Д-р Венцислав Стаменов - стоматология и дентална медицина

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Венцислав Стаменов - стоматология и дентална медицин

Мнениеот Galen » 16 Дек 2013, 18:43

Здравейте. Откриха ми пулпит, ходих - извадиха нерва, проблема че всички зъби продължават да ме болят макар и може би не толкова силно.Почетох малко по темата, като причинители се посочват все външни фактори - каритес, травма и пр. А възможно ли е пулпит да се развие от проблем с нерва, т.е. болен нерв да развали зъба? Може би имам някакъв проблем с нервите, възможно ли е така да разрушат всичките ми зъби?
Galen
 
Мнения: 15
Регистриран на: 17 Окт 2013, 11:37

Re: Д-р Венцислав Стаменов - стоматология и дентална медицин

Мнениеот mariya.atanasova » 02 Яну 2014, 15:02

Здравейте,

аз съм на 25 и имам 2 свърхбройни зъби, които се намират на долната челюст под кучешкия(който е все още млечен). Ходих при няколко специалисти и всички ми предлагат различно лечение - да се извади млечния и двама свръхбройни и да се сложи металокерамика на мястото; да се поставят брекети на долната челюст и да издърпват единия свръхброен, а другият и млечният да се извадят.

Какво е вашето мнение по въпроса?

Благодаря!
mariya.atanasova
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Яну 2014, 14:57

Re: Д-р Венцислав Стаменов - стоматология и дентална медицин

Мнениеот Dr Venci Stamenov » 07 Яну 2014, 00:57

mariya.atanasova написа:Здравейте,

аз съм на 25 и имам 2 свърхбройни зъби, които се намират на долната челюст под кучешкия(който е все още млечен). Ходих при няколко специалисти и всички ми предлагат различно лечение - да се извади млечния и двама свръхбройни и да се сложи металокерамика на мястото; да се поставят брекети на долната челюст и да издърпват единия свръхброен, а другият и млечният да се извадят.

Какво е вашето мнение по въпроса?

Благодаря!

Здравейте,
Щом имате все още млечен кучешки, значи единия от зъбите под него (в костта) е постоянният Ви кучешки зъб! Свръхброен е другият зародиш, който се намира до него в костта! Моето мнение е, ако това разбира се е възможно, с брекети този постоянен кучешки да се изтегли и да се вкара на мястото на млечния! Естествено този млечен кучешки ще трябва да се извади! Другият зародиш, който е в костта трябва да се вади, ако пречи на плана на лечение или създава някакви проблеми! Иначе може и да си остане в костта! За да се направи всичко това трябва консулт с ортодонт и хирург, защото този план на лечение изисква съвместна работа от такива специалисти! Ако описаното до тук не може да се направи, трябва да се дискутират други варианти!
Аватар
Dr Venci Stamenov
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Авг 2012, 12:12

Re: Д-р Венцислав Стаменов - стоматология и дентална медицин

Мнениеот Dr Venci Stamenov » 07 Яну 2014, 01:17

Galen написа:Здравейте. Откриха ми пулпит, ходих - извадиха нерва, проблема че всички зъби продължават да ме болят макар и може би не толкова силно.Почетох малко по темата, като причинители се посочват все външни фактори - каритес, травма и пр. А възможно ли е пулпит да се развие от проблем с нерва, т.е. болен нерв да развали зъба? Може би имам някакъв проблем с нервите, възможно ли е така да разрушат всичките ми зъби?

Здравейте,
Така както описвате проблема, е много възможно да имате заболяване на нерва инервиращ зъбите в тази зона! Това заболяване се нарича невралгия! Първо трябва да е сигурно, че лечението на пулпита е извършено екзактно! Ако това е така и въпреки това има болки трябва да се изключи възможност за болки от други зъби! Ако няма такива тогава вече трябва да се мисли за невралгия и да се направи косулт със специалист невролог! Ако се касае за горни зъби трябва да се изключи и наличие на максиларен синуит ( възпаление на синусите), защото той също може да дава подобни болки!
Невралгията и пулпитът нямат връзка помежду си! Така че не се притеснявайте за другите си зъби! Единствено това, че пулпитните болки може да са отключили невралгията, но това не значи, че невралгията е предизвикала пулпита! Той е резултат от нелекуван навреме кариес, който е засегнал пулпата ( "нерва") на зъба!
Аватар
Dr Venci Stamenov
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Авг 2012, 12:12

Re: Д-р Венцислав Стаменов - стоматология и дентална медицин

Мнениеот tarapo » 19 Яну 2014, 14:57

Здравейте Д-р Стаменов, преди 13 години бях пострадал при авомобилна катастсрофа. Коста на долната челюст от лявата ми страна беше натрошена и след няколко операции бе изградена наново, Зъбите от тази страна бяха избити между кътника и кучешкият зъб долу в ляво. Беше ми направен ОБЩ мост от няколко зъба който бе закрепен на последния кътник който се бе запазил макар и леко клатещ се преминавайки през кучешкият зъб и закрепен чак на долните резци. През всички тези години този мост не е помръдна нито пък ми е дал някакви проблеми. Но от няколко дни насам под кучешкият зъб през който минава моста се появи отток, който не е никак малък - НЕ МЕ БОЛИ, но е доста надуто. Купих си РОЖИДИЛ и започнах да го пия /ей така на своя глава/ на 8 часа по 2 таблетки. Искам да попитам този отток на какво може да се дължи след като зъбът е умъртвен. БЕЗ БОЛКА СЪМ, но с отток. Е леко ме наболява ако го натисна с пръст. Точно там имам и прекъснат нерв при разкъсване на бузата и брадичката при катастрофата и чувствителността ми е силно намалена. Ако има някакъв проблем с този зъб вероятно ще се наложи да се свали моста от тези няколко зъба, но се страхувам, че ще се разруши, а не мога да си позволя да си правя нов. Какво трябва да направя в случая. Има ли начин този мост да се свали и да се върне обратно когато се излекува този зъб ако това се налага или ? Какво бихте ме посъветвали да направя?
Благодаря ви предварително.
tarapo
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Яну 2014, 14:30

Re: Д-р Венцислав Стаменов - стоматология и дентална медицин

Мнениеот Dr Venci Stamenov » 22 Яну 2014, 00:30

tarapo написа:Здравейте Д-р Стаменов, преди 13 години бях пострадал при авомобилна катастсрофа. Коста на долната челюст от лявата ми страна беше натрошена и след няколко операции бе изградена наново, Зъбите от тази страна бяха избити между кътника и кучешкият зъб долу в ляво. Беше ми направен ОБЩ мост от няколко зъба който бе закрепен на последния кътник който се бе запазил макар и леко клатещ се преминавайки през кучешкият зъб и закрепен чак на долните резци. През всички тези години този мост не е помръдна нито пък ми е дал някакви проблеми. Но от няколко дни насам под кучешкият зъб през който минава моста се появи отток, който не е никак малък - НЕ МЕ БОЛИ, но е доста надуто. Купих си РОЖИДИЛ и започнах да го пия /ей така на своя глава/ на 8 часа по 2 таблетки. Искам да попитам този отток на какво може да се дължи след като зъбът е умъртвен. БЕЗ БОЛКА СЪМ, но с отток. Е леко ме наболява ако го натисна с пръст. Точно там имам и прекъснат нерв при разкъсване на бузата и брадичката при катастрофата и чувствителността ми е силно намалена. Ако има някакъв проблем с този зъб вероятно ще се наложи да се свали моста от тези няколко зъба, но се страхувам, че ще се разруши, а не мога да си позволя да си правя нов. Какво трябва да направя в случая. Има ли начин този мост да се свали и да се върне обратно когато се излекува този зъб ако това се налага или ? Какво бихте ме посъветвали да направя?
Благодаря ви предварително.

Здравейте!
Родожилът не е средство на избор като антибиотик в тази ситуация! Но тук не е мястото да се назначават антибиотици! Вероятно се касае за проблем с кореновото лечение на кучешкия Ви зъб! По-лошият вариант е, ако се е получила пукнатина или фрактура( счупване) на зъба! В първия случай трябва да се предприеме ново кореново лечения, ако то не доведе до успех, евентуално и апикална хирургия! Ако е вторият вариант опцията е само вадене! Лечение на зъб в мост може да се проведе понякога и през короната на моста т.е. без той да се сваля! Това обаче не винаги е възможно!!! Другата опция е да се свали моста с почукване! Предвид размера на моста, не Ви го препоръчвам, тъй като рискът от супване на моста или на някой зъб е доста голям! Така или иначе мерки трябва да се вземат преди да сте направили сериозен абсецес- което вече би могло да застраши и общото Ви здраве, а понякога дори и живота Ви!
Аватар
Dr Venci Stamenov
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Авг 2012, 12:12

Предишна

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта