Декоративни рибки- има ли любители?

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Декоративни рибки- има ли любители?

Мнениеот Memento » 28 Яну 2012, 17:15

Какво мислите за отглеждането на декоративни рибки. По-лесно ли е то от това на котка, куче или хамстер например. Рибките не шават много много, не говорят не правят пакости и не цапат напред назад из жилището и поради това изглеждат доста удобен вариант за домашен любимец но дали наистина е така?
Ето малко полезни съвети за отглеждането им:

Аквариумът се зарибява едва след като водните растения вече са вкоренени и водата е избистрена. Необходимо е да се знае, че на 1 малка рибка (например гупа) е необходим 1 л вода, а на по-голяма (хелер) - 2 л. Така че в аквариум от 100 л вода може да се поставят най-много 50-100 рибки в зависимост от големината им. За предпочитане е обаче те да са значително по-малки и в никакъв случай повече.

За поддържане на хигиената и за по-голямо разнообразие може да се поставят десетина живи охлювчета (планорбис, лимнеа, хелизома и др.). Те са много полезни, тъй като, освен че се хранят със загниващите хранителни остатъци и с екскрементите от рибите, почистват стените на аквариума, поглъщайки зелените водорасли, насложили се по тях.

Хранене на аквариумните рибки Рибките трябва да се хранят 2 пъти дневно. За храна им се дава суха храна - изсушени водни бълхи (дафнии), и жива храна - дафнии, циклопси, тубифекс (блатни червейчета) и др. Необходимо е да се знае, че при хранене на рибките трябва да се дава толкова храна, колкото биха могли да изядат за 5-6 минути, тъй като останалата неизядена храна бързо загнива и замърсява водата в аквариума.

Размножаване на аквариумните рибки Да се развъдят живородни рибки, не е много трудно, тъй като те изискват по-малко грижи и познания в сравнение с хвърлящите хайвер. Бихме препоръчали развъдната дейност на младия природолюбител да започне с гупи. За целта е необходимо в аквариума да има няколко мъжки и няколко женски рибки. Когато отраснат и станат полово зрели и желаем да ги развъдим трябва да се повиши с няколко градуса температурата на водата. След като мъжката рибка вече оплодила женската и коремчето й значително наедрее, при което личат зародишите (като черни точици), препоръчително е тя да се пренесе в отделен малък аквариум с обилна растителност, сред която новоизлюпените рибки ще се крият. Женската започва да "ражда" малките гупи (от 10 до 80 броя) през интервал от няколко секунди до десетина минути обикновено в сутрешните часове. Препоръчва се веднага след "раждането" тя да се върне в общия аквариум, тъй като може да започне да яде малките си. Малките гупи започват веднага да плуват и да консумират предложената им храна - първоначално стрит между пръстите жълтък от яйце или стрити сухи дафнии, а по-късно дребни живи дафнии и циклопси и др. При добро хранене те растат бързо. Вече отраснали, могат да се поставят в общия аквариум.

Развъждането на хайверните рибки е значително по-трудно и за него е необходим опит, известни теоретични познания и по-специални условия (рН на водата, температура и др.).

Какви видове рибки са най-популярни у нас, подходящи да отглеждане в аквариума на младия природолючител: златна рибка, гамбузия, гупи, хелер, плата, молинеция сфенопс, кардинал, данио рерио, скалария.

След като придобиете практически опит в отглеждането на тези екзотични представители, ще можете да населите вашия аквариум и с други интересни и красиви рибки, например различни видове барбуси, инеси (неонки), трихогастри, макроподи, бети (бойни рибки), разбора, тернеции, сомчета и много други.

Отглеждането и развъждането на декоративни екзотични рибки е приятно занимание, което доставя много радост и естетическа наслада.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Декоративни рибки

Мнениеот ogi-smile » 02 Фев 2012, 14:22

рибки.jpg
рибки.jpg (19.95 KiB) Прегледано 3004 пъти
, Според мен най- трудно е да избереш точно какви рибки искаш, в своя дом...
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Декоративни рибки

Мнениеот southern_sun » 08 Фев 2012, 17:45

Отглеждане и размножаване на гупа

gupa_akvariumni_ribki_framar.jpg
gupa_akvariumni_ribki_framar.jpg (21.71 KiB) Прегледано 2997 пъти

Гупата или Poecilia reticulata е доста позната рибка. От дългогодишния си опит в отглеждането на рибки смея да твърдя, че това е най-лесно отглеждащата се рибка и съответно най-разпространената. Този вид аквариумни рибки са спокойни, не нанасят вреда на растенията, не са агресивни и съжителстват с доста видове спокойни и мирни видове като : плата, неон, молинезия, хелер и др. Аквариумни рибки - Гупадна гупа достига дължина до 6 сантиметра ако се гледа при определени условия - вода с pH между 7 и 7,2, 18 - 28 градуса на водата и аквариум минимум 40 литра, като тези условия не са определящи за живота на рибката (гупата е издържлива риба и се препоръчва за начинаещи).
Рибата може да се храни със следните храни: люспи, пелети, сварен спанак, тубифекс, както и с всички храни за живородни.

gupa_akvariumni_ribki_framar2.jpg
gupa_akvariumni_ribki_framar2.jpg (18.24 KiB) Прегледано 2997 пъти

Размножаване на Гупа:
Размножаването става много лесно тъй като този вид са много издръжливи. Когато женската риба бива оплодена, нейната бременност трае от 22 до 30 дена - зависи от температурата на водата - около 27 градуса е най-подходяща температура. След забраменяването на гупата под опашчицата и се появява черно-кафеникаво петно, точно преди самото раждане през него може даже да се видят и малките рибки. Женската може да роди от 3 до 100 малки, зависи от това колко е едра раждащата риба. Най-често малките са около 10 - 30. След излизането си на бял свят, малките гупи имат вече инстинкти да се пазят и да се хранят.
Скорородените рибки съзряват полово за около 1-2 месеца, а съжителството им със други видове, по-големи и по-малки от тях, е по ваща преценка, дали малките рибки мога да влязав в устите на по-големите.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Декоративни рибки

Мнениеот ПетърВн » 10 Фев 2012, 17:20

Отглеждането на рибки може да не е толкова цапащо и разхвърлящо за жилището като отглеждането на котка или куче, но изисква също толкова много грижи. Трябва да им се почиства, да се хранят, да се потдържа аквариума, да се сменя вода.

Колкото грижи изисква една котка или куче, толкова грижи изискват и рибките в аквариума.
"Аз отхвърлям вашата реалност и я замествам с моя собствена" - Адам Савидж
ПетърВн
 
Мнения: 44
Регистриран на: 10 Фев 2012, 09:03

Re: Декоративни рибки

Мнениеот nikokolev » 10 Фев 2012, 17:31

Отглеждал съм рибки като малък,наистина изискват много грижи и са много чувствителни на промяна на температурата на водата.Но пък си заслужава труда и заниманията,когато видиш един наистина добре поддържан аквариум с красиви рибки.
Аз отглеждам вълнист папагал и смея да твърдя ,че това е може би най-малко претенциозното домашно животно,което можете да си вземете.А и при старание и упоритост можете да го научите ако не 100-на ,то поне 10-15 думички.Храната им не е скъпа и хапват в съвсем по малко.От време на време малко витамини във водата и някой кракер с минерали и добавки и вашия любимец ще подскача щастлив.
nikokolev
 
Мнения: 21
Регистриран на: 09 Фев 2012, 14:28

Re: Декоративни рибки

Мнениеот sanya » 17 Апр 2012, 09:51

Винаги съм искала голям аквариум с декоративни рибки вкъщи :) Много са красиви и ми действат успокояващо, но със сигурност грижите за тях никак не са малко. Имам един колега, който отглежда рибки в 300-литров аквариум... Е, жена му ме разубеди :lol: Разказа ми как му отнема почти цял ден, за да изчисти аквариума, да подреди всички "джаджи" из вътре, да нагласи температурата на водата и т.н. Сега им се радвам само по заведенията, защото отстрани изглежда, че е много лесно, но всъщност далеч не е така :roll: Всяка животинка изисква грижи и ако нямаме необходимото време, за да й ги предоставим, по-добре да не се захващаме.
sanya
 
Мнения: 62
Регистриран на: 05 Апр 2012, 12:32

Re: Декоративни рибки

Мнениеот aninka » 10 Май 2012, 14:46

Имали сме декоративни рибки като деца и си спомням как все умираха, а ние със сестра ми ги погребвахме в двора. Определено не е толкова лесно тяхното отглеждане, колкото изглежда отстрани - пълниш аквариума с вода, пускаш рибките вътре и готово... Спомням си, че преварявахме водата и я оставяхме да изстине, след което пускахме рибките вътре и чистихме аквариума. Не е хубаво да се слага директно вода от чешмата :idea: Веднъж така ги бяхме зашеметили, че заплуваха на една страна с коремчетата и за малко всички да ги уморим. Нашите ни бяха поверили изцяло грижите за тях, но не се справихме добре и след поредната умряла рибка, решихме да се откажем... взеха ни куче :)
aninka
 
Мнения: 100
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:15

Re: Декоративни рибки

Мнениеот Kremiliya » 18 Мар 2015, 15:09

sanya написа:Винаги съм искала голям аквариум с декоративни рибки вкъщи :) Много са красиви и ми действат успокояващо, но със сигурност грижите за тях никак не са малко. Имам един колега, който отглежда рибки в 300-литров аквариум... Е, жена му ме разубеди :lol: Разказа ми как му отнема почти цял ден, за да изчисти аквариума, да подреди всички "джаджи" из вътре, да нагласи температурата на водата и т.н. Сега им се радвам само по заведенията, защото отстрани изглежда, че е много лесно, но всъщност далеч не е така :roll: Всяка животинка изисква грижи и ако нямаме необходимото време, за да й ги предоставим, по-добре да не се захващаме.

E никой не е казал, че трябва да имаш 300 литров аквариум,защо трябва чак такова количество, някаква грандомания ми се вижда. У нас имаме малък аквариум с 6 рибки и си ни харесва ;)
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Декоративни рибки- има ли любители?

Мнениеот Pipilota » 19 Мар 2015, 07:46

Хахах Е така се почва ударно скавариум, колкото една стена. Според мен човек трябва да си вземе първо малък аквариум, а после чак да се изхвърля на големите покупки, когато стане специалист! :)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Декоративни рибки- има ли любители?

Мнениеот Krum » 15 Апр 2015, 10:33

От скоро гледам рибки, много им се кефя, сега са само 4 и мисля да си взема с времето повече ;)
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Следваща

Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта