Д-р Сашко Жежовски- кардиология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Д-р Сашко Жежовски- кардиология

Мнениеот Dr Sashko Zhezhovski » 24 Дек 2011, 14:54

Здравейте, в тази рубрика можете да задавате вашите въпроси относно:

1. Високо кръвно налягане (хипертония)
2. Атеросклероза
3. Исхемична болест на сърцето (стaбилна и нестабилна ангина пекторис, инфаркт на
миокарда)
4. Ритъмни и проводни нарушения
5. Възпалителни заболявания на сърдечно-съдовата система (перикардит, миокардит,
ендокардит, панкардит)
6. Клапни пороци
7. Модерни методи на диагностика
8. Методи за профилактика и лечене - консервативно, интервенционално и хирургично

Повече за мен и моята практика можете да научите от профила ми в Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Sashko Zhezhovski
 
Мнения: 73
Регистриран на: 17 Дек 2011, 17:43

Re: Д-р Сашко Жежовски- кардиология

Мнениеот southern_sun » 28 Дек 2011, 12:03

Здравейте, на 34 години съм, не пуша, пия умерено. От известно време ( близо 2-3 месеца) понякога усещам силна пробождаща болка в сърдечната област. Мога ли да те притеснявам за сърдечно заболяване? Възможно ли е да развия сърдечно заболяване в следствие на натрупан стрес?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Д-р Сашко Жежовски- кардиология

Мнениеот teddynm » 01 Яну 2012, 14:29

Здравейте д-р Жежовски!
Имам следното питане-на 28г съм,при годишни профилактични прегледи включващи кардиограма няма нищо обезпокоително при нея с изключение на учестен пулс вариращ от 90 до 110.Кръвното ми е било винаги в ниски стойности-90/60 или макс 120/80,нямам никакви други оплаквания,доктора ме посъветва да си направя изследвания на щитовидната жлеза и там всичко е в норма,просто не мога да си го обясня този висок пулс.Възможно ли е да е на нервна почва и страда ли сърцето при това положение?

Благодаря ви отговора!
Когато водата ти стигне до устата-горе главата!!!
Аватар
teddynm
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Ное 2011, 19:54
Местоположение: Пловдив,Карлово

Re: Д-р Сашко Жежовски- кардиология

Мнениеот Dr Sashko Zhezhovski » 07 Яну 2012, 18:49

teddynm написа:Здравейте д-р Жежовски!
Имам следното питане-на 28г съм,при годишни профилактични прегледи включващи кардиограма няма нищо обезпокоително при нея с изключение на учестен пулс вариращ от 90 до 110.Кръвното ми е било винаги в ниски стойности-90/60 или макс 120/80,нямам никакви други оплаквания,доктора ме посъветва да си направя изследвания на щитовидната жлеза и там всичко е в норма,просто не мога да си го обясня този висок пулс.Възможно ли е да е на нервна почва и страда ли сърцето при това положение?

Благодаря ви отговора!

Здрасти. Нормата за честотата на пулса при здрави хора е от 60-100 уд./мин. Освен честотата важно е и дали ритъма е правилен. Тъй като не споменавате нищо за аритмия, предполагам че ритъма е правилен. Предвид по- ниските стойности на кръвното налягане за които съобщавате възможно е по-високата честота на пулса да се дължи точно на това, като компенсаторна реакция. Важното е дали имате някакви субективни оплаквания и дали пулса ви е висок постоянно. По време на преглед често се получава така, пациентите да са с по-висок пулс или по-високо кръвно. Това е т. нар. синдром на бялата престилка. Измервайте си пулса и в къщи, в покой. Най- точно и обективно е проследяването с Холтер ЕКГ (проследяване с ЕКГ за 24 часа). Изследването е достъпно във всеки кардиологичен кабинет и след като се постави Холрер ЕКГ-то си отивате в къщи и си вършите всекидневната работа. На следващия ден се разчита целия запис, на който се гледа максималната, минималната, средната честота, както и наличието или не на ритъмни и проводни нарушения.
На въпроса дали сърцето страда при това положение отговора ми е че за здраво сърце тази честота не е проблем но ако в покой е такава хубаво е да се намали. Съществуват медикаменти които ефективно намаляват сърдечната честота. Повечето от тях намаляват същевременно и кръвното, което при вас няма да е подходящо но има и такива които не повлияват на кръвното. Но да не бързаме с лекарства. Нека да уточним първо дали имате проблем за решаване.
Бъдете здрави и наслаждавайте се на младоста.
НАЙ- ДОБРИ ПОЖЕЛАНИЯ,
Д-Р ЖЕЖОВСКИ
Аватар
Dr Sashko Zhezhovski
 
Мнения: 73
Регистриран на: 17 Дек 2011, 17:43

Re: Д-р Сашко Жежовски- кардиология

Мнениеот Dr Sashko Zhezhovski » 07 Яну 2012, 19:05

southernsun написа:Здравейте, на 34 години съм, не пуша, пия умерено. От известно време ( близо 2-3 месеца) понякога усещам силна пробождаща болка в сърдечната област. Мога ли да те притеснявам за сърдечно заболяване? Възможно ли е да развия сърдечно заболяване в следствие на натрупан стрес?

Здрасти. Извинявам се за закъснението с отговора. Възраста, липсата на сериозни рискови фактори и характера на оплакванията не сочат за наличие на сърдечно заболяване. НО предвид това че болестите не четат книги и имат тенденция да се "подмладяват", а вие имате оплаквания които ве притисняват, най-хубаво е да минете на преглед при лекар, с ЕКГ и лабораторни изследвания за допълнителна оценка на сърдечно-съдовия риск (изследване на нивата на холестерол с фракциите и триглицериди). И за стреса няколко думи... Стреса е доказан рисков фактор за поява на високо кръвно налягане и други сърдечно-съдови болести. Избягвайте стресови ситуации, борете се активно със стреса.
С НАЙ- ДОБРИ ПОЖЕЛАНИЯ,
Д-Р ЖЕЖОВСКИ
Аватар
Dr Sashko Zhezhovski
 
Мнения: 73
Регистриран на: 17 Дек 2011, 17:43

Re: Д-р Сашко Жежовски- кардиология

Мнениеот sd79 » 08 Фев 2012, 12:15

Казвам се Силвия Димова,33г. От известно време 1 год. имам проблеми с кръвното налягане. Първоначално бе вариращо единични случаи на високи стойности 150/100, 140/90. После нормални 110/75 и 120/80. Консултирах се с кардиолог. Симптомите бяха силно главоболие, замайване и високите стойности.Установено бе незначителен пролапс на митралната клапа, което не бе потвърдено в Нац.Кардиологична болница. Висок пулс. От ЕКГ-то няма нещо обезпокойтелно. Бе ми назначен Индипам,след 2 седмици консултация. Направени ми бяха кръвни изследвания. Изкл се, че причина може да бъде бъбреците, проблем с щитовидната жлеза. Бе ми включен Блокбис 2,5мг веднъж дневно. Имах леко завишен холестерол5,6. нещата се нормазираха. и през летните месеци блок биса бе на прием 3 пъти седмично. Причината според колегите е на нервна основа От декември 2011 отново проблем. Взимам редовно блокбиса, но вечер стойностите отново са завишени 140/100+ мента, глог, валериан 2-3 дневно.

Забравих да спомена тези проблеми наблюдавах след като прекарах Лаймска болест, възможно ли е да има връзка. И баща ми е хипертоник от 30г с 2 инфаркта и байпас.
Може ли да ме насочите как да процедирам оттук нататък, трябва да приемам и друг препарат освен бетаблокера.

Предварително благодаря
sd79
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Фев 2012, 12:13

Re: Д-р Сашко Жежовски- кардиология

Мнениеот Dr Sashko Zhezhovski » 14 Фев 2012, 02:41

sd79 написа:Казвам се Силвия Димова,33г. От известно време 1 год. имам проблеми с кръвното налягане. Първоначално бе вариращо единични случаи на високи стойности 150/100, 140/90. После нормални 110/75 и 120/80. Консултирах се с кардиолог. Симптомите бяха силно главоболие, замайване и високите стойности.Установено бе незначителен пролапс на митралната клапа, което не бе потвърдено в Нац.Кардиологична болница. Висок пулс. От ЕКГ-то няма нещо обезпокойтелно. Бе ми назначен Индипам,след 2 седмици консултация. Направени ми бяха кръвни изследвания. Изкл се, че причина може да бъде бъбреците, проблем с щитовидната жлеза. Бе ми включен Блокбис 2,5мг веднъж дневно. Имах леко завишен холестерол5,6. нещата се нормазираха. и през летните месеци блок биса бе на прием 3 пъти седмично. Причината според колегите е на нервна основа От декември 2011 отново проблем. Взимам редовно блокбиса, но вечер стойностите отново са завишени 140/100+ мента, глог, валериан 2-3 дневно.

Забравих да спомена тези проблеми наблюдавах след като прекарах Лаймска болест, възможно ли е да има връзка. И баща ми е хипертоник от 30г с 2 инфаркта и байпас.
Може ли да ме насочите как да процедирам оттук нататък, трябва да приемам и друг препарат освен бетаблокера.

Предварително благодаря


Здрасти Силвия,
Моята гледна точка по вашия проблем е следваща:
1. От дадените стойности на кръвното налягане по-сериозно е повишено долното, диастолното налягане (незнам до колко тези стойности които сте представили са правилно измервани. Дали това са стойности на кръвното измерено в лекарски кабинет или у дома. Най- хубаво и точно е измерването на кръвното по метода на 24 часово амбулаторно неинвазивно мониториране на артериалното налягане, при което автоматично се записват стойностите на дневното и нощното систолно и диастолно налягане през избрани временни интервали. Този метод дава възможност да се диагностицира високо кръвно налягане, да се добият сведения за денонощната крива на кръвното налягане, да се обективизират пиковите покачвания, да се уточни наличието на нощна хиперотния и да се отхвърли т.нар. “хипертония на бялата престилка” или синдром на бялата престилка. Но тъй като при вас проблема не е нов приемеме че наистина кръвното налягане ви е високо. Бетаблокера който приемате е хубаво средство за контрол на кръвното и на сърдечната честота. При положение че контрола не е достатъчен към терапията може да се включи диуретик (какъвто сте взимали - Индипамид).
Известна е зависимостта на кръвното налягане от сезона. През летните месеци загубата на течности е по-голяма и кръвното обикновено е по-ниско. През зимните месеци кръвното е по-високо и при хипертоници на медикаментозно лечение изисква корекция в терапията.
2. Пролапса на митралната клапа е честа находка при грацилни жени. От дадените данни не знам дали сте такава. Това че на едно място са ви го открили а на друго са го отхвърлили не ме учудва. Все пак ЕхоКГ е субективна методика а особено при лек пролапс на митрално платно. Моят съвет е на този етап да си правите контронла ЕхоКГ през 1 година за проследяване в динамика.
3. Не е доказана връзка между Лаймска болест и високото кръвно налягане. Това че свързвате появата на високо кръвно с Лаймската болест, предполагам че се дължи на това че точно когато сте била болна сте започнали да си следите кръвното налягане и сте установили че е завишено.
4. Наличието на фамилна обремененост (баща с преживян инфаркт) ве задължава да бъдете внимателна с останалите рискови фактори а именно високото кръвно налягане и холестерола. Предполагам че не пушите :). Вие сте млада но профилактиката на сърдечно съдовите заболявания трябва да започне точно от млада възраст.
Препоръки: Следете си редовно кръвното налягане, ходете редовно на прегледи, освен медикаментозното лечение наблегнете и на немедикаментозните начини на лечение на високото кръвно налягане (описани в статията). Медикаментите за лечение на високо кръвно налягане са много. Към бетаблокера на този етап може да се добави диуретик и нещата да се оправят.
И да, всичко което е неясно е на нервна основа :). Бъдете спокойна и грижете се за вашето здраве, а ще се грижим и ние.
При персистиране на проблема заповядайте в болницата в която работя за преглед и доуточняване на нещата.
Надявам се с нещо да съм ви помогнал.
Аватар
Dr Sashko Zhezhovski
 
Мнения: 73
Регистриран на: 17 Дек 2011, 17:43

Re: Д-р Сашко Жежовски- кардиология

Мнениеот dim.bogdanov » 11 Мар 2012, 23:56

Здравейте д-р Жежовски,аз съм Димитър и според поставените диагнози страдам от ИБС, стенокардия
и ритъмни нарушения от 8 години , имам поставен стенд,лекувн съм с кордарон след това ритмонорм
В началото на Декември ми правиха нова коронарография ,нямаше запушване но се появиха други проблеми Изпаднах в депреся Кардиолозите ми предписаха Разилез150мг,Нолипрел би форте10мг,Сотахексал80мг За депресията вземах Валдоксан иРивотрил Кръвното ми спадна под 90 горна граница а пулсът ми между 42-47 ,аз съм с нисък пулс 50-56.Сега вземам само половин таблетка вечер от Разилеза и антидепресантите но се страхувам да не започна да излизам от ритъм.Има ли лекарство което да не намаля толкова пулса и оказват ли влияние антидепресантите и каква схема на лечение бихте ми препоръчали.Аз съм на 67 год. Благодаря Ви.
dim.bogdanov
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Мар 2012, 22:07

Re: Д-р Сашко Жежовски- кардиология

Мнениеот Dr Sashko Zhezhovski » 15 Мар 2012, 11:46

[quote="dim.bogdanov"]Здравейте д-р Жежовски,аз съм Димитър и според поставените диагнози страдам от ИБС, стенокардия
и ритъмни нарушения от 8 години , имам поставен стенд,лекувн съм с кордарон след това ритмонорм
В началото на Декември ми правиха нова коронарография ,нямаше запушване но се появиха други проблеми Изпаднах в депреся Кардиолозите ми предписаха Разилез150мг,Нолипрел би форте10мг,Сотахексал80мг За депресията вземах Валдоксан иРивотрил Кръвното ми спадна под 90 горна граница а пулсът ми между 42-47 ,аз съм с нисък пулс 50-56.Сега вземам само половин таблетка вечер от Разилеза и антидепресантите но се страхувам да не започна да излизам от ритъм.Има ли лекарство което да не намаля толкова пулса и оказват ли влияние антидепресантите и каква схема на лечение бихте ми препоръчали.Аз съм на 67 год. Благодаря Ви.[/quote

Здрасти Димитър,
Понятието ИБС (исхемична болест на сърцето) е доста широко. Интересува ме дали имате преживян инфаркт и до колко е запазена помпената функция на сърцето (от ехокардиографията колко е фракцията на изтласкване- ФИ). И кога за последно сте излизал извън ритъм както и защо е спрян Ритмонорма. При структурно запазено сърце Ритмонорма е най-доброто лекарство за предпазване от нов пристъп на предсърдно мъждене. Но предполагам че има основана причина да бъде спрян. Ритмонорма няма така изразено влияние в намаляването на пулса като Сотахексала. По отношение на кръвното налягане ми се струва че са ви дошли в повече лекарствата. По най-новите препоръки Разилез (Алискерен) не трябва да се комбинира с АСЕ инхибитор (Нолипрел) особено ако сте и диабетик.
Продължете си приема на антидепресани както ви е препоръчал специалист а по отношение на антиаритмика ми трябват допълнителни данни а най- добре актуален преглед с ЕКГ и ЕхоКГ. Незнам от къде сте но ако сте в близост до Ямбол може да се видим лично.
P.S. В терапията не спомена Аспирин. След като имаш стент трябва да взимаш Аспирин 100мг.
Всичко добро
Д-р Жежовски
Аватар
Dr Sashko Zhezhovski
 
Мнения: 73
Регистриран на: 17 Дек 2011, 17:43

Re: Д-р Сашко Жежовски- кардиология

Мнениеот kamelia_1326 » 19 Мар 2012, 21:03

:D :D :D :D :D :D здравейте днес си напипах в гардите то4но зад зарната нещо като топ4ета,тварди са,не ме болят,въпроса ми е вазможно ли е да е рак!тези топ4ета ги имам в двете гарди!

kamelia_1326
kamelia_1326
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Мар 2012, 21:28

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron