Сауна - ползи, мнение, препоръки

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот ogi-smile » 03 Фев 2012, 14:21

Обичам сауната, защото ползите от нея са невероятни...
Подобрява настроението и доставя удоволствие
Стимулира имунитета – в условията на сауната нашата терморегулация не успява да компенсира напълно околната топлина и телесната температура се покачва до 38 градуса. Такава телесна температура стимулира имунитета и защитните сили на организма (затова при инфекции организмът ни сам си повишава телесната температура).
Подобрява кожното кръвообращение – тялото ни опитвайки да се да не прегрее насочва кръвта към кожата, където изпаряващата се пот, я охлажда. Кръвта отнася към кожата антитела и други защитни сили, които помагат при кожни заболявания.
Вдишваният топъл въздух разширява кръвоносните съдове под лигавиците на дихателните пътища и помага на оздравяването при хреми и кашлици.
Обилното изпотяване отваря порите на всички потни жлези и кожата става нежна и мека.
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот Memento » 04 Фев 2012, 16:37

Един от големите ефекти на сауната върху организма е сауна ефекта на детоксикация (изчистването на организма от токсините, които влияят негативно върху целия организъм), чрез който се стимулира отделянето на натрупаните в тялото токсини, чрез ускоряването на химичните процеси в организма. Сауната обаче не само ускорява процесите в тялото, но и подобрява функционирането на кожата, която като най-големият орган в човешкото тяло натрупва най-много токсини, които чрез стимулирането на процеса на потене, се отделят от организма на човека и по този начин тялото се пречиства.

Доказано е, че някои от положителните ефекти на сауната се дължат на факта, че пръските вода върху силно загретите камъни водят до образуването на много отрицателни йони във въздуха, които подобряват дишането, повишават съдържанието на кислород в кръвта, стимулират сърдечно съдовата система, премахват главоболието и стреса и подобряват способността за концентрация.

Друг интересен факт за сауната, е че топлината на сауната помага на тялото да се освободи от млечната киселина, която се формира по време на тренировки и затова се препоръчва ползването на сауна след кратка почивка след тренировки.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Коя е любимата ви спа процедура?

Мнениеот Пума » 06 Мар 2013, 20:07

Ходите ли на СПА? Коя е любимата ви спа процедура като цяло? Аз многоооо обичам аромотерапия, както и масажи на цялото тяло. :) Обожавам!!!! А вие как обичате да се глезите?
Пума
 
Мнения: 159
Регистриран на: 22 Юли 2011, 20:41

Re: Коя е любимата ви спа процедура?

Мнениеот qna toneva » 06 Мар 2013, 23:19

обожавам спа процедурите!!!отдадде ли ми се възможност се възползвам от тях-сауна,джакузи,парна баня-страхотно просто....
qna toneva
 
Мнения: 162
Регистриран на: 17 Фев 2013, 17:11

Re: Коя е любимата ви спа процедура?

Мнениеот Пума » 06 Мар 2013, 23:31

Браво, така и трябва, глезете си както трябва. Един път се живее :)
Пума
 
Мнения: 159
Регистриран на: 22 Юли 2011, 20:41

Re: Коя е любимата ви спа процедура?

Мнениеот winterrose » 07 Мар 2013, 11:37

Джакузи - действа ми супер релаксиращо. След това усещам кожата си по-гладка. Сауна не мога да изтърпя, въпреки че също е доста полезна процедура.
winterrose
 
Мнения: 185
Регистриран на: 30 Мар 2011, 20:18

Re: Коя е любимата ви спа процедура?

Мнениеот Evgenia » 19 Мар 2013, 16:21

Парна баня с евкалипт. Направо като с магическа пръчка премахва синузита...но за жалост ефекта е за кратко...
Evgenia
 
Мнения: 145
Регистриран на: 05 Мар 2013, 14:02

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот laurence » 01 Апр 2013, 11:57

Препоръчително е ние мъжете да не прекаляваме с посещенията в сауната, защото намалявала потентността. :P
laurence
 
Мнения: 51
Регистриран на: 29 Мар 2013, 11:47

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот IVRO » 12 Апр 2013, 14:26

Препоръчително е ние мъжете да не прекаляваме с посещенията в сауната, защото намалявала потентността.
Добре, че и без друго не бих издържал в сауната...побърква ме мисълта за жега, потене, затворено пространство...
IVRO
 
Мнения: 199
Регистриран на: 12 Дек 2012, 10:42

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот Dior » 15 Апр 2013, 15:22

Сауната и парната баня трябва са страшно приятни процедури. Обичам ги, защото ми се отразяват ужасно релаксиращо...Подобряват ми настроението и осигуряват успокояваща атмосфера, която ми помага да се отпусна напълно. Именно тези процедури могат да задоволят както тялото, така и ума ни. С други думи, това са прекрасни процедури за справяне със стреса...
Dior
 
Мнения: 161
Регистриран на: 05 Фев 2013, 13:15

ПредишнаСледваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта