Морфин на таблети - има ли го в България?

Мнения, коментари и въпроси за лекарствени продукти.

Морфин на таблети - има ли го в България?

Мнениеот Марги » 15 Мар 2018, 18:16

Здравейте,
Бих искала да попитам дали в България има Морфин на таблетки? Оксиконтин, Оксикодон или Оксинорм на таблетки?

Благодаря
Марги
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Мар 2018, 18:13

Re: Морфин на таблети - има ли го в България?

Мнениеот Viktor.Ivanov » 15 Мар 2018, 18:19

Да, но не е с такова име. Надали можете да го намерите в аптеките.
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47

Re: Морфин на таблети - има ли го в България?

Мнениеот Марги » 15 Мар 2018, 18:23

Viktor.Ivanov написа:Да, но не е с такова име. Надали можете да го намерите в аптеките.


Под какво име да го търся и къде? Оксиконтин може би? Защо не в аптеките? Търся го за баща ми, който има задух и диуретиците вече не му помагат.

Поздрави
Марги
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Мар 2018, 18:13

Re: Морфин на таблети - има ли го в България?

Мнениеот Viktor.Ivanov » 15 Мар 2018, 21:04

Случайно не мислите ли да отидете на лекар?
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47

Re: Морфин на таблети - има ли го в България?

Мнениеот Марги » 15 Мар 2018, 22:10

Аз съм лекар, но живея и работя в чужбина. Баща ми е пациент с почти терминална сърдечна недостатъчност, диуретиците вече не помагат и затова съм се замислила да му дам ниска доза морфин срещу задуха. Много се учудвам, че участъковата му лекарка не е чувала, че морфин се дава при задух и че има морфин на таблетки. Затова търся информация, дали медикаментът в България се внася във вид на таблети. На този сайт го намерих и изпратих запитване до администратора. За всеки случай попитах на форума в случай, че някой знае нещо повече по въпроса. Не мога да си представя, че в Бг няма морфин в таблетна или капкова форма. Или пък Оксиконтин/ Оксикодон. Ако вие знаете нещо повече, моля, да споделите информацията си с мене. Аз после ще търся начин да намеря рецепта за него.

Поздрави
Марги
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Мар 2018, 18:13

Re: Морфин на таблети - има ли го в България?

Мнениеот Viktor.Ivanov » 15 Мар 2018, 22:25

Сигурен съм, че има, по протокол ги дават за онко-болните. Но друго не мога да кажа.
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47

Re: Морфин на таблети - има ли го в България?

Мнениеот Elepharm » 16 Мар 2018, 15:02

Да, има, изписва се с жълта рецепта, която може да бъде изпълнена в аптека, притежаваща лиценз за работа с наркотични вещества. В момента са налични в аптеките или могат да бъдат доставени две дозови форми:
M.S.T. 10 mg x 50 табл. на цена около 40 лева и M.S.T. 60 mg х 50 табл. на цена около 130 лева. Съдържат Morphine sulphate и са производство на фирма Mundipharma.
Сигурни ли сте обаче, че това е подходящото лекарство за Вашия баща? Все пак морфинът потиска дихателния център и може да доведе до респираторна депресия. Не е ли по-добре да приема Theotard табл. за борба със задуха и ако е възможно диуретиците да се сменят , напр. с Trifas 200 mg, съдържащ Torasemide.
Elepharm
 
Мнения: 44
Регистриран на: 11 Май 2017, 15:11

Re: Морфин на таблети - има ли го в България?

Мнениеот Марги » 18 Мар 2018, 15:09

Здравейте,
Сърдечно Ви благодарна за отговора! Аз, в качеството си на лекар, имам дългогодишен опит с пациенти с COPD (ХОББ) и с терминална сърдечна недостатъчност. При тези пациенти, когато нищо друго не помага срещу задуха, им се дава морфин в ниски дози (примерно 3-4 х 5 мг орално) с много добър ефект; субективното чувство на задух намалява значително. Механизмът на действие на Морфина при задух е неизвестен, но от практиката е добре известно, че е ефективен. Морфинът може да причини подтискане на дихателния център само при много високи дози. На моите пациенти, когато са терминални им започвам Морфин 6х 10 мг или дори 6х20 мг подкожно и дори при тези дози не се стига до подтискане на дихателния център. Пациентите при тези дози, обикновено спят спокойно, като през последните си дни от живота не изпитват болка, задух или страх.
А моя баща утре ще се опитаме да го заведем до поликлиниката на кардиолог, но надеждата ми е малка, че ще успеят да му помогнат.

Поздрави
Марги
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Мар 2018, 18:13


Назад към Лекарства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта