Лишаване от майчинство в НОИ - отворено писмо

Тук е мястото за вашия коментар за събитията от страната и чужбина!

Лишаване от майчинство в НОИ - отворено писмо

Мнениеот FramarMedia » 10 Фев 2012, 11:39

На нашата редакционна поща получихме писмо, което касае един любопитен и неприятен казус - майка на три деца е лишена от майчинство, заради разминаване на 1 ден в документите на НОИ.

Текстът на отвореното писмо на съпруга и:
НОИ ОГРАБВА ЕДНО 7-МЕСЕЧНО БЪЛГАРЧЕ

До президента на Република България Росен Плевнелиев
До министър-председателя Бойко Борисов
До министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов
До министъра на правосъдието Диана Ковачева
До Народното събрание
До Агенция за закрила на детето
До Български хелзинкски комитет
До Комисия за защита от дискриминация
До Комисия по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите
До омбудсманите на Република България и на Бургас
До всички честни българи и свободните медии

Професията ми е да си вадя хляба с писане, но за първи път пиша подобно писмо. Обръщам се към вас, за да ви разкажа как НОИ се превърна в репресивен орган и вследствие на скандален ревизионен акт, обрича едно 7-месечно българче на глад. Разполагам с необходимите документи, за да ви докажа как една българка от осигурена за всички случаи, се превръща в неосигурена. По ирония на съдбата тази жена е моята съпруга Ива Димитрова. Тя е детска учителка, журналист, бивш застрахователен агент, бивш машинен оператор от „Хемус“, многодетна майка, музикант, жена, достойна за уважение... Но на 28 май 2011 година завод „Хемус“ прекратява трудовите си правоотношения с нея, защото тогава разбират, че е бременна. Същият ден е първият от болничния й за раждане.
Съпругата ми изкара тежка бременност. В петия месец не можеше да си движи десния крак заради притиснат нерв и от невролога получава болничен. Впоследствие се явява пред лекарска комисия и той е удължен. Накрая едва не абортира и получава нов болничен от гинеколога си. И точно в деня, когато излиза в болнични за раждане, от „Хемус” прекратяват договора й. И това обаче не е най-лошото. Служители от НОИ ни посъветваха да възобнови дейността си като застрахователен агент на свободна практика или да се самоосигурява като журналист, ако иска да получава майчинство. Жена ми имаше издаден БУЛСТАТ като застрахователен агент. Всички документи и осигуровките, които внесохме в законно установения 7-дневен срок за възобновяване на дейността като застрахователен агент, бяха приети от НАП. Но днес съпругата ми Ива Димитрова трябваше да се яви в НОИ, за да си вземе ревизионния акт. Освен, че й спират майчинството, от НОИ очакват да им върнем 1593 лева, които би трябвало да сме получили като болнични. Възможно ли е в свободна България да имаме такива еничари!? Никога не сме престъпвали законите на тази страна, дори и когато те са дискриминационни. Излиза обаче, че не трябвало съпругата ми да внася осигуровки, защото не е развивала дейност. Та каква дейност може да развива една жена с „билет“ към Родилното!? Имаме все пак документи, удостоверяващи, че докато се превиваше от болка, аз развивах дейност от нейно име за моя сметка. Направих й сайт за застраховки. Идеята беше тя да дава консултации като специалист в тази област по електронен път, тъй като не може да се движи. Някой може ли да ми каже каква дейност може да развива жена с увреждания от бременността като тези на съпругата ми? И кой решава, че е незаконно да се самоосигуряваш, за да запазиш осигурителните си права? Къде са осигуровките, внесени от „Хемус“? В касата на т.н. Национален осигурителен институт. Къде са обаче парите, които същият НОИ трябва да изплати на една осигурена българка? Не се ли нарушават правата й с правото на „Хемус“ да я съкрати, докато е в болнични за раждане? Защо Законът преследва всеки работодател, дръзнал да наеме на работа жена в болнични за раждане, а разрешава на друг да я съкрати под предлога, че договорът е срочен? Как да върнем въпросните 1563 лева, като аз и моето семейство живеем от минималната ми заплата от в. „Компас“, от която 230 лева даваме на Алфа Банк за ипотечен кредит. Вместо да се нанесем в дома на мечтите, който ще изплащаме още 12 години, ние живеем при майка ми, която е инвалид със 75 % увреждания. Живеем май е силно казано. Просто делим неволите си. Уважаеми представители на народа, тези закони, които нарушават човешките ни права, може би не са създадени от вас, но от вас зависи дали и други българи няма да изпаднат в положение на нашето. Аз, жена ми и децата ми не искаме да съдим страната, в която сме се родили, но какво ни остава!? Като родител не мога да се примиря със съдбата на близките си.
Бургас, 7.02.2012 С уважение: Михаил Димитров



Материал на Компас:
* Шок и хаос
Майка с 3 деца ще съди държавата, НОИ й иска 1600 лева за болнични
* „Хемус“ съкращава съпругата на наш колега, докато е в болнични за раждане, служители на осигурителния институт я подвели да се самоосигурява
Екип на „Компас“

Бургазлийка е готова да съди България заради дискриминационни закони, който обричат на глад 7-месечния й син. Той е третото дете в семейството на нашия колега Михаил Димитров. Заченат е с любов и дори сега, когато НОИ им спира майчинството заради правни абсурди, двамата не съжаляват за неговото раждане. Той е нашето слънчице, казва с тъжна усмивка Мишо.
Съпругата му Ива Димитрова е била

* съкратена в първия ден от болничните си за майчинство от бургаския завод „Хемус“.

Тя работела като машинен оператор на трудов договор, но фирмата използвала „дупка“ в законодателството и прекратила трудовите й правоотношения на 27 май, считано от 28 май. Тъй като договорът е бил със срок до изтичането на поръчката, Кодексът на труда дава право на Владимир Стоянов и неговите служители да „бият шута“ на своята служителка. Дали от морална точка е законно!?

[i]* Кой ще заплати сега цената за тази гавра?


Държавата ли? Защо законът допуска една жена с „билет“ за Родилното да бъде съкратена?
„Контрактът“ с „Хемус“ е до изтичане на поръчката. Не е упоменато обаче кога изтича. Няма и предизвестие.
Трябвало е жената да обжалва заповедта за съкращението си в законоустановения срок, каза след среща с многодетната майка и нейния съпруг директорът на РУСО- Бургас Енчо Жеков. Ще проверя дали не е възможно да се направи това сега, обещава шефът на институцията. Срещата с него бе уредена от кмета на Бургас Димитър Николов, който пръв реагира на апела на besove.com да се помогне на семейството, изпаднало в безизходица. Жеков и неговите служители обаче настояват Ива да им даде 1593 лева, тъй като си е получавала майчинство за бременност и раждане като самоосигурена за застрахователен агент. Когато разбрала, че е нежелана вече в „Хемус“, тя отишла в РУСО за консултация. Отидете в „Хемус“ и помолете Стоянов да отложи с един ден уволнението ви, посъветвали я „експертите“ на Жеков. Това и направихме, уточнява Мишо. Но големият шеф се скрил. Главната му счетоводителка вдигала сърдито рамене и ръмжала. „Каквото можахме направихме за теб. Подписвай, нямаш друг изход, ако не го направиш, пак ще бъдеш принудена пред свидетел. Не може фирмата ни да я глобят заради теб“, редяла дамата пред Ива и съпруга й. Така и не станало ясно по силата на кой закон ще ги глобят, но няма ненаказан грях. Има Бог, добавя с болка редакторът на отдел „Информация от страната и чужбина“ на „Компас“.

* До петия месец бях принудена да крия бременността си, за да не ме съкратят,

споделя дамата, която има диплома за детска учителка от Пловдивския университет, но е работила тежка работа, въпреки големия си корем. Вдигала тежки туби с мастило, ходих на работа приведена заради ужасните болки, които се появили впоследствие. Накрая нерв на десния й крак, притиснат от плода, се възпалил и жената трябвало да се лекува в къщи. Болничният й бил издаден от невролог и продължен от лекарска комисия. Накрая тя едва не абортирала и се стигнало дотам, че когато изтичал последният й болничен, издаден от гениколога, се обаждат от „Хемус“ да се яви при тях. Трябва да си подпишеш утре заповедта за прекратяване на трудовите си правоотношения, изкомандвали я счетоводителките. И жената, която някога пишела вестниците „Бургаска поща“ и „Бургаска жена“, работила като детска учителка, като шивачка и каква ли още не, нямала изход.
„След отказа да ме съкратят вместо на 28-ми на 29-и, отидохме отново в НОИ, за да попитаме какви са възможностите и служителките ахнаха от недоумение. Искаха да ни помогнат, милите, но благодарение на некомпетентните им съвети сега имам акт за начет. Шефът им Енчо Жеков ни иска 1593 лева“, казва Ива и сълзите капят от очите й. Съпругата ми може да посоча дамата, която й даде съвет да поднови дейността си като застрахователен агент на свободна професия, но какво от това, добавя мрачно редакторът на „Компас“. Това е истината, но как да я докажем? Пък и трябва ли сега една жена, която се е опитала да ни помогне, да страда заради това, допълва Ива.
Наша репортерска проверка обаче установи, че тя се е самоосигурявала не като застрахователен агент, а като свободна професия. Така поне пише в декларацията, която е подала в НАП за подновяване на дейността. В това отношение тя не е нарушила закона, твърдят служители от приходната агенция.

* Какъв тогава е изходът от този сложен ребус, определен от самите НОИ-ци като прецедент?

С този въпрос се обърнахме към Енчо Жеков. Ще проверя дали не може да се промени датата в болничния. На него има две дати. Гинекологът първоначално написал 27-ми, но впоследствие я поправил на 28-ми. Всичко зависи от термина. Ще говоря с лекаря, каза осигурителният шеф пред наш репортер. Дали това не е изходът от заплетената ситуация, обричаща едно 7-месечно бебе на глад?

* Гордеем се с децата си

Станислава и Диана са отличнички. Печелят призови места от олимпиади. На една от тях малката кака позира с кмета. Той й дал ученическа раница. Такава била наградата за рисунка, която малката художничка спечелила. Детето изумява и приятелите на нашия колега от „Кръгът на барда“. 10-годишното дете-чудо има свои авторски песни, свири на китара, пее и на всички купони с музикантите се включва активно. Две поредни години е печелила и втора награда от състезанието "Св. Николай Чудотворец" по информатика.
Всички се питат защо им е притрябвало в тези трудни времена да хранят три деца. Отговорът е ясен – обичаме се, обичаме децата си и при такива талантливи каки защо да не си опитаме късмета отново, казва жената, която иска сама да си гледа 7-месечното бебе до навършването на 3 години, без да зависи от подаянията на държавата. Осигуровките, които бившият й работодател „Хемус“ плаща, обаче се губят в касите на НОИ.

* Няма работодател, няма осигуровки,

редят от социално-осигурителното ведомство. Такъв ни е Законът. Но двамата влюбени не се примиряват. Нямаме изход, ако на съпругата ми не започнат да й изплащат майчинството, за което е осигурена, ще съдим държавата, заявява Мишо и уточнява, че тя има изискваните 12 месеца осигурителен стаж. Старанието ни да вземем това, което ни се полага, обаче наподобява библейската битка между Давид и Голиат, апострофира го Ива.
Как обаче тези скромни хора да осъдят „великана“-държавата, в която са се родили, заради дискриминационните закони, като разчитат само на заплатата на Мишо като редактор? Парите едва им стигат дори да си погасяват месечните вноски за 31-квадратния си апартамент. Купили го малко преди кризата с парите от банка.
Не искам да се оплакваме, свикнали сме да оцеляваме. Не искам да зависим от подаяния, наречени социално подпомагане. Искаме справедливост, реди нашият колега. Неговото открито писмо до президента, премиера, Парламента, агенциите за защита от дискриминация и за закрила на детето, обикаля виртуалното пространство. „Първи ни се обади с готовност да ни помогне общественият посредник на община Бургас Таню Атанасов. Много сме му благодарни, защото той се опитва по всички възможни начини да ни помогне да си защитим правата. Макар че писмото, озаглавено „НОИ ограбва едно 7-месечно бебе“, да не бе адресирано до бургаския кмет. Димитър Николов им се обадил, призован от много граждани. телефонът на Мишо прегрява.
Сега чакаме реакцията на държавата в лицето на бургаските депутати, които Мишо призовава да попитат социалния министър Тотю Младенов защо в страната ни се дискриминират българските жени и кой защитава правата на наемния работник.
Ние от RN MEDIAGROUP, като медийна група, подкрепяща свободното слово, заставаме зад това семейство не само защото Михаил Димитров е наш служител, а защото подкрепяме неговата битка за справедливост.
Сърдечно благодарим на бургаския кмет Димитър Николов. Той и неговите служители обещаха да ни помогнат при обжалването на несправедливия ревизионен акт, признават с усмивка двамата журналисти. Но не смеят да мечтаят за бъдещето, защото то е обвито в мъгла. Мъглата, която тегне над повечето млади жени, които попадат в „месомелачката“ на Закона – призван иначе да дава справедливост и защита на всеки български гражданин.
[/i]

Материал от Бесове:
http://www.besove.bg/новини/32101/НОИ-отряза-многодетна-майка-пет-души-ще-живеят-с-8-лева-на-ден

НОИ отряза многодетна майка, пет души ще живеят с 8 лева на ден
07 Февруари 2012, Сряда
Автор: Илонка ИВАНОВА



Дали НОИ се превърна в репресивен орган, или му беше заповядано „отгоре” да пести пари на държавата? Дали българи и роми имат еднакви права? Не са ли дискриминирани точно българите за сметка на ромите във все по-„благоденстващата” ни държава? Отговорите на тези въпроси можете да си ги намерите сами.

Ива и Михаил Димитрови са средностатистическо съвременно българско семейство, едва свързващо двата края. Мишо е висшист, дългогодишен журналист, изцяло отдаден на професията, музикант, участва в конкурси на поети с китара, ерудиран, лъчезарен и винаги усмихнат. Но пари от журналистика трудно се печелят…Ива е детска учителка, отдавна съкратена, защото в детските градини места няма. Принудена е от години да изкарва хляба си, както може. Продавачка, шивачка, хваща се на всяка работа, без да парадира, че не отговаря на образованието и интелекта й, важното е да има пари за децата. Когато има време, пише и статии за вестници, но получава мизерни хонорари за тях.

Дълго време двамата живеят в стая в апартамента на родителите му, които са инвалиди.

По-късно бащата умира от инсулт, остава само майката, която е трудно подвижна. Там отглеждат и двете си дъщерички – Станислава и Диана. Цял живот копнеят за нещо свое, макар и мъничко, само тяхно пространство. И малко преди кризата си купуват жилище. Е, 32 квадрата, само една стая и сервизно помещение, но пък е тяхно. По-скоро на банката, защото всеки месец плащат по 240 лева за заема, с който са купили своето кътче. Ива забременява за трети път. Двамата изобщо не се чудят да направи ли аборт. За тях всеки нов живот е дар от Бога и решават, че този дар е изпратен на тях. Освен това силно се надяват, че най-после ще имат и момче.

Бебето наистина е момче, но не знае, милото, че го искат само родителите му.

Нито държавата е готова да поеме задължителните помощи за още едно българче, нито бездушни чиновници и работодатели се трогват. Ива кара тежка бременност. Тогава работи в „Хемус”, наета е за изпълнение на поръчка, но често излиза в болнични. Обажда се кръстът, възпалява се и нервът на крака й. През цялото време ходи приведена. „Страхувах се да не забележат, че съм бременна, защото можеха да ме съкратят” признава тя. Работи и мълчи и старателно крие корема си. От "Хемус" я съкращават три дни преди да излезе в майчинство, докато самата тя е болнични, заради възпален нерв на крака. Заповедта за съкращение е с дата 27 май, а тя я подписва на 28, когато отива да си занесе болничния. Коремът вече няма как да се скрие, а и поръчката, за която е наета, вече е изпълнена. В НОИ чак онемяват, като разбират за съкращението, но членът, по който е наета е такъв, че не я защитава като бъдеща майка. Съветват я да се самоосигури за последните три дни. Тя има БУЛСТАТ, тъй като преди е работила като застрахователен агент на свободна практика и внася необходимите осигуровки.

Следва тежко раждане, при което едва успяват да я спасят в болницата.

Силен кръвоизлив, преливане на кръв и плазма, но всички тези мъки си струват, защото на бял свят се появява Ростислав. Семейството е безкрайно щастливо. Каките се състезават коя да вземе бебето на ръце. В малкия апартамент грее истинска радост. Е, менюто е скромно. Всяка стотинка се брои, търси се най-евтината храна, най-евтините дрехи.

„Никога не съм виждала хора, които толкова се обичат и са толкова задружни” – признава студентката по журналистика Лучия Дерелиева, която отива на гости, за да й покаже Мишо как се качват материали в сайт от компютър. „И трите деца ми се усмихваха, майката също се усмихваше. Толкова малко място, изпълнено с толкова радост и щастие! Почерпиха ме баклава от магазина, бяха взели малко пакетче, но аз отказах. Исках да остане за децата” – спомня си студентката.

Но само с щастие не се живее. НОИ отказва да плаща майчинство на Ива под предлог онези спорни три дни самоосигуряване. Започва дълга ревизия. Заключението излиза днес. То гласи:

„Ива Димитрова няма право на майчинство, а само на социални помощи. Ива Димитрова трябва да върне парите на НОИ, които е взела, докато е била в болнични за раждане на дете, тъй като не е осигурена/?!/.“

В семейството настъпва паника. Ива плаче и не може да се примири. Работила е, осигурявана е, но държавата й отказва майчинството.

Родила е три умни и послушни българчета, отглежда бъдещето на България,

но същата тази България я слага в една графа с циганките, които цял живот не са пипвали работа. И те, и тя имат право на 100 лева помощ на месец…Но като се върнат парите за болничните, излиза, че няма право на никаква помощ цяла година. А Ростислав е вече на 8 месеца, обича да си похапва и не знае, че държавата не признава, че има нужда от храна, от памперси, от дрешки. За играчките – този лукс за бедните, изобщо не говорим. Мишо заменя играчките с китарата. Свири на детето, а то пее. Каките подхващат песента, но от днес Мишо ще пее през сълзи. Трите му прекрасни деца ще се издържат от детски – по 35 лева на месец. Останалите стотина лева от неговата заплата трябва да се разпределят за ток, вода, храна и дрехи. Пет души трябва да живеят с по 8 лева на ден. Даже 6, когато бащата ходи на работа, защото транспортът не е без пари. Както искате, така го изчислявайте. Лично аз не мога да разпределя този бюджет така, че децата да имат обувки, дрехи, топло ядене и не мръзнат. „Държавата иска да печели от храната на едно бебе. Ще се боря докрай! Това е кощунство” - казва Мишо, чиито сълзи също са готови да бликнат. Но мъжете не плачат…

Когато гръм удари

Ето каква е кореспонденцията на Ива с Атанас Цветанов- финансов експерт, поддържащ специализирания сайт за осигуровки и обезщетения при майчинство

Ива Димитрова май 28, 2011 в 09:08

Здравейте!

Вече имам издаден болничен за раждане, който влиза в сила от днес. От фирмата, в която работих по срочен договор до изпълнение на производствена поръчка обаче, решиха да ме съкратят и то на същата дата – 28.05.2011 г. В болничен съм за общо заболяване до 27.05.2011 г., а поръчката била изпълнена отдавна, но от фирмата решили да направят малък компромис и са ми издали заповед за прекратяване на трудовото ми правоотношение, която влиза в сила днес. Експертите от НОИ, с които се консултирах, ме посъветваха да помоля във фирмата да ме съкратят един ден по-късно, за да не бъда прехвърлена към Социални грижи и да вземам мизерните 100 лева на месец. Уникалното в моя случай е, че имам осигуровки за последните 18 месеца, но само заради това, че болничният ми не е издаден един ден по-рано, трябва да завися от подаянията на социалните служби. Дори и в НОИ бяха възмутени от факта, че ме съкращават, точно когато влизам в болничен за раждане. Може би ме спасява донякъде фактът, че имам издаден булстат от преди 11 години, когато се самоосигурявах за раждането на първото ми дете. Спрях обаче да се самоосигурявам на 01.11.2003 г., т.е. дейността ми като застрахователен агент бе прекратена тогава. Вчера подадох декларация в НАП за подновяване на дейността със задна дата (25.05.2011). Сега обаче нямам никакви првоотношения със застрахователни компании и затова реших да се самоосигурявам като журналист на свободна практика. Преди да започна работа по трудов договор като машинен оператор, работих като детска учителка. Сега пък започвам да се осигурявам по друга професия. Унизително е да ми предлагат варианта „Социални грижи“, след като съм с непрекъснати осигуровки! Но може ли това, че започнах да се самоосигурявам три дни преди да ме съкратят от предишната месторабота, да доведе до отказ от страна на НОИ да ми изплатят болничните?

С уважение: Ива Димитрова

ОТГОВОР

Атанас Цветанов- експерт май 30, 2011 в 10:42

Здравейте!

Живеем в една болна държава и по тази причина няма да се учудя ако Ви откажат. За всеки случай (по мое мнение) нямат право да го направят. Мисля така, защото отговаряте на условията за получаване на майчинство, а именно да имате повече от 12 месеца осигурителен стаж и към датата на излизане в първи болничен сте осигурена като самоосигуряващо се лице. Декларацията за възобновяване на трудова дейност като самоосигуряващо се лице сте подала в законоустановения 7 дневен срок, с което сте спазила и тази норма.

А в закона никъде не съм попадал на текстове с ограничаващи условия.

И ако все пак Ви откажат обезщетение за майчинство, то при всички положения се поинтересувайте за правното основание за това. После ще анализираме за да намерим начин да ги оборим.

P.S. В момента повечето инстанции в държавата са със планове за актове, глоби и прочие:

- КАТ в момента имат „план“ за актове за несложени колани на задните седалки (чух го от устата на служител на КАТ)

- В Бюро по труда са им дали картбланш да отказват обезщетения за безработица за най-дребното нещо. Тази информация също я имам от служител на БТ

- НАП получават тримесечни бонуси. Откъде мислите се финансират за това ..?


[b]И още нещо интересно, което се разпространява из Фейсбук, но някой непрекъснато го изтрива[/b]

Всички знаете, че мизерните детски от 35 лв. вече 9-та година ( от 2002 г. ), са спрени за почти 570 000 бели деца, основно българчета. Защо ?! Каква е тяхната вина ?! Ами вместо да си крият доходите като циганите, техните родители, плащали данъци на държавата, върху трудов доход по-голям от 350 лв. бруто! Схващате ли ?
През Турско време е имало т.н. ''Диш Хакъ'' = Данък Зъби. Агарянинът, след като ял и пил безплатно у българина, накрая изисквал да му се плати допълнителен данък зъби. Затова, че докато ял безплатната храна, му се били изтрили зъбите ! Та сега този данък е възстановен. Заради това, че работещите българи са платили чрез данъците си помощите на лентяйстващите цигани, им взимат и детските !! За благодарност ! И за да бъде пълна програмата ...

Но дали знаете колко вида детски, се плащат в тая загиваща държавичка Мангалистан ? Знам, че ще кажете ... Ееее тези 35 лв. на месец, това е. Неее драги, аз си направих труда и ги прочетох до 20 вида !

Не може да бъде ! Das ist unmöglich ! This is umpossible ! - ще възкликнете. Напротив - всичко е възможно в Абсурдистан. Тези 20 вида детски помощи, са основно в 3 социални закона. Нека ги разгледаме по групи:
...
I - ЗСПД = Закон за Семейни Помощи за Деца

1) Детска помощ при бременност = 150 лв. еднократно

Според член 5а, от ЗСПД, тази помощ се полага само на бременни жени, които НЕ СА ПЛАЩАЛИ осигуровки по Кодекса за Социално Осигуряване (КСО) - тоест безработни и циганки.

На майки, които са се осигурявали по КСО, и са плащали данъци върху месечен трудов доход, от над 350 лв. бруто, тази помощ НЕ СЕ ПОЛАГА ...

2) Детска помощ при раждане на дете = 250, 600, 200 лв. еднократно

Според член 6, от ЗСПД, всички родители имат право на тази помощ, НЕЗАВИСИМО от месечния брутен доход на семейството.
Тази помощ е еднократна така : 250 лв. за първо дете, 600лв. за второ, и по 200 лв. за трето и последващите деца.
Ако се родят близнаци и един от тях е второ дете на майката, то тогава всички близнаци получават по 600 лв.

3) Детска помощ при раждане на дете с увреждания = 100 лв. еднократно

Пак според член 6, от ЗСПД, ако до 2-та година на детето се установят увреждания 50% и над 50%, то на родителя се изплаща допълнително и еднократно 100 лв.
Тази помощ е за всички родители, НЕЗАВИСИМО от месечния брутен доход на семейството.

4) Детска помощ за близнаци = 1 200 лв. на близнак еднократно

Според член 6а, от ЗСПД, всички родители имат право на тази помощ, НЕЗАВИСИМО от месечния брутен доход на семейството.
Тази помощ е 1 200 лв. еднократно на дете-близнак, до навършване на 1 година. Тоест при 2-ма близнаци - 2 400 лв., при 3-ма - 3 600 лв. и т.н.
Дянков се опита да намали наполовина, тази помощ.

5) Детска помощ за майка студентка = 2 880 лв. еднократно

Според член 8в, от ЗСПД, тази помощ е за майки-студентки, учещи в редовна форма на обучение.
Тази помощ е до навършване на 1 година на детето, и е равна на 12 мес. х МРЗ от 240 лв. = 2 880 лв.
Тя се дава НЕЗАВИСИМО, от месечния брутен доход на семейството.
Дянков се опита да спре напълно, тази помощ.

6) Месечна помощ за дете, до завършване на средно образование = 35 лв. месечно

Според член 4 и член 7 от ЗСПД, тази помощ НЕ СЕ ПОЛАГА на родители, които са плащали данъци, върху месечен трудов доход, по-голям от 350 лв. бруто, на член от семейството. Тоест белите данъкоплатци не получават тази помощ.
Също така, тази помощ не се дава и за деца, които не посещават редовно училище.

7) Месечна помощ за деца-близнаци, до завършване на средно образование = 52,50 лв. месечно

Според ал.3, параграф 11, от Преходни и Заключителни Разпоредби, на Закона за Държавния Бюджет на РБ за 2011 г., ако децата са близнаци, то техните детски са 150% от детските на неблизнаците.
Или 35 лв. х 150% = 52,50 лв.
Тази помощ НЕ СЕ ПОЛАГА на родители, които са плащали данъци, върху месечен трудов доход, по-голям от 350 лв. бруто, на член от семейството. С други думи, не се полага на белите данъкоплатци.

8) Месечна помощ за дете с трайни увреждания, до завършване на средно образование = 70 лв. месечно

Според ал.8, от член 7 на ЗСПД, месечната помощ за дете с трайни увреждания е двойно по-голяма. Или 35 лв. х 2 = 70 лв. месечно.
Тази помощ се дава НЕЗАВИСИМО, от месечния брутен доход на семейството.

9) Добавка към месечната помощ за деца с увреждания = 189 лв. месечно

Според Член 8д от ЗСПД, от миналата 2010 г. към месечната помощ от 70 лв. се добавя и 70 % от брутната МРЗ, или 189 лв.
Общо такова дете получава 259 лв. детски на месец

10) Месечна помощ за дете, до навършване на 1 година = 100 лв. месечно

Според член 8, от ЗСПД, тази помощ е само за родители, които НЕ СА ПЛАЩАЛИ осигуровки по КСО.
На родители, които са се осигурявали по КСО, и са плащали данъци, върху месечен трудов доход, по-голям от 350 лв. бруто, тази помощ НЕ СЕ ПОЛАГА. Тоест, тези пари не се дават на белите данъкоплатци.

11) Целева помощ за първолаци = 150 лв. еднократно

Според член 10а, от ЗСПД, на учениците записани в 1-ви клас, се дава еднократна помощ от 150 лв.
На родителите, които са плащали данъци, върху месечен трудов доход, по-голям от 350 лв. бруто, тази помощ НЕ СЕ ПОЛАГА .
С други думи, не се полага на белите данъкоплатци.

12) Помощ за детска градина = 100 лв. месечно

Според член 10б, от ЗСПД, родителите чието дете (деца), не може да бъде записано в общинска детска градина, имат право на 100 лв. месечна компенсация, за всяко дете - което е на възраст между 3 и 6 години.
Но има специална наредба на МФ, по тази помощ ...

13) Безплатно пътуване за многодетни майки

Според Член 8г на ЗСПД, многодетните майки имат право на безплатно пътуване веднъж в годината ( отиване и връщане) с влак или автобус
Кои са многодетните майки - вие много добре знаете !
...
II - ПП на ЗСП = Правилник за Прилагане,
на Закона за Социално Подпомагане

Помощите по ПП на ЗСП, се наричат ДМД ( Диференциран Минимален Доход). ДМД се образува от два множителя - процент който се полага на подпомаганите (по член 9 от ПП на ЗСП), и ГМД ( Гарантиран Минимален Доход).
ГМД в момента е 65 лв. месечно, а процентите са различни, за 11-те вида, целеви подпомагани групи.
Или ... 65 лв. х N% = ДМД

14) ДМД за дете, до завършване на средно образование = 59,15 лв. месечно

Според точка 8, от ал.3, на член 9, от ПП на ЗСП, на тези деца се полагат 91% от ГМД.
Или 91% х 65 лв. = 59,15 лв. От тях 35 лв. са детските по член 7, на ЗСПД.
Тоест по член 9, от ПП на ЗСП, се дават допълнителните 24,15 лв., за достигане на ДМД от 59,15 лв. Или 35 лв. + 24,15 лв. = 59,15 лв.
Тази помощ, по силата на следващия член 10 от ПП на ЗСП, се дава САМО НА ЦИГАНЧЕТАТА.

15) ДМД за родител, отглеждащ сам дете / деца, до 3-годишна възраст = 78 лв. месечно

Според точка 10а, от ал.3, на член 9, от ПП на ЗСП на самотните майки, се полагат други 120% от ГМД.
Или 120% х 65 лв. = 78 лв. месечно.
И тази помощ, по силата на следващия член 10 от ПП на ЗСП, се дава САМО НА ЦИГАНКИТЕ.
...
III - ПП на ЗЗД = Правилник за Прилагане,
на Закона за Закрила на Детето

16) Детска помощ, за превенция на изоставянето = до 325 лв. еднократно

Според член 48, от ПП на ЗЗД, ако майката заплаши, че ще изостави детето си, то и се дава допълнително тази помощ за превенция, за да се откаже от намерението си.
Тази помощ е до 5 пъти ГМД. Или 5 х 65 лв. = 325лв.
На практика тези пари, отиват САМО ЗА ЦИГАНКИТЕ.

17) Детска помощ, за реинтеграция в семейството = до 325 лв. еднократно

Пак според член 48, от ПП на ЗЗД, ако майката реши да си върне отгледаното дете, което като малко е изоставила в дом, то тя получава помощ за реинтеграция.
Тази помощ пак е до 5 пъти ГМД. Или 65лв. х 5 = 325 лв.
Също и тези пари на практика, отиват САМО ЗА ЦИГАНКИТЕ.

18) Детски за изоставени деца (в 99% от случаите ромчета), настанени в приемни семейства = средно 227,50 лв. месечно

Според член 50, от ПП на ЗЗД, тази помощ за едно дете е ...
- 195,00 лв. ( ГМД от 65 лв. х 3 ) месечно за дете до 7 години
- 227,50 лв. ( ГМД от 65 лв. х 3,5 ) месечно за дете от 7 до 14 години
- 260,00 лв. ( ГМД от 65 лв. х 4 ) месечно за дете над 14, а ако учи не повече от 20 години
И тези пари, в 99% от случаите, отиват за изоставени циганчета.

19) Заплати за приемните родители, отглеждащи изоставени деца ( в 99% от случаите ромчета)

Според член 57в, от ПП на ЗЗД, тези заплати са ...
- 351 лв. месечно ( МРЗ от 270 лв. х 130 % ), при отглеждане на 1 изоставено ромче
- 378 лв. месечно ( МРЗ от 270 лв. х 140 % ), при гледане на 2 изоставени ромчета
- 405 лв. месечно ( МРЗ от 270 лв. х 150 % ),
при отглеждане на 3 и повече, изоставени ромчета

( Забележка )
На практика приемното семейство, получава едновремено парите по тази и предишната точки. Резултата ?!

( Пример ) За едно изоставено ромче до 7 години, държавата плаща от нашите данъци по този закон за закрила на детето 546 лв. месечно
( 195 лв. детски + 351 лв. заплата )

Споко ... това не е всичко. Според другия Закон за семейни помощи, ако същото ромче е с някакви увреждания, то получава още 259 лв. месечно
( 70 лв. двойни детски + 189 лв. добавка )

Така че общо на такова циганче държавата плаща 805 лв. на месец !!!! А за българчето 35 лв. или ... или даже и те са спрени ...

20) Допълнителни детски, за всяко ромче от ''Евророма'' = 20 лв. месечно

Тази помощ, я обяви преди няколко години, по НОВА ТВ, председателят на ''Евророма - Цветелин Кънчев. И то в присъствието на тогавашната министърка на МТСП - Емилия Масларова. Тя не го опроверга, което значи, че е знаела ...
Сега тази помощ, вероятно е увеличена.
Тази помощ идва от Върховното Мешере, където се отчита всеки нелегален цигански бизнес - крадене на ДДС, джебчийство, просия, проституция, измами, контрабанда и т.н. Тоест, това са пак наши пари ...

Съществуват още многобройни, и лукаво прикрити социални помощи, размера на които е, според броя на циганчетата в семейството. Погледнато през тази призма, социалните помощи също са детски ...

Всички пари, за гореизброените 20 вида детски, Управниците ги взимат от данъците, осигуровките, таксите и високите цени, смъкнати от гърба на белите данъкоплатци.
Над 85% от общия размер на тези детски, се изплащат на вече стотиците хиляди мургави, УЖ самотни майки. Които са превърнали непрекъснатото раждане на деца, в доходоносен поминък. Чрез който хранят не само себе си, но и безбройните дърти паразити, в многобройните цигански фамилии, в които никой не иска да работи.
Тези циганки, медоносни пчели, са почнали вече да раждат на 11-годишна възраст, и са стигнали до 23 родени деца от една ''самотна'' майка, с цел да получават все повече и повече МДП ( Майчинства, Детски и Помощи).

И какво се получава накрая ? Едни ядат и пият цял живот в държавния ресторант, а други цял живот работят, за да им плащат сметките ! Узаконено робство ! Именно това представлява социалната политика, закодирана в горните три закона. Цяло чудо е, че ние данъкоплатците все още сме живи. Но не за дълго ...

Автор неизвестен

И ако сте имали търпението да прочетете и осмислите всичко това, то показва защо Семейство Димитрови живеят с 8 лева на ден. И поставя под огромно съмнение правата на малкия български данъкоплатец, който е прецакан отвсякъде.

Обръщение на „Бесове”:


Семейството има 7 дни да обжалва решението на НОИ, но няма пари за адвокат. Ще се намери ли в Бургас адвокат, който ще жертва хонорара си в името на справедливостта?

Общинският съвет непрекъснато гласува помощи за нуждаещи се. Ще се намери ли общински съветник, който да внесе докладна записка за този случай?

Общината направи Бургас най-добър град за живеене. Добре ли живее това семейство по изброените критерии?

Господин Кмете, очакваме и Вашата намеса!


Фрамар: Много, много думи, зад които се крие една трагедия. Интересно, дали ще можем да направим така,че да им помогнем. И ще има ли успех това отворено писмо? Вие сте на ход, читатели...
Аватар
FramarMedia
Модератор
 
Мнения: 427
Регистриран на: 26 Мар 2011, 10:39

Re: Лишаване от майчинство в НОИ - отворено писмо

Мнениеот Камелия » 05 Юни 2012, 11:55

От баба си знам една приказка: В една държава започнат ли да се вдигат данъците, работата не е на добре!
В страната ни не стига, че ни побъркаха от данъци, глоби, налози,такси и каквото се сетите, а на всичкото отгоре, на цялата тази беднотия започнаха да бъркат в джобовете на майките и студентите. Да си призная, нищо не ме задържа в тази държава. Млада жена съм и не виждам бъдещето си като гражданин на България. Да родя дете на тази държава ли? Не не бих го направила. Във всяка една друга страна от Европейския съюз се грижат за народа си като най-малкото им осигуряват качествено образование, здравеопазване и социална политика. Майчинството в Англия е девет месеца на обезщетения имат право както работещи, така и безработни. Първите получават своите обезщетения от работодателя си, но той е само посредник тъй като дефакто държавата ти ги дава, а ако си безработен обезщетенията ти се изплащат от Job Centre Plus, като съответно трябва да сте регистрирани като безработни в съответните центрове. Разбира се не връщаш никакви пари, и работното ти място се пази ако искаш да се върнеш на работа след изтичане на майчинството. И това е само един от малкото примери. които мога да дам за социалната политика на всяка друга държава, но не и България. Тук трябва да си едва ли не виновен, че си решил да имаш дете и да създадеш потенциален данъкоплатец.
Камелия
 
Мнения: 183
Регистриран на: 27 Мар 2012, 14:56


Назад към Актуални теми и новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта