Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот FramarLekari » 02 Мар 2012, 18:07

Провокирани от кризата или от нещо друго българите все често прибягват до самолечение. Много често болните не посещават кабинетите на личните си лекари или защото нямат време или по някаква друга причина. Недоверието в здравеопазването, бедността и нездравословния начин на живот все по-често подтиква българина към самолечения.
След направено проучване става ясно, че всеки пети прибягва до самолечение, а 50 на сто го правят само при наличие на сериозен здравословен проблем. Въпреки, че сме една от най-болната и инвалидизирана нация, все по-голям е процента на прибягващите до самолечение у дома.

Трудно можеш да убедиш някой предприел самолечение, че в действителност не помага на организма си да оздравее, а напротив вреди му много повече.
Трябва да знаете, че самолечението е опасно и не трябва да се прилага тъй като може да ви застраши живота.
Когато сте бременна или кърмете организмът ви е по-чувствителен и всяка промяна в жизнения ви статус трябва да бъде наблюдавана от лекар.
Също така не бива да давате на деца под 12 годишна възраст лекарства без те да са предписани от лекар тъй като детския организъм е по-различен от този на възрастните.
И още едно златно правило, което трябва винаги да се спазва:
Ако въпреки всички наши препоръки вие предприемете самолечение и след третия ден не сте се повлияли, незабавно потърсете лекар! Не се доверявайте на вече познати за вас лекарства, не почвайте прием на медикаменти само от рекламите по телевизията, които гледате всеки ден. Не бива да допускате фармацевта за променя изписаното ви лекарство! Винаги проверявайте и следете дали лекарствата в аптечката ви са в срок на годност.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот FramarModToni » 08 Мар 2012, 12:12

За самолечение се счита всяко самоволно приемане на лекарства и лекарствени продукти, както и неспазването на предписанието от лекаря (дневен прием, дневна доза, прием на гладно и т.н.).
Особено опасно е самолечението с антибиотици. Ако дозата на антибиотика е твърде ниска, приемът е твърде къс или той не е подходящ за съответния микроорганизъм, единственото нещо което можете да постигнете е създаването на резистентни към дадения антибиотик бактерии. Ако приемате по-голяма от предписаната ви доза, или той е твърде силен можете да предизвикате увреждане на бъбреците, черния дроб или костния мозък. Сравнително често е състоянието на дисбактериоза (при въздействието на антибиотика върху "полезните" бактерии). Проявява се с болки в корема, разстройство или насложени гъбични инфекции. Особено опасен е приема на антибиотици от бременни, понеже много от тях увреждат плода.
Един от най- често приеманите лекарства при температурни състояния е Аналгин. Трябва да знаете че при продължителен прием той уврежда бъбреците и костния мозък, което се изявява с често повтарящи се инфекции, отоци и белтък в урината. Алергичните реакции към Аналгин са също сравнително чести. Друго популярно противовъзпалително лекарство е Аспирина (ацетилсалицилова киселина). При неправилна употреба той може да предизвика увреждане на стомашната лигавица, кръвоизливи от храносмилателния тракт, спазъм на бронхите, главоболие, световъртеж.
Неправилният и продължителен прием на глюкокортикостероиди води до редица тежки увреди на организма, като повишено артериално кръвно налягане, остеопороза, синдром на Иценко- Къшинг, отслабване на имунитета, хирзуртизъм (повишено окосмяване), язва на стомаха, захарен диабет, глаукома, забавено зарастване на раните, отоци, повишен риск от тромбози и други.
FramarModToni
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Фев 2012, 15:43

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот Genoveva » 10 Мар 2012, 12:11

Много добра и поучителна тема и се явява нещо като продължение на темата за Здравно-неграмотните българи. Смятам, че най-често самолечение се прилага при грип и остри респираторни заболявания когато пием антибиотик за щяло и нещяло. Друго, което ми е направило впечатление е, да един антибиотик се пие за няколко заболявания, а смятам, че всеки знае, че антибиотиците не са универсални.
Genoveva
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Окт 2011, 20:50

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот aninka » 12 Мар 2012, 10:15

Аз да ви кажа, на лекар не съм ходила от... не помня кога :oops: Ако се почувствам зле започвам да приемам витамин С и парацетамол - не знам доколко е правилно. Добре, че не ми се случва често и по принцип съм ок със здравето, но също съм на мнение, че е по-добре да се потърси лекарска помощ и то не когато ножа опре до кокъла! За съжаление повечето хора, предполагам процедират като мен, но като си представя опашката от чакащи пред вратата на личната лекарка и ми става зле :roll: Сега като чета темичката и започвам да се замислям по-сирозно върху въпроса!
aninka
 
Мнения: 100
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:15

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот FramarModToni » 16 Мар 2012, 16:19

Повечето от респираторните заболявания се дължат на вирусни инфекции. Ако се започне веднага с прием на антибиотик вирусната инфекция не се повлиява, а само се предизвиква убиване на полезните бактерии или други странични ефекти. Освен това съществуват т.нар. "резервни" антибиотици или "тежката артилерия", които се пазят за лечение на инфекции, причинени от резистентни на обичайните антибиотици микроорганизми. Ако се започне самолечение с тях (което по принцип е невъзможно без рецепта от лекар), скоро всички бактерии ще станат резистентни и към тях, и ще направи ликвидирането им невъзможно.
Антибиотиците се взимат по определена схема и продължителност, така че винаги попитайте лекар преди да започнете употребата им.
FramarModToni
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Фев 2012, 15:43

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот the princess » 26 Юли 2012, 16:31

Аз никакви лекарства не приемам без лекарско предписание, а имам познат, който сам лекува сърцето си и високото кръвно налягане, само си представете що за немарливост към собственото му здраве.
the princess
 
Мнения: 117
Регистриран на: 13 Мар 2012, 10:30

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот Ваня_13 » 06 Сеп 2012, 11:54

the princess написа:Аз никакви лекарства не приемам без лекарско предписание, а имам познат, който сам лекува сърцето си и високото кръвно налягане, само си представете що за немарливост към собственото му здраве.

Много хора го правят, мислят си, че знаят повече от лекарите, но когато оплескат тотално нещата, тогава се доверяват на специалистите да им оправят бакиите. Не може така, има си професии за всичко. Щом лекарите и фармацевтите ги има значи трябва да им се доверим за здравето ни, така както се доверяваме на механиците когато ни се развали колата.
Ваня_13
 
Мнения: 140
Регистриран на: 18 Юни 2012, 13:59

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот Силвия Бояджиева » 04 Ное 2012, 15:41

Да при нас самоличението се случва много често и при различни причини, аз лично също себе си се самолекувам дори и с антибиотик и не е вярно че не се дава без рецепта в България винаги има вратичка дали чрез познати дали някои не спазва закона..... и се самолекувам не защото се смятам за по умна от лекарите а защото нямам здравни осигуровки не работя от 3 години защото си гледам детето и не мога да си намеря редовна смяна работа и по този начин 1 година нямам здравни осигуровки и не мога да си позволя да дам 30лв за преглед само ами после и лекарствата....за това отивам до аптеката казвам какво ми е и така.....
Жената с характер ,плаши слабите мъже, но подлудява силните !
Аватар
Силвия Бояджиева
 
Мнения: 108
Регистриран на: 17 Яну 2012, 19:17

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот Margo » 06 Ное 2012, 18:11

Силвия Бояджиева написа:Да при нас самоличението се случва много често и при различни причини, аз лично също себе си се самолекувам дори и с антибиотик и не е вярно че не се дава без рецепта в България винаги има вратичка дали чрез познати дали някои не спазва закона..... и се самолекувам не защото се смятам за по умна от лекарите а защото нямам здравни осигуровки не работя от 3 години защото си гледам детето и не мога да си намеря редовна смяна работа и по този начин 1 година нямам здравни осигуровки и не мога да си позволя да дам 30лв за преглед само ами после и лекарствата....за това отивам до аптеката казвам какво ми е и така.....

За съжаление има потенциална опасност ако сега си спестиш пари от здраве след време да дадеш много повече. Това, че си трайно безработна не те оправдава да не мислиш за здравето си. Да инвестираш в здравето си означава да инвестираш с самия себе си.
Аз не подкрепям безразборното пиене на лекарства, а съпруга ми точно това прави. Пие аналгин като витамини, а антибиотика и хрема да го хване му е в джоба. Големи мъки ми е да го отуча от този навик.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Самолечението – какви рискове крие за здравето ни?

Мнениеот Силвия Бояджиева » 06 Ное 2012, 20:58

Margo написа:
Силвия Бояджиева написа:Да при нас самоличението се случва много често и при различни причини, аз лично също себе си се самолекувам дори и с антибиотик и не е вярно че не се дава без рецепта в България винаги има вратичка дали чрез познати дали някои не спазва закона..... и се самолекувам не защото се смятам за по умна от лекарите а защото нямам здравни осигуровки не работя от 3 години защото си гледам детето и не мога да си намеря редовна смяна работа и по този начин 1 година нямам здравни осигуровки и не мога да си позволя да дам 30лв за преглед само ами после и лекарствата....за това отивам до аптеката казвам какво ми е и така.....

За съжаление има потенциална опасност ако сега си спестиш пари от здраве след време да дадеш много повече. Това, че си трайно безработна не те оправдава да не мислиш за здравето си. Да инвестираш в здравето си означава да инвестираш с самия себе си.
Аз не подкрепям безразборното пиене на лекарства, а съпруга ми точно това прави. Пие аналгин като витамини, а антибиотика и хрема да го хване му е в джоба. Големи мъки ми е да го отуча от този навик.


Аз знам, че е така не го отричам в никакъв случай, само че аз не ги спестявам както казваш а нямам от къде да ги дам....децата боледуват и на първо място те разбира се и така .......
Жената с характер ,плаши слабите мъже, но подлудява силните !
Аватар
Силвия Бояджиева
 
Мнения: 108
Регистриран на: 17 Яну 2012, 19:17

Следваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с Алтернативна, холистична медицина и лечебно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron