Почина Леда Милева

Бизнес, политика, шоубизнес, забава или всичко от света около нас.....по дати

Почина Леда Милева

Мнениеот FramarModRosi » 05 Фев 2013, 12:41

Днес прочутата писателка, преводачка и автор на стихове и пиеси за деца Леда Милева ни напусна.Тя почина на 93 години, точно на рождения си ден. Дъщерята на великия поет Гео Милев е родена в София през 1920 г.
Писателката завършва Софийския университет, а след Втората световна война става ръководител на детско-юношеските предавания в Радио София, главен редактор на списания"Дружинка"и "Пионерска самодейност" и редактор в издателствата "Български писател"и "Народна младеж".
През периода 1966 и 1970 година писателката е генерален директор на Българската национална телевизия, а след това в продължение на 2 години става заместник - началник на отдел "Печат и културно сътрудничество" при Министерството на външните работи. През кариерата си тя е била и председател на Съюза на преводачите.През 1978 г. Леда Милева е посланик, постоянен представител на България в ЮНЕСКО в Париж. Но това, с което ще остави най – ярка следа в сърцата ни, са нейните стихосбирки за деца, театрални и радио пиеси, преведени на английски, немски, френски и руски език.

Нека си спомним за огромния талант на Леда Милева!
leda.jpeg
leda.jpeg (6.51 KiB) Прегледано 543 пъти

Поклон пред светлата й памет!
FramarModRosi
 
Мнения: 321
Регистриран на: 12 Дек 2012, 15:27

Re: Почина Леда Милева

Мнениеот iriny » 05 Фев 2020, 10:27

Днес се навършват 100 години от рождението на Леда Милева и 7 години, откакто не е между нас. Невероятна поетеса - израснала съм с нейните стихове... детето ми също - четях му ги, когато беше малък. Светла й памет!
iriny
 
Мнения: 388
Регистриран на: 07 Авг 2019, 12:17

Re: Почина Леда Милева

Мнениеот Паулу Коелюв » 05 Фев 2020, 11:11

И аз все още си спомням нейните детски стихчета... И дъщеря ми много ги обичаше...
Аватар
Паулу Коелюв
 
Мнения: 345
Регистриран на: 05 Сеп 2019, 11:09


Назад към Медиен календар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта