Истанбул – града на два континента

Културно - исторически, градски, селски, планински, спа и балнеотуризъм.
Мнения, препоръки и коментари

Истанбул – града на два континента

Мнениеот tweety » 16 Дек 2011, 14:16

Истанбул е най-големия град в Турция, с над 13 милиона жители население. Историята му датира още от Византийско време като най-големия пристанищен град и най-голямото културно средище.

turkey_street.jpg
turkey_street.jpg (10.31 KiB) Прегледано 861 пъти


Разхождайки се из улиците на Истанбул можете да се стъпите по същите улици, където са минавали кръстоносците и еничарите. Това, което ще ви направи най-силно впечатление са постоянно новостроящите се сгради и комплекси.


turkey-1.jpg
turkey-1.jpg (11.17 KiB) Прегледано 861 пъти


turkey.jpg
turkey.jpg (9.16 KiB) Прегледано 861 пъти

Истанбул е люлка на много култури, разхождайки се из града можете да срещнете много красиви сгради символ на просперитет и богатство, също така и лицето на беднотията и мизерията.

bluee_mosque.jpg
bluee_mosque.jpg (10.93 KiB) Прегледано 857 пъти


Истанбул е осеян с джамии, но най-красивата и най-голямата е джамията "Султан Ахмед" известна още в Европа като Синята джамия, заради облицовката и със сини плочки отвън. Любопитното за тази джамия е, че е първата джамия в Турция, а и в целия свят построена със шест минарета, която я прави уникална. Построена е от архитекта Седефкяр Мехмед ага по заповед на султан Ахмед I. Оправданието на архитекта било, че е станало недоразумение, защото на турски алтън е злато, а алтъ шест.

Не може да отидете в Истанбул и да не се разходите с корабче по Босфора:

turkey_bosfor.jpg
turkey_bosfor.jpg (8.2 KiB) Прегледано 857 пъти


От Босфора най-добре се вижда великолепието на Топкапъ Сарай - „Дворецът на портите топове“

top.jpg
top.jpg (13.22 KiB) Прегледано 857 пъти


Султанът и дворецът са начело на управлението на османската държава. Дворецът е бил резиденция, работно място и център на Османската империя. Дворецът "Топкапъ" е построен през 1460 г. от завоевателя на Истанбул султан Мехмет II (Фатих султан Мехмет) и е служил за резиденция на турските султани и приближените му до средата на XIX в. Фатих построява най-напред "Чиниената резиденция", а впоследствие дворецът и го нарича "Сарай-и Джедит" (нов дворец). През XIX в. дворецът е наречен "Топкапъ".

top_kapa 3.jpg
top_kapa 3.jpg (10.63 KiB) Прегледано 857 пъти


Трите страни на двореца "Топкапъ" са заобиколени от море. Към морето са изградени дворцови стени, а на сушата обсадни стени, дълги 1400 метра, наречени "Сур-и Султани". Построен на площ от 700 000 кв. м, дворецът се състои от три основни части - бирун, ендерун и харем. Разположението на двореца, дворцовите церемониални сгради и дворцовото пространство са проектирани според тези три основни части. Дворецът "Топкапъ" има три врати: Баб-ъ Хюмаюн, Баб-юс Селям и Баб-юс Саде - главна врата, 4 двора, харем, голяма градина (Гюлхане) и други градини.

top_kapa.jpg
top_kapa.jpg (8.2 KiB) Прегледано 857 пъти


Истанбул освен люлка на много култури обединява в себе си и две религии - ислям и християнство.Редом с джамиите в града можете да видите и църквата Света София.

st.Sofiq.jpg
st.Sofiq.jpg (15.46 KiB) Прегледано 857 пъти


Тя е една от най-големите църкви в света, построена върху руините на стара църква през 532 г. от Юстиниян I.

st.Sofiq 2.jpg
st.Sofiq 2.jpg (17.55 KiB) Прегледано 857 пъти


През периода на съществуването си от близо 1700 години византийската църква “Света София” в Истанбул е натрупала много и интересни тайни, които продължават да се разбулват и днес - една по една. На скоро след реставрация на храма върху купола му беше открито мозаично изображение на ангел от 9 или 14 век.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Истанбул– града на два континента

Мнениеот valiart » 16 Дек 2011, 14:31

Преди две години ходих за няколко дни до Истанбул. Невероятно място е! Толкова разнолик... С удоволствие бих го посетила отново!:)
Прикачени файлове
istanbul.JPG
istanbul.JPG (64.17 KiB) Прегледано 858 пъти
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Истанбул– града на два континента

Мнениеот delinda » 16 Дек 2011, 16:29

Истанбул е един от любимите ми градове. Преди често ходехме, особено по празниците. Това е един изумителен град, защото можеш да срещнеш наистина интересни хора...
Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят.
Аватар
delinda
 
Мнения: 217
Регистриран на: 16 Сеп 2011, 09:11

Re: Истанбул– града на два континента

Мнениеот сиско » 06 Яну 2013, 23:26

Много бих искала да посетя Истанбул, дори и да е за кратко, надявам се мечтата ми да се сбъдне скоро.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Истанбул– града на два континента

Мнениеот qna toneva » 18 Фев 2013, 22:08

страхотен град,магазините са уникални,най-много ме впечатли Босфора,бих го шосетила отново :P
qna toneva
 
Мнения: 162
Регистриран на: 17 Фев 2013, 17:11

Re: Истанбул– града на два континента

Мнениеот electra_edd » 21 Фев 2013, 10:39

В този град има живот. Кипи от енергия. Толкова хора, коли, магазини. И пак всичко си тече по своят ред и няма анархия
electra_edd
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Фев 2013, 10:22

Re: Истанбул– града на два континента

Мнениеот winterrose » 05 Мар 2013, 18:37

Не съм ходила там, но искам да го посетя. Със сигурност има много забележителности, които трябва да се разгледат. А и самата атмосфера мисля, че ще е доста интересна.
winterrose
 
Мнения: 185
Регистриран на: 30 Мар 2011, 20:18

Re: Истанбул– града на два континента

Мнениеот Prolet8 » 05 Мар 2013, 19:43

Много е красиво там, ходила съм и много ми хареса! Един чудесен огромен град, който с удоволствие ще посетя отново!!!!!
Prolet8
 
Мнения: 112
Регистриран на: 22 Фев 2013, 21:31

Re: Истанбул– града на два континента

Мнениеот Prolet8 » 05 Мар 2013, 19:44

Много е красиво там, ходила съм и много ми хареса! Един чудесен огромен град, който с удоволствие ще посетя отново!!!!!
Prolet8
 
Мнения: 112
Регистриран на: 22 Фев 2013, 21:31

Re: Истанбул – града на два континента

Мнениеот mimi177 » 06 Мар 2013, 14:30

Истанбул е страхотен град! Определено иска да се върна пак там!
mimi177
 
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Мар 2013, 09:20

Следваща

Назад към Почивки и екскурзии в България и чужбина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта