Искам да кърмя моето бебе

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Re: Искам да кърмя моето бебе

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 12 Апр 2011, 13:55

bubulina написа:Аз да попитам, кое е по добре и имали някакво значение,между това да кърмя моето бебе от гърдата и това да се изцеждам и да му дажам млякото с биберон. :roll:


Кърменето има повече предимства, тъй като осигурява най-добрата храна, която е винаги прясна и готова. Спестява време, няма нужда да се приготвят биберона, бутилката и помпата. Хормоните играят важна роля при производството на мляко. Когато се стимулира зърното, към хипофизата се изпраща сигнал да се освободи хормона-окситоцин. Той свива изпълнените с мляко алвеоли и млякото се излива в каналчетата, по които стига до зърната и започва да тече. Устата на бебето най-успешно задейства потичането на кърмата. Понякога храненето с шише може да доведе до отказ на бебето от гърдата ви.
Ако все пак сте решили да давате биберон или бутилка е добре да изчакате вашето бебе първо да се научи да сучи от вас. Това често се случва до 4-6 седмица.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Искам да кърмя моето бебе

Мнениеот blonDidka » 10 Май 2011, 16:03

Да се включа и аз с едно въпросче ? Знам, че Евробебетата се кърмят 6 месеца. Ами след този период ако имам още кърма, а не искам да кърмя как да си спра кърмата ? Все пак искам да имам хубав бюст без силикон и след раждане
Аватар
blonDidka
 
Мнения: 13
Регистриран на: 01 Апр 2011, 16:17

Re: Искам да кърмя моето бебе

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 10 Май 2011, 22:29

blonDidka написа:Да се включа и аз с едно въпросче ? Знам, че Евробебетата се кърмят 6 месеца. Ами след този период ако имам още кърма, а не искам да кърмя как да си спра кърмата ? Все пак искам да имам хубав бюст без силикон и след раждане


Кърменето е препоръчително да продължи до първата година от живота на детето. Бебето на 6 месечна възраст започва да става все по-подвижно и достига все повече различни предмети и много от тях попадат в устата му. Ето защо кърмата ще продължи да има важна роля в неговото израстване – като храна и като защитник срещу бактериите и вирусите. Добре е да обмислите вашето решение и ако имате кърма да продължите да кърмите вашето бебе. Ако сте решили все пак да спрете да кърмите, естественото отбиване е плавен процес и трябва да се въоръжите с търпение. Най-добре е да го направите постепенно, така ще е по-добре за вашето тяло и за бебето ви. Спрете едното кърмене/изпомпване, след три или четири дни следващото. Отбиването трябва да се съчетае със заместване с подходящи храни (включени в схемата за захранване) и преходни млека. В случай, че гърдите ви са препълнени, изцеждайте само малко мляко, за да почувствате облекчение (колкото да успокоите гърдите си). В никакъв случай не пристягайте гърдите си, защото може да се получи запушване на млечните канали. Ако усещате голямо напрежение в гърдите си може да наложите студени компреси. Ако не чувствате дискомфорт, не се изцеждайте. Така постепенно кърмата ви ще намалее. Има и медикаменти за намаляване на кърмата, но те се препредписват само след консултация с гинеколог, които ще прецени дали можете да ги приемате.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Искам да кърмя моето бебе

Мнениеот sara » 20 Юни 2011, 10:56

Здравейте,
аз съм бременна и искам да се подготвя за кърменето...Надявам се да мога да кърмя, защото това ще ми е първото бебче и не съм много наясно с кърменето. Въпроса ми е с какво трябва да се мажа, за да подготвя гърдите си за кърмене?
sara
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Май 2011, 17:57

Re: Искам да кърмя моето бебе

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 20 Юни 2011, 11:31

sara написа:Здравейте,
аз съм бременна и искам да се подготвя за кърменето...Надявам се да мога да кърмя, защото това ще ми е първото бебче и не съм много наясно с кърменето. Въпроса ми е с какво трябва да се мажа, за да подготвя гърдите си за кърмене?


Здравейте sara,
поздравявам ви за вашия избор да кърмите вашето бебче. За да подготвите вашите гърди за кърмене може да използвате някои от кремовете предназначени специално за бременни и кърмачки, такива продукти са ГАРМАСТАН гел, АВЕНТ КРЕМ ЗА ЗЪРНА, ЛАНСИНОХ крем, МУСТЕЛА - 9 МЕСЕЦА крем за защита на бюста, МУСТЕЛА - подхранващ балсам при кърмене. Може да започнете да ги използвате след 7-я месец на бременността. Нанасяйте с леки движения крема върху ареолите и зърната на гърдите си, защото силното обтриване може да предизвика контракции, особено при жени с проблемна бременност.
Освен това не използвайте сапун за зърната си, тъй като това може да ги изсуши. Изплаквайте ги с чиста вода.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Искам да кърмя моето бебе

Мнениеот totka_lukanova » 27 Сеп 2011, 12:48

Здравейте Д-р Кисьова! Моят въпрос към Вас е: Имам дете на 3 седмици, но понеже съм дългогодишна пушачка и немога да откажа цигарите, се питам, дали ще навреди много на детето, ако на ден пуша по 4 цигари. И ако ги пуша след кърмене да речем по една цигара. Така дали ще имат по-малко влияние върху кърмата ми?
totka_lukanova
 
Мнения: 224
Регистриран на: 27 Апр 2011, 14:40

Re: Искам да кърмя моето бебе

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 28 Сеп 2011, 15:48

totka_lukanova написа:Здравейте Д-р Кисьова! Моят въпрос към Вас е: Имам дете на 3 седмици, но понеже съм дългогодишна пушачка и немога да откажа цигарите, се питам, дали ще навреди много на детето, ако на ден пуша по 4 цигари. И ако ги пуша след кърмене да речем по една цигара. Така дали ще имат по-малко влияние върху кърмата ми?


Здравейте Тотка,
кърменето и пушенето може да бъде много опасно за бебетo ви! За да сведете до минимум рисковете за детето си, най-добре е да се откажете от цигарите!
Ако смятате, че не може да се откажете от тютюнопушенето, ползите от кърменето и пушенето са все още по-големи за Вашето бебе, отколкото ако решите да спрете кърменето.
Съществува голямо разнообразие от рискове, които са свързани с кърменето и пушенето. Един от най-големите проблеми е, че пушенето намалява производството на кърма, означава, че бебето ви няма да получи колкото се може повече мляко и заа по-продължително време. Намаляването на пролактина в кръвта (дължащо се на тютюнопушенето) води до намалено производство на мляко. Намалените нива на пролактина могат да направят майката и по-раздразнителна. Рисковете за бебето, което е кърмено от майка пушачка са:
- Прекомерен плач
- Раздразнително дете
- Повишен риск от внезапна детска смърт
- Повишен риск от рак на белия дроб
- Чести дихателни инфекции
- Гадене, диария, колики
Бебетата и децата, които са изложени на цигарен дим, боледуват по-често от пневмония, астма, инфекции на ушите, бронхит, инфекции на синусите, или имат симптоми като колики, гадене, повръщане, алергии и други.

Ако смятате, че не можете да се откажете от пушенето, то не трябва да се откажете от кърменето.
Има и някои неща, които можете да направите, за да минимизирате рисковете за Вашето бебе:
1. Пушете възможно най-малко.
2. Никога не пушете по време на кърмене. Това може сериозно да навреди на бебето ви, тъй като то допълнително ще вдиша дима.
3. Избягвайте да кърмите веднага след пушене – трябва да мине поне 1,5 часа. Изчакайте колкото е възможно по-дълго между пушенето и кърменето. По-добре е да изпушите цигарата след кърмене, за да се намали концентрацията на никотина в млякото ви.
4. Никога не пушат около вашето бебе. Пасивното пушене също не е полезно за вашето бебе.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Искам да кърмя моето бебе

Мнениеот geodeziq » 24 Окт 2011, 19:25

аз кърмя от 1 година и 2 месеца, и то активно.
в началото имах проблем, но бързо успях да засиля образуването на кърма.
geodeziq
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Окт 2011, 19:14

Re: Искам да кърмя моето бебе

Мнениеот Nesi@ » 26 Фев 2014, 12:42

funda написа:Искам да попитам дали всеки тип гърди могат да имат мляко, в смисъл формата и вида имат ли влиянив на производството на мляко? Също така по- малките по- малко мляко ли имат от по-големите? От какво зависи най-вече дали ще имаш мляко или не? Има ли някакъв определен фактор за това?
Благодаря!!!

Всяка жена има мляко. Големината на гърдите има значение единствено за капацитета на складиране на кърмата, но в никакъв случай не и за производството. Всяка жена произвежда кърма в зависимост от нуждите на нейното бебе!
Nesi@
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Фев 2014, 12:18

Предишна

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта