от години. Може би трябваше да започна точно с това за да се сведат възможните причини до минимум. Не съм сигурен дали има някои от оплакванията които споменахте, но мисля че отговорът е по-скоро не, тъй като е доста активна и се занимава със спорт. Най-вероятната причина за липсата на желязо, както Вие споменахте е липсата на месо в диетата, но за съжаление има проблем с храносмилането му. За това се интересувам какви хранителни добавки е добре да се приемат и на какви храни да се набляга. Четох статии за храни богати на желязо в интернет, но са доста объркващи, понеже от това което разбирам някои храни, въпреки че са богати на желязо не трябва да се смесват, понеже ефектът им се неутрализира. Не знам до колко това е вярно, но информацията на която попаднах е объркваща
Potrebitel333
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Яну 2018, 23:29

Re: Дефицит на желязо/Анемия?

Мнениеот FramarLekari » 24 Яну 2018, 12:34

Potrebitel333 написа:По принцип жената има недостиг на желязо, и проблемът й е от години. Може би трябваше да започна точно с това за да се сведат възможните причини до минимум. Не съм сигурен дали има някои от оплакванията които споменахте, но мисля че отговорът е по-скоро не, тъй като е доста активна и се занимава със спорт. Най-вероятната причина за липсата на желязо, както Вие споменахте е липсата на месо в диетата, но за съжаление има проблем с храносмилането му. За това се интересувам какви хранителни добавки е добре да се приемат и на какви храни да се набляга. Четох статии за храни богати на желязо в интернет, но са доста объркващи, понеже от това което разбирам някои храни, въпреки че са богати на желязо не трябва да се смесват, понеже ефектът им се неутрализира. Не знам до колко това е вярно, но информацията на която попаднах е объркваща


Тук може да разгледате препаратите, които предлагаме и съдържат желязо: Продукти с активна съставка B03A (ЖЕЛЕЗНИ ПРЕПАРАТИ)
Някои от тези продукти се отпускат по лекарско предписание и е необходима консултация с лекар преди прием.

В предишния пост Ви изпратихме статии с подходящи храни при железен дефицит.

С уважение,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с анемии и други болести на кръвта

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта