Грижи за бременната и кърмещата жена

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Грижи за бременната и кърмещата жена

Мнениеот FramarAdmin2 » 23 Ное 2011, 12:46

ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ НА БРЕМЕННАТА ЖЕНА

pregnant-woman-eating-fruit_framar.jpg
pregnant-woman-eating-fruit_framar.jpg (28.62 KiB) Прегледано 2514 пъти

Да се храните правилно правилно по време на бременността е много важно за вас и вашето неродено дете. Ежедневното поемане на добре балансирана храна е едно от най-добрите средства за поддържане на нормален растеж и развитие на бебето ви. Храненето на вашето неродени бебе зависи изцяло от вас. Вашият хранителен режим осигурява добро хранене за бебето ви и здрав старт в живота му.
При лошото хранене на бременната се забавя растежа на бебето и се нарушава правилното развитие на органите му.

От какво предпазва вас и вашето неродено дете правилният ви хранителен режим?

- намалява риска от раждане на дете с ниско тегло, инфекции и вродени дефекти
- намалява възможността от развитие на анемия
- няма да се чувствате уморена, няма да боледувате
- при лошо хранене на майката раждането често настъпва по-рано, което се свързва с дефицит на цинк
- възстановяването след раждане е по-бързо при жените с балансирано хранене по време на бременността
- поемането на храни с целулоза ще ви пазят от запек
- ограничете наддаването на тегло, като преценявате качествата на приеманата храна-например една чаша обезмаслено мляко осигурява същото количество калций, както една чаша сладолед, но сладоледа има 4 пъти повече калории
- поемайте достатъчно течности, за да бъде добре хидратиран организма ви; водата за бременните е необходима тъй като клетките на черния дроб и бъбреците работят по-усилено във връзка с отделянето на повече отпадъчни продукти-от вашия организъм и от този на бебето
- хранете се с висококачествена храна, за да има добра и достатъчна резорбация на необходимите хранителни съставки
- избягвайте храни, които носят риск за инфекции (рохки яйца, стриди, прясно сирене, сирена приготвени без термична обработка на млякото, някои сокове, плодове)

Хранителен гид за бременни и кърмещи жени

Консумация на зеленчуци - 3 до 5 вида дневно:сурови или сварени;листни зеленчуци - спанак;зеленчуци със оранжев или жълт цвят
- яжте прясна зеленчукова салата
- пийте доматен сол за закуска или с яденето
- яжте печени картофи - имат много вит.А
- Яжте броколи на пара с топено сирене

Консумация на плодове - 2 до 4 пъти дневно:средно голяма ябълка или банан, 1/2 грейпфрут, резен пъпеш,3/4 чаша сок, 1/2 чаша консервиран плод, 1/4 чаша сухи плодове

- яжте пресни, сушени или консервирани плодове
- яжте плодове за закуска или за десерт
- пийте натурални плодови сокове
- яжте парчета банан или други плодове в квасено мляко за закуска
- яжте печени ябълки

Консумация на хляб, ориз, тестени храни:- 6 пъти дневно , 1 филия хляб, 1/2 кифла със стафиди, 1/2 чаша мюсли, ориз или юфка, 3-4 бисквити

- яжте бисквити с фъстъчено масло
- носете бисквити със себе си за лека закуска
- яжте пълнозърнести брашна
- използвайте нискомаслено мляко с мюсли
- опитайте овесени ядни или мюсли за закуска
- прибавете макарони, юфка или ориз към ястието си
- яжте пълнозърнест хляб или кифла

Консумация на мляко и млечни продукти: - 3 до 4 пъти дневно: Едно сервиране- една чаша мляко или 250 мл. квасено мляко, 50 грл. сирене или 60 гр. кашкавал

- топено сирене и сварени зеленчуци
- пийте нискомаслено мляко
- яжте сладкиши с нискомаслено или обезмаслено мляко
- нискомасленото или обезмасленото мляко е добър избор за закуска или десерт

Забележка:Разликата между пълномасленото, нискомасленото или обезмасленото мляко е в съдържанието на масти и калории.Обезмаслено и нискомаслено мляко се препоръчват от много слециалисти.Млякото и млечните продукти помагат за изграждане на скелета и зъбите на бебето. Те съдържат също много белтъци, които са необходими за развитието на мозъка и растежа на тялото на детето ви.


Консумация на месо и белтъци:- 2 до 3 пъти дневно месо или яйце (30 гр. месо=едно яйце), масло или 1/2 чаша бял боб
- риба печена или на скара
- месо печено, на скара или дреболии
- пиле печено, на скара или варено
- бобът е добър източник на белтъци
- препечена филия намазана с масло

Приемайте ежедневно 8 чаши вода от 200 мл.

Контролирайте стриктно телесното си тегло.
През последните 6 месеца на бременността не поемайте много повече от препоръчаните калории дневно за възрастни, за да не нарасне теглото ви над оптималните килограми за една бременност.
Прибавете леки допълнителни закуски към храненето си. Използвайте нискомаслено мляко, крехко месо, пълнозърнест хляб.
Ако вашият хранителен режим е оптимален преди началото на бременността само увеличете количеството на храната си за задоволяване на новите хранителни и енергийни нужди. За да избегнете натрупването на ненужни килограми по време на цялата бременност не поемайте повече от 300 допълнителни калории дневно.
Увеличаването на телесното тегло с 11-16 килограма се приема за оптимално. За свръх тегло се приема наддаването с повече от 16 кг., а за недостатъчно се смята увеличаването на тегло с 7-11 килограма. Проследяването на теглото може да се контролира, като през последните 6 месеца от бременността седмичното наддаване трябва да е около 450гр.
Нормалното увеличаване на телесното тегло на бременната намалява риска от раждане на дете с ниско телесно тегло.
Диета за намаляване на килограмите ви по време на бременността не се препоръчва. Недостатъчното увеличаване на теглото по време на бременността опасно за вас и вашето бебе.
Голяма част от излишно натрупаните килограми се губят през първите 3 месеца след раждането. Жените, които кърмят обикновено губят по-бързо излишните килограми от некърмещите. За да намалите теглото си редуцирайте приема на мазнини и холестерол.
По време на бременността консумирайте по 60 гр. дневно белтъчини, които са необходими за растежа на вашето бебе, вместо препоръчаните за възрастни 45 гр. Хранете се с белтъци както животински, така и от растителен произход - крехко месо, риба, домашни птици, нискомаслено мляко, боб, ориз, макарони със сирене.
Всички незаменими аминокиселини, които са жизнено необходими за човешкия организъм, се съдържат в животинските белтъчини. При три от храненията дневно поемайте от тези продукти. за да задоволите повишените нужди на организма ви от белтъчини.
Бременните жени трябва да увеличат приема на калций. Препоръчителния прием на калций за всички бременни независимо пот възрастта им е 1 200 мг. Препоръчва се да се поема ежедневно при три или четири хранения с богатите на калций мляко или млечни продукти. Развиващото се бебе има нужда от калций за костите и зъбите си. Ако приема на калций от бременната е недостатъчен бебето извлича от костите на майката. Препоръчва се консумацията на съдържащите калий храни вместо приемането на калций под формата на таблетки.

Обезмаслено мляко - 1 чаша - 302 мг калций
Мляко с 1% масленост - 1 чаша - 300 мг. калций
Квасено мляко - 1 чаша- 274 мг. калций
Сирене - 30 гр. - 204 мг. калций

Съвети за включване на повече желязо в диетата на бременната :


За да си набавите необходимото количество желязо в през бременността трябва да консумирате повече:
- черен дроб, говеждо и свинско месо, пиле, риба
- яжте варено и супи с месо, всички видове боб
- не пийте чай когато консумирате месо, тъй като чая намалява усвояването на желязо
- за закуска купувайте мюсли обогатено с желязо
- консумирайте богатите на витамин С плодове и зеленчуци ( цитрусови плодове и сокове, както и домати), защото витамин С повишава усвояването на желязо.

Фолиевата киселина има основно значение за развитието на клетките, поради което бременните жени имат двукратно по-голям ежедневен внос в сравнение с препоръките за възрастни. Този прием може да се осигури чрез хранене с черен дроб, зелени листни зеленчуци, портокали, грейпфрут, ягоди.
При очакване да забременеете и през първите месеци на бременността се препоръчва да се поемат 600 микро грама фолиева киселина, тъй като при недостиг се повишава възможността за раждане на деца с дефекти на гръбначния стълб, а неговото окончателно оформяне завършва през първите 28 дни от началото на бременността. За да избегнете дефектите на гръбначния стълб на бебето ви осигурете висок внос на фолиевата киселина с храната си.

Консумацията на алкохол по време на бременност има за резултат раждане на дете с фетален алкохолен синдром - децата в тези случаи се с изоставане в растежа, забавено умствено развитие, дисфункция на централната нервна система.
Не се препоръчва на бременната жена да поема съдържащи кофеин храни - кафе, чай, шиколад, кока кола“




ПРИМЕРЕН ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ НА КЪРМЕЩАТА ЖЕНА

Непосредствено след раждането на дете в семейството, родителите са изправени пред редица въпроси за правилното отглеждане на малкото дете. Едни от важните за решаване са тези, свързани с правилното му хранене.
Здравето на вашето бебе зависи до голяма степен от оптималното му хранене и отговорността на родителите в този смисъл започва от първите часове от неговия живот. За да успеят да се справят с отговорната задача, свързана с осигуряването на здравословен хранителен режим, на родителите са необходими познания за правилното хранене на новопоявилата се рожба.
Вашата кърма е единствената най-добра храна, от която вашето бебе има нужда през първия месец от живота си!
kyrmene_framar.jpeg
kyrmene_framar.jpeg (5.91 KiB) Прегледано 2471 пъти
Кърменето е еквивалент на една от основните изяви на майчинството. За да бъде успешно, обаче майката има нужда от познания за начина на кърмене, ритъма на хранене, неговата продължителност, неоценимите качества на млякото, което тя отделя както за непосредственото, така и в далечната перспектива здраве на нейното дете.
Основните трудности в началото са технически и обикновено са свързани с правилното положение и комфорта както на бебето, така и на майката по време на кърмене. Понякога е трудно да се постави зърното на гърдата в устата му.Понякога младите родители се питат колко продължително трябва да се храни новороденото.
На първо време на кърмещата майка трябва да се осигури физически и психически покой. Важен момент за осигуряване на необходимото количество кърма на бебето е психическото спокойствие на майката, нейния положителен емоционален тонус, достатъчния и спокоен сън на кърмещата жена , помощта на другите членове от семейството при отглеждане на детето.
Майките, които желаят да кърмят децата си, трябва да помислят за своя правилен хранителен режим.Той следва да осигури както нейното собствено здраве, така и необходимото количество кърма, поддържащо нормалното развитие на кърмачето.
Подходящото хранене на кърмещата жена осигурява достатъчно кърма за детето й, докато недостатъчното хранене води до намаляване и спиране на лактацията.
Майката следва да поема висококачествена храна, както в края на бременността, но сега трябва да се добавят повече плодове и сокове, вода, поемани на чести интервали.
Ежедневно отделяното мляко съдържа около 600 калории, поради което е необходимо храната да доставя с около 500 калории повече в сравнение с некърмещите жени.
Необходимо е да се приемат по-голямо количество белтъци, калций, фосфор, магнезий, цинк, витамини.Това се постига ако се приемат достатъчно мляко, сирене, кашкавал, яйца, месо, плодове и зеленчуци.
Млякото и млечните продукти в различните си варианти доставят много от необходимите белтъчини, мазнини, и мастно разтворими витамини. те увеличават запасите от калций и фосфор на организма, осигуряват достатъчно количество лесно усвояващи се белтъчини.
Нуждите от белтъчини на кърмещата жена Най-добре се задоволяват при консумация на достатъчно мляко и млечни продукти, месо и местни продукти, яйца и риба. Освен на пълноценни белтъчини, те са богати на мазнини и соли и осигуряват необходимото желязо за организма на кърмещата жена.
Жизнено необходимите за човешкия организъм незаменими аминокиселини се съдържат в белтъците от животински произход. Достатъчният прием, както на заменими, както и на незаменими аминокиселини се гарантира при разнообразно меню, включващо както животински, така и растителни белтъчини.
Въглехидратите, растителните белтъчини и витамините от група Б, се осигуряват основно от хляба и брашното. Хранене предимно и продължително с тях не се препоръчва, тъй като се намалява количеството на незаменимите аминокиселини.
Ежедневно поеманите течности трябва да са около 2 литра, за да се предпази кърмачката от обезводяване. Препоръчва се при всяко кърмене, както и между две кърмения, майката да поема сокове, вода или мляко.
Витаминното съдържание на кърмата се влияе от количеството на консумираните плодове и зеленчуци. Приемането на пресни плодове и зеленчуци в достатъчно количество е задължителен елемент в менюто на кърмещата жена, тъй като са най-пълноценни и съдържат освен витамини и микроелементи.
На практика ежедневният допълнителен прием на 60 гр. месо, едно яйце, две чаени чаши мляко, филии хляб и 250 гр. плодове и зеленчуци осигуряват нуждите на кърмещата жена.
Препоръчва се допълнителен прием на витамини при жени с непълноценно хранене или след боледуване, защото по този начин се увеличава витаминното съдържание на отделената кърма.
Непълноценното хранене на кърмачката води до намаляване количеството на отделеното мляко, ограничава продължителността на кърменето, намалява мастното съдържание на отделеното от нея мляко и понижава калоричността му. Силно ограничения прием на белтъци може да доведе до понижаване на белтъчното съдържание на кърмата. Установява се също така по-ниско съдържание на витамин А и някои ензими в кърмата на непълноценно хранещи се кърмещи жени.

Вредни за бебето и майката храни и напитки:

Алкохолът навлиза лесно в млякото на кърмещата женал. Алкохолът намалява образуването на мляко. Същият ефект има и тютюнопушенето. Поради това алкохолът, както и тютюнопушенето са забранени за бременни и кърмещи жени.
Причина за раздразнителността на кърменото бебе може да бъде голямата консумация на кофеин при пиене на кафе от кърмачката. Приема на кафе, чай, шоколад и кока кола не се препоръчва поради съдържанието ин на кофеин.
При необходимост да се дават медикаменти, винаги трябва да се взема мнението на лекар. Неразрешени за детето лекарствени средства са забранени и за кърмещата жена.


Поддържане и стимулиране на образуването на кърма:

Правилното хранене на едно бебе означава две основни неща:

- да му се осигури: енергия, необходимите за растежа и неговото развитие хранителни елементи, качествената имунна защита, правилното функциониране на организма му. Съставът на майчиното мляко отговаря точно на тези нужди на кърмачето.
- да му се дава сигурност и любов. Задоволяването на нуждите на едно дете когато и както то иска, това означава да му се даде сигурност, че е обградено с любов.

Най-подходящото време за започване на кърменето е в първите часове след раждането, важен момент, в който зорко трябва да се следи за първите признаци на глад.Гладът трябва да бъде задоволен с предимство пред останалите нужди.
За да храните добре вашето бебе трябва да се научите да го наблюдавате и да разбирате неговите нужди, да отговаряте на неговите желания, а не да му налагате в точно определен час строго определена порция храна, която да го задоволява.
Администратор на forum.framar.bg
Аватар
FramarAdmin2
 
Мнения: 245
Регистриран на: 18 Мар 2011, 11:17

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта