Колики-един все още неизяснен проблем!

Колики-един все още неизяснен проблем!

Мнениеот dr_maria_georgieva » 06 Апр 2011, 23:59

Част I

Коликите са проблем, познат от дълго време. През 1954 г. Д-р Морис Весел определя бебето с колика като “иначе здраво и добре хранено, но което има пристъпи на раздразнителност, неспокойствие или плач, траещи общо 3 часа на ден и явяващи се повече от 3 дни през всяка седмица за 3 седмичен период”. Важно е да се спомене, че не всички бебета с белези на неспокойствие страдат от колики. Повечето деца плачат нормално по 2-3 часа, разпределени в рамките на денонощието.

Плачът и неспокойствието най-често започват внезапно и след хранене. Плачът е силен и продължителен, а паузите траят от 1 до 4 часа. Може да се яви по всяко време на денонощието, но е най-изразен в късните сутрешни и ранните вечерни часове.
Обичайно бебешките колики започват през 2-3 –та седмица, достигат своят пик на 2 месечна възраст, намалят към 3 месечна и отшумяват на 3,5-4 месечна възраст.
Смята се, че на са следствие на болка, макар и вашето дете да ви изглежда като да изпитва такава.
Други симптоми, придружаващи плача са извиване на бебето назад в дъга, присвиване на крачетата към корема, зачервяване на лицето и флатуленция (отделяне на газове).
Някои бебета имат по-висока предразположеност спрямо другите, тези на които единият или двамата родители са били с колики, а ако майката е пушила по време на бременноста вероятността нараства двукратно.
Коликите не представляват сериозен проблем. Главният проблем в случая са страхът и безпокойството на родителите, особено ако се касае за първото им дете.
Проучванията сочат, че децата се хранят и наддават адекватно на тегло, независимо от епизодите на плач. Ако това обаче не се случва е необходимо да се обърнете към вашият педиатър или общопрактикуващ лекар.
Съществуват някои фактори, които могат да влошат симптомите на колика, като:
• Прехранване на детето в напразни опити да се утеши
• Употреба на някои храни и по-специално такива с високо съдържание на захар, като неразредени плодови сокове например, които водят до повишено газообразуване в червата
• Наличието на ексцесивни гняв, страх, тревожност или възбуда в семейството
• Вероятно и множество още други непознати фактори
Причините за колики все още не са точно установени.
Съществуват ограничени доказателства за ролята на повишено количество погълнат въздух по време на хранене.
Според друга теория поради незрялост на храносмилателната система при някои деца има непоносимост към определени захари, като лактозата (млечна захар) например в състава на кърмата или адаптираните млека. Поради преходен дефицит на разграждащия лактозата ензим (лактаза), тя се натрупва неразградена в червата, което води до повишена ферментация и газообразуване.
Като друга възможна причина се сочи темпераментът на самото бебе. Той може да е причина то да е с повишена чувствителност към заобикалящата го среда и да реагира с плач на различни стимули или промени в нея.
Преди да посетите вашият педиатър, наблюдавайте и мислете за други причини, които биха могли да предизвикат плач у детето, като:
• Бързо изпиване на млякото при изкуствено хранените деца. За целта съобразете размерът на биберона.
• Направилна техника на кърмене или наклон на шишето за хранене, позволяващи поглъщане на по-голямо количество въздух
• Глад или жажда
• Липса на внимание и контакт-някои бебета искат да са прегърнати почти през цялото време
• Умора
• Температура-повишена или понижена
• Сърбеж- от дрехи или етикети, особено от изкуствени материи, обриви
• Болка-може да е налице трудно установим неин източник, като например подсичане на седалището, т.нар. дерматит от пелени
Ако не са налице тези причини се обърнете за преглед към вашия лекар. За изясняване на причината от голяма важност ще е и вашата информация относно характера и времетраенето на плача, начина на харнене, особеностите на съня, наличието или липсата на метеоризъм (подуване на корема от газове)
Последна промяна dr_maria_georgieva на 14 Апр 2011, 08:13, променена общо 1 път
Д-р Мария Генова Георгиева - специалист детски болести-МЦ "Света Анна" гр. Стара Загора
dr_maria_georgieva
 
Мнения: 6
Регистриран на: 06 Апр 2011, 23:43

Re: Колики-един все още неизяснен проблем!

Мнениеот фибоначи » 08 Апр 2011, 22:59

Благодаря за чудесната информация.Много изчераптелно и с разбиране, написано от явно много знаещ и можещ лекар.
фибоначи
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Апр 2011, 22:56

Re: Колики-един все още неизяснен проблем!

Мнениеот фибоначи » 10 Апр 2011, 21:24

Искам да попитам автора на материала ще има ли друга част,защото горе пише част първа?Ако има,моля за публикацията защото е много полезно което прочетох до тук и ми е адски полезно
фибоначи
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Апр 2011, 22:56

Re: Колики-един все още неизяснен проблем!

Мнениеот dr_maria_georgieva » 10 Апр 2011, 23:45

Част II

Няма универсално лечение, но биха могли да се предприемат определени мерки.
Какво можете сами да напраивте?
Може да използвате някои от следните техники, за да успокоите бебето си, като имате предвид, че различните бебета се повлияват по различни начини и това може да наложи да опитате няколко метода и съответно да отчетете наличието или липстат на ефект.
Ето и някои от тях:
• Дръжте бебето си като се разхождате или танцувате с него. Бебетата се нуждаят от контакт и обичат движението.
• Носете бебето в подходящо приспособление с лице към вас и лек натиск върху коремчето
• Опитайте да използвате бебешка люлка
• Пейте нежно и говорете на бебето си
• Променете позицията на бебето си така, че да му позволите да се оглежда повече
• Опитайте се да съсредоточите вниманието на бебето си с постоянен шум или вибрация, като например звука от съдомиялна машина, пералня, прахосмукачка и др.
• Вземете бебето на разходка с кола
• Изкъпете вашето бебе-топлата вода може да го успокои
Елиминиращи диети
Ако бебето ви е на адаптирано мляко може да опитате да смените млякото след предварителна консултация с вашия педиатър, като използвате например мляко с ниско лактозно съдържание или безлактозно като по този начин симптомите да се подобрят предвид факта, че у някои деца би могъл да е налице преходен лактазен дефицит.
За целта може да се използва и добавянето на лактаза(Colief) към адаптираното мляко или непосредствено преди кърменето. Тя намалява спазмите на дебелото черво, които се смята, че са една от причините за колките, подобрява усвояването на въглехидратите, като по този начин се намаля образуването на газове в червата и се съкращава времетраенето на плача.
При налична диагноза алергия към белтъка на кравето мляко(АБКМ) е необходимо млякото да се замени с белтъчен хидролизат (Frisopep, Alfare, Nutramigen и др.).
Има ограничени доказателства, че използването на хипоалергрнни формули, т.нар. Н.А. млека, могат да доведат до подобряване на симптомите.
Ако кърмите се опитайте да премахнете или да ограничите млечните продукти от менюто си и вижте дали това ще помогне. Избягвайте и употребата на дразнещи или газообразуващи храни като зеле, лук, броколи, варива и др.
Ако давате сокове на детето не забравяйте, че те трябва да са много разредени или предлагайте само вода. Като цяло обаче е най-добре да се избягва приема на сокове.
Не прехранвайте бебето си. Измервайте и давайте количество мляко при изкуствено хранените деца според указанията на вашия педиатър, при кърмените деца спазвайте необходимото времетраене, не скъсявайте интервалите между отделните хранения.
Използват се и редица препарати за ограничаване на чревното газообразуване на база Симетикон (Simethicone) като Infacol, Espumisan, Sab-Simplex и др. Те обаче не повляват причината за появата на коликите и съответно това лимитира употребата им като лечебно средство.
През последните няколко години започна да се обръща внимание и на употрбата на т.нар. пробиотци (Bio Gaia, Bifiform, Linex и др.), хранителни добавки, съдържащи живи дрожди и бактерии, които подпомагат храносмилането. С тях са обогатени и голяма част от адаптираните млека. Обсъдете употребата им с вашия педиатър.
В заключение искам да спомена, че коликите са епизодично и самоограничаващо се състояние.
Прехранването, даването на неразредени сокове, хранителните алергии или емоционалният стерс могат допълнително да влошат състоянието.
Бебето с прояви, наподобяващи колика е необходимо да бъде прегледано от лекар, който да изключи или установи друга причина, провокираща това състояние, като например инфекция на коремните органи, бъбреците или пикочния мехур, херния, илеус (чревна непроходимост), отит (възпаление на ухото) и др.
Избягвайте употребата на лекарства, освен ако не сте ги обсъдили с вашия педиатър.
Последна промяна dr_maria_georgieva на 14 Апр 2011, 08:14, променена общо 1 път
Д-р Мария Генова Георгиева - специалист детски болести-МЦ "Света Анна" гр. Стара Загора
dr_maria_georgieva
 
Мнения: 6
Регистриран на: 06 Апр 2011, 23:43

Re: Колики-един все още неизяснен проблем!

Мнениеот varlam » 10 Апр 2011, 23:48

Много интересна и актуална тема за мен!
varlam
 
Мнения: 205
Регистриран на: 08 Апр 2011, 15:55

Re: Колики-един все още неизяснен проблем!

Мнениеот southern_sun » 15 Дек 2011, 13:20

Предполагам няма родител, който да не се е сблъсквал с този проблем при отглеждането на своето бебе. Някои лекари твърдят, че по-често коликите се срещат при момчетата. Научното обяснение за появата на колики е, че ферментите в стомахчето още не са се оформирали окончателно и стените на червата не достатъчно ритмично се свиват, затова храната трудно се предвижва.
А дали една от причината за появата на коликите не е режима на хранене на майката?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с детски болести

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта