Любовта ограничава ли личната свобода?

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

Любовта ограничава ли личната свобода?

Да
8
42%
Не
11
58%
 
Общо гласове : 19

Любовта ограничава ли личната свобода?

Мнениеот delinda » 15 Дек 2011, 10:45

За любовта може много да се говори и никога няма да се достатъчно, защото тя е необхватна величина. Има обаче един основен проблем, с който се сблъскваме неизбежно щом се влюбим - свободата. Вървят ли ръка за ръка свободата и любовта? Възможно ли е да обичаш някого без да "стесняваш" личното му пространство, без ограничения и обсебване?
Изображение
"Любовта значи свобода"- това е една хубава мисъл, запечатана още от римско време. Днес много често обичаме да си я споделяме и да разсъждаваме над нея, но дали наистина я разбираме?!
Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят.
Аватар
delinda
 
Мнения: 217
Регистриран на: 16 Сеп 2011, 09:11

Re: Любовта огрананичава ли личната свобода?

Мнениеот hera_00 » 15 Дек 2011, 11:56

Не мисля, че е нормално, когато обичаш някого да го ограничаваш. На мен обаче ми се е случвало несъзнателно да го правя, случвало ми се е и аз да бъда ограничавана по някакъв начин. Мисля, че това е тестът, който трябва да преминем, за да разберем дали наистина обичаме човек, с който сме. Защото любовта наистина е свобода и то в най-чистия й, натурален вид. Да обичаш означава да приемеш другия такъв, какъвто е...без да го променяш, без да го притискаш, без да стесняваш личното му пространство. ;)
Съветът е форма на носталгия. Даването му е начин да извадиш миналото от отпадъчните води, да го избършеш внимателно, да добоядисаш по-грозните му части и да го възстановиш за повече, отколкото то струва.
Аватар
hera_00
 
Мнения: 61
Регистриран на: 10 Ное 2011, 16:24

Re: Любовта огрананичава ли личната свобода?

Мнениеот зозо » 15 Дек 2011, 12:01

Мисля,че "ограничава" не е подходящия глагол. Когато има любов между двама души, те стават едно цяло. Нормално е да едно свое собствено лично пространство, защото всичко между тях е едно. Аз така разбирам любовта и в това е нейния смисъл.
Аватар
зозо
 
Мнения: 74
Регистриран на: 17 Ное 2011, 11:23

Re: Любовта огрананичава ли личната свобода?

Мнениеот spend » 15 Дек 2011, 12:40

Честно да ви кажа, изказвате доста крайни мнения. Аз не мисля нито, че трябва да се отнема свободата, когато обичаш, нито че трябва да я подаряваш прекалено. Мисля, че всичко трябва да е балансирано. Разбира се, че любовта е свобода, но не в този смисъл. Любовта е свободата да бъдеш себе си, а не например да скитосваш с приятели цяла вечер, докато твоята половинка стой и те чака у дома. :|
Аватар
spend
 
Мнения: 109
Регистриран на: 16 Сеп 2011, 14:10

Re: Любовта огрананичава ли личната свобода?

Мнениеот ДжЪз » 15 Дек 2011, 15:14

Добре де, какво разбирате вие под свобода? Как любовта ще е свобода? Човек е свободен, когато не е подвластен на чувства и емоции :roll: А любовта е именно това. Как може да си обичаш и да казваш, че си свободен, въпреки че си подвластен на един човек, които е всичко за теб?
Аватар
ДжЪз
 
Мнения: 33
Регистриран на: 07 Дек 2011, 13:35

Re: Любовта огрананичава ли личната свобода?

Мнениеот southern_sun » 15 Дек 2011, 15:45

Според мен когато е истинска любовта доброволно подаряваш свободата си.
А що се отнася до
ДжЪз написа:Добре де, какво разбирате вие под свобода? Как любовта ще е свобода? Човек е свободен, когато не е подвластен на чувства и емоции :roll: А любовта е именно това. Как може да си обичаш и да казваш, че си свободен, въпреки че си подвластен на един човек, които е всичко за теб?
има една много хубава приказка:
“Ако обичаш някого, пусни го на свобода. Ако се върне – твой е за винаги. Ако не се върне – не е бил твой никога…” - мисля, че думите сами по себе си говорят.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Любовта ограничава ли личната свобода?

Мнениеот Forman » 15 Дек 2011, 16:55

Не мисля, че любовта ограничава личната свобода, може да сте двойка, може да сте семейство, но пак си оставате отделни индивиди. Има неща обаче, с които трябва да се съобразяваш, трябва да засвидетелстваш пред половинката си уважение.
Аватар
Forman
 
Мнения: 199
Регистриран на: 16 Ное 2011, 09:46

Re: Любовта огрананичава ли личната свобода?

Мнениеот amfibiq » 15 Дек 2011, 17:21

ДжЪз написа:Добре де, какво разбирате вие под свобода? Как любовта ще е свобода? Човек е свободен, когато не е подвластен на чувства и емоции :roll: А любовта е именно това. Как може да си обичаш и да казваш, че си свободен, въпреки че си подвластен на един човек, който е всичко за теб?


Свободата е възможността да бъдеш себе...да се променяш... да решаваш и избираш САМ. Любовта не може да е свобода, защото за любовта трябват ДВАМА, т.е. ти не можеш еднолично да правиш нещо, без да се съобразиш. Любовта изисква компромиси и разбиране, а свободата не.
Аватар
amfibiq
 
Мнения: 29
Регистриран на: 13 Окт 2011, 21:32

Re: Любовта ограничава ли личната свобода?

Мнениеот valiart » 16 Дек 2011, 12:33

До някаква степен ограничава. Говорейки за "лична" свобода в случай, че има любов, има съобразяване, себеотдаване. А и за да обичаш някого, означава да го поставиш на първо място.
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

5 фактора, според които се влюбваме

Мнениеот ДжЪз » 16 Дек 2011, 13:02

Изображение
Фактор 1: Откритост
Ако сте открити и искате да общувате, обектът на вашето внимание по-скоро ще отвърне на действията ви. Такава е човешката природа: и за откровеността, и за прикритостта си плащаме една и съща цена. Митове са, че жените или мъжете-загадки са ключ към успеха.

Разбира се, не си струва да откривате всичките си тайни на първата среща. Прекалената откровеност може да наплаши всекиго.

Фактор 2: Съседство
В този фактор няма нищо сензационно. Влюбваме се в съучениците си, състудентите си, съседите, колегите - като цяло в тези, които виждаме ежедневно.


Фактор 3: "Резонанс"
Удивително е, но колкото повече сме уверени в това, че се харесваме на някого, толкова повече този човек ни харесва на нас самите. В неговата компания се чувстваме уверено и спокойно, тъй като знаем, че той държи на нашия разговор, на присъствието ни.

"Резонанс" е своеобразното "заразяване" на човека с нашите чувства, обясняват Брафман. - Във вашите емоции и дори мисли се появява известна синхронност.

Фактор 4: Прилика
Колкото повече общи неща има между двама души - интереси, вкусове в литературата, любима музика или навика да пият кафе сутрин, толкова по-естествено е шансовете им да се сближат да се по-големи.

Изображение
Този механизъм е толкова дълбоко "посаден" в нас от еволюцията, твърдят Брафман, че дори случайно попаднали на обща тема за разговор двама души могат да се влюбят един в друг.

Фактор 5: Външни обстоятелства
Всички сме гледали филми, в които героите се борят заедно с нашествието на извънземни, преживяват заедно наводнения или просто спасяват света - а след това задължително се влюбват, женят и заживяват щастливо. В реалния живот екстремните ситуации и неприятностите действително сплотяват и ни карат да се влюбим в човека, споделил преживяванията ни.

Изображение
Аватар
ДжЪз
 
Мнения: 33
Регистриран на: 07 Дек 2011, 13:35

Следваща

Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта