Ползите от билките и билколечението

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Ползите от билките и билколечението

Мнениеот FramarLekari » 20 Апр 2012, 10:53

herbs_framar.jpg
herbs_framar.jpg (14.06 KiB) Прегледано 13582 пъти
Още от древността са познати лечебните свойства на някои растения и билки. От преди повече от 5000 години в земите на Асирия, Египет, Индия и Китай лекари ботаници са изучавали растителните видове и описват в своите трудове влиянието и свойствата им като лечебни треви. Макар и в минимални количества, билките съдържат лекарствено-активни вещества, които влияят благотворно на човешкия организъм. Наред с тези вещества растенията и билките съдържат много придружаващи вещества, които могат да подсилят ефекта на лечебните свойства или да окажат вредно влияние над човешкия организъм. Все още има много растителни видове и билки, които не са изследвани и техните полезни свойства не са познати на медицината.Продължителната употреба на дадена билка може да доведе до нежелани последици, а комбинирането на билки с медикаменти и използването им при различни заболявания, може да бъде опасно.Не правилното използване и комбинирането на различните видове билки също може да бъде пагубно за човешкия организъм. Преди да започнете лечение с билки, трябва да сте наясно с действията им, начина на употреба и противопоказания!

Причина за разпространението на болестите е отслабването на жизнената енергия на човека, която се превръща в потенциална или пасивна. Лекуването в билки е точно това - превръщането на потенциалната енергия в кинетична.Това с е постига чрез различните билки. Най-подходящите месеци за събиране на билки са май и юни, тъй като лечебността им не е всякога еднаква - зависи от времето, от месеца, от деня и часа, в който се берат.най-подходящото време за бране на билки е сутрин рано призори, при изгрева на слънцето. Денят не трябва да е мъглив, не трябва и да има нито едно облаче на небето, ако има дори и едно облаче, лекарството се разваля.
За да бъде човек здрав, трябва да разчита на себе си и на непосредствения контакт с Природата.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Билки и билколечение

Мнениеот ceciii » 20 Апр 2012, 11:32

Преди години имах проблем с яйчниците и никакви хормонални лекарства не успяха да ми помогнат. Предложиха ми операция, но отказах, защото ме достраша. Доста време се полутах и накрая реших, че ще се доверя на билките. След консултация с билкар, започнах да пия отвара от джоджен, която се приготвя по следния начин - 5 гр. джоджен се запарват в 250 мл вряла вода за 5-10 минути. Пие се на 2 порции - сутрин и следобяд. Ако искате ми вярвайте, но операцията ми се размина, а гинеколожката ми остана доста учудена от резултата, защото нямаше и следа от кисти.
Много е важно да не си самоназначавате лечение било то с лекарства или с билки, защото има вероятност да причините сериозни щети на своя организъм. Консултирайте се първо със специалист, защото проблема при всеки от нас е строго индивидуален и това, че билколечението с дадена билка е помогнало на мен, далеч не означава, че ще помогне и на вас. Има много други неща, извън заболяването, които се вземат предвид и накрая, след обобщение на всички фактори, се назначава съответното лечение - коя билка или смес от такива, как да се приготви, колко често да се приема и т.н.
ceciii
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:43

Re: Билки и билколечение

Мнениеот Silvi » 20 Апр 2012, 13:08

От ученичка имам болезнена менструация и сега ще споделя с вас как се справям с болката. Билката червена хвойна е позната с мощните си противовъзпалителни свойства. Поради тези си свойства червената хвойна действа успокояващо на централната нервна система, като по този начин лекува десетки неразположения сред които е и менструалните.
Можете да си направите отвара от една лъжичка червена хвойна която залейте с половин литър вряла вода и оставете да се накиснат така за около час. Прецедете и пийте по една винена чаша три пъти на ден.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Билки и билколечение

Мнениеот mecana » 20 Апр 2012, 16:49

А знаете ли някаква билка, която помага при разширени вени? От бременността имам няколко такива и искам първо да опитам с природни средства, без да пия лекарства.
mecana
 
Мнения: 115
Регистриран на: 20 Апр 2012, 16:46

Re: Билки и билколечение

Мнениеот teddy » 21 Апр 2012, 09:45

Има билки, които облекчават разширените вени и една от тях е невена.

Мехлем от мас и невен против разширени вени

1 буркан чиста, прясна мас се поставя на котлона и след като се разтопи, добавяме 2 шепи цветове от невен - пресни, а не изсушени. След като кипне сместа, я оставяме 5 минути и отдръпваме от котлона. Престоява така 24 часа и отново връщаме на котлона до нейното разтопяване, но този път без да кипва. Прецежда се, изчакваме да стегне и след още 24 часа е готов за употреба. Съхранява се в хладилник.

neven.jpeg
neven.jpeg (5.9 KiB) Прегледано 13550 пъти
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Re: Билки и билколечение

Мнениеот mecana » 21 Апр 2012, 14:59

Още днес ще си го направя - имам мас в хладилника, а невен ще си набера от лозето :) Дано наистина да има ефект това мехлемче. Те моите вени не са чак за оплакване, но искам да предприема мерки по-навреме, за да не се стига до операция и лекарства. И само да питам още нещо - колко често се маже мехлемчето и има ли други билки, които биха могли да ми бъдат полезни? Благодаря :)
mecana
 
Мнения: 115
Регистриран на: 20 Апр 2012, 16:46

Re: Билки и билколечение

Мнениеот Камелия » 21 Апр 2012, 16:24

В България през последните години много се тачи билкарството, не знам това на какво се дължи, модна тенденция или нещо друго, но все повече производители се спускат да отглеждат билки за фармацевтиката. В това няма нищо лошо, тъй като преди медицината да достигне това ниво на развитие, хората са разчитали изцяло на билките. Винаги съм си задавала въпроса обаче, на какво се дължи силата на билките брани на Еньовден?
Камелия
 
Мнения: 183
Регистриран на: 27 Мар 2012, 14:56

Re: Билки и билколечение

Мнениеот mecana » 23 Апр 2012, 12:28

Камелия написа:В България през последните години много се тачи билкарството, не знам това на какво се дължи, модна тенденция или нещо друго, но все повече производители се спускат да отглеждат билки за фармацевтиката. В това няма нищо лошо, тъй като преди медицината да достигне това ниво на развитие, хората са разчитали изцяло на билките. Винаги съм си задавала въпроса обаче, на какво се дължи силата на билките брани на Еньовден?

Не мисля, че е модна тенденция, просто билките наистина помагат, стига да не се пият безразборно, защото тогава човек сериозно може да навреди на здравето си. Има поверие, че в нощта срещу Еньовден, тяхната лечебна сила е най-голяма, но трябва да се наберат преди изгрев слънце. А също се вярва, че болестите са 77 и половина, като за 77-те има по 1 билка, която ги лекува, а за половинката няма.
Защо да не се възползваме от това, което ни дава природата :)
mecana
 
Мнения: 115
Регистриран на: 20 Апр 2012, 16:46

Re: Билки и билколечение

Мнениеот eleonora » 24 Апр 2012, 10:03

Баба Ванга има страхотни рецепти с билки, има и такава за отслабване, която според други мами е много ефикасна ;)
Отслабване с билки
Слагате вода в голям съд на котлона и след като заври, добавяте 100 г от изсушената билка омайниче. След 5 минути отстранявате от котлона и изчаквате да изтине. Три последователни дни, след като сте взели душ, се поливате с прецедената отвара, а вечер пиете по 1 ч.ч. запарка от маточина.
eleonora
 
Мнения: 66
Регистриран на: 28 Мар 2012, 10:04

Re: Билки и билколечение

Мнениеот nadya » 24 Апр 2012, 11:40

eleonora написа:Баба Ванга има страхотни рецепти с билки, има и такава за отслабване, която според други мами е много ефикасна ;)
Отслабване с билки
Слагате вода в голям съд на котлона и след като заври, добавяте 100 г от изсушената билка омайниче. След 5 минути отстранявате от котлона и изчаквате да изтине. Три последователни дни, след като сте взели душ, се поливате с прецедената отвара, а вечер пиете по 1 ч.ч. запарка от маточина.

Рецептите на Ванга са наистина уникални - имам книжката и й хвърлям по един поглед, когато ми се наложи. Бях я захвърлила в шкафа с други подаръци от свекито :mrgreen: Повярвайте ми - ще останете изумени колко болести могат да се излекуват с билки или с други, съвсем простички и лесни методи.
Синузита например, може да се излекува чрез инхалации с горско сено, което се бере само и единствено в планината. Ако пътувате и минавате през някое планинско село, просто попитайте местните хора, те ще ви упътят :)
nadya
 
Мнения: 53
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:10

Следваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта