Как да се грижим за бижутата

Как да се грижим за бижутата

Мнениеот Даниела Стоянова » 28 Ное 2011, 15:05

Обзалагам се, че всяка дама има в кутийката си за бижута поне 5-6 пръстена от благороден метал със или без инкрустация с камъни. Но постоянното носене или стоене в кутийката кара метала да потъмнява и изгубва блясъка си. За това бижутата имат нужда от периодично почистване и постоянни грижи. Но как да се грижим за тях?


Злато и диаманти

plain_img.jpg
plain_img.jpg (13.68 KiB) Прегледано 2052 пъти
32284@diamants200.jpg
32284@diamants200.jpg (14.23 KiB) Прегледано 2052 пъти


Бижутата от злато и диаманти е най-добре да бъдат почиствани и полирани веднъж годишно в златарско ателие. Така бижутата ви ще изглеждат като чисто нови за много дълъг период от време. В домашни условия обаче можете да почистите всичките си златни бижута едновремено. В един средноголям съд сипете вода и препарат за миене на чинии. В този разтвор накиснете бижутата, като можете да ги оставите да престоят от 12 до 24 часа взависимост от замърсяванията. След като ги извадите, изплакнете всяко бижу по отделно с преварена вода и добре ги подсушете. Потъмнелите златни бижута могат да се почистят със сок от лук. Намажете ги добре и изчакайте 2-3 часа. След това изплакнете и подсушете с мека кърпа. Диамантените бижута пък почиствайте редовно с мека четка под течаща вода.

Скъпоценни камъни

1262171731.jpg
1262171731.jpg (120.85 KiB) Прегледано 2052 пъти


Някои камъни не понасят влагата – това са перлите, опала, кехлибара, лунния камък и малахита. Ако се налага да се мият, това трябва да е с много слаб сапунен разтвор и веднага след това да се изплакнат и подсушат. Перлите трябва да се съхраняват отделно от другите бижута. Те е добре да са увити в мек плат и от време на време да се забърсват.

Сребро

photo_big_23061.jpg
photo_big_23061.jpg (21.54 KiB) Прегледано 2050 пъти


В бижутерийните магазини се продават специални кърпички за почистване на сребро. С тях почистването е много лесно. В домашни условия и с подръчни средства ще ви предложим два варианта, за да заблестят отново сребърните ви бижута. Във вряща вода добавете една супена лъжица сода бикарбонат и сложете бижутата за няколко минути. След това изплакнете и подсушете. Можете да излъскате бижутата си с помоща на паста за зъби и мека кърпа.
Даниела Стоянова
 
Мнения: 123
Регистриран на: 05 Авг 2011, 13:42

Re: Как да се грижим за бижутата

Мнениеот radowen » 28 Ное 2011, 15:52

Аз не нося много бижута. Единственото, което нося постоянно е халката ми. Нея, както и другите си златни и сребърни бижута почиствам с гореща вода и сода!
radowen
 
Мнения: 186
Регистриран на: 08 Ное 2011, 18:24

Re: Как да се грижим за бижутата

Мнениеот сиско » 28 Ное 2011, 22:15

Аз нося злато, периодично си почиствам бижутата с гореща вода и четка за зъби :)
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Как да се грижим за бижутата

Мнениеот valiart » 22 Дек 2011, 00:15

За сребърните бижута, грижата ми е търкане с влажна сода бикарбонат.
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Как да се грижим за бижутата

Мнениеот Silvi » 26 Апр 2012, 14:50

Какво е тайното послание на камъните, които носим?

Топаз

Този камък отдавна се използва в ювелирната индустрия. Цветът му варира от кафеникаво-златен до жълт. Древните гърци са вярвали, че този камък може да направи притежателя му невидим, а ако има отровена храна или напитки, той мени цвета си. Египтяните считали, че златният блясък на камъка идва от бога на слънцето Ра. Ето защо те го смятали за мощен амулет, който защитава притежателя си от всякакви беди и проблеми. Топазът се счита за камък на родените през ноември.

Тигрово око

Цветът на този камък варира от жълто до тъмно-кафяво. Смята се, че тигрово око трябва да носят тези, които се безпокоят за здравето си, а също и хора, които често страдат от лошо настроение.Този камък помага за укрепването на вътрешните сили, повишава настроението и спомага за бързото зарастване на раните. Твърди се също, че тигровият камък влияе върху начина, по който ни възприемат, като ни прави да изглеждаме по-красиви в очите на околните.

Кварц

Това е доста разпространен минерал, който се среща в много цветове и форми. Някога хората са вярвали, че кварцовите кристали притежават магическа сила. Маите, както и тибетските монаси са използвали кристала в ритуалите си.
Специалистите по фън шуй твърдят, че поставянето на кристали в дома помага да се задържи вътре положителната енергия.Смята се също, че кристалът помагат за съсредоточаване на вниманието - достатъчно е само известно време да го гледате. Има и теория, според която, медитацията с използване на кристали води до осъществяване на желанията.
Свойствата на кристала зависят и от цвета му. Розовият кварц, например, помага да се преодолеят емоционални травми. Червен, жълт и оранжев кристал излъчват енергия, която може да използвате за свои цели. Прозрачен или син помагат за лечението на болести и рани, а кристал с цвят на лавандула или тъмно-виолетов има успокояващо действие.

Опал

В този камък може да се видят всички цветове на дъгата, преливащи и искрящи. 95% от опалите са с произход Австралия. Аборигените вярвали, че там където дъгата опре земята, се образуват опали.Смята се, че опалът помага да се завързват приятелства, за развитие на интуицията и защитава организма от болести.

Оникс

Цветът на този камък, като правило, е кафяв, бял или сив, но се срещат и други оттенъци. Едно време оникс са носили тези, които са искали да се избавят от любов, която им носи страдание.Този камък притежава способността да установява баланс между разума и чувствата. Той подобрява концентрацията на вниманието, добавя самоувереност и е много полезен за спортисти и хора, постоянно изложени на стрес.Ониксът обаче трябва да се носи внимателно, особено от влюбените, ако искат да запазят чувствата си. Не се препоръчва да се носи през нощта, тъй като се вярва, че предизвиква кошмари.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Как да се грижим за бижутата

Мнениеот kir40 » 09 Авг 2013, 08:16

Много добър коментар Silvi но всеки камък трябва да се гарнира с подходящо количество злато
kir40
 
Мнения: 19
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:57

Re: Как да се грижим за бижутата

Мнениеот Milena_Genova » 12 Апр 2014, 16:19

Малко съвети за чистенето и поддръжката на злато и кристали щ6е ми дадете ли!?
Milena_Genova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Апр 2014, 16:15

Re: Как да се грижим за бижутата

Мнениеот red_eyes » 17 Апр 2014, 16:22

И аз имам нужда от съвет, понеже имам един сребърен пръстен, на който двата му края представляват слънчогледа, та има много детайли, които са се напълнили с течистотийки и мисля, че начина с пастата за зъби само ще запълни дупчиците и ще стане по-зле... дайте ми съвет!
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: Как да се грижим за бижутата

Мнениеот pepa1974 » 18 Апр 2014, 11:06

kir40 написа:Много добър коментар Silvi но всеки камък трябва да се гарнира с подходящо количество злато

Не е задължително! Едни "простички" диаманти с висок карат биха прилегнали чудесно на дамското ухо и без излишни глупости като златен обков около тях.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Как да се грижим за бижутата

Мнениеот pitanka » 02 Сеп 2016, 09:25

Аз като се позамислих, май полагам грижи за сребърните си бижута. Търкам ги от време на време със специална кърпичка. Злато не нося, диаманти не съм и сънувала, но имам от естествени камъни и тях нищо не ги правя. Стоят си кротко в кутията и понякога ги слагам. Не знам дали им се отразява мръсотията или потта, но не съм забелязала някаква промяна.
pitanka
 
Мнения: 111
Регистриран на: 19 Юли 2016, 15:40

Следваща

Назад към Приказки по женски

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта