Детска депресия - какво представлява тя?

Ваксини и имунизационен календар, лекарства и добавки, козметика, симптоми и здравни проблеми, посещение при лекар

Детска депресия - какво представлява тя?

Мнениеот ogi-smile » 11 Яну 2012, 16:24

Има ли детска депресия и как да разберем, че детето ни има нужда от нас да го чуем, а не просто да го слушаме между хилядите неща, които правим?
Превръщаме се в лоши родители, хора които си мислят, че играчката или анимационното филмче, ще замести нас. Прегръдките ни, целувките ни... Вниманието ни...
Децата ни все повече изпадат в депресия, лекуваме ги по най- различни начини или въобще не разбира ме, че има проблем... Проблема го виждаме едва когато е станал неконтролируем ... Какво да направим? Децата заслужават да бъдат щастливи, а не депресирани..
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Детска депресия

Мнениеот Даниела Танева » 15 Яну 2012, 22:02

Изображение

Абсолютно съм съгласна с всичко казано по- горе, децата имат нужда от вниманието ни, от личният контакт с нас! Именно осъзнала много добре това, аз посвещавам всеки свободен момент на моята дъщеричка.Снощи например с нея сме се смели до сълзи на толкова простички на пръв поглед неща(така не се бях смяла ....не помня от кога).На мнение съм, че именно сега е момента , в който трябва да й давам много, много внимание т. к. веднъж е на 1год., на 2, на 3, на 5, ще дойде момент, в който тя ще е вече пораснала и няма да има такава нужда от вниманието на родителите си, а аз не искам да пропусна всички тези мигове сега и да се сетя, че е трябвало да бъда повече време с нея, тогава когато вече ще е късно..... :)
Даниела Танева
 
Мнения: 34
Регистриран на: 30 Дек 2011, 23:46

Re: Детска депресия

Мнениеот Margo » 16 Яну 2012, 13:35

Искам да попитам как обаче стои въпроса със депресиите в тинейджърска възраст? Имам тинейджър у дома и никак не е лесно съжителството. Опитвам да се говоря с нея, но не винаги тя е готова за това. Понякога я виждам, че плаче защото се е скарала с гаджето, но не смея да попитам какво се е случило, защото тя веднага заема отбранителна позиция и всичко се проваля. Как най-безопасно да разговаряме с детето в тази възраст за да си бъдем взаимно полезни?
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Детска депресия

Мнениеот hera_00 » 16 Яну 2012, 15:31

Margo написа:Искам да попитам как обаче стои въпроса със депресиите в тинейджърска възраст? Имам тинейджър у дома и никак не е лесно съжителството. Опитвам да се говоря с нея, но не винаги тя е готова за това. Понякога я виждам, че плаче защото се е скарала с гаджето, но не смея да попитам какво се е случило, защото тя веднага заема отбранителна позиция и всичко се проваля. Как най-безопасно да разговаряме с детето в тази възраст за да си бъдем взаимно полезни?


Според мен в такива моменти трябва да влизаме в ролята "приятел" на детето. Това обаче не се получава, като тръгнем да разпитаме на дълго и широко какво се е случило. Трябва съвсем тактично да окажем подкрепата си и да покажем, че сме загрижени. Смятам, че трябва да предразположим детето само да ни каже какво се случва...само да пожелае да говори с нас.
Съветът е форма на носталгия. Даването му е начин да извадиш миналото от отпадъчните води, да го избършеш внимателно, да добоядисаш по-грозните му части и да го възстановиш за повече, отколкото то струва.
Аватар
hera_00
 
Мнения: 61
Регистриран на: 10 Ное 2011, 16:24

Re: Детска депресия

Мнениеот ovagimyan » 18 Яну 2012, 10:45

Агресията при тийнейджърите е ясен сигнал за депресия.Промяната на мисленето е ключът към справянето с тежката депресия.
Нека мислим позитивно!!!
Тази препоръка, съвет или идея ни е до болка позната, но най-често само като съвет, идея или препоръка.Веднага идва въпросът, защо обикновено стигаме само до там? Сещаме се за това добро пожелание точно в този момент,
когато главата ни е пълна с мисли, пораждащи единствено негативни емоции? Ние сме потънали в тях, а добрите препоръки много ни дразнят на фона на тези преживявания.
Всъщност позитивното мислене е в остър контраст с негативното преживяване и е абсурдно, може би, дори прилича на лудост, да се сещаме за него точно когато преживяваме чувства на тъга, болка, обидени сме или страдаме поради тежко за нас събитие. Добре е да бъдем искрени със себе си и собствените си чувства! Да страдаме, когато страдаме и да се радваме когато сме радостни.Осъзнатия факт и преживяването от това, че сме добре днес, както и подобното очакване за утрешния ден. Ако човек се замисли малко, лесно ще разбере, че има много неща заради, които си струва да са зарадва.
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Детска депресия

Мнениеот Силвия Бояджиева » 18 Яну 2012, 11:02

hera_00 написа:
Margo написа:Искам да попитам как обаче стои въпроса със депресиите в тинейджърска възраст? Имам тинейджър у дома и никак не е лесно съжителството. Опитвам да се говоря с нея, но не винаги тя е готова за това. Понякога я виждам, че плаче защото се е скарала с гаджето, но не смея да попитам какво се е случило, защото тя веднага заема отбранителна позиция и всичко се проваля. Как най-безопасно да разговаряме с детето в тази възраст за да си бъдем взаимно полезни?


Според мен в такива моменти трябва да влизаме в ролята "приятел" на детето. Това обаче не се получава, като тръгнем да разпитаме на дълго и широко какво се е случило. Трябва съвсем тактично да окажем подкрепата си и да покажем, че сме загрижени. Смятам, че трябва да предразположим детето само да ни каже какво се случва...само да пожелае да говори с нас.


Според мен не трябва да чакаме такъв момент за да влизаме в ролята "приятел", това трябва да се случи много по рано и няма да се налага да те е страх да попиташ, а когато детето има проблем само ще доиде при теб и ще поплаче на теб няма да се затваря само, това го знам от личен опит т.е. по себе си, нашата майка беше невероятен приятел и предимно приятел, няма нещо което да ме е притеснявало да й кажа!А сега вече в пубертета да почнете да се сближавате ще е много трудно, но си струва да направиш всичко възможно особено щом е момиче все пак е по лесно!
Искам да ви попитам Вие колко сте близки? Излизате ли някаде само двете, било то на кафе, покупки, опитайте се да си говорите като приятели в тези моменти а ако ги няма създайте ги, през това време не да разпитвате като детектив :) а да и покажете че може да разчита на вас да и покажете, че освен родител можете да и бъдете и най-добър приятел!
Ние с моята майка сме ходили навсякъде, като казвам навсякъде тя ме е вземала с нея и на кръчми и на гости и на покупки и на кафета просто ни беше най-добър приятел!
Жената с характер ,плаши слабите мъже, но подлудява силните !
Аватар
Силвия Бояджиева
 
Мнения: 108
Регистриран на: 17 Яну 2012, 19:17

Re: Детска депресия

Мнениеот ovagimyan » 18 Яну 2012, 11:15

Чудесно е родителя да бъде приятел, но понякога характерите на хората и тяхната индивидуалност влияят много на това какъв родител ще бъдеш и какви връзки ще установиш с децата си. За съжаление, това че знаем за полезността на приятелските отношения с децата ни, не винаги помага да бъдем такива...
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Детска депресия

Мнениеот Margo » 18 Яну 2012, 15:00

ovagimyan написа:Чудесно е родителя да бъде приятел, но понякога характерите на хората и тяхната индивидуалност влияят много на това какъв родител ще бъдеш и какви връзки ще установиш с децата си. За съжаление, това че знаем за полезността на приятелските отношения с децата ни, не винаги помага да бъдем такива...

Всички те съветват да бъдеш приятел с детето си, но на практика не всеки успява да го направи. Понякога има неща, които просто родителите не трябва да знаят, съветвам ви като родител на родител, не изисквайте от децата си да ви казват всичко, а само най-необходимото.Не насилвайте децата си на всяка цена да говорят, те сами го правят когато имат нужда, но им показвайте всеки ден и час, че се интересувате от тях и ги обичате.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Детска депресия

Мнениеот Силвия Бояджиева » 19 Яну 2012, 22:00

Margo написа:
ovagimyan написа:Чудесно е родителя да бъде приятел, но понякога характерите на хората и тяхната индивидуалност влияят много на това какъв родител ще бъдеш и какви връзки ще установиш с децата си. За съжаление, това че знаем за полезността на приятелските отношения с децата ни, не винаги помага да бъдем такива...

Всички те съветват да бъдеш приятел с детето си, но на практика не всеки успява да го направи. Понякога има неща, които просто родителите не трябва да знаят, съветвам ви като родител на родител, не изисквайте от децата си да ви казват всичко, а само най-необходимото.Не насилвайте децата си на всяка цена да говорят, те сами го правят когато имат нужда, но им показвайте всеки ден и час, че се интересувате от тях и ги обичате.


Да не всеки може да бъде такъв, но въпроса е дали иска да е такъв?
Аз не мисля,че трябва да има неща който един родител да не знае и ако има такива те няма да са много приятни със сигорност!Искам да ви кажа, че на мен лично ми беше много приятно, че маика ми ми е била такъв добър приятел, ние сме 3деца две сестри и брат които е най малък, и тримата сме на едно мнение по този въпрос и всички наши приятели много харесваха маика ни така, че аз съм се гордяла с нея в това отношение и много се радвам, че мога да и споделя всичко без да се налага да крия!Незнам защо Вие не искате да знаете всичко, но тук не става въпрос за насилване на детето да говори а на предразположение :)
Това е мое мнение от лично преживяване, незнам моите деца като пораснат дали ще успея да бъда като маика ми , но определено се старая!
Жената с характер ,плаши слабите мъже, но подлудява силните !
Аватар
Силвия Бояджиева
 
Мнения: 108
Регистриран на: 17 Яну 2012, 19:17

Re: Детска депресия

Мнениеот Продавач на надежда » 21 Яну 2012, 18:51

Препоръчвам ви да прочетете книгата Трениране на успешни родители на д-р Томас Гордън. Вече в и България се правят семинари за усвояване на основните умения за добра комуникация между родител и дете по метода на д-р Гордън. За мен те са изключително практични, възпитаващи отговорни и уверени в себе си деца, които умеят да решават сами проблемите, които имат.
Продавач на надежда
 
Мнения: 4
Регистриран на: 03 Яну 2012, 01:11

Следваща

Назад към Здравето на децата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта