Споделяте ли вещите и парите с партньора си или не?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Споделяте ли вещите и парите с партньора си или не?

Мнениеот Lana » 15 Апр 2019, 12:56

У дома забелязвам едно деление, макар и не винаги и постоянно, на "мое" и "твое", което понякога ми се струва странно. Не сме заедно от вчера, живеем заедно от доста време. Мислех си, че е нормално в един момент да сме като едно цяло и да не се делят вещи и тем подобни. Разбира се, тук не става дума за лични принадлежности.
Какво е вашето отношение към собствеността в семейството? Държите ли на неприкосновеността или като мен смятате, че доверието предполага и споделяне на почти всичко в един общ дом?
Аватар
Lana
 
Мнения: 87
Регистриран на: 04 Дек 2018, 15:04

Re: Има ли "мое" и "твое" в една връзка, или всичко трябва да е общо?

Мнениеот РениСто » 15 Апр 2019, 13:59

Макар да не сме заедно от дълго, по-скоро от няколко месеца, ще напиша как е при нас.
Нещата са мои и твои, ако ми трябва нещо негово, го питам. В същото време не ми харесва да не знам какво става с моите неща. Смятам, че е въпрос на елементарна култура да предупреждаваш, когато вземаш нещо чуждо. Не че ще ти откажат, а от уважение. Ако нещото ми е подарък от него, може да си го брои за свое, за останалото държа да зная. А и така ми беше обяснено още в началото - ТОВА Е МОЯТА КОЛА :mrgreen: И аз спазвам "инструкциите", но изисквам същото и от него. Хубавото е че сме на една вълна. Проблем щеше да е, ако не бяхме единодушни.
РениСто
 
Мнения: 20
Регистриран на: 03 Апр 2019, 11:16

Re: Има ли "мое" и "твое" в една връзка, или всичко трябва да е общо?

Мнениеот Кети cat » 15 Апр 2019, 14:17

Като се замисля при нас май всичко е общо - котката, кучето, касата, абе...всичко. :mrgreen:
Единственото нещо, което е само и единствено мое е мързелуването, което си подарявам от време на време, когато ми дойде в повече всичко :lol:
Кети cat
 
Мнения: 95
Регистриран на: 23 Ное 2018, 11:59

Re: Има ли "мое" и "твое" в една връзка, или всичко трябва да е общо?

Мнениеот Бистра » 15 Апр 2019, 14:21

В един дом има и общи, и лични неща. Споделянето е важно, всъщност, то е в основата на доброто съжителство. Ама пък и всеки от нас е различен и има нужда от своята лична свобода и глътка въздух. Иначе, в един момент, отношенията изгарят или прегарят, както искате го наречете. Незачитането на личната територия обижда другия и винаги създава конфликти.

Според мен лично:
- общи са: бюджетът; повечето домашни вещи (компютър, фотоапарат и т.н.); колата;
- лични са: мобилният телефон; писмата /когато са адресирани само до единия/ и персоналната електронна поща; може би някои шкафове; някои дребни джунджурии - напр. "любимата ми сребърна чаена лъжичка" или някакъв скъп спомен, който пазя ревностно.
Бистра
 
Мнения: 87
Регистриран на: 20 Дек 2018, 10:29

Re: Има ли "мое" и "твое" в една връзка, или всичко трябва да е общо?

Мнениеот Ilona » 15 Апр 2019, 14:23

Повечето от нещата са общи, но всеки си има и собствени.
Нямам интерес да чета неговите мейли или смс, а и не е моя работа.
Всеки си има и пари за собствено разпореждане, като при нужда единият удря рамо на другия. Абе има ли разбирателство - мое, твое - няма значение. В смисъл, не става с правила. По-скоро неформални договорки, които се получават с времето. :smile:
Ilona
 
Мнения: 89
Регистриран на: 07 Яну 2019, 11:02

Re: Има ли "мое" и "твое" в една връзка, или всичко трябва да е общо?

Мнениеот maia the bee » 15 Апр 2019, 14:30

Във всяка връзка човек трябва да умее да съхрани и личното си пространство. Не смятам, че е редно съпругът ти да ти рови в телефона и кореспонденцията. Все пак не сме сиамски близнаци, нали? Всеки си е отделна личност и трябва съумее да запази индивидуалността си. Имам син и отсега го уча, че момичето до него не е негова собственост и че то също си има своя територия. Да се учи отсега.
maia the bee
 
Мнения: 122
Регистриран на: 02 Ное 2018, 09:47

Re: Има ли "мое" и "твое" в една връзка, или всичко трябва да е общо?

Мнениеот Петя Георгиева » 15 Апр 2019, 14:35

Всичко е общо - и жилища, и вили, и коли, и деца...
Личното пространство обхваща други неща. Имуществото ни е едно, независимо дали е преди или след брака - достатъчно сме го "смесили", а и нали всичко иска поддръжка /от общите пари/.
Е, имам си едни отделни само мои пари, но те са "друга бира"... :wink:
Аватар
Петя Георгиева
 
Мнения: 168
Регистриран на: 31 Окт 2018, 09:45

Re: Споделяте ли вещите и парите с партньора си или не?

Мнениеот Rossi Ross » 16 Апр 2019, 12:01

Някои неща са си мои, не обичам никой да ги пипа. Даже и родителите ми. Просто така го чувствам.
Иначе, делим разходи, отговорности, имаме и общи вещи и придобивки. Но личната територия е важна за оцеляването, на която и да е връзка.
Rossi Ross
 
Мнения: 93
Регистриран на: 05 Дек 2018, 15:19

Re: Споделяте ли вещите и парите с партньора си или не?

Мнениеот Dust » 09 Май 2019, 10:20

Е, щом живеем заедно се предполага, че споделяме повечето си неща. Естествено, личните вещи затова са лични. Но повечето неща са ни общи.
Dust
 
Мнения: 112
Регистриран на: 13 Ное 2018, 12:17

Re: Споделяте ли вещите и парите с партньора си или не?

Мнениеот Ива Тодорова » 21 Май 2019, 11:40

Заживея ли с някого, със сигурност ще го правя. Иначе защо въобще ще заживяваме заедно?!
Аватар
Ива Тодорова
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Окт 2018, 10:37

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта