Рак на гърдата - превенция и начин на живот

Рак на гърдата - превенция и начин на живот

Мнениеот Finger » 07 Дек 2011, 16:05

“Красив мъж на средна възраст влязъл и седнал в едно кафене. Още преди да поръча, той забелязал, че група по-млади мъже, седнали на съседна маса, му се подиграват...Той знаел, че на ревера на сакото му е закачена малка розова панделка като символ на една известна кауза...Човекът не се подразнил особено, но в един момент младежите започнали да прекаляват. Той погледнал един от тях в очите, посочил към ревера си и казал:

rak.jpg
rak.jpg (5.77 KiB) Прегледано 2958 пъти
“Това ли?” При този жест, всички младежи се засмели с глас...Младежът, когото човекът погледнал първо, казал:

- “Извинявай, но ние само си говорихме какъв си сладък с тая розова панделка на ревера.”Запазвайки пълно спокойствие, човекът поканил с жест младежа да дойде и да седне при него. Младият човек се чувствал малко неудобно, но отишъл при по-възрастния. Тогава, последният, със спокоен и уверен глас му казал: “Нося тази панделка, за да привлека внимание към рака на гърдата”...

- Нося я в чест на моята майка.

kyrmeshta maika.jpg
kyrmeshta maika.jpg (5.24 KiB) Прегледано 2958 пъти


- Извинявай, човече, тя от рак на гърдата ли е починала?
- Не, тя си е добре. От нейните гърди съм се хранил като бебе и там съм се сгушвал, когато съм се страхувал или съм бил самотен като малко момче. Освен това, на тях дължа и доброто си здраве.
- Разбирам, казал младежът...
- Нося тази панделка и в чест на съпругата си, продължил човекът.
- Тя също ли е добре?
- Разбира се. Нейните гърди бяха източник на любов за всички нас. Тя кърмеше нашата прекрасна 23-годишна дъщеря. Благодарен съм им, както и за нейното здраве…

- Разбирам. Предполагам, че носите тази панделка също така в чест на дъщеря си?
- Не. За дъщеря ми е късно, тя почина миналия месец от рак на гърдата…
images (1).jpg
images (1).jpg (4.31 KiB) Прегледано 2958 пъти


Тя си мислеше, че е прекалено млада, за да има рак. Забелязала случайно, че има малка подутина, но я пренебрегнала. Мислела си, че щом не й пречи и не я боли, няма нужда да се притеснява.
Развълнуван и засрамен, младежът казал:
- Съжалявам, господине.
- Но аз гордо нося панделката в памет на дъщеря си. Това ми дава възможност да говоря с други хора. Довечера, когато се прибереш у дома, говори с жена си, със сестра си или с приятелката си…
- Ето, добавил човекът, докато ровел из джобовете си, и извадил малка розова панделка. Младежът я взел, вдигнал глава и казал:
- Ще ми помогнете ли да я закача?

Ако НАИСТИНА ги обичаш, накарай всички жени редовно да се проверяват сами и поне веднъж годишно да ходят на мамография…

ЛИЧНА ПРОФИЛАКТИКА НА ГЪРДАТА:

Анатомия на гърдата:

images (3).jpg
images (3).jpg (7.01 KiB) Прегледано 2956 пъти


Гърдата се състои от жлези, канали, мастни и мускулни тъкани. Последните придават на гърдите твърдост и обем. В гърдата има различен брой вени (между 10 и 20) и млечни канали, които завършват в зърното. Именно в тези канали се произвежда майчиното мляко.
Като разделим гърдата на четири части, виждаме, че повечето канали се намират в горния външен квадрант (откъм мишницата). Точно там възникват и повечето злокачествени тумори ( около 50%). Повечето от злокачествените образувания на гърдата започват от каналчетата (т.нар дуктален рак) или от лобулите (лобуларен рак). Останалата част от неоплазмите произхождат от другите тъкани.

ЗАЩО ТРЯБВА ДА ПРЕГЛЕЖДАМЕ ГЪРДИТЕ СИ ЧЕСТО!

Защото така ще се научиш да разпознаваш нормалната им структура и ще можеш бързо да откриеш евентуални отклонения. 95% от случаите на рак на гърдата подлежат на лечение, ако бъдат открити рано. Национални и международни лекарски организации препоръчват жените да започнат да преглеждат гърдите си от 20 годишна възраст. Доказано е, че 1 на всеки 10 жени може да развие рак на гърдата в даден момент, най-често между 40 и 65 години.
Мъжете също могат да страдат от рак на гърдата, но вероятността е много по-малка…

КАК ДА СИ НАПРАВИМ САМИ ПРЕГЛЕД:

rak_na_gardata.jpg
rak_na_gardata.jpg (12.06 KiB) Прегледано 2956 пъти


- Застанете пред огледалото с ръце, прибрани до тялото и огледайте гърдите си за всякакви промени. След това вдигнете ръце над главата и огледайте отново.
- Поставете ръце на ханша и стегнете мускулите на гръдния кош. Внимателно разгледайте формата и външния вид на гърдите си и следете за всяка необичайна промяна.
- Застанете под душа или във ваната и насапунисайте ръцете си. Поставете лявата ръка на тила. Пръстите на дясната приберете един до друг и започнете да ги движите с леко притискане по лявата гърда чак до подмишницата. Повторете същото и за дясната гърда.
- Нежно притиснете зърната на всяка гърда между палеца и показалеца си, за да проверите за секрет.

Всеки път при сапунисване на гърдите те се масажират и опипват внимателно за новопоявили се бучки, които растат. Ако има нарастваща бучка трябва веднага да се потърси консултация от специалист - най-добре това да бъде хирург-мамолог или гинеколог. Запомнете - не всяка бучка е рак. Трябва да е ясно, че диагноза "РАК" може да се постави само от хирург-онколог.

В СЛУЧАЙ ЧЕ ОТКРИЕТЕ ОТКЛОНЕНИЯ:

Ако забележите подуване, изтичане на секрет от зърното, или каквато и да е променяна на гърдата или зърното, не се паникьосвайте - може да е нещо доброкачествено. Все пак незабавно се обърнете към лекар специалист за съвет, който да разсее съмненията ви.


Само 20% от жените си правят профилактика на гърдите. Преглеждайте си гърдите всеки месец и нека това ви стане навик...

images (4).jpg
images (4).jpg (6.35 KiB) Прегледано 2956 пъти


Ако сте на 40 или повече години, ходете на гинекологичен преглед поне веднъж годишно.

Най-добре е ракът да бъде открит преди да може да се напипа. Най-добрият начин за това е мамографията, която се прави по съвет на лекаря.

РИСКОВИ ФАКТОРИ

1.Закъсняваща менопауза (след 55 години)
2. Жени, които не са раждали, или са родили първо дете след 30
3. Стрес
4. Излагане на лъчения
5. Заседнал живот
6. Много мазнини в храната
7. Злоупотреба с алкохол (повече от три чаши седмично)
8. Тютюнопушене
9. Доброкачествени образувания в гърдите (кисти)
10. Хормонални лечения (не е доказано)
11. Рак на гърдата у майка, сестра или дъщеря преди менопаузата
12. Ранна първа менструация (преди 12 години)
13. Рак на гърдата у баби, лели, братовчедки…
14. Приемане на противозачатъчни (не е доказано).


КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА РАКЪТ НА ГЪРДАТА?

Като всички останали видове рак и ракът на гърдата е свързан с образуването на тумор в резултат на хаотично и неправилно делене на клетки, които с времето оформят злокачествено образувание.

СТАДИИ НА РАКА НА ГЪРДАТА:


Ракът на гърдата се развива индивидуално при различните жени - при едни се разпространява агресивно и засяга различни органи, а при други - сравнително бавно. Това зависи най-вече от стадия на заболяването, вида рак на млечната жлеза и индивидуалните особености на организма. Обнадеждаващи са резултатите, ако злокачественият тумор на млечната жлеза се ‘хване’ в ранен стадий, когато не се е разнесъл из тялото. В случай, че не се открие навреме и болестта е достатъчно агресивна, ракът може да се разпространи в подмишничните лимфни възли, в черния дроб, белия дроб, костите, главния и гръбначния мозък.

1 ст. - туморът е под 2 см и без метастази в лимфните възли,
2 ст. - туморът е под 5 см с подвижни лимфни възли с метастази или над 5 см, но без лимфни метастази,
3 ст. - туморът е сраснал с кожата или с гръдната стена, но без далечни метастази,
4 ст. - всякъкъв по-горен стадий на рак с дисеминирани далечни метастази.

images (2).jpg
images (2).jpg (6.64 KiB) Прегледано 2956 пъти


ЛЕЧЕНИЕ:

Лечението на рака на млечната жлеза е комплексно: оперативно, лъчево, хормонално и химиотерапия
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Рак на гърдата - болест и начин на живот

Мнениеот Dia » 07 Дек 2011, 16:19

Ох, спомням си сега, че на една съученичка й откриха бучка в десети клас. Майка й беше оперирана два пъти. Аз все се успокоявам, че има наследствена предразположеност и неглижирам тези прегледи. Обещавам да си направя самопреглед още тази вечер :)
Аватар
Dia
 
Мнения: 47
Регистриран на: 27 Сеп 2011, 09:49

Re: Рак на гърдата - превенция и начин на живот

Мнениеот tweety » 07 Дек 2011, 16:37

От както съм родила не съм си правила преглед на гърдите, но след като прочетох тази тема сериозно се замислих. Също така искам да попитам ако някой знае дали след като спреш да кърмиш е нормално да ти тече секрет от гърдите и това означава ли, че има предпоставка за рак на гърдата?
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Рак на гърдата - превенция и начин на живот

Мнениеот Finger » 07 Дек 2011, 17:05

Аз пък приветствам идеята фирмите да включват в задължителните ежегодни прегледи на служителите си и преглед при мамолог. Това е доказателство, че са загрижени за служителките си и тяхната здраве.
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Рак на гърдата - превенция и начин на живот

Мнениеот Marianne » 12 Дек 2011, 01:02

Много хубава история и наистина добра тема ;)

Много от жените се страхуват и си мислят, че поставянето на диагнозата карцином на млечната жлеза е равносилно на ампутация (отстраняване) на гърдата и затова се притесняват от профилактичните прегледи, ако са си открили някоя бучица. Но това далеч не е така. При наличието на първичен малък тумор се извършва операция без отстраняването на гърдата. Премахва се тумора и част от здравата тъкан около него (т.е. голяма част от гърдата остава). Самосточтелен начин на лечение може да бъде облъчването, химиотерапията или хормонално лечение. Начинът на лечението се определя от лекаря в зависимост от възрастта на жената, общото състояние, вида и размера на тумора и наличието на метастази извън гърдата.
Аватар
Marianne
 
Мнения: 19
Регистриран на: 09 Авг 2011, 23:50

Re: Рак на гърдата - превенция и начин на живот

Мнениеот mary jane » 12 Дек 2011, 11:00

tweety написа:От както съм родила не съм си правила преглед на гърдите, но след като прочетох тази тема сериозно се замислих. Също така искам да попитам ако някой знае дали след като спреш да кърмиш е нормално да ти тече секрет от гърдите и това означава ли, че има предпоставка за рак на гърдата?


Tmeety, аз като си стиснех зърната и ми излизаше секрет две години след като спрях да кърмя, така че не смятат, че има място за притеснение. По едно време бях започнала да чуствам голямо напрежение в гъдите, имах чувството, че ми се надуват, все едно започват отново да се пълнят с кърма. И тогава отидох на мамолог. Оказа се, че всичко е наред, гърдите ми бяха добре. Може би нещо на нервна почва да е било, незнам. Ходенето ми при мамолог беше някъде година след като спрях да кърма и от тогава не съм се преглеждала, но определено трябва скоро пак да отида. Поне веднъж в годината трябва да си правим профилактичен преглед!
Аватар
mary jane
 
Мнения: 77
Регистриран на: 23 Мар 2011, 10:11

Re: Рак на гърдата - превенция и начин на живот

Мнениеот vvasilevski » 30 Мар 2016, 13:52

Хората чакат да се разболеят от рак – и чак след това се чудят как да се излекуват. Защо е нужно да чакаш болестта да те атакува и да ти нанесе вреда – и едва след това в паника да се чудиш как да се лекуваш? – Профилактиката е много по-лесна от лечението!
Те постъпват така неразумно защото всеки си мисли „Това се случва на другите – не на мен!”
Това е много наивна надежда – всички които са умряли от рак, са разчитали точно на това! – а колко по-лесно е било да предприемат профилактични мерки – и да са живи!

Горчивата истина е тази – официална статистика на USA:
- през 1970 г. – всеки 10-ти жител на планетата е имал рак
- през 2008 г. – всеки 3-ти
- за 2020 г. – прогноза: всеки втори жител на планетата ще има рак!

Кой е мъдрият път да действаме?
Посетете моя персонален сайт
wwclub.us/v.vasilevski
към Системата «Cancer Cure Clinic Online» и узнайте безплатно кои са най-простите и най-резултатни методи за профилактика от рак!
Проявете благоразумие СЕГА – за да се предпазите от мъка, болест и смърт – и да останете живи!
vvasilevski
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Мар 2016, 13:37

Re: Рак на гърдата - превенция и начин на живот

Мнениеот penelopa » 06 Апр 2016, 09:51

Тези, които имат безобидни кисти, предразположени ли са кистите да станат рак?
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с хирургия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта