Голдън ретривър - търся стопани с опит

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Голдън ретривър - търся стопани с опит

Мнениеот delinda » 08 Дек 2011, 13:54

Изображение
Здравейте, искам да попитам има ли някой, който отглежда куче от породата голдън ретривър. От много време съм си харесала едно кученце и смятам скоро да си го взема. Бих искала да знам, за нещо специфично, около отглеждането и възпитаването, хранителните навици и т.н.
Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят.
Аватар
delinda
 
Мнения: 217
Регистриран на: 16 Сеп 2011, 09:11

Re: Голдън ретривър

Мнениеот Finger » 08 Дек 2011, 14:56

delinda написа:Изображение
Здравейте, искам да попитам има ли някой, който отглежда куче от породата голдън ретривър. От много време съм си харесала едно кученце и смятам скоро да си го взема. Бих искала да знам, за нещо специфично, около отглеждането и възпитаването, хранителните навици и т.н.


Трябва да знаеш, че това са кучетата, които най-лесно се отглеждат и обучават. Не знам дали си търсила информация за тази порода, но това е породата, която използват за водачи на слепи. Тези кучета имат мек нрав, не са агресивни. Особеността при тази порода е само в храненето. За да има красива козина вашето куче трябва да изберете висок клас гранулирана храна, допълнително обогатена с витамини и минерали. Аз нямам такова куче, но много обичам кучетата и се интересувам за почти всяка порода :)
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Голдън ретривър

Мнениеот ДжЪз » 08 Дек 2011, 16:30

Ако си взимаш бебе голден предполагам си прочела или чула колко са умни, послушни, така де, те са водачи на слепи. Всичко това е така, но основното предназначение е да са ловни кучета и колкото и да са забравили какво е това, защото живеят в градска среда, гените са си гени. Създадени са да могат да ловуват 5-6-8 часа на ден заедно със своите стопани и това ден след ден. Не знам колко хора са ходили на лов , но това е голямо натоварване за кучето и то трябва да има необходимата енергия да го върши.Същата тази енергия неизразходвана и психическа и физическа става деструктивна -изяжда ви къщата.С две думи не му се сърдете , взели сте си ловно куче.
Когато вземете бебе голден( в повечето случай много рано) то няма навици , за това трябва да се погрижите вие и да знаете, с бой не става. Когато прави нещо нередно, едно силно НЕ е достатъчно за да престане , след това взимате играчка и се заигравате с нея.Само да забранявате не става , трябва да се заменя, това не може , но ето това може даже ще си поиграем заедно. Бебетата имат една любима игра в кучилото да се боричкат. Ако сте го взели по-голямо другите бебета и мама са обяснили колко силно може да се хапе , но човека е друго нещо , ще трябва да обясните вие какъв праг на болка имате, когато ви захапе по силно едно извикване на ОХ е достатъчно да разбере че е прекалило и така докато се научи, с проба грешка.Научаването на каквото и да е било не става бързо, кучето не възприема само едно нещо -например вашата команда .То по същото време знае какво се готви , дали някой от съседите се кара , слуша музика или негов приятел излиза на разходка.За много от нещата който знае вашето куче вие сте в неведение , и в цялата тази обстановка вие искате да седне, ако имате нещо вкусно което ще получи става по лесно , по концентрирано е в храната, но следващият път когато трябва да седне , например нищо не се готви , за него ситуацията е променена и не е ясно дали трябва да седне. Така безкрайно много пъти повтаряте една и съща команда докато то разбере че независимо другите фактори че се променят щом чуе да седне , значи сяда.Хората си мислят че - седни , сядай, седни де , сядай долу , уф седни ......... са една и съща команда , не не е най-добре командите да са на език който не говорите добре за да нямате склонност да сменяте думичките, както и седни , легни звучат по един и същи начин и кучето се ориентира само по жестовете , ако ги няма не знае какво точно искате от него.
Аватар
ДжЪз
 
Мнения: 33
Регистриран на: 07 Дек 2011, 13:35

Re: Голдън ретривър

Мнениеот Margo » 08 Дек 2011, 17:17

ДжЪз написа:Ако си взимаш бебе голден предполагам си прочела или чула колко са умни, послушни, така де, те са водачи на слепи. Всичко това е така, но основното предназначение е да са ловни кучета и колкото и да са забравили какво е това, защото живеят в градска среда, гените са си гени. Създадени са да могат да ловуват 5-6-8 часа на ден заедно със своите стопани и това ден след ден. Не знам колко хора са ходили на лов , но това е голямо натоварване за кучето и то трябва да има необходимата енергия да го върши.Същата тази енергия неизразходвана и психическа и физическа става деструктивна -изяжда ви къщата.С две думи не му се сърдете , взели сте си ловно куче.
Когато вземете бебе голден( в повечето случай много рано) то няма навици , за това трябва да се погрижите вие и да знаете, с бой не става. Когато прави нещо нередно, едно силно НЕ е достатъчно за да престане , след това взимате играчка и се заигравате с нея.Само да забранявате не става , трябва да се заменя, това не може , но ето това може даже ще си поиграем заедно. Бебетата имат една любима игра в кучилото да се боричкат. Ако сте го взели по-голямо другите бебета и мама са обяснили колко силно може да се хапе , но човека е друго нещо , ще трябва да обясните вие какъв праг на болка имате, когато ви захапе по силно едно извикване на ОХ е достатъчно да разбере че е прекалило и така докато се научи, с проба грешка.Научаването на каквото и да е било не става бързо, кучето не възприема само едно нещо -например вашата команда .То по същото време знае какво се готви , дали някой от съседите се кара , слуша музика или негов приятел излиза на разходка.За много от нещата който знае вашето куче вие сте в неведение , и в цялата тази обстановка вие искате да седне, ако имате нещо вкусно което ще получи става по лесно , по концентрирано е в храната, но следващият път когато трябва да седне , например нищо не се готви , за него ситуацията е променена и не е ясно дали трябва да седне. Така безкрайно много пъти повтаряте една и съща команда докато то разбере че независимо другите фактори че се променят щом чуе да седне , значи сяда.Хората си мислят че - седни , сядай, седни де , сядай долу , уф седни ......... са една и съща команда , не не е най-добре командите да са на език който не говорите добре за да нямате склонност да сменяте думичките, както и седни , легни звучат по един и същи начин и кучето се ориентира само по жестовете , ако ги няма не знае какво точно искате от него.

Аз имам пинчер, който обучих с такова търпение. Цялата истина е, че трябва системност. Когато реших да си взема куче много добре премислих плюсовете и минусите. Да имаш животно у дома е също толкова отговорно колкото отговорно е и да имаш дете. Когато кученцето е все още малко трябва да го научиш на елементарните навици - да пишка на определени места, да миете лапите след разходка, да не яде на всякъде. След шестия месец вече може да започнеш с командите - ела, тръгни, седни и т.н.
Кучето ми е на 5 години почти и до ден днешен не съм му слагала каишка. Отговаря на командата "Ела", " Седни", " Бързо", " Спри". Пробвала съм да сложа храна в устата и и без да и кажа " Яж" не я дъвче. Много си ми е умна и не знам какво бих правила без нея. Така, че решиш ли да си вземаш домашно животно в къщи много добре премисли имаш ли време за него, защото да го затвориш по цял ден у дома и да бъде интериор е направо наказуемо.
И само да вметна - колкото по-голямо е кучето толкова по-дълги са разходките му. Голямото куче иска много бягане с километри.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

20 правила за отглеждане на голдени

Мнениеот зозо » 09 Дек 2011, 14:36

Изображение
1. Запомнете, че кучетата, които селектирате, за да развъждате днес, ще окажат влияние върху породата през следващите няколко години. Винаги имайте това предвид, когато избирате екземплярите за развъдната си дейност

2. Може да изберете само два индивида от поколение. Избирайте само най-добрите, защото ще трябва да чакате още едно поколение, което да подобри това, с което сте започнали. Развъждайте само, ако очаквате поколението да е по-добро и от двамата родители.

3. Не може да очаквате статистическите предвиждания да са в сила при малък брой от кучета (като например, едно кучило ). Статистиката е приложима само за голяма популация.

4. Родословието е инструмент, който ви помага да разберете добрите и лошите качества, които вашето куче е възможно да прояви или възпроизведе. Родословието е до толкова добро, доколкото е добро самото куче.

5. Развъждайте заради цялостния характер на кучето, а не заради един или два отличителни белега. Не се увличайте по модните тенденции в породата, защото те обикновено наблягат на един или два характерни белега за сметка на здравето и работоспособността му като цяло.

6. Количеството не означава качество. Качество се постига чрез задълбочено изследване и ясна представа за това, което се опитвате да постигнете. Необходимо е търпение, докато правилните кучета се появят и се оценят вече произведените поколения. Най-важното условие е да имате развъден план за поне три поколения напред от настоящият момент.

7. Запомнете, че недостатъците в скелета са най-трудните за промяна при развъждане.

8. Не се притеснявайте, ако добрите кучета не могат да произвеждат добри поколения. Насладете се на красотата им, но не ги използвайте в развъдната си програма.

9. Използвайте ауткроса много рядко и внимателно. За сметка на всички придобити добри качества, ще получите и много лоши такива, които в последствие ще трябва да елиминирате в следващите поколения.

10. Инбридингът е ценен инструмент и най-бързият метод, чрез който да затвърдите добрите качества и типа. Той също така изважда на показ скритите черти, които трябва да бъдат отстранени от породата.

11. Развъждането не „създава” нещо. Това, което получаваш е това, което е заложено в породата. Може да е било скрито в продължение на поколения, но е било там.

12. Забравете старото клише, че братът от кучилото на този чудесен производител е също толкова добър за разплод. Много рядко кученцата от едно и също кучило имат еднакъв генетичен материал.

13. Бъдете честни със себе си. Няма перфектни мъжки( или женски) кучета, както няма и идеални производители. Не може да развъждате достатъчно добре, ако не оцените добрите и лошите качества на кучетата, с които планирате да развъждате.

14. Генетичните белези се наследяват по равно от двамата родители. Не очаквайте да можете да решите всичките си проблеми само с едно поколение.

15. Ако най-лошото кученце от вашето последно кучило не е по-добро от най-лошото кученце от първото ви кучило, то вие не напредвате. В такъв случай това трябва да е последното кучило, което отглеждате.

16. Ако най-доброто кученце от последното ви кучило не е по-добро от най-доброто кученце от първото ви кучило, то вие не напредвате. В такъв случай това трябва да е последното кучило, което отглеждате.

17. Не си избирайте екземплярите за развъждане само по най-доброто или най-лошото, което той или тя е произвел. Оценявайте всичко, което са придобили приплодите.

18. Не забравяйте, че качеството е комбинация от здраве и работоспособност. То не е просто липса на недостатъци, а и наличието на определени добри качества. Цялото куче е от значение.

19. Не позволявайте личните ви чувства да влияят върху избора ви на екземпляри в развъждането ви. Правилното куче за вашата развъдна програма е правилното куче, независимо от притежателя си. Никога не заклеймявайте доброто куче; те са прекалено редки и забележителни, за да бъдат унижавани заради дребнавости.

20. Не се задоволявайте с нищо друго, освен с най-доброто. Второто най-добро никога не е достатъчно добро.

Изображение
Аватар
зозо
 
Мнения: 74
Регистриран на: 17 Ное 2011, 11:23

Re: Голдън ретривър

Мнениеот Ariana » 13 Дек 2011, 12:45

Златистият ретривър е удивително куче. Той е с уравновесен темперамент, нежен и ласкав към децата. В него не се забелязват никакви недостатъци. Колкото и хубави неща да кажете за него, все ще бъде малко – това просто е идеалният приятел за всички и за всеки.

Изображение
Това е напълно надеждно куче. Може да го държите в кучешка колибка, но най-добре се чувства сред семейството, наслаждавайки се на топлината на камината.
Произходът на златистия ретривър дълго време е бил забулен в тайна. Поради липса на достоверни факти цяло столетие съвсем сериозно се е разпространявала необикновена легенда. В нея се говори за лорд Туидмаут, който си купил руски овчарки и с тях е започнал развъждането на златистия ретривър.
Историята, разбира се е любопитна, но възниква въпросът – по какъв начин от тези овчарки са се получили сегашните ретривъри. Навярно лорд Туидмаут сам е съчинил тази легенда, за да запази в тайна развъждането на своя любимец. През 1959 г. г-жа Стоункс, президент на английския Клуб на златистите ретривъри открила, че развъждането на породата е започнала от 2 кучета – бледожълт гладкокосмест ретривър и женски туид уотър шпаньол. Бледожълтят гладкокосмест ретривър е потомък на нюфаундленд и сетер, а туид уотър шпаньолът (вероятно потомък на нюфаундленд и английско водно куче) – местна порода, развъждана в района на река Туид. В последствие при усъвършенстването на породата са били направени и други кръстоски – с туид уотър шпаньол и бледожълт кръвоследник, допринесли за неговия по-фин нюх и по-мощно тяло. Останалото е било дело на селекцията.
Изображение
През 1913 г. породата била призната от английския Кенел клуб. В същото време златистият ретривър се ползвал с голям успех сред английските земевладелци. Именно лордовете-ловци са създали породата за собствени нужди и били напълно доволни от нея. Накратко казано, те просто изобретили породата златист ретривър, за която мечтали още през 17-ти век.
В наше време златистият ретривър е кокошката, снасяща златни яйца в рекламата. Много парфюмерийни фирми, компании, произвеждащи храна за кучета и даже автомобилният гигант „Пежо” използват в рекламата си неотразимото обаяние на неговата симпатична муцунка.

Изображение
Понякога намираме другите в този мрак, а понякога ги губим в него.
Аватар
Ariana
 
Мнения: 35
Регистриран на: 11 Дек 2011, 10:01

Re: Голдън ретривър

Мнениеот metropolis » 11 Яну 2012, 13:47

golden2.jpg
golden2.jpg (1.72 KiB) Прегледано 9197 пъти


Голдън ретривърът (обикновено) е великолепен домашен любимец. Повечето кучета от тази порода са умни, послушни, винаги готови да угодят на стопанина си, разибрат се добре с всички членове на семейството (включително други домашни любимци) и като цяло се пригаждат към начина на живот на своите хора.

Както казва ДжЪз обаче, голдънът е ловно куче и кипи от енергия и любопитство, особено докато е млад. Ако си вземете бебе голдън, ще трябва да се примирите с много пакости и неловки ситуации. :!: Трябва внимателно да изберете развъдчик (не си купувайте куче от зоомагазин!) и да проучите родителите му, защото за породата са характерни някои неприятни наследствени заболявания. :idea: Ако не сте имали куче от едра порода преди, най-добре е да се запишете на училище за кучета. Там няма да научат кучето ви на послушание (това е ваша грижа!), но ще ви покажат как да изградите здрава връзка с новия си домашен любимец. Останалото е добър ветеринатер лекар, качествена храна и много, много любов, търпение и внимание. Всичко това се отплаща стократно, когато кучо поотрасне :D

golden.jpg
golden.jpg (4.52 KiB) Прегледано 9197 пъти
Arte et humanitate, labore et scientia.
Аватар
metropolis
 
Мнения: 18
Регистриран на: 11 Яну 2012, 09:32

Re: Голдън ретривър

Мнениеот shhuus » 10 Фев 2012, 10:36

Аз си гледам вкъщи Голдън Ретривър! Мога да ти кажа само, че си се насочила в правилната посока! Това са едни уникални кучета, изключително умни и много любвеобилни!
Моята Терра я имам от 4 години вече, имаше едно котило и едвам се разделих с малките щъкащи сладури!

Характера на тази порода е подходящ и за малки деца. Грижата за тях не е много специална. Не напразно името им е Злато.. Наистина са златни животни!

Горещо ти препоръчвам тази порода!
"Аз-ът е само едно местоимение!"
Аватар
shhuus
 
Мнения: 66
Регистриран на: 10 Фев 2012, 09:04

Re: Голдън ретривър

Мнениеот krasko » 11 Апр 2012, 10:11

Нашия Чочо е вече 6-годишен и смея да твърдя, че е най-уникалното куче, което съм срещал. Взехме го заради малкия, защото 2-те кучета на лозето не му бяхя достатъчни, а и те са пазачи - не му разрешавам да играе с тях. Това е перфектният домашен любимец - любвеобвилен, внимателен, грижовен и страшно умен. Много са палави и постоянно измислят някакви лудории със сина ми, но нито за миг не съм съжалил, че го взехме вкъщи. Е, вярно че постоянно чистим след него, защото винаги и навсякъде има косми, но това не бива да ви разколебава.
krasko
 
Мнения: 38
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:21

Re: Голдън ретривър

Мнениеот Anila » 21 Дек 2012, 18:47

И ние вкъщи си имаме такова "нещо".Както се споменаваше по-горе наистина кипи от енергия и една от стаите ни я унищожи без проблем,говоря за отлепяне на балатума,дупка в стената от дълбане,матраците ги разфасофа до пружина,като цяло оста бели свърши,докато беше малък.Сега обаче вече укротна и е най-миличкото,лигаво и любвеобвилно псе,което съм виждала.Все иска да го гушкат и галят,все се вре да е до теб и да е сгушен.Но като цяло това е една уникална порода,беше ми мечта да си имаме един такъв вкъщи.С другото ни куче също се разбираше много добре,но само с него.Като цяло спрямо други кучета и коне е много агресивен.Ама не знам как може да се отучи от това.
Anila
 
Мнения: 23
Регистриран на: 20 Дек 2012, 12:40

Следваща

Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта