Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Похвалете продукт, магазин, фирма или се оплачете от некоректно обслужване, некачествена стока, опит за измама. Споделете мнение или открийте отзив за продукт, услуга или институция.

Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Мнениеот petyo62 » 04 Яну 2020, 13:26

e-vinetka.jpg
e-vinetka.jpg (19.11 KiB) Прегледано 1323 пъти

Здравейте! Да ви се оплача: И аз вече се наредих между нещастните хора, които подпомагат АПИ без да искат. Този път реших сам да се справя със закупуването на винетката и резултатът е една сгрешена буква в регистрационния номер. Вместо на кирилица, съм натиснал на клавиатурата съответната буква на латиница и... мазало! Няма ли как да се коригира това нещо? Зная, че АПИ не връщат пари при въведени грешни данни и трябва да заплатиш още веднъж тъпата винетка, ама хора, това са 100 лева!!! И са преведени по тяхната сметка!!! Как така няма да има вариант да се коригират грешно въведени данни?! Какво съм платил тогава? Това според вас справедливо ли е? Някой знае ли как стоят нещата в другите европейски страни?
Какво може да се направи в този случай?
petyo62
 
Мнения: 222
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 12:18

Re: Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Мнениеот Мики Маус » 04 Яну 2020, 13:48

Не искам да те разочаровам, но в случая ще пиеш една студена вода. Виж какво са написали в сайта БГТОЛ: “Отговорността при неправилно декларирани данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство, категорията му или периода на валидност на винетната такса е съответно на собственика или на ползвателя, като в случай на неправилно декларирани данни се счита, че за пътното превозно средство не е заплатена дължимата винетна такса.”

Агенция "Пътна инфраструктура" и Националното тол управление не носят отговорност за погрешно въведена информация.

Туй то! :sad:
Аватар
Мики Маус
 
Мнения: 304
Регистриран на: 23 Авг 2019, 10:49

Re: Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Мнениеот DanielDimitrov » 05 Яну 2020, 16:10

Неоснователното обогатяване по чл. 55 ЗЗД и проблемът за нравственият дълг
DanielDimitrov
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Яну 2020, 16:05

Re: Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Мнениеот petyo62 » 05 Яну 2020, 16:57

DanielDimitrov написа:Неоснователното обогатяване по чл. 55 ЗЗД и проблемът за нравственият дълг


Благодаря! Видях го този чл. 55 от ЗЗД - точно за този случай се отнася. Но дали мога да ги осъдя? Не ми се вярва... Държавна институция са и според мен са си "вързали гащите". Но не е справедливо! Все едно ме глобяват за въвеждане на неверни данни... А човек винаги може да се разсея, да сгреши... Нали виждат името на наредителя и банковата ми сметка? Много лесно могат да направят справка за номера на автомобила ми в КАТ! Какъв е проблемът да направят корекция? Не искам да ми връщат парите, но и не искам да плащам два пъти за едно и също нещо!
petyo62
 
Мнения: 222
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 12:18

Re: Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Мнениеот lyuta_chushka95 » 06 Яну 2020, 14:18

Това си е чист грабеж! Как да не може да се направи корекция?! Само гледат как да приберат на хората парите! И къде отиват тези грешно преведени средства, ако смея да попитам?
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55

Re: Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 07 Яну 2020, 11:02

Според АПИ парите от невалидните винетки вследствие на сгрешени данни ще се използват за подобряване на пътната инфраструктура. Обаче все още никъде не съм видял отчет колко е набраната сума до момента и как се изразходва. Цялата работа с тези "грешни" пари, освен че е нередна, ми се струва и доста съмнителна...
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48

Re: Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Мнениеот petyo62 » 08 Яну 2020, 10:55

Лош Холестерол 007 написа:Според АПИ парите от невалидните винетки вследствие на сгрешени данни ще се използват за подобряване на пътната инфраструктура. Обаче все още никъде не съм видял отчет колко е набраната сума до момента и как се изразходва. Цялата работа с тези "грешни" пари, освен че е нередна, ми се струва и доста съмнителна...


Абе, то е ясно, че тези пари ще влязат в нечий джоб, а ние пак ще си караме по разбитите пътища, обаче въпросът ми е струва ли си да си търся правата по съдебен ред? Така или иначе платих втори път за винетка, защото без нея не мога да мръдна никъде, а глобата е още по-солена... :sad:
petyo62
 
Мнения: 222
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 12:18

Re: Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Мнениеот marchinko73 » 11 Яну 2020, 16:36

Ако имаш излишни нерви, време и пари (и мнооого добър адвокат), може и да се пробваш да ги осъдиш. :ugeek:
Аватар
marchinko73
 
Мнения: 440
Регистриран на: 22 Авг 2019, 10:00

Re: Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Мнениеот petyo62 » 13 Яну 2020, 11:19

marchinko73 написа:Ако имаш излишни нерви, време и пари (и мнооого добър адвокат), може и да се пробваш да ги осъдиш. :ugeek:


С две думи ми казваш да не се занимавам? Да, ама не е редно да плащаш два пъти за едно и също нещо! Ето, както каза Даниел Димитров - и в закона го пише: "Съгласно разпоредбите на ЗЗД – чл. 55 – който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне; съгласно чл. 59 ЗЗД всеки, който се е обогатил без основание за сметка на другиго, дължи да му върне онова, с което се е обогатил до размера на обедняването..." Или законът не важи за държавните агенции?
petyo62
 
Мнения: 222
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 12:18

Re: Винетката ми е невалидна заради сгрешен номер. Какво може да се направи в случая?

Мнениеот Мики Маус » 16 Яну 2020, 11:05

Не си губи времето и парите. Нищо не можеш да им направиш. Оставили са си вратичка в закона, както обикновено. Ето какво казва Олег Асенов, бивш шеф на Националното тол управление и настоящ член на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура": ""Законодателят ясно е постановил, че отговорност за въвеждане на данните при таксуване на електронна винетка носи потребителят."
Аватар
Мики Маус
 
Мнения: 304
Регистриран на: 23 Авг 2019, 10:49

Следваща

Назад към Похвали се, оплачи се, намерете или дайте своето мнение!

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта