Масажа-успокоение на духа и лечение на тялото

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Масажа-успокоение на духа и лечение на тялото

Мнениеот Даниела Стоянова » 23 Дек 2011, 13:47

Винаги когато ви кажат - spa се сещате са приятен отпускащ масаж, на нежна музика, с благовонни масла. След дългата работа седмица или когато усещате общо неразположение на организма винаги можете да посетите най-близкия салон за красота или спа център където под професионалните ръце на масажистката ще възвърнете живителните сили на организма си.

masage.jpg
masage.jpg (5.58 KiB) Прегледано 3267 пъти


Преди да изброим видовете масаж и да приложим малко техники за справяне в домашни условия ще ви предоставя малко любопитни факти за масажа:

Масажната терапия е известна като един от най-старите методи за лечение. Сведения за нея има от преди 4000 години. Още през IV век пр.н.е. Хипократ, наричан “баща на медицината”, казва във връзка с масажа: “Лекарят трябва да е запознат с много неща, задължително и с техниките за разтриване”.Чрез масаж индийците придавали гъвкавост и пластичност на тялото, за да овладеят Камасутра, а гърците съчетавали масаж и спорт, за да поддържат мускулите си.

Масажът се състои в прилагането на насочен натиск, разтриване, раздвижване, мачкане и разтягане. Всички тези действия се извършват предимно с дланите на ръцете. Понякога обаче масажистите терапевти използват и други части от тялото си, например ръцете от китката до лакътя, лактите и стъпалата на краката си. Всички масажни техники и похвати са насочени към подобряване състоянието на мускулно-скелетната система, кръвообращението и циркулацията на лимфатичните флуиди, нервната система и останалите телесни системи.

ПОЛЗИ ОТ МАСАЖА:

• Отпуска цялото тяло
• Раздвижва стегнатите мускули
• Облекчава умората и болките в мускулите
• Увеличава подвижността и обхвата на движение на ставите и костите
• Намалява интензитета на хроничните болки
• Успокоява нервната система
• Намалява кръвното налягане
• Нормализира сърдечния ритъм
• Подобрява тонуса на кожата
• Помага за възстановяване от травми и заболявания
• Подсилва имунната система
• Намалява напрежението
• Помага за овладяване на болките при главоболие
• Намалява психологическия стрес
• Подобрява концентрацията
• Осигурява пълноценен сън
• Помага за постигане на психическо разтоварване

Масажът бива четири вида: лечебен, профилактичен,спортен и механомасаж.

ЛЕЧЕБЕН МАСАЖ:


масаж.jpeg
масаж.jpeg (8.14 KiB) Прегледано 3267 пъти


Лечебният масаж представлява сбор от механични въздействия върху кожата и подлежащите тъкани. Той се осъществява чрез специални похвати на масажиста /ръчно или чрез специален апарат/ с лечебна или профилактична цел. По аналогичен начин се прилага и спортният масаж, обаче върху здрави лица и не така строго дозирано.
Лечебния или още рефлексологичния масаж се използва най-често за премахване на главоболие. При него се масажират рефлекторните точки, разположени по ходилата и китките на ръцете и свързани с останалите части от тялото. Той възстановява мускулните функции без пряк масаж върху проблемната област.

Според използваните средства лечебния масаж бива: мануален и апаратен. Според обработваната част: общ, частичен, локален, сегментарен. Видове лечебен масаж:

1. Класически масаж: поглаждане, разтриване, размачкване, изстискване, ударно-вибрационни техники;
2. Рефлекторен масаж: мускулен, периостален, съединително-тъканен, сегментарно-рефлекторен и др.
3. Мануален лимфен дренаж: при лимфни отоци
4. Древноизточни масажи: акупресура, точков масаж, шиатцу, юмейхо, рефлексотерапия, аурикуломасаж
5. Специализиран масаж на някои органи: очен, на простатата, вагинален, на дебелото черво и др.
6. Апаратен масаж: механомасаж, хидромасаж, пневмомасаж
7. Други масажни техники: центрипитален масаж, дълбок фрикционен масаж, мобилизиращ масаж и др.


Спортен масаж

Спортният масаж е вид масаж, който използва дълбоко-тъканни и техники от класическия масаж с цел по-бързото и пълноценно настъпване на тренираност у спортистите, поддържането и усъвършенстването на тази тренираност, както и бързото възстановяване на организма, чрез премахване продуктите на умора в мускулите.
Данни за прилагане на спортен масаж има от преди хиляди години. Гърците и римляните още тогава са били наясно с ползите от масажа и го предписвали на атлетите и гладиаторите, както преди, така и след физически натоварвания. В края на 1980 до началото на 1990, за спортния масаж започва самостоятелно и по-специфично обучение за прилагането му, за да може да отговори на нуждите на спортисти, хора подложени на интензивно физическо натоварване и стрес.

Спортният масаж бива три вида:

1. Предварителен масаж
2. Тренировъчен масаж
3. Възстановителен масаж
4. Масаж при спортни травми

Предстартовият (предварителния) масаж се провежда непосредствено преди състезанието или тренировката. Целта му е да допълни загряването и да подготви организма на спортиста за предстоящото физическо и психо-емоционално натоварване, като пести силите му. Продължителността на предварителния масаж е от 5 - 10 до 20 -30 мин. Масажът води до преразпределение на кръвта и подобряване на оросяването на работещите мускули, усъвършенства се еластичността и съкратителната им способност и се намалява латентното време на мускулното съкращение. Подобрява се еластичността на свързочния апарат на ставите, регулира се дишането и функциите на нервната система. Предстартовият масаж е строго индивидуален и цели премахване на настъпилите неблагоприятни предстартови състояния, които биват: предстартова треска; предстартова апатия; "хладна" кожа; боева готовност.


masage_honey.jpg
masage_honey.jpg (6.36 KiB) Прегледано 3267 пъти

Масажът с мед е сред най-търсените, тъй като действието му е благотворно за организма на всеки от нас. Той представлява оригинална лечебна методика, която се използва с цел да се извлекат ненужните и токсични вещества през кожата на човека. За тази цел се използва пчелен мед, който се нанася върху кожата на тялото и чрез специфични масажни похвати се извличат вредните токсини задържали се в подкожните тъкани на човешкото тяло. Ефектът от масажирането с ръце на намазания с пчелен мед гръб е "изсмукване" и "изпомпване" от тъканите на тялото на натрупаните с години токсини.


images (18).jpg
images (18).jpg (7.77 KiB) Прегледано 3265 пъти


Точковият масаж се изпълнява по рефлекторните точки на мускулите, които предизвикват болка. Натискът с пръсти дезактивира болезнените точки напълно и намалява усещането за болка. Масажът трябва да бъде изпълнен задължително от кинезитерапевт, запознат в детайли с това кои точки на тялото за кои системи на организма отговарят.

46cbd65697.jpg
46cbd65697.jpg (20.91 KiB) Прегледано 3265 пъти


Масажът с горещи камъни е едно удоволствие, което трябва да си доставите поне веднъж в живота, тъй като усещането е неповторимо, но за съжаление в България той е все още значително по-скъп. При него се използва вулканичен базалт, нагрят при температура 50- 60 градуса С. Върху определени точки на гърба се поставят нагрятите камъни и така топлината ускорява отпускането на мускулите, което осигурява пълна релаксация. През това време масажистите се съсредоточават върху точките на ходилата, което допълнително отпуска цялото ви тяло.

Тайландският „Foot” масаж - е древен метод, с който чрез палци и пръсти се стимулират над 7500 нервни окончания по всяко стъпало.

Масаж при бременни

изтеглен файл (6).jpg
изтеглен файл (6).jpg (5.8 KiB) Прегледано 3265 пъти


Масажът има много ползи по време и след бременността. Един терапевт със специализирано обучение ще ви предостави опит и помощ в този много важен период в живота.
Предимства на масажа:
1. Облекчаване състоянието на тазобедрените стави, гърба и врата;
2. Понижаване на стреса;
3. Намаляване на отоците;
4. Повишава производството на майчиния хормон;
5. Улеснява раждането и намалява евентуалните усложнения по време на родовия процес;
6. Здраво бебе;
7. По-бързо възстановяване след раждането.
Както вие участвате с вашето тяло в развитието на бебето, така можете да подпомогнете този процес с помощта на пренаталния (предшестващ раждане) масаж. Масажът засилва кръвната циркулация, релаксира мускулите, повишава имунната система, потиска стреса и преодолява умората.

Първи триместър
Масажните техники по време на първия триместър са подобни, както при нормален масаж. Целта е релаксация, облекчаване на болката и др. Специално позициониране не се изисква и обработване на корема не е противопоказано. Аромати и аромотерапия трябва да се избягват за майки със сутрешно гадене. Вземат се мерки за профилактика на долната част на гърба (поясната област), таза и дискомфорта в краката, които обикновено започват през второто тримесечие.

Втори триместър
За бременните жени, релаксиращият масаж е от абсолютно значение. Майките обикновено се чувстват добре и имат повече енергия по време на второто тримесечие, но болките в ставите постепенно се увеличават паралелно с растежа на бебето. Масажът насърчава физическото, психическото и емоционалното благосъстояние. При направено проучване става ясно, че масажът намалява напрежението, стреса, тревожността и депресията, причинена от хормоналните промени по време на бременността.

Трети триместър:

Бременността може да окаже влияние върху тялото на жената. Повишената болка в кръста, тазобедрените стави, подуването на краката, безпокойството, умората, главоболието са често срещани, особено с наближаване датата на термина. Масажът облекчава болките, болките и спазмите в бедрата, гърба и мускулите на краката. Отокът се намалява в ръцете и краката. Равнището на стреса и тревожността значително се намаляват с масажната терапия.Тъй като бебето ви расте и с наближаване датата на термина, вашите стави започват да се разхлабват от хормона релаксин, се създава дискомфорт и се чувства халтавост в движенията.

Тантра масаж:

Мнозина масажисти и лекари смятат, че класическият масаж би трябвало да успокоява, а еротичният масаж – да възбужда човека. Всъщност това е неправилна позиция от аспекта, че всяко едно докосване до тялото на човека цели хармонизация на двата основни потока от енергии – мъжки и женски.
Само че при еротичният масаж, това става като се докосва и самия сексуален център на човека, и ако трябва да бъдем точни, всеки един масаж в състояние на релакс, рано или късно достига до въпроса, как най-ефективно и дълбоко да хармонизирам релаксирайки целия организъм. При секс-масажа, неправилно възприеман като еротичен, това става най-ефикасно. А да се смята, че ролята на еротичния масаж е просто да се възбуди тялото, това е много детинско. Целта на всяко едно възбуждане е последвалата хармонизация и изравняване на потенциалите. Както и да се смята, че самият секс се извършва в името на оргазма и тръпката, това е твърде наивно.
Докато при секса се има за цел да се достигне до оргазъм, при тантра масажа се има за цел да се свържеш с партьора не само с тяло, а с мисъл(ум). За тантра е много важно мястото. Следващата стъпка, която трябва да направите е да влезете заедно в банята, за да отмиете с водата ежедневните грижи и телесна мръсотия. За целта можете да използвате ароматна вана.
Любовта, загрижеността и доверието е много важно за да достигнете до висините на блаженното. Трябва да се съедините като две еднакви половини на едно цяло.
Това са на кратко видовете масаж, сега оставям на вас да изберете един от тях и да се насладите на отпускащото им действие през идващите почивни дни!
Даниела Стоянова
 
Мнения: 123
Регистриран на: 05 Авг 2011, 13:42

Re: Масажа-успокоение на духа и лечение на тялото

Мнениеот Margo » 27 Дек 2011, 09:57

От много време се каня да отида на масаж и по-скоро на масаж с вулканични камъни. Ако някой е ходил нека да сподели какво е усещането. И искам също така да попитам, ако трябва да избирам между масаж с мед и с вулканични камъни кое да избера?
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Масажа-успокоение на духа и лечение на тялото

Мнениеот Изабел » 02 Яну 2012, 00:05

Всяка седмица ходя на масаж с ароматни масла,топло,нежна музика като че ли си на планина в смисъл птички, поточета и т.н. ,приятен аромат и разтриване което те отпуска, освобождава нервите и напрежението и негативите които си събрала неволно през раб.седмица.Не съм се сещала за вулканични камъни и др.екстри защото това ми е достатъчно но може да опитам макар че не очаквам нещо особено.
По добре след масажа да си вземеш топла ароматна вана,релаксацията е пълна особено за зимните месеци,но после е желателно да си спряла колата близо до спа центъра защото усещането за студ е с мн по висок праг от обичайното.
Carpe diem!
Аватар
Изабел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 22 Авг 2011, 11:21

Re: Масажа-успокоение на духа и лечение на тялото

Мнениеот ogi-smile » 31 Яну 2012, 10:16

А някой знае ли как да се научим да прилагаме всички тези чудеса на масажа в домашни условия? Това възможно ли е? например,ако бюджета не разрешава посещаването на спа процедури, как да релаксираме и да научим половинката си например на тези чудеса?
всичко е прекрасно, така описано, но понякога просто ти трябва наистина да можеш да го приложиш или да се възползваш и в други условия, а не само в някой скъп "Спа център"...
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Масажа-успокоение на духа и лечение на тялото

Мнениеот Изабел » 06 Фев 2012, 19:37

Имам масажор с инфрачервени лъчи,с няколко приставки.Съпругът ми ме намазва първо с Неокс олио и после леко масажира целият ми гръб,кръста, рамена, врат много е приятно,но в помещението трябва да е топло за да се отпуснеш максимално.После обличам блуза и отгоре плътен елек.Стоя така поне 2 часа след което вземам топъл душ.
Carpe diem!
Аватар
Изабел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 22 Авг 2011, 11:21

Re: Масажа-успокоение на духа и лечение на тялото

Мнениеот Memento » 07 Фев 2012, 10:43

Шиатцу (Шиацу) масаж

За седем десетилетия от създаването си, Шиацу се превръща от локална холистична медицинска школа за мануална терапия в мултинационална верига от системи, които продължават да се развиват и днес. Научете какво прокламират различните Шиацу системи и кое е общото помежду им, а след това - идете на масаж!

Шиацу масажШиацу терапията е завършена методика за релаксиращ и лечебен масаж, която датира от ранното средновековие. Тя се извършва най-вече с пръсти, длани и палци по специална система от точки и меридиани, за да бъде възстановен енергийният баланс в тялото на лекувания. Освен с оздравителен характер, масажната терапия се прилага и с цел превенция и профилактика на здравето.

История и възникване на Шиацу

Шиацу е сравнително млада мануална терапия, произлизаща от Япония, която в буквален превод значи "натиск с пръсти". Смята се, че корените на масажното изкуство Шиацу водят до масажни терапии, навлизащи в Япония от Китай през средните векове. По онова време масажните техники били полумистични дисциплини, практикувни най-вече от жени и слепци.

Думата "Шиацу" се използва за пръв път през 1915 година в книга за масажи, написана от Тенпаку Тамаи. Двадесет и пет години по-късно Такуджиро Намикоши основава първия колеж по Шиацу терапия в Токио. Неговата система е съобразена с научната физиология и анатомията на западната медицина, за разлика от други школи, практикуващи Шиацу съобразно акупунктурната традиция в традиционната китайска медицина. В Япония системата на Намикоши се ползва с официален статут, а самият той е смятан от мнозина за откривателя на съвременното Шиацу.

Един от студентите на Намикоши - Шизуто Масунага, който по онова време е професор по физиология в университета в Токио, се отделя от училището му и основава своя школа. Неговата лечебна система е базирана на традиционната китайска медицина и днес е известна като Дзен Шиацу. На по-късен етап разделението между традиционната школа и модернистите се задълбочава по културни причини, а от тях произлизат частично смесени системи.
Школи и стандартизация в Шиацу

В Япония официално призната за лечебна терапия е единствено школата на Намикоши. За да получи правоспособност да практикува Шиацу като пълноправен лицензиран терапевт, човек трябва да учи задълбочено три години в университет или колеж. В международен мащаб в САЩ, Канада, ЕС (а съответно и у нас) шиацу терапевтът е прието да бъде наричан "Shiatsupractоr". Това е лицензирана и защитена от закона търговска марка, която служи като международен знак за качество на терапията и гарантира, че притежателят на лиценз за шиацу терапевт е преминал през нужното обучение.

Извън официалната стандартизация, освен школата на Намикоши съществуват още:

* Дзен (Масунага) Шиацу, основната школа, следваща китайската традиционна медицина, откъдето произтичат останалите школи.
* Меридиално Шиацу - основано на традиционната китайска медицина
* Тао Шиацу - основано на традиционната китайска медицина, включващо будистка философия и ритуали.
* Охашиацу - стил на Дзен Шиацу
* Квантово Шиацу - основано на традиционната китайска медицина
* Шиацу в движение - основано на традиционната китайска медицина, използващо техники в движение, с които създателите смятат, че се повлияват хронични заболявания.
* Азе Шиацу, Макробиотично шиацу, Дзен-Докосващо Шиацу и др.

Есенцията на Шиацу

Според Намикоши, в масажа Шиацу се използват пръсти, длани и палци, за да се въздейства върху специфични точки, свързани с централната и периферната нервна система. Освен с изброените вече техники, тук се включват още натиск лакти, колене и дори стъпала. От своя страна традиционалистът Масунага смята, че основата в Шиацу са енергийните меридиани в тялото, затова Шиацу масажа следва да включва цялото тяло, да фокусира вниманието на практикуващия върху енергийния баланс на тялото и да осигури свръхествествена енергийна връзка. Терапевтът в Дзен Шиацу извършва не само масаж на тъканите, но и енергийна диагностика и подкрепа, докато диагностицира и лекува пациента си. И при двете школи има комбинирана диагностика и терапия в ръцете на терапевта, които проверяват сетивно тялото на масажирания за нередности като твърде стегнати или разхлабени участъци, нетипични тъканни образувания, фасциални размествания и др.

При Дзен Шиацу диагностиката започва с цялостен оглед, проверка на миризмата, тълкуване на звуците, чувствителността на натиск на определени точки, пулса. Следва проверка на езика и разговор върху здравното състояние на пациента. Терапевтът преглежда гърба и коремната област на лекувания за следи от енергиен дисбаланс във вътрешните органи. Оценката е субективна и относителна, според опита на практикуващия. За Дзен Шиацу терапията диагнозата е най-важната част от лечението на даден проблем, затова лекуваният бива преглеждан отново и отново в течение на курса.
Ефективност на Шиацу

Има множество записани случаи за хора, чието здраве е било положително повлияно след Шиацу терапия (и двете школи). Действителните доказателства за ефективност обаче отхвърлят определени твърдения на традиционалистите, например лечението на злокачествени образувания. По всеобщо мнение на учените, провели изследванията, Шиацу терапията има релаксиращо въздействие върху тялото и ума, в това число редуцира стреса и показва добър ефект върху проблеми с мускулен, ставен и неврологичен характер (Намикоши). На територията на ЕС е прието, че Шиацу масажите имат рехабилитативен, превантивен и профилактичен характер. Твърденията, че чрез тях може да се постигне "лечение" на заболявания обаче подадат в графа "извън закона", какъвто е случаят и с много други форми на холистична терапия.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Масажа-успокоение на духа и лечение на тялото

Мнениеот the princess » 06 Юни 2012, 10:28

И аз да се включа по темата:
Чували ли сте за масажа на ушните миди? Ето на кратко какво представлява това и няколко техники за масаж!:
Не е тайна, че на ушните ни миди можем да открием точки, които съответстват на всички органи в човешкото тяло.
Масажирайки ушните миди, можем да предизвикаме прилив на енергия по цялото тяло.
Препоръката е за 10-15 повторения на движенията с умерена сила в описаната последователност:

масаж на ушната мида.jpg
масаж на ушната мида.jpg (14.81 KiB) Прегледано 3071 пъти

Теглене на ушните миди надолу
Теглене на ушните миди нагоре от ушния канал
Теглене на средната част на ушите настрани и леко назад
Въртене на ушните миди по часовниковата стрелка
Въртене на ушните миди обратно на часовниковата стрелка
Отделете 1-2 минути на ден за повече бодрост и прилив на сили през деня.
the princess
 
Мнения: 117
Регистриран на: 13 Мар 2012, 10:30

Re: Масажа-успокоение на духа и лечение на тялото

Мнениеот Ваня_13 » 17 Юли 2012, 16:11

Обожавам масажа, всяка вечер съпруга ми масажира краката, ръцете и гърба ми.Аз обичам да ме масажира, а той обича да прави масажи. Идеалната комбинация!
Ваня_13
 
Мнения: 140
Регистриран на: 18 Юни 2012, 13:59


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта