Езика на тялото - познаваме ли го?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Езика на тялото - познаваме ли го?

Мнениеот boicheva » 30 Ное 2011, 19:02

Знаете ли, че има повече от петдесет различни видове усмивки? Експертите по разчитане на езика на тялото могат да познаят дали една усмивка е истинска или фалшива.
Старата поговорка „Делата говорят повече от думите” е съвсем вярна. В дадена ситуация, дори ако не говорите, вашето тяло показва чувствата и емоциите ви. Езикът на тялото и невербалната комуникация вървят ръка за ръка.
Днес, езикът на тялото е неразделна част от критериите за подбор при интервю за работа. Кандидатът може да не е наясно, че има някой сред интервюиращите, който проучва езика на тялото му. Езикът на тялото се разчита по позата на тялото, движенията на очите и ритъма на дишане. Едно от уменията, които мениджъра по човешки ресурси трябва да притежава, е способността да разбира езика на тялото. Това би му помогнало при провеждане на интервюта или провеждане на обучения на служителите. Разбирането на езика на тялото е умение, което може да бъде придобито чрез обучение и практика.
Психолозите и психиатрите са добри в тълкуването на езика на тялото на техните клиенти. Разбирайки езика на тялото, един психолог е в състояние да разбере проблема на клиента си и да проведе правилна терапия.
В армията и полицията също се използват техники за тълкуване на езика на тялото при разследвания на престъпления. Следователите търсят издайнически знаци в езика на тялото на обвиняемия, за да определят дали той казва истината.

Примери за езика на тялото

Невербалната комуникация заема 70% от общата комуникация при човека. Невербалното общуване включва езика на тялото, жестовете и тона на гласа. Частите на тялото, които се взимат предвид при разчитане езика на тялото са:
Глава - лицето, челото, очите, веждите, бузите, брадичката, устата; Ръце - лакът, ръцете, пръстите; Крака - коленете, стъпалата; Торс - раменете, гърба, бедрата

Езикът на тялото на работното място

Важно е да се показва положителен език на тялото на работното място, за да е здравословна работната среда, както и да се поддържат добри служебни отношения с шефовете и колегите. Срещите са част от една бизнес организация; тези срещи помагат на мениджъра да разбере проблемите на екипа си и да създаде добри отношения на работното място. Срещите на екипи и team building спомагат да се мотивират хората и да се повдигне духа в колектива. За да се създаде благоприятна работна атмосфера, необходимо е мениджъра да покаже достъпен език на тялото. Ето и някои примери за език на тялото на работното място:
Как да четем езика на тялото?
Поза на тялото – можете да разберете дали вашият мениджър е съгласен или заинтересован от разговора, който провеждате от неговия език на тялото. Ако той стои със своето тяло и крака, обърнати към вас, отразявайки вашата поза, то това е сигурен знак, че той се съгласява с вас. Когато неговата поза на тялото не отразява вашата, той не е съгласен с вас. Мениджър и служител, които искат да създадат добро разбирателство помежду си, би трябвало да отразяват позите на телата си. Това е невербален знак, че двама души мислят в една посока.
Скръстени ръце – ако мениджъра или служителя седят със здраво скръстени ръце на гърдите си, това е отбранителна позиция. Това означава, че той не се съгласява с вас. Дори ако сте съгласни с това, което чувате, скръстването на ръце на гърдите показва отрицателна нагласа. Така че, по-добре е да седите или стоите с нескръстени ръце. Ако искате да скръстите ръцете си, по-добре е да го направите на скута си.
Израз на лицето и контакт с очите – Съгласието или несъгласието на даден човек е изписано на лицето му. Лицето е огледало на вътрешните емоции като гняв, страх или тъга. Израза на лицето разкрива чувствата в дадена ситуация.
Друга важна част от езика на тялото е контакта с очите. Ако даден човек влиза в контакт с очите си с вас, това е знак, че проявява интерес. Ако, обаче погледа му е сведен надолу, той крие нещо или изпитва вина.
Разбирането на езика на тялото се използва от много бизнес организации. Езикът на тялото е много голяма и интересна тема.
boicheva
 
Мнения: 24
Регистриран на: 30 Ное 2011, 15:48

Re: Езика на тялото

Мнениеот сиско » 30 Ное 2011, 19:46

Има цяла книга за езика на тялото. Много е интересна. Чрез невербалното общуване можем да разберем много повече от вербалното.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Езика на тялото

Мнениеот boicheva » 30 Ное 2011, 20:03

Да една от книгите, които имам Аз е на Алън Пийз и Алън Гарнър " Езикът на тялото- скритият смисъл на думите", а другата която е много интересна също е на Георгий Щекин " Визуална психо-диагностика". Това е много интересна област, която помага да разбереш себе си и околните по техния невербален език, който говори много повече от словесния.
boicheva
 
Мнения: 24
Регистриран на: 30 Ное 2011, 15:48

Re: Езика на тялото

Мнениеот сиско » 30 Ное 2011, 21:42

След като прочетох книгата забелязах, че постоянно следя околните за жестовете на тялото, които издават вместо да слушаш какво говорят.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Езика на тялото

Мнениеот boicheva » 30 Ное 2011, 22:54

:)
Много интерес е филма " Излъжи ме" , разобличават престъпници чрез снопа от жестове. Интересното е, че от един видео запис, като му спреш звука може да разбереш много неща за човека, защото слушайки се разсейваш.
boicheva
 
Мнения: 24
Регистриран на: 30 Ное 2011, 15:48

Re: Езика на тялото

Мнениеот tweety » 01 Дек 2011, 12:59

boicheva написа:Да една от книгите, които имам Аз е на Алън Пийз и Алън Гарнър " Езикът на тялото- скритият смисъл на думите", а другата която е много интересна също е на Георгий Щекин " Визуална психо-диагностика". Това е много интересна област, която помага да разбереш себе си и околните по техния невербален език, който говори много повече от словесния.

Тази книга и аз я имам, също така мога да препоръчам още няколко книги на Алън Пийз и Барбара Пийз. Тези двама психолози разглеждат отношенията в семейството. За тези, който все още не са открили тайната на идеалния брак нека да потърсят тези автори.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Езика на тялото

Мнениеот radowen » 01 Дек 2011, 13:29

tweety написа:
boicheva написа:Да една от книгите, които имам Аз е на Алън Пийз и Алън Гарнър " Езикът на тялото- скритият смисъл на думите", а другата която е много интересна също е на Георгий Щекин " Визуална психо-диагностика". Това е много интересна област, която помага да разбереш себе си и околните по техния невербален език, който говори много повече от словесния.

Тази книга и аз я имам, също така мога да препоръчам още няколко книги на Алън Пийз и Барбара Пийз. Тези двама психолози разглеждат отношенията в семейството. За тези, който все още не са открили тайната на идеалния брак нека да потърсят тези автори.

Стана ми интересно :) Как се казва книгата нвтори за брака?
radowen
 
Мнения: 186
Регистриран на: 08 Ное 2011, 18:24

Re: Езика на тялото

Мнениеот valiart » 03 Дек 2011, 21:45

boicheva написа::)
Много интерес е филма " Излъжи ме" , разобличават престъпници чрез снопа от жестове. Интересното е, че от един видео запис, като му спреш звука може да разбереш много неща за човека, защото слушайки се разсейваш.


О дааа, гледала съм го този сериал с Тим Рот - супер е и научаваш много истини за държанието.
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Езика на тялото

Мнениеот Margo » 05 Дек 2011, 16:04

radowen написа:
tweety написа:
boicheva написа:Да една от книгите, които имам Аз е на Алън Пийз и Алън Гарнър " Езикът на тялото- скритият смисъл на думите", а другата която е много интересна също е на Георгий Щекин " Визуална психо-диагностика". Това е много интересна област, която помага да разбереш себе си и околните по техния невербален език, който говори много повече от словесния.

Тази книга и аз я имам, също така мога да препоръчам още няколко книги на Алън Пийз и Барбара Пийз. Тези двама психолози разглеждат отношенията в семейството. За тези, който все още не са открили тайната на идеалния брак нека да потърсят тези автори.

Стана ми интересно :) Как се казва книгата нвтори за брака?

Конкретната книга се казва " Защо мъжете вършат нещата едно по едно, а жените не спират да говорят."
ciela_fr_103.jpg
ciela_fr_103.jpg (17.2 KiB) Прегледано 968 пъти
-аз също съм я чела, много е интересна. :lol: :lol:
Мъжете и жените са различни. Не по-добри или по-лоши, просто са различни. Като че ли единствената прилика между тях е, че принадлежат към един и същ биологичен вид. Те живеят в различни светове, с различни ценности и по съвсем различни правила. Всички го знаят, но малцина го признават и най-малко от всички - мъжете. Погледнете доказателствата:
около 50 % от браковете на Запад завършват с развод и повечето сериозни връзки не прерастват в дълготрайни. Мъже и жени от всички култури, вероизповедания и раси непрекъснато спорят заради мнението, поведението, позициите и вярванията на партньора си.
Когато мъжът влезе в тоалетната, той обикновено го прави по една-единствена причина. Жените използват тоалетната като обществено място и зала за терапия. Две съвсем непознати жени могат да влязат в тоалетната, а на излизане вече да са първи приятелки. Но всеки би изпитал подозрения, ако чуе мъж да се провикне:
- Ей, Франк, аз отивам до тоалетната. Ще дойдеш ли с мен?
Мъжете държат под контрол дистанционното на телевизора и щракат каналите; жените нямат нищо против да гледат рекламите. Когато са под напрежение, мъжете пият алкохол и нападат други държави; жените се тъпчат с шоколад и ходят на пазар.
Според жените мъжете са безчувствени и безхаберни, не слушат, не говорят, не ги даряват с достатъчно любов, не се ангажират със сериозни връзки, предпочитат да правят секс, а не любов, винаги оставят капака на тоалетната чиния вдигнат…
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Езика на тялото - познаваме ли го?

Мнениеот Andrey » 22 Яну 2015, 14:52

Той езика на тялото е важен, но за хората, които го разпознават, аз не го познавам изобщо, само знам за сключените ръце, друго- не.
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта