Отравяне с метанол (метилов алкохол)

Долекарска помощ при спешни случаи!!! Ръководства за първа помощ при спешни случаи.

Отравяне с метанол (метилов алкохол)

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 24 Ное 2011, 19:13

Отравяне с метанол (метилов алкохол):

Метанолът е известен още като метилов спирт, дървесен спирт, спирт за горене и т.н. Той е органичен разтворител, като поглъщането на определени количества от него може да има тежки последици за организма. Метанолът е изключително токсичен, дори приема на 10 мл може да доведе до слепота, а консумирането на 100 мл или дори по-малко може да причини смърт. Метиловият спирт е съставка на много търговски продукти, използвани в промишлеността (в бояджийството, като разтворител на лакове, продукти за почистване на мебели, горива, антифриз), както и в състава на некачествени алкохолни напитки. Метиловият алкохол е безцветна течност, която по вкус и мирис наподобява етиловия алкохол и трудно може да се различи от него.

Отравянето с метилов алкохол е обикновено случайно и може да се получи при консумация на фалшиви алкохолни напитки, при опит за самоубийство или като професионално отравяне.

Как се метаболизира метанолът в организма?

Метанолът бързо се резорбира в храносмилателната система, като се метаболизира основно в черния дроб (сравнително бавно до 48 часа след попадане в организма) и се излъчва през бъбреците и белите дробове. Под действието на ензима- алкохолдехидрогеназа, метанолът се превръща във формалдехид, а той под действие на ензима- алдехиддехидрогеназа се метаболизира до мравчена киселина. От консумацията на метиловия спирт до ефекта му върху организма минава известно време, докато се получи крайния продукт- мравчена киселина. Натрупването на абнормно количество мравчена киселина води до нарушаване на клетъчното дишане, развитие на метаболитна ацидоза, увреждане на нервната система и особено на зрителния нерв.

След колко време настъпват симптомите при отравяне с метанол и какви са те?

Първоначалните симптоми при отрявяне с метанол се наблюдават от 40 минути до 12-24 часа, понякога и до 48 часа след поглъщане на метиловия алкохол. Интервалът между поглъщането и появата на симптоми зависи от количеството погълнат метанол, както и от количеството на консумиран етилов алкохол, тъй като съществува инхибиция между двата алкохола. Най-високи са нивата на метанола 30-90 мин след приема на метиловия алкохол и често не са свързани с времето за поява на симптоми.

Първоначалните симптоми при отравянето с метилов спирт са сходни с тези при отравянето с етилов алкохол. След определен латентен период се появяват симптоми като главоболие, световъртеж, гадене, повръщане и болка в корема. Ако не се потърси веднага медицинска помощ в последствие се появява замаяност, припадъци, който бързо може да прогресират до сомнолентност (нарушение на съзнанието) до степен на кома, нарушено дишане и хемодинамика. Пострадалият може да има и симптоми като сърцебиене, ускорено дишане, нарушено зрение, повишено кръвно налягане. Метанолът засяга базалните ядра в мозъка.

Вярно ли е, че отравянето с метанол може да доведе до загуба на зрението?

При отравянето с метилов алкохол са характерни следните очни симптоми: поява на “снежна буря” пред очите (светкавици, замъгляване), мидриаза (разширени зеници), намален зеничен рефлекс, постепенно настъпване на слепота, поради атрофия на зрителния нерв. При интоксикация с метилов спирт първоначално се наблюдава намалена зрителна острота, която бързо прогресира до ослепяване. Нарушението на зрението може да се подобри, ако се започне по най-бързия начин терапия, но в някои от случаите е възможно да прогресира до пълна загуба на зрението. Възможно е засягането на черния дроб, бъбреците и сърцето с развитие на остра чернодробна, бъбречна или сърдечна недостатъчност.

Как да разберете, че някои има отравяне с метилов алкохол?

За да се ориентирате, че се касае за отравяне с метилов алкохол най-лесно е ако може да се попита човека дали е консумирал алкохол в последните 24 до 48 часа, както и ако има характерните клинични симптоми- гадене, повръщане, нарушения в съзнанието до кома, замаяност, нарушение на зрението, разширени зеници, гърчове и други. За доказване на отравянето с метанол се изследва кръв и урина за наличие на метилов алкохол. Доказва се още и високостепенна метаболитна ацидоза в кръвта, от прегледа се установяват широки зеници с липсваща зенична реакция на светлина (това може да го установите като светнете с едно фенерче в очите на пострадал в безсъзнание). При оглед на очните дъна лекар може да установи хиперемия и оток на диска на зрителния нерв.

Всяка остра промяна в зрението на един човек, особено ако е консумирал алкохол, е сериозен симптом и незабавно трябва да се потърси медицинска помощ!

Първа помощ и лечение при интоксикация с метилов алкохол:

Ако се разбере, че пациента е приел алкохол с неизвестен или съмнителен произход се прави опит да се провокира повръщане и се насочва в лечебно заведение, за да се направи незабавна стомашна промивка, да се приложат активен въглен и очистителни средства.

Предприемат се мерки за осигуряване на проходимост на дихателните пътища и недопускане на аспирация на стомашно съдържимо при повръщане и състояние на „опиянение“. Добре е да поставите човека в странично положение. При пациент в тежко състояние може да се наложи и провеждане на кардио-пулмонална реанимация (сърдечен масаж и дишане уста в уста).

Антидотът на метиловия алкохол е етанола (етиловия спирт). При леките форми се дава през устата, а при тежките форми – венозно. Етиловият алкохол ангажира алкохолдехидрогеназата и пречи на метаболизирането на метиловия алкохол във формалдехид. В извънболнични условия - може да се използват всякакви напитки, съдържащи етанол, вкл. и медицински спирт, приемани през устата. Преди стомашната промивка през устата или през стомашна сонда се въвеждат 50-100 мл етилов алкохол или след стомашна промивка медицински въглен се включва инфузия с 5-10% етанолов разтвор на глюкоза. Провежда се терапия и с глюкозни и водно-солеви разтвори, натриев цитрат, витамини от група В, кортикостероиди, хипероксиданти, ензимни препарати и фосфорни донатори и други. За да се подпомогне по бързото метаболизиране и отделяне на мравчената киселина се прилага и фолиева киселина. При прогресивно влошаване на зрението или при липса на ефект от приложената терапия, както и при измерено ниво на метанол в кръвта над 30mg/dl може да се наложи провеждане на хемодиализа. При нива в кръвта над 20 mg/dl най-често се засяга зрението. Увреждането на зрението може да се предотврати чрез провеждането на моментална антидотна терапия и елиминиране на метаболитите на метанола чрез хемодиализа.

Прогноза при отравяне с метилов алкохол:


Прогнозата зависи от количеството погълнат метилов алкохол и степента на последвалата метаболитна ацидоза. При големи количества погълнат алкохол, симптоми като кома и гърчове и непроведено навреме антидотна терапия, изходът може да е смъртоносен.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Отравяне с метанол (метилов алкохол)

Мнениеот Golfie » 07 Май 2014, 20:27

Как може да се разпознае етилов и метилов алкохол? Има ли някакъв тест, който в домашни условия да покаже разликата?
Golfie
 
Мнения: 211
Регистриран на: 04 Ное 2011, 23:16

Re: Отравяне с метанол (метилов алкохол)

Мнениеот baikolio » 02 Юли 2014, 10:50

Полезна тема за четене :)
baikolio
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Юли 2014, 10:46

Re: Отравяне с метанол (метилов алкохол)

Мнениеот lisaa » 28 Ное 2014, 14:11

Най-добре е в такива моменти да се запази хладнокръвие, всеки момент на паника може да е фатален. Ако си наясно какво правиш, действай светкавично!!!
Get free demos for 70-685 exam exam and mcts exam with Test King guaranteed success. Our best quality usuhs prepares you well before appearing in the final exams of www.bc.edu and mcts with Quincy University
lisaa
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Ное 2014, 14:08

Re: Отравяне с метанол (метилов алкохол)

Мнениеот Veronika88 » 25 Юни 2015, 13:59

Здравейте! :)
Преди час приятелят ми погълна,без да иска,глътка от течността за чистачки.Отказва да иде на лекар и се притеснявам,може ли да има тежки последици една глътка от разредена лятна течност за чистачки?Мисля,че е по темата,защото до колкото знам,в нея се съдържа метилов алкохол.
Благодаря предварително,ако някой ми отговори.
Veronika88
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Юни 2015, 13:53

Re: Отравяне с метанол (метилов алкохол)

Мнениеот FramarLekari » 25 Юни 2015, 14:28

Veronika88 написа:Здравейте! :)
Преди час приятелят ми погълна,без да иска,глътка от течността за чистачки.Отказва да иде на лекар и се притеснявам,може ли да има тежки последици една глътка от разредена лятна течност за чистачки?Мисля,че е по темата,защото до колкото знам,в нея се съдържа метилов алкохол.
Благодаря предварително,ако някой ми отговори.


Здравейте, Veronika88!

Тъй като не знаем състава на погълнатата течност и концентрацията на метанол в нея, Ви препоръчваме да потърсите медицинска консултация и помощ! Поглъщането на дори няколко милилитра неразреден (чист) метанол предизвиква токсични ефекти, а понякога и дълготрайни последствия! Началото на изявата на клиничната картина на интоксикацията с метанол може да варира от минути до 24-48 часа.

С уважение,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Отравяне с метанол (метилов алкохол)

Мнениеот Viki Borisova » 29 Мар 2019, 10:33

Много е опасно и може да се случи на всеки. Най-добре си пийте домашната ракия. Нея поне я знаете, че само ще ви развесели.
Viki Borisova
 
Мнения: 94
Регистриран на: 22 Мар 2019, 11:22


Назад към Първа помощ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта