Висшо образование ма, како!

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Висшо образование ма, како!

Мнениеот iriny » 28 Авг 2019, 11:24

Преди работих във фирма за бързи кредити. Всякакви хора минават от там и има не малко комични ситуации. Но една от тях съм ми е оставила като че ли най-ярък спомен. Случаят всъщност е трагикомичен.
Млад ром кандидатства за кредит. Изискването е да може да чете и пише. Той видимо трудно говори български. Питам го:
- Какво образование имате?
- Висшо образование ма, како!
Леко се втрещих. Момчето беше напълно сериозно. Продължавам:
- Висше?!
- Да!
- Кой университет сте завършили?
- Ми нашия ма, како... тука в града.
Шах с пешката! Ей това, викам си, не може да бъде! Упорствам:
- Каква специалност? Какво учихте в университета?
- Ми строител съм на часно, то к`ва да ми е специфичността?
Светна ми крушката и карам направо:
- Я кажи кой клас си завършил!
- Пети, како, ама не целия.
Стана ясно, че човекът трудно чете и още по-трудно пише, то го изпроводи по живо, по здраво. Но до ден днешен си припомням тази случка и се питам: До къде я докарахме?! Какво се случва с това прословуто българско образование? Защо в 21 век все още има неграмотни хора? Нали постоянно се тръби за интеграция и подобряване качеството на живота? Европейски стандарти и други такива приятни неща...
Май от Европейския съюз усвояваме само субсидииите! Мисля си, че за да има качествено образование в България, трябва първо да има качествено мозъчно образувание в главите на хората, които ни управляват и измислят законите.
iriny
 
Мнения: 388
Регистриран на: 07 Авг 2019, 12:17

Re: Висшо образувание ма, како!

Мнениеот tano » 28 Авг 2019, 11:58

Да, по-скоро е тъжно, а не смешно. Не е случайна поговорката: "Прост народ - бедна държава." Но също така е вярно, че простият народ по-лесно се управлява или по-точно - по-лесно се манипулира.
tano
 
Мнения: 121
Регистриран на: 07 Авг 2019, 11:03

Re: Висшо образование ма, како!

Мнениеот mimeto96 » 10 Сеп 2019, 13:21

За съжаление е така. Образованието ни е под всякаква критика. Уникално прост народ се е навъдил напоследък!
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55


Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта