Обичате ли аромотерапията? Как ви въздейства тя?

Споделеното удоволствие - двойно удоволствие. Кулинарни постижения. шивашки талант, градинарски тайни и всичко, с което запълвате свободното си време.

Обичате ли аромотерапията? Как ви въздейства тя?

Мнениеот Evkabevka » 15 Фев 2012, 16:47

Ето една любопитна и интересна тема.Колко от вас са ползвали някакъв вид ароматно масло и по какъв начин.Всички се заглеждаме по малките шишенца с ароматни масла,пликове с ароматни соли за вана или масажни кремове.Но знаем ли всъщност значението на всеки един аромат ,за какво може да ни бъде полезен ,в какви дози е безопасно ,по какъв начин се прилага и т.н.
В интернетпространството има много информация за различните аромати и тяхното приложение.Кой не си мечтае за масаж с благовонни масла...За всеки човек ,различните аромати въздействат по различни начини,но като цяло има някой уневерсални .Например аз се поразрових какво би могло да ми помогне при безсъние-аромата на лавандула или босилек.Те действат успокоително при напрежение и тревожност.А при липса на тонус ,много енергизиращи са цитрусовите аромати-лимон ,портокал.Същите ,ако добавим към крема си за тяло,помагат при борбата със стриите и целулита.Друго тяхно приложение открих и в кулинарията.С няколко капки ароматно масло ,можем да ароматизираме сладкиша или курабийките си.
И така ,ако има и други като мен ,на която тази тема е интересна,могат да споделят те какво са опитали и какъв резолтат са постигнали.
Evkabevka
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Фев 2012, 10:22

Re: Аромотерапия

Мнениеот ogi-smile » 16 Фев 2012, 16:32

Основните масла, които се използват в Ароматерапията са : лимоново, портокалово, евкалиптово, хвойново, лавандулово, розмариново, ментово, масло от лайка, борово и масло от мащерка. Тези масла се прилагат при простудни заболявания, грип, кашлица, обща умора, безсъние, главоболие, при психическо напрежение, ставни и мускулни болки и др. състояния. Етерични масла обаче не се използват при алергии към съставките на маслата, при кожни заболявания, акне и при бременност.
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Ароматерапия

Мнениеот Memento » 20 Фев 2012, 15:37

Благовонните масла, получени от ароматни растения, са намирали широко приложение още в дълбока древност предимно от източните народи – Китай, Индия, Египет, Арабския свят, по-късно в Гърция и Рим. Те служели като масажно масло, уханията им се носели в дворците, палели благовонни пръчици. Били задължителен елемент при извършване на службите в храмовете. Благовонията се смятали за ценен дар, който владетелите си разменяли като подарък. Ароматните растения се използвали и в медицината като антидепресанти, болкоуспокояващи, антисептични средства, включвали ги в мехлеми за зарастване на рани. Всъщност много векове единствен източник за лекарства са били билките.

В съвременния си вариант ароматерапията води началото си през 1920 г. Нейн основоположник е французинът Рене-Морис Гатефос, който посвещава живота си на изучаване на етеричните масла. Той доказва, че те проникват много лесно в кожата и се смесват с кръвта и лимфата. Така чрез циркулацията на телесните течности стигат до вътрешните органи. Дори само помирисването на маслата има лечебен ефект – оказва влияние върху емоционалното и умственото състояние на човека.
Какво представлява ароматерапията?

Ароматерапията е лечение и профилактика с естествени аромати. Те се употребяват предимно под формата на етерични масла, добивани в по-големи количества от лечебните растения благодарение на напредналите наука и технологии за тяхното получаване. Благотворното им влияние се дължи, от една страна, на прякото въздействие на ароматите върху мозъка посредством обонятелните нерви. От друга страна, отдавна са установени преките фармакологични ефекти на етеричните масла – те влизат в състава на много медикаменти.

Засега ароматерапията се смята като спомагателна дейност, затова не е включена в традиционната, конвенционална медицина (освен във Франция). Ето защо, като метод на лечение, тя спада към комплементарната и алтернативната медицина (КАМ). Въпреки наличието на малко научни доказателства за действията на ароматерапията, от опит всеки знае за благоприятното действие на ментата, евкалипта, лайката, мащерката и ефектът от тях едва ли може да се отрече.
Видове етерични масла

Етеричните масла се извличат от цветя, плодове, дървета, храсти и смоли. Смята се, че всяко от тях има най-силно въздействие върху дадена част на организма и няколко допълнителни. Някои въздействат предимно на нервната система, емоционалността, други са афродизиаци, трети са добри срещу настинка и грип, четвърти подобряват храносмилането и дейността на черния дроб. Например:

* Цитрусовите масла (портокал, лимон, грейпфрут) по правило са ободряващи. Освен това портокалът има избелващо действие върху кожата и е добро антицелулитно средство, твърдят мнозина.

* Успокояващи са маточина, лавандула, босилек, лайка, мандарина.

* Жасмин, пачули, иланг-иланг, сандалово масло основно са афродизиаци. Освен това те действат релаксиращо, подобряват самочувствието, премахват страха.

* Мента, канела, босилек, анасон стимулират храносмилането.

* Лавандула, чаено дърво, евкалипт, лимон помагат против настинка и т.н.

Ароматерапевтът определя начина на лечение, като се съобразява с индивидуалните особености на пациента.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Ароматерапия

Мнениеот tweety » 22 Фев 2012, 13:39

Обожавам стаята, в която съм да ми мирише приятно и за целта съм си изработила няколко варианта на естествени ароматизатора, споделям с вас и идеите си с надеждата да съм полезна. :)
1. Свеж ментов или какъвто и да е ароматизатор:

Напълнете едно шише с пулверизатор с вода, в която сте капнали няколко капки етерични масла от мента, лавандула или каквото и да е по ваш избор и впръсквайте от време на време във въздуха.

спрей.jpg
спрей.jpg (8.28 KiB) Прегледано 1257 пъти


2. Аксесоари за гардероба

images (30).jpg
images (30).jpg (6.17 KiB) Прегледано 1257 пъти

Ушийте няколко торбички от фин памучен плат и ги напълнете с лавандула. Окачете торбичките в гардероба, така аромата на лавандула ще пази от молци и ще ароматизира приятно дрехите ви.

3. Потпури с вербена и лимон

Можете да поставите в порцеланова купа 1 чашка суха върбинка, 1 чашка суха лавандула, 1 чашка сухи цветчета от роза, 1 супена лъжичка суха майорана, кората от 2 лимона, настъргана, 3 супени лъжички пудра от корен перуника, 15 капки лимоново масло, 5 капки лавандулово масло. Смесете всичко това и поставете купата на видно място, така хем ще краси дома ви, хем ще го ароматизира.

4. Ароматизиране на дрехите

Можете да използвате ароматен спрей за да освежите дрехите си, като за целта смесете в бутилка розова вода -3-5 супени лъжици и 100-150 мл.чиста вода. Използвайте тази вода за да гладите дрехите си наливайки я в резервоарчето на ютията ви или напръсквайте дрехите с тази вода.

5. Ароматни чекмеджета

Можете да си изработите разделители за чекмеджето с бельо,така бельото ви ще бъде по-подредено. За целта изрежете ленти от твърда хартия, които можете да напръскате с любимия си парфюм, съединете лентите и поставете бельото си в така образуваните прегради.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Аромотерапия

Мнениеот teddy » 03 Май 2012, 16:26

Обожавам ароматните масла :) Купили сме си лампа или по-точно свещник, който е с точно такова предназначение - вътре се поставя чаена свещичка, а отгоре се налива малко вода и се капват няколко капки от ароматното масло. Когато свещичката се запали, водата започва да се изпарява и цялата стая се ароматизира... Купувала съм различни масла, а в момента сме с маслата на Лавена - ментата ми е любима, защото ми действа много ободряващо.
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Re: Аромотерапия

Мнениеот gora » 25 Юли 2012, 16:23

teddy написа:Обожавам ароматните масла :) Купили сме си лампа или по-точно свещник, който е с точно такова предназначение - вътре се поставя чаена свещичка, а отгоре се налива малко вода и се капват няколко капки от ароматното масло. Когато свещичката се запали, водата започва да се изпарява и цялата стая се ароматизира... Купувала съм различни масла, а в момента сме с маслата на Лавена - ментата ми е любима, защото ми действа много ободряващо.

Аз имам същото. Имма и клечки, но не ги използвам много. Ако имаме някоя болест е хубаво да се използва определена миризма. Като например за асма - кипарис, евкалипт, тамян, лавандула, лимон, маточина, розмарин, мащерка, или за бронхит – кипарис, евкалипт, копър, тамян, джинджифил, лавандула, лимон, маточина, розмарин, санталово дърво, чаено дърво, мащерка.
Купих си една книга "Голямата книга на алтернативната медицина" и там има много интересни неща - ароматерапия, билколечение, масаж, йога, релаксация, акупунктура, водолечение и т.н.
gora
 
Мнения: 15
Регистриран на: 25 Юли 2012, 14:28

Re: Аромотерапия

Мнениеот valiart » 25 Дек 2012, 22:00

Аромотерапия само в СПА център признавам. Последно ходих в Гранд-Хотел ПРИМОРЕЦ в Бургас. Препоръчвам!;)
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Аромотерапия

Мнениеот magi81 » 03 Яну 2013, 16:36

кои капки са позволени за деца над 2г до 6 искам да пробвам лечение с ароматерапия
magi81
 
Мнения: 104
Регистриран на: 19 Дек 2012, 17:18

Re: Аромотерапия

Мнениеот qna toneva » 21 Фев 2013, 12:08

аромотерапия-ухание и успокоение! а в спа-центъра е уникално изживяване :o
qna toneva
 
Мнения: 162
Регистриран на: 17 Фев 2013, 17:11

Re: Аромотерапия

Мнениеот BRI » 21 Фев 2013, 12:18

в спа-центъра е уникално изживяване
Препоръчайте ми добър спа - център :P
BRI
 
Мнения: 239
Регистриран на: 13 Фев 2013, 10:04

Следваща

Назад към Хоби и развлечения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта