Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот Иванина » 11 Ное 2012, 16:28

Прочетох малко от тематата и се чудя за какво самолечение с антибиотик става въпрос. Един аулин вече се купува от аптеката само с рецепта, че не виждам как може да се закупи антибиотик самоинициативно без рецепта за самолечение.
Иванина
 
Мнения: 19
Регистриран на: 09 Ное 2012, 20:34

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот tweety » 12 Ное 2012, 11:25

Иванина написа:Прочетох малко от тематата и се чудя за какво самолечение с антибиотик става въпрос. Един аулин вече се купува от аптеката само с рецепта, че не виждам как може да се закупи антибиотик самоинициативно без рецепта за самолечение.

Теоретично или законово е така, но на практика въпросът не стои по този начин. Имам позната, която лекува цялото си семейство независимо какво им е само с един антибиотик - Оспамокс и витамин Ц на ампули. Аулин също можеш да си купиш без проблем, просто аптекарката се оглежда да не я види някой и ако няма хора, чакащи след теб никакъв не е проблема да си купиш един два аулина.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот Силвия Бояджиева » 12 Ное 2012, 11:50

tweety написа:
Иванина написа:Прочетох малко от тематата и се чудя за какво самолечение с антибиотик става въпрос. Един аулин вече се купува от аптеката само с рецепта, че не виждам как може да се закупи антибиотик самоинициативно без рецепта за самолечение.

Теоретично или законово е така, но на практика въпросът не стои по този начин. Имам позната, която лекува цялото си семейство независимо какво им е само с един антибиотик - Оспамокс и витамин Ц на ампули. Аулин също можеш да си купиш без проблем, просто аптекарката се оглежда да не я види някой и ако няма хора, чакащи след теб никакъв не е проблема да си купиш един два аулина.


Така е да , но в повечето аптеки се спазва но когато те познават ти дават без проблем, те го направиха за да не се лекуват безразборно хората но винаги има начини за това (например аз си пазя всички рецепти и винаги мога да им дам рецепта и да си взема каквото ми трябва....но за децата не го правя тях задължително на лекар...
Жената с характер ,плаши слабите мъже, но подлудява силните !
Аватар
Силвия Бояджиева
 
Мнения: 108
Регистриран на: 17 Яну 2012, 19:17

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот tweety » 13 Ное 2012, 15:47

Силвия Бояджиева написа:
tweety написа:
Иванина написа:Прочетох малко от тематата и се чудя за какво самолечение с антибиотик става въпрос. Един аулин вече се купува от аптеката само с рецепта, че не виждам как може да се закупи антибиотик самоинициативно без рецепта за самолечение.

Теоретично или законово е така, но на практика въпросът не стои по този начин. Имам позната, която лекува цялото си семейство независимо какво им е само с един антибиотик - Оспамокс и витамин Ц на ампули. Аулин също можеш да си купиш без проблем, просто аптекарката се оглежда да не я види някой и ако няма хора, чакащи след теб никакъв не е проблема да си купиш един два аулина.


Така е да , но в повечето аптеки се спазва но когато те познават ти дават без проблем, те го направиха за да не се лекуват безразборно хората но винаги има начини за това (например аз си пазя всички рецепти и винаги мога да им дам рецепта и да си взема каквото ми трябва....но за децата не го правя тях задължително на лекар...

Смятам, че безразборното пиене на антибиотици е по-малкото зло по-лошо е когато се продават успокоителни без рецепта.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот blue_eye » 12 Фев 2013, 17:52

Аз също съм против прилагане на самолечение за каквито и да е заболявания. Лично съм страдала от това след като от една безобидна кашлица си навлякох пневмония. От тогава каквото и да стане се консултирам с лекар. Вярно е, че и в такива случаи никой не е застрахован от грешки, но все пак те са хората, които най-добре ще ни насочат какво и как да приемаме при поява на здравословен проблем. Това важи в още по-голяма степен особено когато става въпрос за деца.
blue_eye
 
Мнения: 25
Регистриран на: 12 Фев 2013, 16:26

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот Ivan Vasilev » 19 Фев 2013, 17:08

Аз като отида на лекар обикновено чувам следното "нищо ти няма, младо момче си, недей се излага", а след това и "2.90 и по-бързо, че и други чакат". Просто лекарите са станали страшни непукисти и никой не дава пукната пара за болните, а здравеопазването в България е под всякаква критика и особено в по-малките градове, където или не са достатъчно компетентни, или нямат нужната апаратура за изследвания и лечение. Ето за това сме първи по смъртност и сме най-бързо застаряващата нация в Европа, а може би и в света.
Ivan Vasilev
 
Мнения: 14
Регистриран на: 23 Юли 2011, 08:57

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот blue_eye » 19 Фев 2013, 17:35

Ivan Vasilev написа:Аз като отида на лекар обикновено чувам следното "нищо ти няма, младо момче си, недей се излага", а след това и "2.90 и по-бързо, че и други чакат". Просто лекарите са станали страшни непукисти и никой не дава пукната пара за болните, а здравеопазването в България е под всякаква критика и особено в по-малките градове, където или не са достатъчно компетентни, или нямат нужната апаратура за изследвания и лечение. Ето за това сме първи по смъртност и сме най-бързо застаряващата нация в Европа, а може би и в света.


Съгласна съм с това мнение, като искам да допълня, че спешната ни помощ е под всякаква критика. Дано на никой да не се налага да потърси тяхната помощ. Имам приятелка, която беше с много интензивно повръщане, замаяност и ниско кръвно. Едва я заведох до Спешна помощ и там ми казаха, че нищо не могат да направят освен да и измерят кръвното. Трябвало да изчакаме до сутринта и да я заведа до личната лекарка. Не можех да повярвам, че това се случва в една европейска държава, за каквато претендираме.
blue_eye
 
Мнения: 25
Регистриран на: 12 Фев 2013, 16:26

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот geriva » 23 Фев 2013, 13:22

Давам един пример:
Баща ми го заболя рязко кръста. Легна на легло и налагаше с топла грейка- бил премръзнал и щяло да му мине като се стопли. Мърморех аз, че топло не се слага току така, но кой ме чува. Първо се успокои, но после болките се усилиха и вече- беж на лекар, нямаше как. Докторът му казал , че има прищипан нерв и изобщо не е трябвало да затопля, защото така съвсем го възпалява.
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот pnk » 24 Фев 2013, 03:16

Винаги съм се дразнела на подобни статии, изхождайки от презумцията ,че не-дипломираните област медицина са неуки, неспособни и неосведомени и механично техтните действия водят до негативен резултат... Е, извинявам се, но не винаги е така! Има доволно много информация вече навсякъде и хората, които имат желание, могат да я получат. И може и да нямаш тапията и пак да можеш да установиш симптоматиката и евентуалното лечение. И тъй като не си медик и естествено отиваш да се консултираш с такъв след доволно много чакане пред кабинета да ти заяви, че е така както вече се преценил... След като примерно два часа си чакал, а около теб са кашляли, кихали, храчили и си се "нагълтал с бацили"... Или другото, което безумно ме дразни, приемат твой близък в болница, информираш се за състоянието му... никаква конкретна информация, ей така, ако мине... Но ако си настоятелен и питаш конкретни неща..в 95 % случаите следва въпросът "Вие колега ли сте?", ако кажеш "Не" следва тавтология на ненужната инфорамация, ако кажеш нещо друго... те осведомяват за реалното състояние... Е, защо? Нужно ли е да съм "колега", за да ми дадат информация??? И тъй като не обичам да лъжа, си имам готов отговор на този постоянно срещан за мен въпрос: "Вие колега ли сте?" , "Не ,точно..." - стига им, аз имам информация... Здравеопазването ни е зле, казвате не се самолекувайте, разчитайте на лекарите, но лекарите гледат на пациентите като някакви непрокопсаници, неуки и дезинформирани, нищо неразбиращи, НО! няма подробно обяснение, на проблема като за нищо неразбиращи и неуки в областта хора, само рецепта с лекарства и наставления... защо няма обяснения?? Разбирам донякъде, че са затрупани с бюрокращина и не им се занимава, но все пак, това е не само професия, но и призваие... Поне аз таки си мислех, когато се отказах да уча медицина, явно болшинстовото ни "бъдещи лекари" не се и замислят за това... И да си дойдем на темата.. Да, в повечето случаи самолечението не е препоръчително... Но винаги и навсякъде има изключения...
pnk
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Окт 2011, 12:54

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот ninars » 23 Апр 2013, 12:27

Моят съвет е да не се самолекувайте! Това не значи, че трябва да тичаме на преглед при всяко кихане и да се тъпчем с антибиотици, но при наличието на проблем ..няма как да сме шамани.
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с Алтернативна, холистична медицина и лечебно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта