15 август - Голяма Богородица

Да уважим традициите и обичаите!

15 август - Голяма Богородица

Мнениеот FramarAdmin2 » 15 Авг 2012, 09:10

Богородица.jpeg
Богородица.jpeg (11.72 KiB) Прегледано 2413 пъти
На този ден православната църква почита паметта на Божията майка - покровителка на майчинството, жените и семейното огнище.
Празникът се свързва със смъртта на Божията майка на 64 год. възраст.Преди смъртта си Божията майка се моли в Елеонската планина, когато се явява архангел Гавраил с палмова клонка в ръка и възвестява, че след 3 дни духът й ще се пресели в царството небесно. На прага на смъртта Богородица пожелава да виси още веднъж всички апостоли, след което ангелите идват да приберат душата й.
Погребана е в пещера до Гетсиманската градина, която на третия ден от смъртта остава празна, тъй като светицата възкръсва.
Богородица умира с лека смърт, с което Бог дарява най-верните си слуги.
Легендата гласи, че по време на успението край смъртния одър на Богородица са присъствали всички останали живи апостоли, като единствено апостол Тома закъснял с 3 дни. Когато той поискал да се преклони пред тялото ѝ се установило, че в пещерата, където Богородица е погребана, е останала само погребалната ѝ плащеница.
Възнесение Богородично (Голяма Богородица) е един от така наречените 12 големи християнски празници.
На този ден на трапезата трябва да присъстват: жито, царевица, тиганици, варена тиква, прясна пита, каша от пиле, грозде, диня.

Празнуват всички, които носят името Мария, Марияна и техните производни. Честит празник на всички именници.
Администратор на forum.framar.bg
Аватар
FramarAdmin2
 
Мнения: 245
Регистриран на: 18 Мар 2011, 11:17

Re: 15 август - Голяма Богородица

Мнениеот delchev » 02 Сеп 2019, 09:56

Попадна ми тази тема във форума и се сетих какво ми се случи на 15 август, минавайки покрай църквата. Вървях си по тротоара, когато пред мен, точно пред входа на храма, спря лека кола. На тротоара, пред входа на църквата! От нея излязоха мъж и жена и влязоха в църквата, най-вероятно за да запалят свещ и да се помолят на Света Богородица.
Не е кой знае какво, нали? Няма къде да паркира човекът и затова спира на тротоара и сигурно много бърза, но като добър християнин, трябва да почете празника... Останалите, не чак толкова набожни пешеходци, нека го заобикалят и да вървят по уличното платно! Пък и може някой от минаващите автомобили да ги забърше, каквито са грешници!
Св. Богородица ще му опрости тази минимална простъпка, а и всички останали... Нали ще запали свещ и ще се помоли...
delchev
 
Мнения: 102
Регистриран на: 03 Авг 2019, 20:00

Re: 15 август - Голяма Богородица

Мнениеот marchinko73 » 26 Ное 2019, 11:20

delchev написа:Попадна ми тази тема във форума и се сетих какво ми се случи на 15 август, минавайки покрай църквата. Вървях си по тротоара, когато пред мен, точно пред входа на храма, спря лека кола. На тротоара, пред входа на църквата! От нея излязоха мъж и жена и влязоха в църквата, най-вероятно за да запалят свещ и да се помолят на Света Богородица.
Не е кой знае какво, нали? Няма къде да паркира човекът и затова спира на тротоара и сигурно много бърза, но като добър християнин, трябва да почете празника... Останалите, не чак толкова набожни пешеходци, нека го заобикалят и да вървят по уличното платно! Пък и може някой от минаващите автомобили да ги забърше, каквито са грешници!
Св. Богородица ще му опрости тази минимална простъпка, а и всички останали... Нали ще запали свещ и ще се помоли...


Аха! И някое дарение може да направи... индулгенции един вид да си купи... Какво се чудиш? В днешно време много хора смятат, че с пари всичко се купува...
Аватар
marchinko73
 
Мнения: 440
Регистриран на: 22 Авг 2019, 10:00


Назад към Празници и традиции

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron