Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Мнениеот FramarModRosi » 18 Дек 2012, 11:31

tired_framar.jpg
tired_framar.jpg (21.93 KiB) Прегледано 804 пъти
В разгара на зимата, когато слънцето рядко ни се усмихва, не можем да не се запитаме, защо липсата на неговите топли лъчи води до хронична умора и депресия? Дали отрицателните последствия в организма ни са от чисто здравословен характер и настъпват от липсата на витамин D, или всичко идва от самовнушение. А може би и двете?
Синдромът на хроничната умора е състояние с все още неизяснен произход, което се приема скептично, но което е нападало милиони хора по света. Сигурно и вие сте били негова жертва…
Сред симптомите му са честото усещане за отпадналост, което не изчезва дори след здрав сън. Дори лекото умствено или физическо натоварване са способни да засилят чувството за безсилие. Познато ви е…нали? Тези, които не са попадали в лапите на хроничната умора, ще кажат, че това си е чист мързел, ама не!
Много малко хора осъзнават, че недостигът на витамин D причинява нарушения на съня, раздразнителност и стрес, което пък води до постоянното чувство на умора.
Въпреки това, много медици не приемат проблема като здравословен, а като психологичен. От друга страна, не са малко и специалистите, които отдават хроничната отпадналост на здравословни нарушения, като хормонални промени, анемия, алергична предразположеност и др.
Аз смятам, че истината е някъде посредата…с две думи слънчицето ми липсва…А на Вас?
FramarModRosi
 
Мнения: 321
Регистриран на: 12 Дек 2012, 15:27

Re: Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Мнениеот сиско » 07 Яну 2013, 01:37

Според мен е психологически проблем, когато психиката ти не е обременена с проблеми, физическият труд не се усеща.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Мнениеот geriva » 28 Фев 2013, 21:08

Хроничната умора е доста подценяван проблем.
Диагноза се поставя трудно, най-вече на принципа на изключването,тъй като симптомите са характерни за редица други заболявания. Все пак ние може да си помогнем ,като спазваме следните неща:
-леки, до умерени физически упражнения
-ограничаване на стреса
-чести почивки без телевизор, компютър
-повече вода

Според вас, дали е удачно, зимата да се приема витамин Д? Например това:
http://apteka.framar.bg/30022676/%D0%B4 ... 0%BA%D0%B8
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45

Re: Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Мнениеот winterrose » 07 Мар 2013, 00:14

Аз го наричам "пролетна умора", но честно казано "хронична умора" повече пасва.Всичко описано е вярно. Липсата на определени витамини и минерали водят да леки психични и нервни неразположения, редом с физичните. Ако трябва да съм искрена, не смятам, че основата е на психологично ниво. Чисто химична е, зимата предполага липси на много важни за организма вещества и резултатите са налице. И да съм в синхрон с автора на темата - да, слънцето ми липсва, но не се отчайвайте, идва пролетта :)
winterrose
 
Мнения: 185
Регистриран на: 30 Мар 2011, 20:18

Re: Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Мнениеот Venito » 07 Мар 2013, 13:56

Умората е резултат от липса на витамини и минерали, от стрес. Препоръка- яжте плодове, зелунчуци в сурово състояние , мислете позитивно и се разхождайте повече сред природата, позвъннете на приятели, за да си поговорите и разтушите напрежението. Еее, ако това не помогне, тогава проблема е сериозен - обадете се на личния лекар! :D
Аватар
Venito
 
Мнения: 38
Регистриран на: 21 Фев 2013, 10:25

Re: Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Мнениеот Evgenia » 02 Апр 2013, 14:03

Съгласна съм с повечето мнения, че храната е решаващ фактор. Първото, което трябва да направим при умора, отпадналост и липса на концентрация е да променим начина си на хранене. Умората може да се дължи на липса на желязо, което можем да си набавим от червените меса и птиците, яйцата и пълнозърнестите храни.
Evgenia
 
Мнения: 145
Регистриран на: 05 Мар 2013, 14:02

Re: Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Мнениеот BRI » 16 Апр 2013, 13:25

Факт е, че има хора, предразположени към пролетна умора!
BRI
 
Мнения: 239
Регистриран на: 13 Фев 2013, 10:04

Re: Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Мнениеот spring » 19 Апр 2013, 09:33

Наистина ли смятате, че тези, които се чувстват уморени през пролетта, са жертва на температурните промени? По-вероятно е тези симптоми да се дължат на излагането на алергени.Бъдете нащрек, ако имате сърбеж, сълзене на очите, кихане, кашляне или затруднено дишане!
spring
 
Мнения: 120
Регистриран на: 10 Апр 2013, 11:13

Re: Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Мнениеот IVRO » 19 Апр 2013, 11:07

Наистина ли смятате, че тези, които се чувстват уморени през пролетта, са жертва на температурните промени?
Разбира се,ч е промените на времето ни въздействат. Преходът от зимата към пролетта е свързан с резки промени на времето и може да шокира организма. Уж съм здрав, а започне ли променливо време, усещам пукащи стави. Не ви ли е познато?
IVRO
 
Мнения: 199
Регистриран на: 12 Дек 2012, 10:42

Re: Хроничната умора– психологичен или здравословен проблем?

Мнениеот pesho » 09 Авг 2013, 11:17

Комбинация и от двете, която често е причинена от застоял живот...Спортувайте!
pesho
 
Мнения: 62
Регистриран на: 26 Юли 2013, 13:02

Следваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с психология, психиатрия и сексология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта