Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

Мнениеот Dr Veselin Lutskanov » 24 Фев 2012, 18:55

Proxy написа:Здравейте д-р Люцканов,
опитах се да намеря информация за диафрагмална херния при новородени в интернет, но се оказа доста трудно. Интересувам се дали в България се правят операции на такава херния при новородени, или евентуално експериментални операции на плод в средата на бременността, за който е установено, че е налице подобна херния?
Моля, ако можете да ме посъветвате по този въпрос или да ме насочите към консултация със специалист. Всяка информация би ми била изключително полезна.
Предварително Ви благодаря, надявам се да можете да ми помогнете!
С уважение,
Proxy


Здравейте,
Това е в домейна на детските хирурзи.
При плод в средата на бременността звучи доста екзотично. Нямам информация.
С уважение
Аватар
Dr Veselin Lutskanov
 
Мнения: 30
Регистриран на: 11 Яну 2012, 09:43

Re: Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

Мнениеот Proxy » 24 Фев 2012, 20:59

Здравейте,
бих искала да Ви благодаря за бързия отговор.
Поздрави,
Proxy
Proxy
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Фев 2012, 18:02

Re: Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

Мнениеот istykov » 02 Мар 2012, 04:17

Здравейте д-р Люцканов,
През юни 2011г. се оперирах от коремна херния (лявостранна, директна по думите на хирурга). Хернията беше много стара и дълбока. Операцията е с 9 външни шева, изрязана е доста съединителна тъкан, образувала се през годините, поставени са и две (според хирурга) пластики. Сега се чувствам отлично, нямам болки или опъване, но в долната лява част на корема, около долния край на белега от операцията, имам безчувствена зона, която се спуска към слабините. Безчувствеността се появи веднага след преминаване действието на упойката и до днес нито се увеличава, нито намалява. Зоната започва от средата на белега и се спуска почти до скротума.
Въпросът ми е: "Трябва ли да се притеснявам от тази безчувственост и не трябваше ли до сега да се възстанови дразнимостта на кожата?"

С уважение!
Иван Иванов
istykov
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Мар 2012, 03:48

Re: Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

Мнениеот Dr Veselin Lutskanov » 02 Мар 2012, 08:56

istykov написа:Здравейте д-р Люцканов,
През юни 2011г. се оперирах от коремна херния (лявостранна, директна по думите на хирурга). Хернията беше много стара и дълбока. Операцията е с 9 външни шева, изрязана е доста съединителна тъкан, образувала се през годините, поставени са и две (според хирурга) пластики. Сега се чувствам отлично, нямам болки или опъване, но в долната лява част на корема, около долния край на белега от операцията, имам безчувствена зона, която се спуска към слабините. Безчувствеността се появи веднага след преминаване действието на упойката и до днес нито се увеличава, нито намалява. Зоната започва от средата на белега и се спуска почти до скротума.
Въпросът ми е: "Трябва ли да се притеснявам от тази безчувственост и не трябваше ли до сега да се възстанови дразнимостта на кожата?"

С уважение!
Иван Иванов

Не е необходимо да се притеснявате. При достъпа неминуемо се увреждат кожните нерви и може да има такава безчуственост, но тя не бива да е проблем.
С уважение
Аватар
Dr Veselin Lutskanov
 
Мнения: 30
Регистриран на: 11 Яну 2012, 09:43

Re: Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

Мнениеот Proxy » 19 Мар 2012, 09:10

Здравейте д-р Люцканов,
пиша Ви по повод на диагностицирана вродена диафрагмална херния при плод в средата на бременоостта. Оказва се, че в България подобно заболяване на плода се третира като нелечимо и се препоръчва терминиране на бременността по медицински причини. Също така е доста трудно да се намери информация за подобно състояние, което е сравнително рядко (1 на 3000 бременности).
По тази причина си позволявам да напиша в този форум какво успях да открия аз, след дълго проучване, тъй като смятам, че информацията е важна и би представлявала интерес:
Бебета с диагноза вродена диафрагмална херния (Congenital diaphragmatic hernia или CDH) се лекуват от повече от 15 години с т.нар. фетоскопски метод на професор Кипрос Николаидис в King's College Hospital, London. Процедурата представлява поставяне на балон в трахеята на бебето, който позволява да се развият дробовете му и да се роди живо, след което се налага да се направи операция, с която да се зашие дупката в диафрагмата от детски хирург.
В България само двама доктори са обучавани от проф. Николаидис и поддържат контакт с него - д-р Стратиева и д-р Янкова от МЦ "Света Петка".
Надявам се с тази информация да съм била полезна на всички интересуващи се, както и че скоро и у нас тази диагноза няма да се смята категорично за фатална.
Поздрави,
Proxy
Proxy
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Фев 2012, 18:02

Re: Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

Мнениеот миленаемилова » 31 Окт 2012, 20:43

Zdraveite!
Iskam da popitam za диафрагмална херния kak stoqt ne6tata pri novorodenite ?
za6toto plemenikat mi na 2 dni bebe go operiraha ot dupka na diafragmata.
миленаемилова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Окт 2012, 20:37

Re: Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

Мнениеот Dr Veselin Lutskanov » 21 Ное 2012, 20:06

миленаемилова написа:Zdraveite!
Iskam da popitam za диафрагмална херния kak stoqt ne6tata pri novorodenite ?
za6toto plemenikat mi na 2 dni bebe go operiraha ot dupka na diafragmata.


Вероятно това е вроден дефект на диафрагмата и това е различно от диафрагмалните хернии при възрастни.
Лечението е оперативно. Надявам се, че всичко при Вашето бебе е минало нормално.
С уважение
Аватар
Dr Veselin Lutskanov
 
Мнения: 30
Регистриран на: 11 Яну 2012, 09:43

Re: Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

Мнениеот Deizi123 » 22 Ное 2012, 11:23

Здравейте Д-р Люцканов,
бих искала да Ви задам въпрос ,относно ингвинална херния.
По бреме на втората ми бременност и по-точно към 5-ти месец започна да ми се подува в областта на слабините ,от дясно съвсем леко и към края на 8-ми месец беше доста подуто , но само в изправено положение.Имала съм лек дискомфорт на същото място и по време на първата бременност, но без подуване , а и бебето беше по малко.В легнало положение се скриваше.Ходих на хирург и той каза,че имам херния(ингвинална) и като родя ще видим какво ще стане.Идвете ми деца са родени секцио . Веднага след това тя изчезна или по-скоро изчезна подутината(незнам дали се изразявам правилно).От тогава нямам никакъв проблем,нито подутина,вдигам детето, което е 10 кг, както и другото ми дете, което 15кг. и нямам подутина или дискомфорт.
Моля, да ми кажете,какво трябва да направя в този случай и по принцип възможно ли е това да не е било херния?
Благодаря предварително!
Deizi123
 
Мнения: 6
Регистриран на: 21 Ное 2012, 12:02

Re: Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

Мнениеот Dr Veselin Lutskanov » 22 Ное 2012, 14:28

Deizi123 написа:Здравейте Д-р Люцканов,
бих искала да Ви задам въпрос ,относно ингвинална херния.
По бреме на втората ми бременност и по-точно към 5-ти месец започна да ми се подува в областта на слабините ,от дясно съвсем леко и към края на 8-ми месец беше доста подуто , но само в изправено положение.Имала съм лек дискомфорт на същото място и по време на първата бременност, но без подуване , а и бебето беше по малко.В легнало положение се скриваше.Ходих на хирург и той каза,че имам херния(ингвинална) и като родя ще видим какво ще стане.Идвете ми деца са родени секцио . Веднага след това тя изчезна или по-скоро изчезна подутината(незнам дали се изразявам правилно).От тогава нямам никакъв проблем,нито подутина,вдигам детето, което е 10 кг, както и другото ми дете, което 15кг. и нямам подутина или дискомфорт.
Моля, да ми кажете,какво трябва да направя в този случай и по принцип възможно ли е това да не е било херния?
Благодаря предварително!

По Вашето описание е много вероятно да е херния. С по-голяма сигурност би могло да се каже след преглед. Липсата на подутина и болки е добре.
Аватар
Dr Veselin Lutskanov
 
Мнения: 30
Регистриран на: 11 Яну 2012, 09:43

Re: Д-р Веселин Люцканов - коремни и диафрагмални хернии

Мнениеот Deizi123 » 22 Ное 2012, 18:37

Благодаря!Пожелавам Ви лека вечер!
Deizi123
 
Мнения: 6
Регистриран на: 21 Ное 2012, 12:02

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта